ÚS se zastal Němce zraněného na hranici, o odškodnění se bude rozhodovat znovu

Ústavní soud (ÚS) se zastal Němce Thomase Bartsche, jemuž českoslovenští pohraničníci prostřelili koleno při pokusu o přechod železné opony směrem na Západ. České soudy mu podle advokáta Lubomíra Müllera jako odškodnění za zdravotní újmu přiznaly jen 5550 korun. Po dnešním nálezu se justice musí přiměřeným odškodněním zabývat znovu. Bartsch před rokem 1989 žil ve východním Německu, které bylo sovětským satelitem. Po zranění má trvalé zdravotní následky.

Původně přiznanou částku označil advokát Müller s ohledem na Bartschovo doživotní zmrzačení za výsměch. Navrhoval pětinásobek, tedy 27.750 korun. I tak by suma zůstala daleko za částkami, které se za zranění s trvalými následky přiznávají v současnosti. Justice totiž musí vycházet z dobových předpisů. Může však částku zvýšit s ohledem na mimořádné okolnosti. Šimíček poukázal také na psychické dopady události. Němec po svém zranění a zadržení nemohl vědět, že se komunistická totalita blíží ke svému pádu, a důvodně se tak obával dalších represí. "Nikdo nemohl tušit, že za několik měsíců padne Berlínská zeď," uvedl Šimíček.

Událost se odehrála v červenci 1989. Bartschovi tehdy bylo 23 let, byl občanem tehdejší Německé demokratické republiky a chtěl se dostat na Západ. Poté, co jej pohraničníci zranili, odvezli jej do nemocnice a později předali východoněmeckým bezpečnostním orgánům.