Přehled tisku

0:00
/
0:00

Nová vládní kampaň bude radit, jak vychovávat děti, píší Lidové noviny. Z počátečného návrhu, který by zakazoval tělesně trestat děti, se stává velká celorepubliková osvětová kampaň, jak vychovávat děti bez facek a pohlavků.

Nová vládní kampaň bude radit, jak vychovávat děti, píší Lidové noviny. Z počátečného návrhu, který by zakazoval tělesně trestat děti, se stává velká celorepubliková osvětová kampaň, jak vychovávat děti bez facek a pohlavků.

Podle její iniciátorky, ministryně pro lidská práva Džamily Stehlíkové, rodiče nechtějí bít své děti, ale ani nevědí, jak je vychovávat bez pohlavků a facek. Proto je zapotřebí jim poradit jak na to. Právě tomu by měla sloužit připravovaná kampaň, na kterou už vláda z rozpočtu vyčlenila deset milionů korun. V televizních spotech, na plakátech, v letácích, odborných publikacích i veřejných debatách po celé zemi mají například takzvané celebrity a známí lidé z oblasti kultury vyprávět o tom, jak byli vychováváni oni, jaký to na ně mělo dopad a jak oni vychovávají své děti. Ministryně se rozhodla oslovit známé osobnosti, protože lidé si na ně potrpí, citují Lidové noviny.

Podle Mladé fronty Dnes ministryně přichází ještě i s jiným nápadem: tentokrát jde o boj s alkoholismem mladistvých a Džamila Stehlíková chce nařídit provozovatelům diskoték, aby alespoň jeden nealkoholický nápoj byl levnější než pivo. Chce tak skoncovat s českou specialitou, kdy peněženku mladých méně zatíží několik piv, než kdyby celý večer pili minerálku. Obaly nápojů s obsahem nejméně osmnácti procent alkoholu by měly být stejně jako krabičky cigaret opatřeny varováním ministerstva zdravotnictví. A v neposlední řadě boj proti alkoholu souvisí i s kampaní proti násilí na dětech. V rodinách, kde se více pije, jsou děti častěji bity, míní ministryně pro lidská práva.
Džamila Stehlíková

Lidové noviny pak snahy ministryně Stehlíkové hodnotí s rozpaky. „Prý na Čechy platí celebrity, a tak nás mají poučovat o tom, jak správně vychovávat děti. Jenže právě tahle společenská vrstva spíš než vzorné rodiny generuje 'sociálně patologické jevy, především problémy s alkoholem a drogami v rodině',“ píší noviny. Podle nich možná Stehlíková nepochopila vztah většinové společnosti k celebritám: „Kázáníčko, třeba z úst 'národem milované' matky 'malého andílka' dostávají jiný význam, když všichni vědí, že dotyčná má andílka z mimomanželského vztahu či žije bez partnera, případně je často střídá,“ píše deník a v narážce na mimomanželský vztah stále ženatého Mirka Topolánka uzavírá: „Ono bohatě stačí, že se premiér má stát předsedou Rady vlády pro rodinu a dítě.“


Václav Klaus
Prezident Václav Klaus v americkém Seattlu obdrží prestižní cenu Columbia Award, udělovanou konzervativní organizací Washington Policy Center. Tu v minulosti získali například bývalý americký prezident Ronald Reagan, bratr současného amerického prezidenta Jeb Bush nebo někdejší newyorský starosta Rudolph Giuliani, informuje Právo. Na pozvání zmíněné organizace se Klaus zúčastní výroční večeře, jejíž účastníci za vstupenku s možností setkat se s českým prezidentem zaplatí 15 tisíc dolarů, za společnou fotografii s Klausem zaplatí ale jen tisícovku. Loni na takovou akci přišlo tisíc hostů, poznamenává deník.


Kdo chce ovlivnit státní správu, měl by inzerovat v časopisu Parlamentní listy. Magazín, který má na své titulní straně státní znak České republiky, je totiž ve skutečnosti lobbistickým periodikem, píší Hospodářské noviny. "My s tím nemáme nic společného. To je v podstatě lobbistický časopis. Oni si jen zaregistrovali tento název a my nemáme žádnou možnost, co s tím dělat," cituje deník tiskového mluvčího Poslanecké sněmovny. To, že časopis používá státní znak a tváří se, jako by ho vydávala některá z parlamentních komor, však podle Hospodářských novin mluvčímu sněmovny nevadí. Zdání, že je časopis napojen na státní správu, ale není v rozporu ani s žádnými zákony ani předpisy. Název Parlamentní listy není totiž nijak chráněn, poznamenávají noviny. Jediné, s čím by vydavatel mohl mít problém, je použití státního znaku, které upravuje zvláštní zákon.


Antonín Holý,  foto: ČTK
Česká Akademie věd navrhne na Nobelovu cenu pro příští rok nejznámějšího vědce v zemi – chemika Antonína Holého. Objevil řadu léků, které každoročně zachrání život tisícům lidí, a nominace se tedy má týkat Nobelovy ceny za medicínu, informuje Mladá fronta Dnes. Strategie má spočívat v tom, že Akademie bude připomínat u vědeckých ústavů a osobností zásluhy Holého při vývoji mimořádně účinných léků proti smrtelným chorobám jakou jsou AIDS nebo žloutenka typu B.


„Nejsem vlastně špión? Jako zásadní odpůrce radaru, spolupracujícím s hnutím Ne základnám, jsem se zděšením tázal sám sebe po přečtení výroční zprávy BIS za rok 2007,“ píše v Právu Petr Uhl. Rozvědky halt vyzvídají a ta ruská chce zjistit, zda pomocí radaru v Brdech lze zachytit rádiové signály a mobilové rozhovory z Kaliningradu, zda polské rakety budou i později určeny jen k ničení jiných raket a zda může být radar zaměřen proti Rusku, pokračuje autor. K ovlivňování veřejného mínění jsou podle něj ale jiné prostředky, o kterých píše jako o „pozitivním motivování“ politiků a novinářů. „To ale přicházelo v posledních 15 letech spíše od firem a institucí spojených s USA a Západem, nikoli z Ruska,“ poznamenává Uhl.