Špidla hovořil s Barrosem i o svém příštím působení v EK

Půlhodinku trvala středeční první schůzka bývalého českého premiéra Vladimíra Špidly s předsedou příští Evropské komise José Barrosem; v Barrosově týmu by Špidla měl od listopadu nahradit dosavadního českého komisaře Pavla Teličku, s nímž se v Bruselu rovněž setkal. "Debatovali jsme o tom, jakou představu má předseda Barroso o fungování komise. Naše shoda byla dosti značná," řekl ČTK Špidla po schůzce s budoucím šéfem EK, která se odehrála mezi čtyřma očima. Řeč byla o pozici a struktuře evropské exekutivy, která bude poprvé čítat 25 zástupců členských zemí, i o příštím rozdělení resortů. Špidla však považoval rozhovor, vedený ve francouzštině, za "natolik předběžný", že do podrobností nechtěl zacházet.

Barroso by měl - po setkáních se všemi nominovanými uchazeči - oznámit rozdělení resortů ve svém týmu koncem srpna. Dosud se podle zdrojů z komise sešel asi s polovičkou designovaných komisařů, rozhovor prý obvykle trval necelou hodinku. "Popsal jsem své kompetence a oblasti, které považuji za silné, ale (přidělení konkrétní sféry působení) skutečně ponechávám na předsedově rozhodnutí," odpověděl expremiér na otázku, zda naznačil, které oblasti by dal přednost. Připomněl, že nepochybně má zkušenosti například v oblasti sociální politiky, ale s Barrosem hovořil "i o jiných oborech, které mají strategický význam", a dotkli se většiny oblastí práce komise. "Obecně bych řekl, že v situaci premiéra neexistuje portfolio, které by z nějakého hlediska člověk neznal," dodal.

Barroso však podle Špidlových slov jasně uvedl, že teprve v úterý došlo k závěrečným nominacím kandidátů na komisaře, takže rozhodování o přidělení resortů ukončí příští či přespříští týden. "Rozhovor mi připadal zajímavý. Nastolil jsem některá témata, například z mého hlediska je velmi zajímavé téma demografického stárnutí a budoucího trhu práce," odpověděl designovaný komisař na otázku, zda měl pocit, že "obstál".

"Vláda rozhodla s plnou kompetencí v situaci, která se změnila," odpověděl Špidla ČTK na otázku, jak Teličkovi, kterého jeho kabinet do komise původně vyslal s mandátem do roku 2009, hodlá vysvětlit, že jej nyní vystřídá. Další vyjádření - po schůzce s komisařem - odmítl. První setkání mezi oběma muži od rozhodnutí o změně na postu českého komisaře mělo podle Teličky "ryze pracovní ráz", snad pouze s výjimkou Špidlova dotazu na Teličkovy plány do budoucna. Jinak "pan Špidla tyto (osobní) otázky neotevřel, takže nebyly předmětem diskuse". "Hovořili jsme o práci komise, co komisi v nejbližší době čeká, jakými otázkami se zabýváme. Byla to ryze pracovní schůzka," řekl ČTK komisař. Svému nástupci také rovnou předal šanon administrativních a organizačních informací, užitečných pro nastupujícího komisaře, například pravidla chování člena EK.

O své budoucnosti míní Telička ještě přemýšlet a rozhodovat se bude v září či říjnu, nabídky premiéra Stanislava Grosse však již odmítl. Pokud jde o stávající Teličkův tým, komisař z jednání pochopil, že "pan Špidla bude sestavení svého kabinetu teprve důkladně promýšlet, bude si dělat představu, jaké lidi a z jakých oblastí by chtěl využít".