Přehled tisku

Miroslav Kalousek (vlevo) a Jiří Paroubek, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Lidové noviny ve svém komentáři připomínají, že šéf ČSSD Jiří Paroubek byl v létě 2006 schopen dohodnout se s tehdejším lídrem lidovců Kalouskem na vládě s podporou komunistů a na podzim pro změnu při vyjednávání o vládě s ODS přistoupil na program, který později označil za nepřijatelný.

Miroslav Kalousek  (vlevo) a Jiří Paroubek,  foto: ČTK
Lidové noviny ve svém komentáři připomínají, že šéf ČSSD Jiří Paroubek byl v létě 2006 schopen dohodnout se s tehdejším lídrem lidovců Kalouskem na vládě s podporou komunistů a na podzim pro změnu při vyjednávání o vládě s ODS přistoupil na program, který později označil za nepřijatelný.

Na rozdíl od ODS, která v opozici nikdy neblokovala zahraničněpolitické kroky vlád vedených sociálními demokraty, Paroubek zablokoval vojenské mise. Pak s jejich schválením koketoval, ale žádal od premiéra Topolánka omluvu. Když se mu jí dostalo, akceptoval ji, ale po pár týdnech si to Paroubek s misemi zase rozmyslel. Podobně jako s americkým radarem, v jehož otázce byl nejprve přístupný dohodě, poznamenává deník. „Paroubkovo pojetí moci, v němž není větší autority nad většinu v průzkumech veřejného mínění, je u nás, bez ohledu na všechno špatné, co lze předchozím vládním garniturám vytýkat, něco nového a velmi matoucího," píše komentátor Lidových novin. Podle něj si vládu nevolíme proto, aby nemyslela, neměla žádné zásady a závazky a jen se nechala trpně vést našimi momentálními náladami.


Léčba rakoviny je teď nejlepší v historii, tvrdí na své titulní straně Hospodářské noviny. Mnohem více trpících rakovinou podle nich dostalo v loňském roce tu nejmodernější léčbu. Česko totiž přestalo šetřit na nákladných onkologických lécích a stovkám pacientů, kteří by dříve do drahé léčby nebyli zařazeni, mohli lékaři nabídnout tu nejkvalitnější péči. Vloni za drahé léky stát zaplatil šest miliard korun, což je o miliardu víc než předloni, píše deník. Podle něj se více drahých léků mohlo zaplatit díky tomu, že zdravotní pojišťovny loni ušetřily 5,5 miliardy na poplatcích, kvůli nimž si lidé začali ze svého kupovat levné léky. Letos se ale může vše změnit. Pojišťovny odhadují, že vyberou kvůli finanční krizi o osm miliard korun méně, poznamenávají Hospodářské noviny.


Dětských zločinců přibývá a jsou stále vynalézavější, píše deník Právo. Loni policie vyšetřovala přes 2700 trestných činů spáchaným dětmi do 15 let a podle ní si nejmladší delikventi umějí zločin připravit a zorganizovat skoro jako profesionálové. Dokonce včetně zajišťování alibi pro případ, že by byly vyšetřovány. Nejčastěji se děti dopouštějí krádeží. Ale pokud se rozhodnou pro činnost ve skupině, jsou podle policie dětské gangy často brutálnější a dopouštějí se i ničení majetku, které nesouvisí přímo s provedením krádeže, uvádí Právo a doplňuje údaj, že děti do 15 let se na celkové kriminalitě podílejí 2,2 procenta.


Děti šikanují bezradné učitele - píše zase Mladá fronta Dnes. Na internetovém serveru YouTube našla 732 videí, která mají v názvu české slovo učitel. Hlavními hrdiny většiny z nich jsou skuteční čeští kantoři. Ale nedobrovolně a někdy o tom ani nevědí. „Žáci si je natočili na mobil ve chvíli, kdy jim ujely nervy. Nebo školákům zkrátka připadali směšní," píše deník a informuje, že Asociace pedagogů, která se už dlouho snaží zesměšňování učitelů na internetu zastavit, se už kvůli tomu obrátila na poslance. Učitelé požadují zákonnou garanci lepší postavení v boji proti nezvladatelným žákům. Učitelské asociaci přibyl další argument minulý víkend, kdy spáchal sebevraždu bývalý ředitel školy v Železném Brodě. „Jeho kariéra skončila loni v létě poté, co se na internetu objevilo video, ve kterém pohlavkuje žáka. Ten ho předtím schválně vyprovokoval ostrou nadávkou," připomíná Mladá fronta Dnes.


Kaplického Rádiovka bude ozdobou Konopiště, píše Právo o dvou stavbách z dílny nedávno zesnulého architekta, které zřejmě vzniknou u středočeského zámku. Klub Volavka poslouží jako kavárna a má to být prosklená stavba s otevřeným ohništěm uprostřed. Kaplický ji veřejně představil loni v listopadu a při vystavení návrhu si někdo všimnul, že kruhovitá stavba s pohyblivým komínem vypadá jako čepice - rádiovka, což se autorovi zalíbilo, píše deník. Podle ředitelky luxusního obytného komplexu u Konopiště architekt Kaplický udělal detailní projekty, takže jejich realizace se ponese v tom duchu jeho představ. Kromě zmíněného klubu by to měla být obrovská vila, pojmenovaná po jejím tvůrci, píše Právo.


Policie už více než dva roky platí manželce premiéra Pavle Topolánkové limuzínu s řidičem a bodyguardem. „Aby měl premiér naprostý klid a neměl obavy o svou rodinu, nařídil Úřad vlády bezpečnostní doprovod," cituje šéfa Ochranné služby policie deník Mladá fronta Dnes. Podle policejního představitele přitom, jde o prevenci, protože Pavle Topolánkové nyní žádné konkrétní nebezpečí nehrozí.

Topolánková s premiérem už nežije a neúčastní se ani oficiálních akcí, připomíná deník a přináší i její vyjádření. „Mně i mým dětem bylo formou dopisů nebo telefonicky vyhrožováno. Dostala jsem strach," cituje deník, který náklady na policejní limuzínu s doprovodem odhaduje na 1,2 milionu korun ročně.