Rakušané nebudou již blokovat hranice

Rakušané již nebudou blokovat hraniční přechody na protest proti spouštění jaderné elektrárny Temelín. Řekl to představitel ekologického hnutí Stop Temelin Josef Neumüller, který v minulosti stál za většinou protitemelínských akcí na česko-rakouském pomezí. Rakušané podle něj nebojují proti lidem, ale proti věci (temelínská elektrárna), a proto se již na přechody nepostaví.

"Češi si musí sami uvědomit, že především pro ně je to nebezpečné, mnohem více než pro nás," míní Neumüller. Potvrdil také, že rakouská protitemelínská sdružení nadále požadují, aby ČEZ v Temelíně vystavěl zeď, která by oddělovala parní a vodní potrubí na takzvané galerii 28,8 metru v nejaderné části bloků. Považují to za zásadní problém, ke kterému se česká strana podle Neumüllera zavázala v dohodě z Melku.

To však ČEZ odmítá s tím, že dohoda stanovuje zvýšit bezpečnost těchto potrubí, ale rozhodně nestanoví, že by to mělo být právě zdí. Naopak, dobudování takové zdi by bezpečnosti příliš neprospělo, protože by omezilo přístup k průchodům potrubí stěnami a tím vlastně bezpečnost snížilo. Bezpečnostní opatření, která by měla zeď nahradit, jsou na Temelíně zajišťována jinou cestou užívanou v zahraničí, například tlumiči kmitů potrubí. Zastánci Temelína z toho vyvozují, že rakouští aktivisté záměrně kladou nesmyslné podmínky, aby získali "důkaz" o české neochotě zvyšovat bezpečnost elektrárny a plnit dohodu z Melku.

Rakouské, německé a české nevládní organizace sesešly v hostinci nedaleko hraničního přechodu Wullowitz/Dolní Dvořiště se zástupci rakouských politických stran, aby hovořili o postupu Rakouska při vyjednávání o temelínské elektrárně. Odpůrcům atomu se totiž zdá, že vídeňská vláda zmírnila svůj tvrdý postoj proti Temelínu, a umožňuje tak Česku elektrárnu provozovat. Politici naopak považují postoj rakouské vlády za konstantní, ale pochvalují si konstruktivní dialog, který nyní na obou stranách probíhá na expertní i politické úrovni.

Na předvolební akci chtěli aktivisté upozornit protestní demonstrací v okolí hostince, která se nakonec neuskutečnila. Také tisková konference začala dříve než v oznámeném termínu, a česká média tak dorazila až na její závěr. Původně se aktivisté chystali i na hraniční přechod, který chtěli projet s kolonou traktorů, ale ty zůstaly stát před hostincem, protože je přítomní policisté dále nepustili. Aktivisté tak alespoň rozmístili na terasu před restaurací dřevěné kosy s názvy atomových elektráren po světě, včetně českého Temelína a slovenských Jaslovských Bohunic.