Přehled tisku

Garde du Château
0:00
/
0:00

Šestnáctiletá nelibost veteránů z druhé světové války může skončit: Hradní stráž by měla odložit své modré stejnokroje a obléci si zelené s červenými límcovými výložkami a zlacenými opasky, které vycházejí z prvorepublikového vzoru z třicátých let minulého století, píše na své titulní straně Mladá fronta Dnes.

Šestnáctiletá nelibost veteránů z druhé světové války může skončit: Hradní stráž by měla odložit své modré stejnokroje a obléci si zelené s červenými límcovými výložkami a zlacenými opasky, které vycházejí z prvorepublikového vzoru z třicátých let minulého století, píše na své titulní straně Mladá fronta Dnes. Hrad tak vychází vstříc Československé obci legionářské i Svazu letců, pro něž jsou nepřijatelné stejnokroje, navržené před 16 lety výtvarníkem Theodore Pištěkem. Veteráni je považují za cirkusové kostýmy a prezidenta žádají i jako vrchního velitele ozbrojených sil, aby stejnokroje odpovídaly historickému vývoji. Podle deníku by přitom náklady na převlečení Hradní stráže mohly být nižší, než výroba stávajících uniforem.


Čeští muži přicházejí na chuť rodičovské dovolené, uvádí deník Právo. Podle údajů ministerstva práce a sociálních věcí se 4020 českých otců rozhodlo vyměnit si s matkami jejich tradičních roli. A otců na plný úvazek bude přibývat ještě rychleji, jak bude růst množství práce, kterou je možné vykonávat z domova, říká deníku jeden z nich. Péči o dítě volí spíše vysokoškolsky vzdělaní muži, pak ti, kteří mají podobný nebo nižší plat, než jejich žena, a také muži nezaměstnaní, uvádí Právo.


ČEZ koupí sám sebe, plánuje Tlustý: tak zní titulek úvodní stránky Hospodářských novin. O návrhu ministra financí bude vláda jednat 10. listopadu. Tlustý sice preferuje prodej akcií na burze či nalezení strategického partnera, ČSSD však tyto varianty odmítá. Podle exministra financí Bohuslava Sobotku by ale ČSSD snad byla ochotna přistoupit na možnost, že by své akcie koupil samotný ČEZ. Sobotka chce nejprve vidět analýzu, zda je to pro stát i firmu výhodné. Ostatní možnosti prodeje rázně odmítl.


Ostře sledovaná jaderná elektrárna Temelín se potýká se zřejmě nejvážnějším problémem ve své historii, všímají si Lidové noviny. Podle nich palivo americké firmy Westinghouse reaguje jinak, než se původně očekávalo. Po třech až čtyřech letech používání v temelínských reaktorech se deformuje a také takzvaně netěsní. V obou případech se sice nejedná o přímé ohrožení jaderné bezpečnosti, problémy ale mohou v krajním případě dočasně zastavit provoz celé elektrárny. Už nyní kvůli nim nespustili odstavený druhý blok. Zpráva o problémech s palivem vzbudila velký rozruch zejména v Rakousku, uvádějí Lidové noviny.


V kauze poslance Michala Pohanky, který minulý týden zběhl z klubu sociální demokracie, nastal zlom. Bývalá sociálnědemokratická ministryně zdravotnictví Milada Emmerová Mladé fronta Dnesřekla, že Pohanka měl úzkou vazbu na Zdeňka Doležela, který je stíhán za podvod s čerpáním dotací z fondů EU. Pohanka na ni prý mnohokráte tlačil a snažil se prosadit na ministerstvo své projekty a své lidi. Druhým mužem, který na ni vyvíjel nátlak, měl být právě Zdeněk Doležel, někdejší šéf kabinetu expremiérů Stanislava Grosse a Jiřího Paroubka. "Výpověď Emmerové pak nasvědčuje tomu, že sociální demokraté skutečně mohli mít vážný důvod se Pohanky zbavit coby dalšího `šibala` ve straně," konstatuje deník.


Vladislav Husák
Před dvěma lety její vznik provázely ovace. Dnes se uvažuje o jejím rozpuštění, píšou Hospodářské noviny o finanční policii. O možném zániku této jednotky se v komunitě pracovníků bezpečnostních složek začalo mluvit krátce poté, co se vlády ujala ODS. Nyní tyto úvahy oficiálně potvrdil policejní prezident Vladislav Husák. Nechce ale prý specializovanou jednotku, která mimo jiné vyšetřuje největší daňové úniky, úplně rozprášit. Rád by ji "jen" rozdělil. Specialisty, kteří dohledávají majetky zločinců, chce přiřadit k jednotlivým útvarům, například protimafiánské jednotce či národní protidrogové centrále, uvádí deník.Proti se stavějí někteří státní zástupci, ale především velitelé finanční policie. Ti se obávají, že změny vyvolají masívní odchod policejních expertů do civilu.


Mladá fronta Dnes se věnuje nové policejní náborové kampani. "Je nejvyšší čas. Už nyní chybí v uniformách 1700 lidí a podle odhadů policejního prezidia budou do konce roku potřebovat dalších až pět tisíc lidí," poznamenává deník. Důvodem odchodů je tzv. služební zákon. Jeho nové znění by mělo být mírně nevýhodné vůči těm, kteří si hodně vydělají na přesčasech. Někteří policisté před důchodem ale na zákon čekají jen proto, aby mohli odejít, protože jim zajistí tučné výsluhy.


Dnes tu patnáct let starou lekci umíme dokonale, jen ji už těžko kdy uplatníme: ani na Kubě, ani v Iráku, ani v Číně, píšou k 15. výročí kupónové privatizace Hospodářské noviny a pokračují: Nebyla chyba rozdávat - chyba byla potom zhasnout. Pořád u kupónovky přetrvává její elegance, průhlednost a odolnost proti korupci. A optimistický elán země, kde měl každý neomezenou a rovnou příležitost.


Miloš Zeman | Foto: Zdeněk Vališ,  Radio Prague International
Expremiér a bývalý šéf sociální demokracie Miloš Zeman v obsáhlém rozhovoru pro Mladou frontu Dnes zdůrazňuje pravidla hry, podle nichž má vládu sestavit vítěz voleb. "A pokud pravidla neuznáváte, sklouzáváte kamsi, kde vás mohou podezřívat z mocichtivosti jako samoúčelu," tvrdí Zeman. Podle něj to nemusí znamenat odchod ČSSD do opozice, ale třeba jiné rozdání karet předčasnými volbami. "Ovšem bez změny volebního zákona je to naprosto nesmyslný podnik," uzavírá expremiér.


Václav Klaus udělil 28. října Medaili Za zásluhy herečce Jiřině Jiráskové,  foto: ČTK
Není důvod udělovat hercům státní vyznamenání, píšou ve svém komentáři Lidové noviny v odpovědi na řečnickou otázku. "Za co? Že se jim občas někdo v obýváku u televize po práci zasměje?" Podle autora když už se prezident snaží tím každoročním obřadem státnosti navodit dojem, že my Češi a Moravané máme své hrdiny, které je třeba všem ukázat, ocenit a dát ostatním za vzor, neměl by z toho dělat zábavnou televizní show.