Za „nehorázný útok“ označili Palestinci nově otevřenou diplomatickou úřadovnu Česka v Jeruzalémě

Palestinská samospráva a Liga arabských států v sobotu odsoudily otevření diplomatické úřadovny České republiky v Jeruzalémě a označily jej za flagrantní porušení mezinárodního práva. Česko otevřelo úřadovnu v Jeruzalémě k 1. březnu, ve čtvrtek se konala slavnostní ceremonie, které se zúčastnil premiér Andrej Babiš. Velvyslanectví ČR nadále sídlí podobně jako zastupitelské úřady většiny zemí světa v Tel Avivu.

Vláda židovského státu pokládá Jeruzalém za své hlavní město, což ale většina zemí neuznává. Palestinci totiž východní část města považují za metropoli svého budoucího palestinského státu. Otázka Jeruzaléma je jedním z nejpalčivějších sporů desetiletí trvajícího izraelsko-palestinského konfliktu.

České ministerstvo zahraničí už dříve také uvedlo, že nejde o zřízení nového zastupitelského úřadu, ale o služby pro občany Česka. Věc také podle něj nesouvisí s mírovým procesem na Blízkém východě.  Větší diplomatickou vstřícnost vůči Izraeli prosazuje především český prezident Miloš Zeman, který dlouhodobě volá po přesunutí velvyslanectví do Jeruzaléma. Vláda k takovému kroku dosud nepřistoupila.