Před 85 lety začal pestrý život Václava Havla
Byl dítětem z bohaté rodiny, stal se mladíkem z poražené a opovrhované společenské vrstvy. Z temných vězeňských cel se dostal na výsluní mezinárodní politiky. Ze tichého azylu na chatě na českém venkově se přemístil do nejvýznamnějších prezidentských a královských paláců světa. Původně zakázaného autora publikovala nejvlivnější vydavatelství světa. Takový byl život Václava Havla. 85. výročí jeho narození si připomeneme 5. října.
Málokdo prožil pestřejší život než Václav Havel. Narodil se do privilegované pražské rodiny. Co mohlo být štěstím, se brzy obrátilo v přítěž. Po příchodu komunistů k moci se nevhodný (tj. „buržoazní“) původ stal zásadní překážkou k získání vzdělání. Všechny jeho pokusy o přijetí na vysokou školu humanitního směru byly neúspěšné. Bez doporučení místní organizace komunistické strany to tehdy nešlo. Nakonec byl přijat na ČVUT, kde studoval ekonomii. I to byl v té době (1955) malý zázrak. Na Akademii múzických umění (AMU) byl nakonec přijat až v roce 1962; na dálkové studium, které se považovalo za méně hodnotné.
ČTĚTE TAKÉ
Pozdější úspěšný dramatik začíná u divadla jako kulisák. Komunistický režim přináší Havlovi řadu ústrků, a zároveň inspiraci pro literární tvorbu. Jeho první hra Zahradní slavnost je vynikajícím českým příspěvkem k žánru absurdního divadla. Text je tvořen bezobsažnými frázemi z projevů „zahajovačů“ a „likvidátorů“, které tehdy lidé poslouchali na nekonečných schůzích s povinnou účastí. Druhá hra Vyrozumění je o zavádění umělého jazyka ptydepe, který se stane prostředkem byrokratického ovládání společnosti.
V 60. letech začíná i veřejná angažovanost Václava Havla. Během Pražského jara 1968 tvrdil, že je třeba požadovat více než jen reformu komunistické strany a jejího stylu vládnutí. Místo pouhé demokratizace chtěl demokracii. Nicméně všechny naděje byly rozmetány sovětskou invazí. Všichni, kdo na jaře 1968 aktivně podpořili obrodný proces, se o rok později stali „nepřáteli lidu“, přesněji úhlavními nepřáteli nového vedení země. Havla čekají první výslechy a obvinění z trestného činu podvracení republiky. Tehdy je ještě obvinění staženo, nicméně Havlovo dílo je zakázáno. Žije z honorářů za vydávání knih a uvádění her ve světě.
Havel se stává vůdčí osobností československého disidentského hnutí. Je jedním z autorů prohlášení Charta 77, kolem kterého se vznikne nejvlivnější opoziční organizace. Tentokrát už vězení neunikne. Odsouzen je v roce 1979 a z vězení vyjde až v roce 1983. Znovu je zatčen a odsouzen je v roce 1989, ve vězení tentokrát stráví jen několik měsíců. Ve stejném roce dojde k zásadnímu zvratu v životě Václava Havla i celé československé společnosti. Sametová revoluce smete komunistický režim a Václav Havel se stává prezidentem země.
Do dějin se zapíše zároveň jako poslední prezident Československa a první prezident České republiky. Václav Havel se těší takové mezinárodní pozornosti, jaká nemá v českých dějinách obdoby. Havlovi naslouchají jako globální morální autoritě. Prezidentem je do roku 2003. Umírá 18.prosince 2011 ve věku 75 let.
Související
-
Po třiceti letech Václav Havel znovu promluvil v americkém Kongresu. Tentokrát z filmového plátna
Je to třicet let, co prezident Václav Havel promluvil v americkém Kongresu. Nyní v Kongresu promluvil znovu, a to z filmového plátna. Byly tu promítnuty ukázky z…
-
Havel - filmový příběh z doby, kdy Václav Havel ještě nebyl prezidentem
V pražském kině Lucerna měl slavnostní premiéru film režiséra Slávka Horáka Havel. Přináší příběh Václava Havla z jeho disidentských dob, kdy ještě nebyl slavnou osobností.