Přehled tisku

0:00
/
0:00

Týden otcovské dovolené slibuje na své titulní straně Mladá fronta Dnes. Podle ní nový plán vlády pro rodiny zahrnuje ještě také domácí školky a výhody pro firmy vycházející vstříc matkám.

Návrh připravilo ministerstvo práce a sociálních věcí a odsouhlasila ho rada ekonomických ministrů. Proto má podle deníku velkou šanci, že na něj v nejbližší době kývne i celá vláda. Mezi opatřeními se počítá například s tím, že matky, které jsou doma s vlastním batoletem nebo předškolákem, si budou moci vzít do péče ještě čtyři další děti. Nemusí přitom mít pedagogické ani zdravotnické vzdělání a postačí, že se žena sama dobře stará o vlastní dítě. Při slibovaném minimálním zdanění si pak žena může vydělat teoreticky až 20 tisíc korun měsíčně, tedy po povolených pěti tisících za čtyři svěřené děti. Další návrh pak chce uložit zaměstnavatelům povinnost dát novopečeným otcům týdenní volno, aby mohli být doma, když je to nejvíc potřeba. „Otcovská dovolená" by se platila z nemocenského pojištění, všímá si Mladá fronta Dnes a přidává pochybnosti jedné ze sociálnědemokratických poslankyň, která míní, že nekvalifikovaná sousedská péče o pět dětí různého věku je snad možná na pár hodin, ale jistě ne celodenně.


Foto: ČTK
Pražské metro povyrostlo pomalu a draze, tvrdí k tématu dne Hospodářské noviny. Podle nich je prodloužení trasy C do Letňan pro desítky tisíc lidí žijících na severu metropole důvod k oslavě, pro daňové poplatníky přinejlepším k rozpakům. Stavba se totiž prodražila téměř o dvě miliardy korun a Praha navíc podle zjištění deníku staví metro pomaleji než srovnatelná evropská města. Cenou nového úseku metra se sice zabýval i kontrolní výbor magistrátu, ten ale podle Hospodářských novin podezření z předražení nepotvrdil.


Moderní způsoby plateb zaregistrovali i v církvi. Arcibiskupství pražské přišlo s novinkou, která je podle jeho vlastních údajů evropským a velmi pravděpodobně i světově ojedinělým projektem: lidé nyní mají možnost přispívat na projekty arcibiskupství platbou přes internet, píší Lidové noviny a připomínají, že akceptovány jsou české i zahraniční platební karty. Autorka projektu Kristina Poláčková však odmítá, že by šlo o elektronické vybírání milodarů místo vybírání do tradičních kasiček. Tyto příspěvky jsou stále určeny na činnost jednotlivých farností, říká Poláčková Lidovým novinám. Od možnosti konkrétního určení projektů, na něž mají být elektronické příspěvky použity, si slibuje, že elektronický způsob darů usnadní přispívání od současných donátorů a přitáhne dárce nové, které dosavadní možnosti financování odrazovaly od jejich záměru.


Logo KSČM
Proč v KSČM nevydrží mladí členové? Protože to nejde! - odpovídají si na vlastní otázku Lidové noviny. „Průměrnému bolševikovi s rudou knížkou je dnes 70 let, takže od posledního průzkumu z roku 2004 zestárl bezmála o dva roky," píše deník a uvažuje, že přestože základna komunistické strany stárne pomaleji, než jak běží čas, není to pro KSČM dobrá zpráva. Mladí levičáci se totiž ke komunistům zrovna nehrnou a když už do strany vstoupí, tak z ní zase rychle odkvačí, míní noviny a pokračují: „Který mladý člověk, byť komunista, by chtěl vysedávat po schůzích se staříky, s nimiž si nemá co říct? Navíc s lidmi, kteří s láskou vzpomínají na dobu, kdy se nesmělo cestovat po světě a v obchodech se dala sehnat tak setina zboží dostupného na Západě. " Některých výhod by se však dnes ve jménu sociální rovnosti podle Lidových novin vzdával těžko i leckterý mladý marxista.


O čtyřech zmarněných letech píší Hospodářské noviny v souvislosti s podáváním přihlášek na střední školu. Připomínají, že pravidlo jediné přihlášky zavedla ministryně Petra Buzková v roce 2004 a „prošlo jí to hladce a rychle jako vymáčknutí pasty z tuby". Když ho nyní sněmovna konečně zrušila, „bylo to tak pracné a nedokonalé jako nacpat pastu zase zpět", glosuje autor. Bere jako samozřejmost, že jediná přihláška školám ulehčila práci s přijímačkami, podle něj ale „jediná přihláška také přiměje spoustu dětí, aby neriskovaly, vsadily na jistotu a poslušně zamířily na horší školu, než o jaké sní". Proto autor považuje toto pravidlo za zákeřné: „ubíjelo aspirace a sny, vychovávalo z dětí přizdilezy". Počet přihlášek nebude sice neomezený, jak by si přáli liberálové, ale zvýší se na tři. „Škoda že to trvalo čtyři roky a postihlo zhruba půl milionu dětí," uzavírá autor komentáře v Hospodářských novinách.