Sněmovna hlasy koalice zamítla program schůze z podnětu ANO k růstu cen energií

Sněmovna dnes podle očekávání odmítla hlasy vládní koalice program mimořádné schůze, na které chtělo opoziční hnutí ANO debatovat o růstu cen energií a o koronavirové pomoci podnikatelům. Schválení programu podpořilo 79 ze 169 poslanců. Předsedkyně poslanců ANO Alena Schillerová poté uvedla, že klub předloží tři návrhy zákonů na plošnou pomoc obyvatelům, které prosazovala bývalá vláda Andreje Babiše (ANO).

V téměř pětihodinové diskusi před schvalováním programu se střetli představitelé bývalého vládního hnutí ANO a současné vládní koalice. Debatu vyostřil spor ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (za STAN) a Babiše o to, zda je Česko zadlužené a kdo nese vinu na růstu inflace v posledních měsících. Babišova vláda podle podle Síkely plýtvala veřejnými penězi, kupovala si voliče a zvýšila státní dluh o 800 miliard korun.

Expremiér obvinil současnou vládu z neschopnosti a nekompetentnosti, Síkelu pak z demagogie. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) označil Babišovo vystoupení za snůšku neuvěřitelných blábolů. Bývalý vicepremiér Karel Havlíček (ANO) uvedl, že současný kabinet je "korporátní vládou pro elity" a ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) asociální.