Přehled tisku

Madeleine Albrightová
0:00
/
0:00

Bývalá americká ministryně zahraničí a pražská rodačka Madeleine Albrightová by se mohla stát příští americkou velvyslankyní v Česku, píše deník Právo, který se odvolává na diplomatické zdroje.

Madeleine Albrightová
Bývalá americká ministryně zahraničí a pražská rodačka Madeleine Albrightová by se mohla stát příští americkou velvyslankyní v Česku, píše deník Právo, který se odvolává na diplomatické zdroje.

Nepotvrzenou zprávu podporují články v amerických médiích, podle nichž příští šéfka americké diplomacie Hillary Clintonová dostala od vítěze prezidentských voleb Baracka Obamy volnou ruku k obsazení postů na ministerstvu zahraničí i v diplomatických službách. Dále Právo píše, že jména, která zatím podle zasvěcených zdrojů padla, skoro výlučně spadají do éry ministerského působení Albrightové v kabinetu prezidenta Billa Clintona. Na závěr deník cituje slova českého velvyslance v USA Petra Koláře, že Albrightová má prosperující konzultantskou firmu a o post neusiluje, je však připravena vyjít vstříc Obamově administrativě, pokud ji o to požádá.


Mirek Topolánek  (vlevo) a Pavel Bém,  foto: ČTK
„Kdy Mirek Topolánek působil na kongresu ODS nejvěrohodněji? Když dal po oznámení výsledků volby předsedy najevo, že na rozdíl od minulých kongresových vítězství s ním radost necloumá,“ píší Hospodářské noviny a dodávají, že z kritické diskuse, která nemá v dějinách ODS obdoby, zřetelně čišelo, že kdyby měl Topolánek alespoň trochu volitelného soupeře, byl by smeten. Jeho protikandidát Pavel Bém ale ztratil už tak mizivou šanci svým sobotním projevem na téma "co se nám to stalo", kde se stylizoval do role jakéhosi psychiatra strany, který svým rozborem podlamuje zbytky pacientova sebevědomí. Přitom po nečekané rezignaci Václava Klause na funkci čestného předsedy působil primátor sám jako adept na psychoterapii, konstatují Hospodářské noviny.


Pavel Bém,  foto: ČTK
Podle Mladé fronty Dnes Pavel Bém sice neuspěl, ale v něčem měl pravdu. „Mluvil sice slabě a komplikovaně, ale jedno jeho přirovnání sedí. ODS je skutečně havarované auto, řidič zavinil nehodu a crčí z něj krev. Je rozumné ho pustit za volant a ten vrak na silnici?“ - ptá se komentátor a tvrdí, že ODS sice dala jasnou přednost Topolánkovi, ale v to, že ji vyvede z krize a vyhraje příští volby, věří jen málokdo. Podle Mladé fronty Dnes kromě nedostatku vážných uchazečů o trůn nahrálo staronovému předsedovi několik dalších faktorů. Především Václav Klaus, který si neskrývanou záští vůči premiérovi a zejména pak snahou rozštěpit ODS proti sobě poštval většinu vlivných straníků.

V závěru komentáře se autor vrací k přirovnání z úvodu a dodává, že nejsilnější pravicová strana má jistou naději pro příští volby: „Paroubkův oranžový náklaďák není také nic jiného než vyklepaný vrak nastříkaný na oranžovo.“


Foto: ČTK
„Co přinesl vysočanský sjezd ODS nového? Pouze prvního místopředsedu, jenž vklínil se do staré partičky, zvolené zřejmě odměnou za volební propad. Tak to je slibovaná změna jako hrom,“ ironicky glosuje komentátor deníku Právo Pavel Verner a pokračuje konstatováním, že „z Klausových lidí v ODS jsou siroty, z Béma je náhle primátor z milosti a pod jeho pražskou předsednickou židlí začíná hořet“. K osobě ministra zemědělství a kongresem zvoleného místopředsedy ODS poznamenává, že Gandalovič se teď bude Topolánkovi těžko vyhazovat z vlády, do které asi vejde Bendl, živý důkaz, že věrolomnost se v této straně vyplácí, naráží komentátor Práva na Petra Bendla, který mezi prvními po prohraných senátních krajských volbách volal po nahrazení Topolánka Pavlem Bémem a nakonec i ve staronovém vedení strany usedl do židle místopředsedy, když předtím veřejně přiznal, že Bém nemá takřka žádnou šanci.


Ivan Langer,  foto: ČTK
Za nekorunovaného krále celého kongresu ODS označují Lidové noviny ministra vnitra a staronového místopředsedu Ivana Langera navzdory tomu, že nezískal vytouženou funkci prvního místopředsedy. „Za prvé dodal Topolánkovi potřebné hlasy k jeho zvolení. Dokázal, že on sám má vliv na téměř polovinu strany. Dokázal, že když na to přijde, umí zmobilizovat velkou část krajů,“ píší noviny a jako druhý, ještě důležitější důvod uvádějí Langerovu pomoc Topolánkovi s pražskými delegáty. „Kdyby totiž Langer neodstoupil z boje o prvního místopředsedu a třeba nedej bože vyhrál, podle kuloárových informací by mohlo dojít na hrozbu pražské části strany adresovanou Topolánkovi, že by ve sněmovně dlouho nepřežil,“ píší Lidové noviny, podle nichž má tak Langer zavázaného předsedu strany hned dvakrát.


Výkonný ředitel Centra pro ekonomiku a politiku Petr Mach už připravil prohlášení o vzniku nové pravicové euroskeptické strany. Pro deník Právo uvedl, že strana by se mohla zaregistrovat v nejbližších týdnech. Podle Macha to bezprostředně nesouvisí s rozhodnutím prezidenta Václava Klause vzdáte se funkce čestného předsedy ODS. (Václav Klaus je zakladatelem a členem správní rady Centra pro ekonomiku a politiku – pozn. Radia Praha). Mach k tomu prý Klause jako jeho bývalý poradce nenabádal. "Nevěděl jsem to dopředu. Beru to tak, že pan prezident také patří mezi mnoho zklamaných voličů ODS,“řekl deníku Právo Petr Mach, který ale popřel, že by se snažil z ODS "odloupnout“ zklamanou část členstva. Jeho záměrem prý není poškodit ODS, v případě svého vzniku by však nová strana měla „nabídnout pozitivní alternativu voličům, které prostě ODS zklamala“ a někdo z ODS se podle Macha určitě přidá.

Právo pak cituje vyjádření Petra Macha pro Českou televizi, že nová strana, která by mohla kandidovat už v červnu v eurovolbách, "se bude cítit součástí celoevropského hnutí Libertas.“


Mateřské školy neumí řešit dětskou šikanu, píší na své první straně Lidové noviny. „Nejenže učitelky a ředitelky mateřinek nevěnují výskytu šikany dostatečnou pozornost, ale mají i nedostatek odborných znalostí a zkušeností, jak ji rozpoznat,“ píší noviny, podle nichž na to upozorňuje výroční zpráva České školní inspekce. Přitom šikana v mateřské škole není dnes už ničím výjimečným. A zatímco na základních školách se jí věnují dostatečně, v mateřinkách je stále ještě podceňována, poznamenává deník. Šikana probíhá různým způsobem. „Třeba posmíváním, urážkami, ale i bitím,“ cituje deník slova psychologa. Podle něj je nejdůležitější právě včasné odhalení psychického a fyzického násilí je, protože děti, které spolu chodí do mateřské školy, spolu většinou pokračují i na základní. A pokud učitelé nepoznají, že v kolektivu dochází k šikaně, může týrání pokračovat celou základní školu.