Přehled tisku

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

O ekonomizaci Vánoc píše v Hospodářských novinách hlavní stratég ČSOB Tomáš Sedláček. Vánoce podle něj pro současnou civilizaci představují velký problém.

Foto: ČTK
O ekonomizaci Vánoc píše v Hospodářských novinách hlavní stratég ČSOB Tomáš Sedláček. Vánoce podle něj pro současnou civilizaci představují velký problém.

„Už hezkou řádku let jsem nikoho neslyšel říkat, že by se na ně těšil,“ píše autor a pokračuje: „Jednak si dospělí mezi sebou většinou nemají co dávat, protože všichni mají víceméně všechno. A pak také neumíme odpočívat, takže si svátky raději měníme v honičku. Třetím stresovým faktorem je pro mnohé představa koncentrovaného rodinného večera. Kolik rodin se může pochlubit funkčními vztahy a alespoň základním vzájemným respektem, neřku-li láskou?“– ptá se autor textu. Ač povoláním makroekonomický stratég, přece však připomíná, že Vánoce „nejsou ekonomickým svátkem, ba mají být jeho opakem. Lidé se mají vzájemně obdarovávat, nikoli věci směňovat či prodávat. Lidé nemají pracovat, ale odpočívat. To, že děláme pravý opak a ekonomizujeme Vánoce, je stigmatem naší doby,“ uzavírá Tomáš Sedláček v Hospodářských novinách.


Pavel Bém,
Mladá fronta Dnes– stejně jako i Hospodářské noviny– se zabývá otázkou, z čeho pražský primátor Pavel Bém financuje své soukromé aktivity. Dobyvatel Mt. Everestu se totiž zřejmě vydal do Antarktidy pokořit další světový vrcholek. Podle Mladé fronty Dnes tomu nasvědčují všechny informace, ačkoliv primátor nezveřejnil, zda skutečně zamířil k jižnímu pólu. Na otázky ohledně svých výdajů, které mu deník poslal ještě před kongresem ODS, Bém nereagoval a tak redakce jeho výdaje pouze odhaduje. Po jejich odečtení od přiznaných příjmů primátorovy rodiny zbývají Bémovým asi jen dva tisíce na měsíc – a z toho se vyžít nedá. Buď tedy Bém pořídil nákladnou oslavu svých letošních narozenin a cestu do Antarktidy za nebývale nízkou cenu, nebo má na své expedice neznámé sponzory, nebo má nezveřejněné vedlejší příjmy, dovozuje deník, který připouští, že primátor může mít velké úspory. To se však zdá Mladé frontě Dnes nepravděpodobné vzhledem k tomu, že loni zaplatil ze svého čtvrt milionu za výpravu do Himálaje.


Foto: ČTK
„Nevíme, jaké změny ve vládě premiér oznámí. Ale už teď o rekonstrukci kabinetu lze říci dvě věci: příliš pozdě a příliš málo,“ glosují Lidové noviny. Podle nich po prohraných volbách vůdci vlád zpravidla promptně reagují výměnami ministrů. Je to jejich šance ukázat voličům, že je slyšeli, a získat ztracenou iniciativu. Topolánek ovšem musel nejdříve bojovat o svou ohroženou pozici v čele ODS a mezitím uplynuly dva měsíce, během nichž podpora vládních stran jen klesala. Až když se vyhnul odpovědnosti za volební porážku na úrovni strany, může Topolánek přistoupit k vyhýbání na úrovni vlády, pokračuje deník.

Podle něj jsou však politicky neprůchodné kroky, které by mohly kabinet opravdu posílit. Nemůže přece vyměnit ministra vnitra, za jehož vlády šlo vyšetřování všech velkých kauz do ztracena, aniž by se zlepšila běžná provozní korupce. Na kongresu ODS to byl jeden z architektů Topolánkova znovuzvolení, píší Lidové noviny. Neefektivní ministr zemědělství má podle nich čerstvě posílenou podporu členské základny. Lidovci už dali najevo, že změny na ministerstvech obrany a místního rozvoje nepřicházejí v úvahu. Zelení by těžko ustáli ministra školství s větším zápalem pro věc. Takže to podle noviny asi odnese ministr zdravotnictví Tomáš Julínek. „To je oběť davu, jaká je v politice někdy nezbytná – navzdory tomu, že ministrova snaha si zaslouží respekt,“ glosuje deník. A pak už podle něj zbývá cesta nejmenšího odporu. „Například ministr Pospíšil se sice snaží o užitečné věci, ale jeho smůlou je, že pro veřejnost je nevýrazný.“


Nabídku navštívit spolu se skupinou poslanců české vojáky v Afghánistánu dostal také sportovní střelec, olympijský vítěz David Kostelecký. Právě tam tento týden zažil raketový útok. Své pocity v deníku Právo popisuje slovy: „Nedá se říct, že bych měl strach. Spíš jsem cítil jen velkou bezmoc. Víte, že letí raketa, ale nevíte, kam dopadne a nemůžete nic dělat.“ Nabídku zúčastnit podle svých slov přijal proto, že chtěl poznat, jak naši vojáci v Afghánistánu žijí. Podle Kosteleckého to byla velmi zajímavá zkušenost. „Hluboce se před nimi skláním. Není to totiž jen o válčení, jak se u nás často píše a vysílá v televizi. Oni hodně pomáhají místním obyvatelům, například se stavbou školy,“říká v Právu Kostelecký a dodává: „Moc si těch chlapů vážím, protože tam jde skutečně o život.“


Ilustrační foto
První a zatím jediný luxusní domov seniorů zkrachoval, čteme v Hospodářských novinách. O holi, na vozíčku, s pomocí příbuzných i personálu tak ve středu opouštěly dvě desítky seniorů rezidenci v Průhonicích, kde za pobyt platili až 50 tisíc korun měsíčně. Insolvenční správce majetku podle novin zaslal rodinným příslušníkům ubytovaných seniorů e-mail s poněkud drastickým titulkem 'Výzva k evakuaci'. Dcera jedné z ubytovaných seniorek to považuje za neuvěřitelné a přirovnává to k výzvě, kterou posílali Němci za okupace před transportem do koncentráku. Podle správce ale zkrachovalá společnost nemá žádný majetek, nemůže platit za energie a proto budou v domově záhy přerušeny dodávky vody, plynu a elektřiny. Přestože průměrná cena pobytu v rezidenci byla 35 tisíc korun měsíčně u pohyblivých klientů a až 50 tisíc u upoutaných na lůžko, dům seniorů si na sebe za tři roky nevydělal, protože byl po celou dobu zaplněn zhruba z poloviny. V lednu má jít prázdný objekt do dražby, informují na závěr Hospodářské noviny.


Ústavní soud formuloval svůj výrok o Lisabonské smlouvě slovy, že "není v rozporu" s ústavním pořádkem. Prezident Václav Klaus při jedné příležitosti tento týden však připomněl, že on se soudu dotázal, zde je tato smlouva s ústavou "v souladu", píší Hospodářské noviny a dále citují prezidenta, jenž je "přesvědčen, ze Ústavní soud to neudělal náhodou". A že by to mohlo být nosným tématem pro "kvalitní esej do Hospodářských novin". Deník za adekvátní k hloubce prezidentových právnických úvah považuje odpověď: „Zákon o Ústavním soudu takové znění výroku explicitně předpokládá.“ Tečka, píší noviny a dodávají: „možná by si pan prezident, který se před Ústavním soudem dovolával 'posvátného imperativu vázanosti psaným právem', jednou mohl přečíst nějaký ten zákon - třeba ten o Ústavním soudu.“