Zastupitelské úřady by mohly samy vydávat občanské a cestovní průkazy
Zastupitelské úřady v zahraničí by mohly nově vydávat občanům ČR občanské a cestovní průkazy samy. Dosud žádosti pouze přijímaly a zasílaly je českým úřadům k vyřízení. Změna je součástí novely, kterou příští týden projedná vláda. Změny několika zákonů mají podle ministerstva vnitra agendu vydávání občanských a cestovních průkazů digitalizovat a sjednotit. Účinnost novely vláda navrhuje od příštího roku. Od změny v pravomocech zastupitelských úřadů si ministerstvo vnitra podle důvodové zprávy materiálu slibuje snížení zátěže pro obecní úřady v Česku a také zvýšení úrovně poskytovaných služeb občanům v zahraničí.
Novela dále zavádí například možnost ponechat si neplatný cestovní doklad za podmínky, že dojde k jeho úřednímu znehodnocení, což bylo dosud možné jen u občanských průkazů. Úřady by také měly mít možnost pozastavit platnost cestovního pasu v případě, kdy bude na držitele dokladu vydán Evropský zatýkací rozkaz, nebo bude jiný stát soudně žádat o jeho vydání. Nově by podle návrhu mohly být opakovaně použity biometrické údaje pořízené pro jeden typ průkazu také pro druhý, a to v případě, že žadatel o oba průkazy požádá ve stejný den. Návrh rovněž počítá s tím, že spisová dokumentace spojená se žádostmi o průkazy bude plně digitalizovaná.