Dům zahraniční spolupráce: Zahraniční studenti univerzit by mohli doplnit v Česku chybějící specialisty

Podle dat Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj má Česko v rámci Evropské unie velmi nízký podíl lidí s vysokoškolským vzděláním. Je to necelých 27 procent lidí ve věku 25 až 64 let, což je v EU třetí nejnižší podíl. Vede to i k tomu, že české firmy čelí nedostatku kvalifikované pracovní síly hlavně v technických oborech. Podle Domu zahraniční spolupráce by pomohlo, kdyby v Česku studovalo více cizinců.

Dům zahraniční spolupráce (DZS) se už 20 let zabývá působením zahraničních studentů a studentů v Česku. Podle jeho dat jejich na českých vysokých školách konstantně roste - z necelých 4 procent v roce 2001 na 18 procent v roce 2023. To odpovídá více než 55 tisícům lidí z téměř 180 zemí světa. Je to nejvyšší poměr v celé Evropě. Podle odborníků je ale potřeba ho zvýšit na 30 procent.

Podle DZS by systematická podpora zahraničních studentů a jejich integrace na český pracovní trh měla být prioritou nejen pro vysoké školství, ale pro celou společnost.

„Pokud se Česko chce stát vzdělanostní ekonomikou, a tou se chce stát, tak se kvůli demografickému poklesu bez zahraničních absolventů neobejde. Ti mají přínos nejen pro celou společnost, ale také pro českou ekonomiku ve výši desítek miliard korun,“ uvedl ředitel DZS Michal Uhl v projevu při zahájení největšího setkání mezinárodních studentů a absolventů českých vysokých škol – International Student and Alumni Meetup 2024.

Akce, kterou na začátku listopadu pořádaly iniciativy Study in Czechia a Czechia Alumni na Masarykově univerzitě v Brně, přilákala téměř 200 studentů a absolventů z více než 60 zemí světa, kteří se setkali se zástupci univerzit, firem i veřejné správy.

Obě iniciativy na národní úrovni dlouhodobě propojují české vysoké školy s mezinárodními studenty a pomáhají zahraničním absolventům začlenit se do českého pracovního trhu i společnosti.

„Máme radost, když k nám zahraniční studenti nejen přijíždějí studovat, ale také zde zůstávají a budují kariéru. Současně je pro nás důležité zůstat v kontaktu s těmi, kteří se po studiu vrací domů, protože šíří dobré jméno českého vysokého školství,“ uvedla Bára Křenek Sobotková, vedoucí oddělení Study in Czechia.

Z výzkumu DZS vyplývá, že 64 procent zahraničních studentů pracuje již při studiu a 45 % absolventů zůstává po studiu v Česku z důvodu zaměstnání. Téměř polovina studentů tvrdí, že by v Česku ráda zůstala a prosadila se na trhu práce nebo dále studovala.

Ministerstvo školství mezinárodní spolupráci vítá, ale finance na to podle mluvčího Emanuela Vitteka závisí na více faktorech.

„Patří mezi ně například mobility, kdy se sledují počty přijíždějících a vyjíždějících studentů. Dále pak studia v cizím jazyce, jejichž počty jsou rovněž důležitým ukazatelem míry internacionalizace. A zaměstnávání akademických a vědeckých pracovníků z ciziny,“ upřesnil pro Český rozhlas.

Poslanecká sněmovna minulý týden schválila novelu vysokoškolského zákona. Ta v případě doktorských programů ruší vysokým školám povinnost stanovovat studentům ze zahraničí poplatek za studium v cizím jazyce. Novela, která nyní míří do Senátu, také usnadňuje uznávání zahraničního vzdělání díky zavedení rámce kvalifikací, který jasně vymezuje očekávané výsledky studia a zvyšuje prostupnost mezi českým a mezinárodním vzdělávacím systémem.

Autor: Katarína Brezovská | Zdroj: Dům zahraniční spolupráce
spustit audio

Související

  • Nová adresa: Česko

    V Česku žije více než půl milionu cizinců téměř 180 národností. Jsou mezi nimi i lidé z postsovětských zemí, kteří nuceně či dobrovolně opustili svou vlast.