STEM: Zkušenost s umělou inteligencí má už přes 70 procent Čechů, jejich počet raketově roste

Podle aktuálního průzkumu agentury STEM má zkušenost s nástroji umělé inteligence, jako jsou ChatGPT nebo Copilot, již 71 procent Čechů, což představuje masivní meziroční nárůst oproti loňským 38 procentům. Zhruba tři pětiny dotázaných navíc tyto moderní technologie využívají opakovaně, a to nejčastěji z osobního zájmu či zvědavosti k vyhledávání informací, překladům nebo tvorbě textů a obrázků. Mladší generace do 29 let pak po umělé inteligenci sahá velmi často kvůli školním povinnostem. Češi sice AI vnímají převážně jako příležitost, nicméně se obávají možného zneužití ke kybernetickým útokům či ztráty schopnosti rozeznat skutečný obsah od toho vygenerovaného strojem.

Výrazné rozdíly v používání umělé inteligence panují napříč společností především z hlediska věku, vzdělání a finančního zajištění, což podle analytiků STEM může v budoucnu ještě více prohloubit sociální nerovnosti. Zatímco mezi vysokoškoláky a dobře zajištěnými domácnostmi je využívání AI běžné, u lidí bez maturity s ní pravidelně pracuje pouze 18 procent osob. Podobně propastný rozdíl je i u věkové kategorie nad 60 let, kde má s těmito nástroji zkušenost jen 35 procent obyvatel. Lidé, kteří umělou inteligenci dosud nevyužívají, argumentují nejčastěji tím, že pro ni zkrátka nemají reálné uplatnění, případně nedůvěřují správnosti vygenerovaných výsledků a obávají se o bezpečnost svých dat a soukromí.