Přehled tisku

Radar NATO v Nepolisích, foto: Autor
0:00
/
0:00

Americké radary nejsou jisté, tvrdí na své titulní straně Hospodářské noviny. Kongres Spojených států, který od začátku roku ovládají demokraté, totiž nemá jednotný názor na potřebnost výstavby protiraketové základny ve střední Evropě.

Foto: Autor
Takový dojem si alespoň ze svého jednání ve Washingtonu odnesli předseda zahraničního výboru Poslanecké sněmovny, sociální demokrat Jan Hamáček a předseda výboru pro evropské záležitosti Ondřej Liška ze Strany zelených, kteří navštívili Kongres, Pentagon, Agenturu protiraketové obrany a mluvili s řadou expertů, píše deník. "Shoda panuje v tom, že Írán představuje hrozbu. V tom, jak riziku čelit, však není zdaleka jasno," citují Hospodářské noviny poslance Hamáčka. Jeho kolega Liška k tomu dodává, že rozjitřená česká debata o možném umístění amerických radarů předbíhá washingtonskou politickou diskusi.


Ruský velvyslanec v NATO Konstantin Trockij se ve středu distancoval od nedávných výroků ruských generálů, kteří ČR a Polsku pohrozili zaměřením raket v případě, že rozmístí radary a střely protiraketového deštníku USA. Deníku Právo to řekl šéf české mise v Alianci Štefan Füle. "Stalo se tak na náš popud, když jsme na středečním zasedání Rady NATO-Rusko na úrovni velvyslanců sdělili, že takové pohrůžky jsou pro nás nepřijatelné a neodpovídají liteře a duchu spolupráce v rámci rady," cituje Právo Füleho.


Ministerstvo školství uvažuje, že zruší zákonem určenou délku vyučovací hodiny a nechá jen na kantorech, jak si vyučování rozvrhnou, píší Lidové noviny. Vyučovací hodina nyní trvá 45 minut, jak bylo zavedeno už v roce 1869. První kritiky toho, že stát centrálně určuje takovou věc, se přitom objevily už ve 30. letech minulého století. Změna se sice nechystá v nejbližší době, ministerstvo o ní ale uvažuje a školám, které oslovily Lidové noviny, se tento nápad líbí. Zejména pokud by šlo o první stupeň. 45 minutová vyučovací hodina je podle kantorů pro malé děti velmi dlouhá.


V Česku je možné vykoupit se ze zabití, informuje deník Právo. Srovnává dva případy viníků silničních neštěstí: řidič kamionu, který přehlédl stojící kolonu a nárazem do aut v plné rychlosti způsobil smrt dvou lidí, stráví čtyři a půl roku ve vězení a sedm let nebude smět řídit. Podnikatel, který se hnal obcí 120 kilometrovou rychlostí a s alkoholem v krvi a rovněž zabil dva lidi v jiném autě, odškodnil pozůstalé dvěma miliony korun. Tím se vyhnul trestu a může dál i řídit. Státní zástupkyně totiž přistoupila na mimosoudní vyrovnání - podle deníku nepochopitelně a bouří se přitom obecná mravnost i smysl pro spravedlnost, nicméně zákon to umožňuje. A to i po zpřísnění silničního zákona po 1. červenci loňského roku. Výsledek je takový, že kdyby řidič nezabil člověka, ale například kozu, neunikl by pokutě a ztrátě bodů, protože u přestupků mimosoudní vyrovnání není možné, uvádí deník Právo.


Petr Kellner, rozhodující majitel skupiny PPF a tedy například i České pojišťovny, zůstává i letos papírově nejbohatším Čechem, který nemá konkurenci, informuje Mladá fronta Dnes. Jako jediný se totiž ocitne ne prestižním seznamu nejbohatších lidí světa, který na jaře každoročně sestavuje americký časopis Forbes a eviduje jen vlastníky nejméně jedné miliardy dolarů. Poprvé se na seznamu Kellner objevil loni, kdy hodnotu jeho majetku časopis odhal na tři miliardy amerických dolarů


Český "autoland" začíná ohrožovat nedostatek lidí, píší páteční Hospodářské noviny o automobilce Hyundai, která potřebuje pro továrnu v Nošovicích ještě letos nabrat pět set techniků a specialistů. Část přijde z jiných podniků a zčásti přijdou čerství absolventi škol. Zkušení odborníci, které firma potřebuje, ale už pracují v automobilkách Škoda Auto a TPCA a volní specialisté na trhu nejsou. Obě firmy se proto rozsáhlými programy benefitů snaží stabilizovat své draze zaškolené pracovníky. Škodovka navíc nespoléhá jen na Čechy. Už nyní zaměstnává tisíc cizinců a dále láká lidi na Slovensku, v Polsku či Chorvatsku.


Ministerstvo spravedlnosti chystá revoluční novinku. Už příští rok by v případech nesplácení dluhů mohly soudce nahradit počítače. Pokud ministerstvo návrh prosadí, nebude nutné vůbec přijít k soudu. Vše proběhne přes internet, informují Lidové noviny. Soudci se ale bouří. Nelíbí se jim, že je z procesu vyřazen člověk. "Soud by pak fungoval jako automat na žvýkačky. Hodíte korunu a vypadne vám rozhodnutí. To přece není soud," cituje deník brněnského krajského soudce Pavla Bachratého.

Systém se nelíbí ani některým odborníkům. Podle nich bude složité nová rozhodnutí doručovat a není dotaženo zabezpečení soudní formuláře, který by věřitel v budoucnu vyplňoval po internetu. Ministerstvo si ale stojí za svým. "Chceme urychlit rozhodování a ulehčit práci soudům. Vzhledem k tomu, že nebude potřeba při vydávání elektronických rozkazů zásahu soudce či jiné soudní osoby, budou se tito lidé moci zabývat jinou činností," citují zástupce resortu Lidové noviny. Systém by měl být výhodný hlavně pro vyřizování hromadných žalob, které dnes zahlcují soudy.


Menší obchody v centrech českých měst obsazují obchodníci z Asie. K nakupování nebo pronajímání si kamenných obchodů je přimělo především postupné rušení stánků a tržnic, všímají si Lidové noviny. Realitní kanceláře hlásí až stoprocentní nárůst zájmu o pronájmy a nákup zejména malých a středních prodejen. "Horkým zbožím" jsou prostory v centrech měst a v blízkosti zastávek a stanic hromadné dopravy. A o prodejny mají zájem především Vietnamci. Přibývá ale také drobných podnikatelů z Číny. I čínští stánkaři však podle realitních makléřů rádi využívají zprostředkovatele z Vietnamu. Českým obchodníkům totiž věří méně, píší Lidové noviny.


Katolický kněz Tomáš Halík
Nechci být prezent ani arcibiskup, říká v rozhovoru pro deník Právo katolický kněz Tomáš Halík. "To, co můžu dělat svými knihami, v médiích, na univerzitě a v kostele, je pro společnost prospěšnější. Vrcholové funkce ve státě i církvi zahrnují spoustu reprezentačních povinností ve strukturách, kterými jde jen těžce pohnout,"říká Halík Právu.