Zájezd Klubu občanů ČR na Moravu

Společná fotografie účastníků zájezdu před volební místností v Přerově

Klub občanů České republiky, místní klub Bratislava, tradičně organizuje kulturně-poznávací zájezd do České republiky v době voleb, aby umožnil svým členům účast na volbách. Na rozdíl třeba od voleb do Parlamentu ČR, zákon neumožňuje volbu do Senátu ČR na zastupitelském úřadě. Letos se naši krajané opět vypravili na Moravu, do města Přerov.

Vyjeli jsme s malým zpožděním, v 7:15, ale dobrá nálada nás neopustila. Počasí nám přálo, sluníčko hřálo a počáteční mlha na hranicích Moravy se rychle rozplynula. Mířili jsme přímo do Přerova, hlavního cíle naší cesty, splnit si naše občanské právo. Po cestě v autobuse nám členky výboru rozdaly časový i obsahový program a seznámily nás s podrobnostmi.

Přibližně okolo desáté hodiny jsme vystoupili z autobusu na Dolním náměstí. Městská policie ČR nám umožnila zaparkovat na parkovišti, právě naproti škole, kde jsme volili. Volební komise měla k dispozici tři volební místnosti. Aby nevznikl zbytečný časový skluz, protože bylo nutné zaevidovat jednotlivé voliče do místního volebního seznamu, volili jsme ve všech třech místnostech. Volba proběhla v klidu a důstojně. Volební komise i voliči byli spokojeni.

V 11 hodin jsme se sešli u zámku na Horním náměstí. Společně jsme vstoupili do zámku, kde nás už očekávali. Kustodi nám umožnili prohlídku zámku a překrásný výhled na město Přerov z válcové věže, na nejvyšším místě na okraji návrší. Zmíněná věž je považována za nejstarší část zámecké stavby, která byla jádrem původního hradu ve 13. století. Přerov je město rozložené na travertinovém podloží, v minulosti zvaném Kopec. Dnešní zámek je pravděpodobně buď dílem Ctibora Tovačovského z Cimburka, nebo Viléma z Pernštejna z 15. století. Horní náměstí tvoří zámek s naznačeným suchým příkopem a domy členů Jednoty bratrské. Historické jádro města obepínají pozdně středověké hradby, které patří v Pobečví mezi tři nejzachovalejší městské hradby. Město mělo dvě městské brány: dolní a mostní. Významné jsou i archeologické nálezy – základy bratrské modlitebny, bratrské školy a domu. Právě zde studoval a učil J. A. Komenský. Dnes je v zámku muzeum, které má několik částí. Nás zajímala především archeologická expozice a expozice J. A. Komenského.

Před zámkem v Přerově | foto: Klub občanů ČR v Bratislavě

Archeologická expozice se nalézá v sklepních prostorách. Jednotlivé exponáty ukazují nejen kostry lidí a zvířat, které zde žili už v době pravěku. Také je zde ukázán život těchto lidí: šperky, šatstvo, nádoby používané k vaření a „stolování“.

Muzeum J. A. Komenského nás také velmi překvapilo. Viděli jsme dobové ukázky tříd, od doby Komenského až do padesátých let 20. století. Jednotlivé třídy jsou vybaveny reálným nábytkem ze škol, získaným a restaurovaným z celých Čech a Moravy. Obě expozice nás nadchly.

V muzeu J. A. Komenského | foto: Klub občanů ČR v Bratislavě

Kromě muzejních sbírek jsme byli podrobně informováni též o samotném městě Přerově. Cestou městem jsme se dozvěděli mnoho zajímavého o významných sakrálních i civilních stavbách v samém centru města. Zajímavostí je i to, že Přerov leží na místě velmi vhodném pro usídlení. Procházeli zde nejen cesty obchodníků, ze severu na jih a naopak, ale i cesty zvířat, např. mamuta, za teplejším podnebím.

Po duchovní stravě jsme se rozhodli pro individuální oddych a ochutnání místních specialit. Po oddychu a načerpání nových sil jsme se těšili do zvonařské dílny Leticie Dytrichové.

Když jsme se vraceli k autobusu, jedné dvojici se podařilo „ztratit“! Ne však nadlouho. Také několik voličů bylo zastaveno místními novináři, kteří požádali o důvod volby právě v Přerově.

Když jsme byli opět v plném počtu, jeli jsme do Brodku u Přerova, zvědaví na to, jak se „rodí zvon“. Byli jsme zklamaní, návštěva zvonařské dílny se nekonala. Šli jsme se tedy podívat na jejich zvonkohru. Náhodný obyvatel Brodku nám zavolal velmi milou paní – Alenu Fojtíkovou, členku rady v Brodku, která nám rozzvonila 22 zvonků uprostřed malého, ale milého parčíku. Zahrála nám známé písničky, které jsme si sami mohli vybrat. Paní Litície Dytrichová se nám později mailem omluvila a vysvětlila příčiny, proč jsme se ocitli v nemilé situaci.

Zvonkohra v Brodku u Přerova | foto: Klub občanů ČR v Bratislavě

Poděkovali jsme organizátorům za krásný výlet a také za to, že jsme se mohli zúčastnit voleb. Zájezd nám umožnil nejen se spolu v české komunitě sejít, ale i poznat další zajímavou lokalitu naší vlasti.

Šťastně jsme dojeli do Bratislavy a již se těšíme na další společná setkání.


Fotografie k příspěvku poskytli Jana Bratinková a Ladislav Szeghö.

klíčové slovo:
spustit audio