Ve věku 72 let zemřel sochař a restaurátor Zdeněk Preclík

Ve věku 72 let zemřel v neděli sochař a restaurátor Zdeněk Preclík. ČTK o tom dnes informoval jeho přítel, nakladatel Martin Souček. Preclík byl v listopadu 1989 jedním ze tří předsedů Svazu českých výtvarných umělců, dělal návrhy na rekonstrukci paláce Lucerna na pražském Václavském náměstí a realizace pro hotel Beránek v Náchodě. Je autorem několika pamětních desek v Praze. Podle Součka zemřel následkem nákazy koronavirem.

Preclík nebyl zařaditelný, ani stoupencem nějakého módního stylu, uvedl Souček. "Nebyl však eklektický, vyprávěl své příběhy, ukotvoval své symboly, nepřeváděl se," napsal. Preclík podle Součka patřil k nejlepším sochařům své doby. "Byl jedním z posledních nositelů řemesla v pravém slova smyslu a žité imaginace, která ve své hloubce neměla dno," dodal.

Preclík se narodil 20. ledna 1949 na pražském Žižkově. Jeho diplomová práce, postava komunistické odbojářky Marie Kudeříkové v nadživotní velikosti, byla vybrána k realizaci jako její pomník v Brně. Jako restaurátor se podílel například na replice alegorické sochy Praha od Ladislava Šalouna na budově Muzea hlavního města Prahy.