Výstava v Tokiu připomene nedožité Havlovy devadesátiny i jeho návštěvu Japonska
Výstavu fotografií s názvem Václav Havel: známý a neznámý bude od 22. dubna hostit česká ambasáda v Tokiu. Připomene tak, že 22. dubna 1992, tedy před 34 lety, se Václav Havel stal prvním československým prezidentem, který navštívil Japonsko. Výstavu připravila Knihovna Václava Havla spolu s tokijským velvyslanectvím a Českým centrem Tokio k letošním Havlovým nedožitým 90. narozeninám. Za knihovnu o tom v tiskové zprávě informovala Mária Pfeiferová. Výstava vedle snímků významných českých fotografů obsahuje také fotografie z rodinného archivu Havlových. Z oficiálních cest do Japonska fotografie připomínají jak návštěvy s nejvyššími představiteli Parlamentu a vlády z let 1992 a 1995, tak státní návštěvu japonského císařského páru v ČR v roce 2002.
Václav Havel podle jeho manželky Dagmar ctil japonskou kulturu, pro Japonce je Havlovo dílo aktuální. "Dodnes vzpomínám na setkání s Jejich Veličenstvy, císařem Akihitem a císařovnou Mičiko v Praze v roce 2002, kdy jsem měla čest obléct si kimono, které mi Její Veličenstvo císařovna Mičiko osobně darovala. Jsem ráda, že se jedna z nejvýznamnějších akcí roku nedožitých Václavových 90. narozenin odehraje v Tokiu," uvedla Havlová. Nadcházející tokijskou výstavu podle ní podpořil japonský filantrop Jóhei Sasakawa, který stál spolu s Havlem u zrodu Fora 2000. Sasakawa, který je čestným předsedou Nippon Foundation, u Havla vyzdvihl důraz na sílu dialogu a solidarity a na rozvoj lidské důstojnosti a svobody.