V košickém Českém spolku si připomněli 600. výročí smrti Mistra Jana Husa
Vzpomínková slavnost k 600. výročí upálení Mistra Jana Husa se konala v neděli 28. června 2015 v obci Svinica nedaleko Košic. Její součástí byla bohoslužba Církve československé husitské s ekumenickou účastí a slavnostní koncert. V týdnu před slavností jsme také uspořádali přednášku historika Ferdinanda Vrábela na husovské téma.
Když cestujete z Košic směrem na Michalovce, projíždíte táhlou vesnicí Svinica. Hned na začátku obce po levé straně na vás na zalesněném vršku vykoukne vysoká věž místního románsko-gotického kostela, který patří po několik století do majetku Reformované církve. Může se pochlubit velmi vzácným architektonickým a duchovním dědictvím.
Kostel byl postaven v první polovině 12. století a je národní kulturní památkou. Dominuje mu pětiposchoďová 36 metrů vysoká věž, která zaujme svou mohutností a nádherným výhledem do okolí. V interiéru kostela se nacházejí zbytky gotické fresky ze 14. století zobrazující Poslední soud. Kostel patří mezi nejstarší chrámy na Slovensku. Při svém působení na Slovensku jej využívali Bratříci, kteří nechali kostel obehnat vysokou obrannou zdí.
Kostel se využívá pouze ke slavnostním příležitostem - každoročně se tu konají například ekumenické bohoslužby, uctění památky Mistra Jana Husa, pořádané místní Reformovanou církví, Kalvínovy reformační bohoslužby a jiné. Protože je tu vynikající akustika, pořádají se zde i koncerty.
Ukázalo se, že pořadatelé slavnosti – Český spolek v Košicích a Církev československá husitská - měli při výběru místa konání důstojné vzpomínky šťastnou ruku. Svinický reformovaný duchovní, Mgr. Miroslav Varga, byl pořádání slavnosti velmi příznivě nakloněn a ihned se ochotně zapojil i s členy církevního sboru do organizačních příprav. Pomohla také obec Svinica a její pan starosta.
V den slavnostních bohoslužeb Církve československé husitské s ekumenickou účastí a následujícího slavnostního koncertu se parkoviště pod dlouhým, strmým kamenným schodištěm do kostela v krátkém čase zaplnilo auty a vypravenými autobusy s návštěvníky – košickými Čechy, duchovními a věřícími mnoha křesťanských církví z Košic, Svinice a okolí.
Účastníky slavnosti přivítal místní duchovní správce, který je také seznámil s historií kostela. Bohoslužbu celebroval bratislavský biskup Církve československé husitské na Slovensku, ThDr. Jan Hradil, ThD. Ve svém kázání vyzdvihl středověké úsilí k očistě církve, pevnost víry a osobního svědomí Mistra Jana Husa. Vikář košické obce, Mgr. Bohumil Kaman přečetl také text z posledních Husových listů z kostnického vězení.
Za početné přítomné hosty z řad duchovních z jiných křesťanských církví promluvil v závěru bohoslužby představitel Ekumenického společenství církví v Košicích, katolický kněz Anton Konečný. Dal důraz na poselství pro křesťanskou jednotu v osobnosti Jana Husa a řekl, že jeho obětování pro Kristovu pravdu nás musí spojovat, nikoliv rozdělovat. Připomenul současný postoj katolické církve k Husovi, která ústy dvou svých představitelů – Jana Pavla II. a současného papeže Františka požádala o odpuštění za Husovo upálení a označila Husa za reformátora církve. I ostatní hosté – zástupce reformovaného biskupa Ján Semjan a evangelický senior Ján Hruška hovořili o historickém významu osobnosti Mistra Jana Husa.
Po krátké přestávce s podaným občerstvením návštěvníci zaplnili prostor kostela do posledního místečka. Vždyť dlouho avizovaný program koncertu sliboval opravdu hodnotný zážitek. Úvod patřil košickému smyčcovému orchestru Musica Iuvenalis. Jako host vystoupil smíšený pěvecký sbor UP Manila Chorale z Filipín. Nechyběl ani Ženský sbor Českého spolku v Košicích a sólisté – Alžbeta Smolinková a Marián Lukáč.
Program byl opravdu krásný a historickými prostorami kostela zazníval po každém vystoupení velký potlesk za bravurní výkony všech účinkujících. Andělské přátelství A. Michny z Otradovic, Janáčkova Láska opravdivá, Gloria skladatele Jana Nováka, části Pergolesiho oratória Stabat Mater v podání Ženského sboru Českého spolku, Ave Maria Pietra Mascagniho v podání sólistky Alžbety Smolinkové i čtyři z Biblických písní Antonína Dvořáka v podání sólisty opery Státního divadla v Košicích Mariána Lukáče byly důkazem, že kdo přišel, nelitoval.
Dlouho očekávané vystoupení univerzitního pěveckého sboru UP Manila Chorale z Filipín nic nenechalo na náhodě - v pěti náročných skladbách nám předvedli vynikající zpěv, dokonalost hlasové techniky a naprostou profesionalitu, spojenou s velkou radostí ze zpěvu.
Závěr koncertu, který dirigoval sbormistr Státního divadla v Košicích a náš krajan, Lukáš Kozubík, tvořilo společné vystoupení orchestru, obou pěveckých sborů a sólisty Mariána Lukáče. Mozartovo Ave verum a Panis Angelicus skladatele Cesara Francka bylo opravdu vrcholným zážitkem. Neutichající potlesk ve stoje byl zaslouženou poctou spokojených posluchačů a díkem všem účinkujícím.