Průzkum: Češi se obávají nedostatku pracovníků, ale i dopadů pracovní migrace

Nedostatek lidí na pracovním trhu považují za závažný problém tři čtvrtiny Čechů a 60 procent očekává, že se situace v nejbližších deseti až 15 letech ještě zhorší. Většina veřejnosti, 63 procent dotazovaných připouští, že se Česko v některých oborech neobejde bez zahraničních pracovníků. Aktivní nábor cizinců ale podporuje jen 19 procent respondentů. Každý třetí by naopak preferoval vyřešit situaci bez jejich většího zapojení. Vyplývá to z průzkumu, který pro personální společnost Orienta Czech provedla agentura STEM/MARK. Průzkum se konal 1. června mezi 506 respondenty. Dvě třetiny oslovených se při zaměstnávání cizinců obávají vyšších nároků na bydlení, zdravotnictví nebo školství, ale o výzvy spojené s jejich začleněním do pracovního kolektivu a společnosti. Rostoucího tlaku na mzdy se obává 57 procent dotázaných.

Nejčastěji lidé vnímají nedostatek pracovníků ve zdravotnictví a sociální péči, stavebnictví, zemědělství a školství. Tedy v oborech, kde lidskou práci nelze snadno nahradit technologií ani rychlou rekvalifikací. Přesto téměř polovina dotazovaných by hledala řešení hlavně uvnitř českého trhu práce. Nejčastěji lidé uvádějí, že by nedostatek pracovníků mohly pomoci vyřešit vyšší mzdy a lepší pracovní podmínky.