Rakouští odpůrci Temelína nadšeni Říhovou analýzou elektrárny
Hornorakouští odpůrci jihočeské jaderné elektrárny Temelín radostně přivítali studii člena vládní komise pro posuzování vlivu JETE na životní prostředí Josefa Říhy, který na rozdíl od komise jako celku doporučuje elektrárnu definitivně odstavit.
"Říhova studie poprvé umožňuje seriózní a obsáhlou diskusi o nulové variantě, tedy o neuvedení elektrárny do provozu," reagoval v rozhovoru pro agenturu APA hornorakouský pověřenec pro příhraniční jaderná zařízení Radko Pavlovec.
Šéf hornorakouských Zelených Rudi Anschober vyzval rakouskou vládu a zejména ministra životního prostředí Wilhelma Molterera, aby s českou stranou zahájil intenzivní jednání o "nulové variantě" pro Temelín. "Je jasné, že příští rakouská vláda (vzešlá z voleb 24. listopadu) si bude muset odstavení Temelína určit za svůj prvořadý cíl," zdůraznil. Podle členky hornorakouské zemské vlády pro životní prostředí Ursuly Haubnerové, sestry kontroverzního Jörga Haidera, dokazuje Říhova studie jednoznačně, že "nulová varianta představuje pro Česko nejen ekologicky, ale i ekonomicky jediné smysluplné rozhodnutí". Nyní se už nebude moci Praha uzavírat před požadavky na odstavení elektrárny, dodala.
Říha svou studii vypracoval na objednávku nevládní organizace V havarijní zóně JETE. Podle něj je zastavení jaderné elektrárny Temelín a trvalé zakonzervování jejích zařízení nejvýhodnějším řešením ze všech posuzovaných hledisek. Závěr vládní komise, která posuzovala vliv na životní prostředí, je naproti tomu pozitivní. Komise říká, že vliv Temelína na životní prostředí je "nízký, nevýrazný a přijatelný". Nejlépe byl vyhodnocen vliv na hydrologii, nejhůře vliv na přírodu a krajinu. Vlivy na ovzduší a klima jsou mezi tím. Dlouholeté spory o Temelín definitivně ukončila sociálně demokratická vláda po těsném hlasování ministrů v květnu 1999. Kabinet určil časový harmonogram a rozhodl, že náklady na výstavbu nesmějí převýšit 98,6 miliardy korun; tato suma je těsně před vyčerpáním. Případné další náklady a změny by měl financovat ČEZ jako provozovatel. Po spuštění Temelína by Česko mělo z jaderných elektráren pokrýt přes 40 procent své spotřeby elektřiny.