Sedm věží Karla IV.

0:00
/
0:00

Dnešní Historické obzory vás pozvou na další výstavu věnovanou Karlu IV. Připravila ji Akademie věd a jmenuje se Sedm věží.

Martin Musílek (Foto: ČT24)
Sedm dřevěných věží v Galerii věd a umění na Národní třídě skutečně stojí. Co představují, vysvětluje autor výstavy Martin Musílek:

"Sedm hlavních témat, které se dotýkají Karla IV. a doby středověku, doby, ve které Karel IV. žil. Ke každému z těchto témat jsou následně připojeny vždy dva výzkumy akademie věd. Je zcela zřejmé, že se jedná o pouhý výběr z bezbřehého množství starších nebo současně probíhajících výzkumů."Výstava 7 věží, foto: archiv Akademie věd ČR
Karel IV. a různé pohledy na jeho život, vládu i dobu, jsou stále aktuální a přitažlivé. Potvrzuje to i ředitel Centra medievistických studií Petr Sommer:

"Jde o to, že bychom Karla IV. rádi představili jako skutečně velikou osobnost českých dějin. V podvědomí Čechů tato skutečnost stále žije. Nedávno byl Karel IV. překvapivě zvolen Největším Čechem. Už bylo i škodolibě konstatováno, že byl Čechem jen napůl a bylo řečeno i mnoho jiných škodolibostí. Skoro bych ale řekl, že zbytečně, protože Karel IV. byl skutečně veliká osobnost."

Kolik vydělal zedník

Emauzský poklad, foto: ČT24
Výstava představuje také výsledky práce archeologů a jejich nálezy jsou mnohdy až kuriózní. Kromě věcí týkajících se vysoké politiky a horní vrstev společnosti se dozvíte a na vlastní oči uvidíte třeba to, jaký byl plat zedníka v lucemburské době.

"Potom je tady Emauzský poklad. Ten není významný tím, že bychom neznali jiné poklady z dané doby a nominály mincí, které se tam nacházejí, ale je významný tím, že byl nalezen v emauzském klášteře v zásypu klenby a zdá se, že skladba mincí a velký počet těch drobných mincí napovídají, že to byl patrně dvou nebo třítýdenní plat zedníka nebo kameníka, který na stavbě kláštera přímo pracoval. To je opravdu hezký příběh pokladu."

Výstava 7 věží, foto: archiv Akademie věd ČR
Dá se tedy spočítat, jaký byl tehdy plat zedníka?

"Jestli si to pamatuji dobře, bylo tam asi 162 mincí, z toho tam bylo něco okolo 30 grošů a pak nějaké další drobné mince, včetně zahraničních. Bylo to poměrně zajímavé, i co se týče skladby mincí. Ten plat zhruba odpovídalo zlomkům účtů, které máme. Dochovalo se několik účtů z financování pracovníků kameníků a zedníků, kteří pracovali na stavbě chrámu svatého Víta, a ta částka zhruba odpovídá."Vzácný pohár z domu biskupa Dětřicha z Portic, foto: ČT24
S platem zedníka se Karel osobně asi nesetkal, na výstavě najdeme ale i exponát, se kterým se setkat mohl. Vzácný pohár, ze kterého se dodnes dochovalo několik střepů, je na výstavě co možná nejvěrněji složen do své původní podoby.

"Byl nalezen na parcele domu 404 na rohu Rytířské ulice a ulice Na můstku. Je zajímavé, že tento dům v polovině 14.století obýval Dětřich z Portic, což byl mindenský biskup a mimo jiné osobní rádce a dvořan Karla IV. Mezi lety 1358 až 1366, kdy Karel IV. byl mimo české království a vyřizoval třeba záležitosti v říši, tak tento Dětšich z Portic byl zemským hejtmanem, tedy zástupcem panovníka v zemi."

Na výstavě nechybí ani vzácné mince nebo dětské hračky. Takové, se kterými si klidně mohl hrát i malý Karel, tedy tehdy ještě Václav.

Karlovi IV., jeho vládě a společnosti tehdejší doby se v průběhu let věnovaly celé generace vědců, i oni a jejich práce je na výstavě připomenuta. A zmíněno je také to, že na Karlovi i životě jeho současníků je ještě stále co poznávat.