Sněmovní výbor zrušil svou dřívější výzvu Klempířovi ke stažení zákona o médiích

Sněmovní mediální výbor dnes zrušil hlasy koalice svou dřívější výzvu ministru kultury Otu Klempířovi (za Motoristy), aby stáhl z připomínkového řízení návrh zákona o médiích veřejné služby. Stejně naložil i s dalšími usneseními z jednání z konce dubna, které prosadila opozice díky tomu, že měla momentálně většinu. Patřila k nim podpora systému rozhlasového a televizního poplatku a výzva bývalým i současným radním České televize (ČT) k úhradě škody, kterou způsobili před šesti lety odvoláním dozorčí komise Rady ČT.

Nový bod ke zrušení dřívějších usnesení prosadila do dnešního programu koalice podle návrhu místopředsedy výboru Ondřeje Babky (ANO). Sněmovní legislativci podle něho potvrdili pochyby o tom, zda výbor přijal pětici usnesení procesně správně, když o nich poslanci hlasovali v bodě s názvem různé. Šéf poslanců TOP 09 Jan Jakob podotkl, že jediným procesním pochybením bylo to, že koalice nebyla přítomná v dostatečném počtu. Pozastavoval se nad tím, že koalice dnes zvolila stejný postup jako opozice na jednání koncem dubna.

Klempíř výzvy nevyslyšel, připomínkové řízení k návrhu zákona skončí v pátek. Předloha především převádí financování ČT a Českého rozhlasu (ČRo) z poplatků na státní rozpočet. Opozice mluví o zmetku, jenž ohrožuje nezávislost ČT a ČRo.