Týden v ČR
Před týdnem dostala česká politická scéna nový impuls: jedna z parlamentních stran kompletně obměnila své vedení a do svého čela postavila lidi, kteří až na jednu výjimku téměř nemají zkušenosti s centrální politikou a dosud se zabývali zejména komunálními a regionálními problémy.
Už máte nějaký recept na to, jak vyvést stranu z krize, jak ji sjednotit?
"Jsem přesvědčen, že recept je jednoduchý. Musíme teď začít pořádně pracovat, nedělat kotrmelce, které jsme dělali, a pak si myslím, že se nebudeme muset soustřeďovat na konkrétní činnost sjednocování, protože se ti lidé automaticky budou při té práci sjednocovat."
Jeho neúspěšný protikandidát v soupeření o předsednické křeslo a senátní kolega Adolf Jílek je skeptický. Podle něj není možné obnovit jednotu strany jedním sjezdem a Jiří Čunek nebude mít lehkou roli ani za situace, že od delegátů získal více hlasů, než tři jeho soupeři dohromady:
"Teď byl zvolen s velkou převahou vůdce s tím, že velká část lidí předpokládá, že stranu sjednotí. Mám obavu, že ani to se nepovede, že to chce dlouhodobou trpělivou práci, že to není rychlé řešení."
Veřejným ochráncem práv bude i dalších šest let Otakar Motejl. V úterý o tom rozhodla Poslanecká sněmovna. Úkolem ombudsmana je bezplatně hájit občany před byrokracií a bránit jejich práva. Má právo vstupovat do projednávání konkrétních případů na úřadech, nemůže ale úřad k určité činnosti donutit. Na nedostatky může pouze upozornit nadřízený orgán nebo sněmovnu, případně kauzu zveřejnit.
Jaké cíle si Otakar Motejl klade pro nadcházející funkční období?
"Jednak zvládat, řekl bych, ještě s větším přehledem, zejména z hlediska rychlosti těch procedur, ty jednotlivé příběhy. Pokusit se nějakým lepším způsobem ty výsledky medializovat. A pokračovat v nedávno nastolené praxi jakéhosi zobecňování, protože to množství stížností v některých těch věcech vytváří možnost a odrazit se od těch jednotlivých případů k určitým principiálním, obecným řešením."
A jak dosavadní šestileté působení Otakara Motejla ve funkci hodnotí politolog Jiří Pehe?
"Já myslím, že Otakar Motejl si ve funkci ombudsmana vydobyl respekt a uznání, což nebylo úplně lehké, protože tak, jak je konstruována tato pozice v českém zákonodárství, tak je to poměrně složitá záležitost, protože ombudsman nemá příliš rozsáhlé pravomoci. Myslím si, že Otakar Motejl rozhodně v této funkci nezklamal."
Praha má další primát. Na Barrandově byl začátkem týdne otevřen největší zvukotěsný filmový ateliér v Evropě. Jde vlastně o trojici ateliérů, oddělených pohyblivými příčkami, kde lze postavit až stometrovou ulici. Vybudovat na čtyřech tisících metrů čtverečních ateliér se špičkovou technologií stálo dvě stě milionů korun, což je největší investice do filmového průmyslu v Česku za šedesát let.
Trvalý zájem amerických filmařů o Prahu už překračoval možnosti dosavadních studií, které musely ročně odmítat 3-4 velké filmové projekty. Jak řekl České televizi ředitel barrandovských studií Vladimír Kuba, nový ateliér uspokojí i ty nejnáročnější požadavky:
"Ten ateliér je výjimečný z mnoha ohledů, například odstranitelné příčky mezi jednotlivými ateliéry, které jsou vlastně na Barrandově naších patentem. Taková věc není jen tak ve světě k nalezení. Důležitá je kombinace kvalitních ateliérů, profesionálního štábu - my jsme schopni v České republice a v Praze postavit štáby na zhruba tři až pět filmů, což například Maďaři bezesporu schopni nejsou - a kombinace mimopracovního života, to je něco, co může v Evropě málokdo nabídnout."