Přehled tisku

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

Kruh se uzavřel. Poprvé od sametové revoluce budou spolu v krajích vládnout bývalí komunisté spolu s těmi současnými, píše Mladá fronta Dnes a vyjmenovává bývalé okresní a krajské tajemníky KSČ, kteří usednou v radách Moravskoslezského a Karlovarského kraje, kde sociální demokracie uzavřela koaliční dohodu s KSČM.

Foto: ČTK
V Moravskoslezském kraji za ČSSD přelomovou dohodu dojednal Jaroslav Palas, sám předlistopadový komunista, připomíná deník. Cituje místopředsedu sněmovny, sociálního demokrata Lubomíra Zaorálka, který říká, že v roce 1989 v Ostravě vyjednával za Občanské fórum, kde poznal řadu komunistických funkcionářů a podle něj to není tak, že kdo byl ve funkci, musel být nutně tím nejhorším člověkem.

Na jiném místě pak Mladá fronta Dnes komentuje situaci slovy, že skokem do náruče komunistů Jiří Paroubek poškodil svůj historický triumf v krajských a senátních volbách a nelevicovým voličům poskytl nové důvody k mobilizaci. Podle komentátora „ČSSD vypustila Stalinova ducha“.


Mirek Topolánek (vlevo) a Jiří Paroubek
Podle komentáře deníku Právo přebarvení regionální mapy státu zkrotilo párek největších šelem. Zatímco premiér Topolánek by hlasoval pro šéfa ČSSD Paroubka v čele Sněmovny, sami sociální demokraté nemají důvod tlačit na změnu v křesle premiéra. Volby byly referendem o vládě a pokud stejná, neoblíbená vláda vytrvá, může to v dalších volbách přinést Lidovému domu zase ovoce. „Tolerovat pravicovou vládu během českého předsednictví Evropské unii je ostatně před levicovými voliči omluvitelné a má to státotvorný punc,“ uzavírá deník Právo.

Jiří Paroubek si potřebuje premiéra nějakou dobu opečovávat, míní Hospodářské noviny. Podle nich je pro Paroubka lepší mít teď Topolánkovu vládu, než úřednickou jmenovanou z Hradu, za druhé pak co nejdéle dvojhlavou a rozhádanou ODS a nakonec je pro Paroubka lepší mít proti sobě ve volbách Topolánka než novou tvář. Musí se kvůli tomu šéf ČSSD drát do čela sněmovny a vypadat jako koupený? Komentátor si na tuto otázku odpovídá úvahou, že riziko to sice je, ale podílet se na českém předsednictví EU jako třetí nejvyšší ústavní činitel, taková šance přichází v jeho věku jednou za život a to teď. „Třem čtvrtinám Čechů je možná podle průzkumu předsednictví lhostejné, ovšem 100 % politiků nikoli,“ poznamenává deník.Agentura pro sociální začleňování v romských lokalitách ztrácí důvěru. Přestala totiž do dvanácti vybraných míst posílat už slíbené peníze, píší Lidové noviny. Podle nich Úřad vlády, pod který agentura spadá, si nechal udělat audit jejího hospodaření. Výsledky zatím nechce prozradit, zaměstnanci agentury v lokalitách ale dostali jasný pokyn sdělit městům a neziskovým organizacím, že peníze v nejbližší době nepřijdou. Ministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková sice říká, že se města a neziskové organizace o peníze bát nemusí, podle Lidových novin tomu ale lidé z regionů příliš nevěří.


Opozice vyčítá Topolánkově vládě peníze za chlebíčky, píší Hospodářské noviny v článku, podle kterého Úřad vlády za poslední dva roky navýšil rozpočet na pohoštění o více než deset milionů korun, miliony navíc vydají i ministerstva. Budou totiž při českém předsednictví hostit evropské úředníky a politiky. Podle sociálních demokratů ale jde přesto o přemrštěné částky. Na Úřadu vlády totiž hosté projedí příští rok téměř čtrnáct milionů korun, ještě v roce 2007 to bylo lehce přes tři miliony, pokračují noviny a citují vicepremiéra Petra Nečase, který v chlebíčkovém sporu vidí neznalost nebo zlý úmysl opozice. Podle něj bude navýšení jednorázové.


Tak se nám po deseti letech vrací debata o tzv. rozkročení ODS, glosují Lidové noviny. Opět „jsme slyšeli, že ODS se teď musí vrátit ke svým pravicovým kořenům a že Mirek Topolánek příliš rozmělňuje její identitu,“ píše autor a poznamenává, že Marx se opět mýlil: když se historie opakuje, podruhé to není fraška, ale nuda. „Pokud nemají Topolánkovi odpůrci lepší výkladové schéma, kterým by chtěli někoho zaujmout, pak jsou na tom hodně špatně,“ pokračují noviny a připomínají, že ODS pod Klausovým vedením získávala v každých sněmovních volbách méně hlasů než v těch předchozích. Podle Pavla Béma je třeba „méně státu, méně paternalistických, dirigistických zásahů shůry“, ale „kořenová “ ODS měla panickou hrůzu z odstátnění bank, železnic i zdravotnictví. A původní „ideová vyhraněnost“ ODS zapovídala třeba pragmatickou protidrogovou politiku, jakou prosazoval tehdejší protidrogový koordinátor Bém. „V kterém paralelním vesmíru může tohle dnes přinést ODS volební úspěch?“– ptá se autor glosy a uzavírá: „To že by přilákalo k volbám protiváhu těch tři čtvrtě milionu nových voličů, které přitáhl k volbám Paroubek s Tvrdíkem?“


Vzniká nový pivní obr. Už je velký téměř jako Budějovický Budvar, jenž je českou čtyřkou, všímají si Hospodářské noviny. Podle nich mezi největší hráče na trhu pronikla čtveřice českých podnikatelů, kteří stojí za skupinou K Brewery, působící na trhu teprve přes dva roky. Noviny zjistily, že firma získala Lobkowiczský pivovar a Pivovar Rychtář z Hlinska. Nyní k ní už patří osm značek, mezi nimi například Svijany, Ježek nebo Platan. Dohromady vyrobí přes milion hektolitrů piva za rok.