Přehled tisku
Dvě třetiny domácích firem tvrdí, že už cítí nepříznivé dopady světové finanční krize. Pětina jich hrozí propouštěním, polovina musela seškrtat plánované investice, píší Hospodářské noviny.
Téměř devět stovek podniků podle průzkumu deníku mluví o tom, že kvůli krizi mají milionové ztráty. A přes sedm set jich čeká, že se situace do roka ještě zhorší. Světová krize teď funguje i jako argument, který šéfové firem chtějí použít při vyjednávání o mzdách. Podle Hospodářských novin každá třetí firma plánuje, že bude přidávat méně. Vyjednávání o mzdách na příští rok se však právě rozjíždí a odboráři nechtějí slevit, dodává deník.
Naproti tomu podle Mladé fronty Dnes má finanční krize i své příznivé stránky. Kvůli slabší poptávce už své výrobky začínají zlevňovat automobilky a podobně se chovají i firmy, které stavějí nové byty. Řidiči nyní u českých pump tankují nejlevnější natural za poslední rok a půl, stejně tak padá i cena nafty, protože obavy z možné celosvětové recese vedly k výraznému poklesu cen ropy. A navíc by díky dobré úrodě mohlo být levnější i jídlo, píše Mladá fronta Dnes.
Čeští pacienti budou platit za léky v krajských nemocnicích úplně jiné ceny než v soukromých nebo státních lékárnách. To je podle Hospodářských novin další konkrétní dopad krajských voleb. Vítězná ČSSD totiž trvá na tom, že bude ve všech krajských nemocnicích proplácet lidem i třicetikorunové poplatky za vydání každého léku na recept. Privátní lékárníci protestují a rádi by, aby se jich zastal antimonopolní úřad. Jeho šéfovi ale plán ČSSD nevadí, píší noviny. Ty dále mapují, jak se mají lišit poplatky v různých krajích. Některé totiž chtějí proplácet všechny poplatky všem občanům, jinde zůstane povinnost platit za každý den v nemocnici, někde budou od poplatků osvobozeni jen senioři, uvádí deník.
Podle Lidových novin se odlivu pacientů bojí nejen lékárníci, ale také soukromí lékaři, kteří by hrazení poplatků za pacienty v krajských nemocnicích cítili jako znevýhodnění. „Není možné, aby docházelo k jednostrannému zvýhodnění některých subjektů za krajské peníze,“ citují noviny představitele Grémia majitelů lékáren. Šéf antimonopolního úřadu Martin Pecina ale vidí věc tak, že kraje nebudou platit nemocnicím a lékárnám, což by byla nedovolená podpora, ale lidem. Naproti tomu mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt v dotování poplatků krajem vidí nesoulad s právem. „Problém může být také s veřejnou soutěží a s nakládáním s prostředky krajů,“ citují Cikrta Lidové noviny.
Když nějaký rodinný konflikt přeroste v tragédii, říkají tomu policisté „domácí zabijačka“. A přesně to se stalo v ODS ve víkendových krajských volbách. ČSSD vyhráli samozřejmě volby její voliči. Ale byli to voliči ODS, kteří své straně připravili ostudnou porážku, uvádí v Mladé frontě Dnes publicista Miloš Čermák. „Za co jsme ODS trestali? Za špatný výkon i umělecký dojem,“ píše autor. Přiznává, že s velkým sebezapřením volil ODS pokračuje: „Nic se nezměnilo na motivech, proč jsme ODS volili v předešlých volbách. Stále jsme pro takovou politiku, která přinese relativně malý a efektivní stát, nízké daně a motivující společenskou atmosféru. Změnilo se to, že jsme přestali věřit, že současná ODS je tím správným vehiklem pro tenhle program. Reálné výsledky jsou slabé.“ Jako příklad zmíněného uměleckého dojmu uvádí „všechny ty drobnosti počínaje Topolánkovým hulvátstvím a konče Bémovým vnitrostranickým záškodnictvím. Tak se nechovají politici strany, k jejíž podpoře by se člověk rád a dobrovolně přiznal na večírku s přáteli.“
Expremiéra a bývalého předsedu ČSSD Miloše Zemana navštívil emisar Jiřího Paroubka s výzvou ke společné schůzce, píše Právo. Zeman si podle deníku stanovil tři podmínky pro to, aby se se současným lídrem strany vůbec setkal: za prvé že ČSSD v žádném kraji neuzavře velkou koalici s ODS, pak že Jaroslav Foldyna bude hejtmanem ústeckého kraje a za třetí že se Paroubek Zemanovi veřejně omluví za kauzu Altner.