Týden v ČR
V Česku skončilo druhé kolo senátních voleb. Lidé vybírali mezi kandidáty, kteří v prvním kole skončili na prvních dvou místech.
Minulý víkend rovněž proběhly krajské volby. Sociální demokraté uhájili prvenství v devíti z 13 regionů. Ústecký a Karlovarský kraj ovládli komunisté, kteří celkově skončili jako druhá nejúspěšnější strana, na severu Čech pak bodovali Starostové pro Liberecký kraj a ODS vyhrála jen na Plzeňsku. Výsledek voleb je jasný a srozumitelný, komentoval stručně volby prezident Václav Klaus. Jeho slova citoval mluvčí hradu Radim Ochvat.
"Prezident republiky považuje výsledek voleb za tak jasný a srozumitelný, že žádné interpretace nejsou nezbytné. Prezident je přesvědčen, že výsledku každý rozuměl a každý si z nich vyvodil sám pro sebe patřičné závěry."
Z českého státního rozpočtu na letošní rok může vypadnout až 12 a půl miliardy korun. Evropská komise totiž navrhuje, že Česku neproplatí z unijních fondů až 500 milionů eur - z programů Doprava a Životní prostředí. Důvodem jsou nedostatky při kontrole čerpání unijních peněz. Jde o peníze, které už dostali žadatelé o konkrétní projekty. Pokud z Unie nepřijdou, zvýší se o tu částku deficit státního rozpočtu. Neznamená to ale, že o finance Česká republika skutečně přijde. Mluvčí ministerstva financí Jakub Haas říká, že přesná čísla budou zřejmě nižší.
„Je třeba zdůraznit, že korekce neznamená, že o prostředky přijdeme. Přidělené prostředky, tedy ta alokace v České republice zůstane a bude je moci použít na další projekty v těchto programech. Současně s tou korekcí se obnoví proces certifikace, který je pozastavený. Certifikace znamená proplácení prostředků Evropskou komisí v České republice."
Pražský vrchní soud uzavřel 19 let starou kauzu vytunelovaných harvardských fondů. Jejich někdejšímu prezidentovi Viktoru Koženému pravomocně vyměřil 10letý trest. O rok méně má za mřížemi strávit jeho společník Boris Vostrý. Celkem fondy připravili o 14 miliard korun. A škodu teď mají podle rozsudku nahradit. Oba odsouzení uprchli do zahraničí - Kožený na Bahamy a Vostrý do Belize. Šéf představenstva holdingu v likvidaci Karel Staněk nechá uvolnit část Koženého peněz, které jsou v Česku blokované. Jedná se ale jen o zlomek z vytunelované částky.
"No tak samozřejmě je to ve prospěch Harvardského holdingu. Uvidíme, co se bude dít dál. Mám obavy, že s vymáháním částek budou problémy."
Podle Koženého advokáta ani tento pravomocný rozsudek nemá na uprchlého podnikatele žádný bezprostřední vliv.
Česko u Soudního dvora Evropské unie prohrálo v letitém sporu o pomazánkové máslo. Tímto způsobem není podle soudu tento český výrobek možné označovat, neobsahuje totiž dostatečné množství mléčného tuku, jak požadují unijní předpisy. Podle nich jde o "roztíratelný tuk". Máslo" je podle norem Unie možné používat jen u výrobků, které obsahují více než 80 procent mléčného tuku. České předpisy umožňují označení používat u výrobků obsahujících nejméně 31 procent mléčného tuku. Komisaři proto tvrdí, že jde o klamání zákazníka. Náměstek ministra zemědělství Martin Hlaváček to ale odmítá:
"Za prvé se jedná o výrobek, který v žádném případě nemůže klamat spotřebitele už tím, jaký je jeho charakter a také způsobem prodeje a prezentace. Každý český spotřebitel ví, že si jednoduše nesplete máslo a pomazánkové máslo, Už jen z hlediska charakteru toho balení."
Na vysokých školách studuje téměř dvojnásobek lidí než před deseti lety. Podle údajů ministerstva školství má Česko 400 tisíc vysokoškoláků. Zároveň je víc úspěšných uchazečů o studium při přijímání na vysokou školu, potvrdil šéf resortu Petr Fiala.
"Souběžně - a to je číslo, které už také musíme mít na paměti - se zvýšila úspěšnost při přijímacím řízení z 56 na 75 procent. To fakticky znamená, že většina, nebo dnes už skoro každý, kdo chce studovat vysokou školu, má šanci, že se na studium na nějakou vysokou školu - veřejnou, státní nebo soukromou - dostane."
Proto jsou podle něj nutné změny, které udrží kvalitu vysokých škol. První návrh reformy úřad předloží vládě do konce roku.
Sedmatřicetiletý pacient pražského IKEMu Jakub Halík, který jako jediný na světě žil půl roku s umělým srdcem, zemřel. Srdce mu museli lékaři vyjmout kvůli agresivnímu zhoubnému nádoru a nahradit ho dvěma čerpadly. Od konce srpna čekal na vhodný orgán od dárce - štěstí ale neměl. Operatér profesor Jan Pirk vysvětluje, že pacientovi nakonec selhala játra:
"Nevíme, proč k tomu došlo, na pitvě se ukázalo, že ta čerpadla fungovala normálně, byla perfektně zhojená a nebyla tam žádná infekce. Proč játra přestala fungovat, nám ukáže mikroskopické vyšetření. Zpravidla trvá zpracování preparátů asi tři týdny. Pak budeme vědět, co se v těch játrech stalo."
Romové v Ostravě pohřbili olašského krále. Přijely stovky hostů z celé Evropy. Podle tradice mu do rakve dali jeho nejmilejší věci, třeba karty, klobouk nebo láhev alkoholu. Jan Lipa ještě zažil kočovný způsob života Romů. V olašské komunitě měl postavení soudce, říká advokát Stanislav Brtník, který ho často zastupoval:
"Já sám jsem měl příležitost být přítomen jednomu takovému lašskému soudu, Člověk vypozoroval z těch gest a z té mimoverbální komunikace postavení toho člověka. To znamená jak se k němu lidé chovali, co se dělo, když se ujal slova. Byl to člověk, který měl velkou autoritu."