Přehled tisku

0:00
/
0:00

Téměř všechny čtvrteční noviny se věnují užívání poslaneckých náhrad k soukromým účelům, o kterém se začalo obšírněji mluvit v první polovině týdne.

Téměř všechny čtvrteční noviny se věnují užívání poslaneckých náhrad k soukromým účelům, o kterém se začalo obšírněji mluvit v první polovině týdne.

Hospodářské noviny například tvrdí, že nejméně sedmdesát poslanců našlo trik, jak přihrát sobě nebo svým známým takzvanou "malou domů". Slouží jim k tomu peníze, které dostávají od státu na pronájem kanceláří. Podle průzkumu deníku až podezřele často plynou tyto peníze poslancům samotným, jejich příbuzným, kamarádům nebo mateřským stranám. A poslanci často čerpají nejvyšší částky, které jim stanovené limity dovolují. Ročně takto sněmovna utratí více než 55 milionů korun.


Přehled míst, kterým by se turisté měli v Praze obloukem vyhnout, začal zveřejňovat pražský anglicky psaný server. Informují o tom Lidové noviny. Podle serveru Prague-Stay.com kazí Praze pověst nekvalitní a předražené nabídky sporné hodnoty, jejichž jediným cílem je vylákat z turistů co nejvíce peněz. Do pastí na turisty zařazuje devět míst v centru Prahy, zahrnujících známé restaurace, soukromá muzea i hlavní turistickou tepnu Prahy. První místo však patří pražským taxikářům. Atmosféra umělá, jídlo průměrné, počty podivné, naráží server na přemrštěné ceny v některých restauracích. Ty vyčítá i soukromým muzeím s pochybnými expozicemi. Vyhlídková plavba prý nabízí méně zážitků než vypůjčené šlapadlo a Královská cesta je obsypaná kýčovitými a trapnými suvenýry. Navzdory tomu je ale Praha romanticky pohádkové město plné starých budov a úzkých dlážděných uliček, píše podle Lidových novin pražský server. Deník cituje i slova jeho provozovatele, že místa, kterým je lepší se v Praze vyhnout, navrhují sami turisté a jejich seznam se bude rozrůstat.


Foto: Evropská komise
Zahraniční dělníci, kteří přicházejí o práci v důsledku hospodářské krize, představují podle Nejvyššího státního zastupitelství jedno z hlavních bezpečnostních rizik, pokud jde o nárůst kriminality v nejbližším období. V některých regionech může být údajně ohrožena bezpečnost občanů, píše deník Právo. Alarmující informace podle něj vyplývají ze zprávy o činnosti státního zastupitelství za loňský rok. Situaci v západních Čechách označuje zpráva za kalamitní a tvrdí, že zatímco celková kriminalita v Česku stagnuje, posuny uvnitř zločinecké scény se nejčastěji dotýkají právě cizinců. Ti zde figurují jako pachatelé i oběti. Žalobci loni zaznamenali zvýšený počet případů obchodování s lidmi, a to zejména v souvislosti s prostitucí, nucenými pracemi či jinými formami vykořisťování. Za novou formu pak zpráva Nejvyššího státního zastupitelství označuje nucení k výkonu práce a s tím spojené vykořisťování dělníků, přivážených ze zahraničí pod slibem zajištění práce.


Očekávání trhu, že proud pro domácnosti bude v příštím roce levnější, potvrdil v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes i šéf tuzemského energetického obra ČEZ Martin Roman. Podle jeho slov "české domácnosti ceny na příští rok potěší," ale o kolik se skutečně elektřina zlevní, bude známé až na podzim. Podle deníku se však do té doby se může ještě mnohé změnit. Analytici se totiž domnívají, že zlevnění nakonec nebude tak velké, jak se zdálo ještě letos v zimě a na jaře, kdy energetické firmy nabízely výhodné fixování nižších cen na příští rok. Noviny připomínají, že ČEZ do konce dubna nabízel budoucí patnáctiprocentní zlevnění samotného proudu, E.ON dokonce dvacetiprocentní. Pokud se k těmto cenám připočtou poplatky za přenos a distribuci elektřiny, mohlo by zlevnění pro konečné zákazníky, kteří využili 'zmrazení' ceny, dosáhnout zhruba sedmi až osmi procent, uvádí Mladá fronta Dnes a dodává, že lidé, kteří se o ceny elektřiny na příští rok zatím nestarali, dostanou slevu pravděpodobně nižší. Deník cituje analytiky, kteří očekávají zlevnění jen kolem pěti procent. Podle jednoho z nich bude letos rozhodování o cenách elektřiny kvůli krizi mimořádně citlivé, protože "lidé čekají zlevnění a polostátní ČEZ jim ho bude muset nabídnout".


Foto: ČTK
Jednání ministra pro lidská práva Michaela Kocába s pražskými squatery kriticky glosují Lidové noviny. Jeho snahu najít obyvatelům vyklizeného squatu ve vile Milada náhradní dům přirovnávají k obsazení auta, dlouho stojícího na jednom místě, tudíž majitelem nevyužívaného. Do auta se lze klidně vloupat, ale je nutné ho posprejovat 'uměleckými' nápisy, pouštět si alba alternativních kapel a vyjadřovat odpor proti politickému systému jako celku. A kdyby vás odtud chtěla na popud majitele policie dostat ven, zastane se vás ministr pro lidská práva, ironicky pokračují noviny. Podle nich ministr ještě promluví s majitelem, zda by nesehnal auto náhradní, případně zkusí nějaké sehnat třeba od ministerstva nebo města. Stejně jako se Kocáb zachoval v případě pražské vily, dodávají Lidové noviny.


Veřejnost se už možná nikdy nedozví, zda jsou nejvyšší představitelé justice 'mafiáni', nebo ne. Podle Mladé fronty Dnes místopředseda Nejvyššího soudu Pavel Kučera připustil, že by mohl stáhnout žalobu na bývalou nejvyšší státní zástupkyni Marii Benešovou. Ta Kučeru a další označila za 'justiční mafii' kvůli jejich údajnému zasahování do kauzy Jiřího Čunka. "Je ve hře, jestli má vůbec smysl ten spor dál vést. Mediální kampaň okolo celé věci je tak masivní, že i ­když spor právně vyhrajeme, neočistí nás to. Nálepka justiční mafie už nám zůstane,"řekl cituje deník slova Pavla Kučery. Podobně mluví i nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká, která se obává zatahování státního zastupitelství do politického boje před volbami. Na přímou otázku, zda žalobu na Benešovou stáhne, ale Vesecká Mladé frontě Dnes neodpověděla.


Zdroj: Hospodářských novin,  2.7.2009
Podle Hospodářských novinčeští vědci ulehčí život nevidomým. V Brně vzniklo unikátní naváděcí zařízení pro lidi se zrakovým postižením, které se nyní bude poprvé zkoušet v českých úřadech a nemocnicích. Technická novinka je podle noviny velmi jednoduchá: nevidomý člověk si nasadí do ucha sluchátko, které je připojeno na malou vysílačku. Tu si připne na oblečení podobně jako malý mikrofon. Ve chvíli, kdy pak přijde do nemocnice, na úřad nebo do galerie, stačí, aby se dotkl kliky u dveří, zábradlí nebo jakéhokoliv předmětu a ve sluchátku uslyší informaci, kde se právě nachází nebo kam má v chůzi pokračovat. Deník dodává, že do datové schránky naváděcího systému pro zrakově postižené lidi lze nahrát neomezené množství informací a firma proto například vyjednává i s hotely a restauracemi, kde by nevidomí slyšeli ve sluchátku celé předčítané menu.


Pražští starostové a zastupitelé si v loňském roce přivydělali statisíce korun působením v orgánech různých společností, píše deník Právo. Například první místopředseda ODS a starosta Prahy 13 David Vodrážka si ke svému platu přivydělal více než milion, předseda kulturního výboru Ondřej Pecha (ODS) pak dokonce asi 1,7 milionu korun. Prohlášení o příjmech a majetku za loňský rok musí zástupci města stejně jako další činitelé podle zákona odevzdávat vždy do konce června. Podle novin z aktuálních prohlášení vyplývá, že nejvíce peněz získávají řadoví zastupitelé a starostové městských částí, kteří jsou zároveň zastupiteli hlavního města.

Mladá fronta Dnes ve své metropolitní příloze ke stejnému tématu přináší cílenější přehled a konstatuje, že energetika včetně plynárenství a teplárenství jsou nejlukrativnějšími obory i pro politiky. Hlavní město si totiž drží podíl v energetických firmách, působících v Praze, a posílá do jejich vedení své zastupitele. A přestože radní nebo zastupitelé zaměstnaní na magistrátu nemají na odměny za zastupování města v orgánech firem nárok, mnohdy toto nařízení obcházejí a mohou si ročně přijít na statisíce, někteří až přes dva miliony korun, uvádí Mladá fronta Dnes.