Spolana připustila, že voda spláchla do Labe i toxické látky
Zástupci chemické továrny Spolana Neratovice ve středu připustili, že povodeň z areálu firmy vyplavila i toxické a rakovinotvorné látky. Na jejich přítomnost v odebraných vzorcích ve středu upozornili ekologové. Spolana ale zároveň uvedla, že byly zjištěny v minimálních množstvích, která se pohybovala těsně nad hranicí měřitelnosti. V takto malých množstvích mohou být v Labi detekovány všechny chemické látky, se kterými se ve Spolaně pracuje, řekl ČTK mluvčí firmy Jan Martínek. Spolana se středečním prohlášením podle něj rozhodla předejít dalším obviněním, že zatajuje únik některých látek ze svého areálu. Podle Spolany je možné, že z továrny unikly při povodních i takové zdraví nebezpečné látky jako například chloroform, trichlorethen či xyleny. V dříve uveřejněném seznamu látek uniklých ze Spolany je neuvedla podle Martínka proto, že se nedostaly z žádného registrovaného místa. Tyto látky podle něj za běžného provozu Spolany dostávají do odpadních vod a čistírny odpadních vod.
Podle mluvčího byly některé nebezpečné chemikálie v okamžiku nástupu povodně v odpadních vodách a také v čističce odpadních vod, kde teprve čekaly na vyčištění. Povodeň tyto odpadní vody odplavila do Labe. "Také mohlo dojít k oplachu stopových množství těchto látek z prostor Spolany, kde se s nimi manipuluje. Proto byly ve vodě naměřeny," řekl Martínek. V dosud jediném oficiálním seznamu látek uniklých do Labe Spolana v předchozích dnech přiznala únik téměř 3500 tun různých chemikálií, hnojiv i ropných látek. Podle hodnocení firmy byla většina z nich zředěna tak, že neohrozily zásadně životní prostředí. Ekologové s touto verzí nesouhlasí. Česká inspekce životního prostředí, Povodí Labe a Povodí Vltavy budou ještě vyhodnocovat další série vzorků vody i půdy.