Veteráni si připomněli výročí Slovenského národního povstání

Výročí Slovenského národního povstání, které se odehrálo v létě 1944, si ve středu v budově ministerstva obrany v Praze připomněli účastníci tehdejších bojů i dnešní vojáci. Na slavnostním shromáždění organizovaném Českým svazem bojovníků za svobodu krátce promluvil i zástupce náčelníka generálního štábu Emil Pupiš.

"Ze 174 veteránů na dnešním shromáždění je přímých účastníků povstání 99," řekl tajemník historické skupiny Slovenského národního povstání v České republice Miroslav Wolf. Podle něj dosud v Česku žije 726 přímých účastníků bojových operací, nejstaršímu je 99 let. Třetinu z těchto veteránů tvoří ženy.

O odkazu odboje proti nacismu a povinnosti mladších generací věnovat se jeho odkazu hovořil slovenský velvyslanec Ladislav Ballek. "Jednalo se o nejvýznamnější událost slovenských dějin ve 20. století," prohlásil.

Do Slovenského národního povstání se zapojilo na 60.000 vojáků a 18.000 partyzánů ze 30 národů světa, řekl ČTK Andrej Čírtek z ministerstva obrany. Významnou pomoc povstání poskytoval tehdejší Sovětský svaz. Před tím, než partyzány němečtí vojáci zatlačili zpět do slovenských hor, podařilo se osvobodit 30 slovenských okresů s více než milionem obyvatel.