V Břeclavi bylo uvedeno do provozu největší bateriové úložiště v Česku

Společnost MND uvedla do provozu největší bateriové úložiště v Česku. Stojí na severovýchodním okraji Břeclavi a pomůže vyrovnávat výkyvy mezi výrobou a spotřebou elektřiny, čímž posílí stabilitu přenosové soustavy. Firma patřící do skupiny KKCG Karla Komárka investovala do břeclavského úložiště zhruba 250 milionů korun. Jeho životnost by měla být 15 až 20 let, poté je možné zařízení demontovat či modernizovat. MND plánuje letos otevřít na Moravě ještě dalších šest úložišť na pěti místech, řekla ředitelka divize Energy Jana Hamršmídová. Baterie mají výkon 12 megawatt (MW) a kapacitu 31 megawatthodin (MWh). Na konci roku mají mít úložiště MND výkon 42 MW a kapacitu přes 108 MWh.

Tato úložiště, jejichž výkon činí v Česku v současnosti zhruba 100 MW, mají za úkol ukládat elektřinu v době jejího nadbytku, tedy v době vysoké výroby z obnovitelných zdrojů. Naopak při vysoké spotřebě, obvykle ráno a večer, posílají proud do sítě. Činnost úložiště řídí software s pomocí umělé inteligence, který rozhoduje, jak bude která baterie využitá a pro jakou službu bude v danou chvíli dostupná. Zda bude například zajišťovat podpůrné služby pro provozovatele přenosové soustavy či akumulovanou energii zobchoduje.