Zavedení monitoringu domácích vězňů se o několik měsíců zpozdí

Opětovné zavedení elektronických monitorovacích náramků pro domácí vězně se oproti původním předpokladům zpozdí. Probační a mediační služba (PMS) nyní počítá se spuštěním systému do konce letošního prvního pololetí, sdělil ČTK mluvčí služby Martin Bačkovský. Ministerstvo spravedlnosti dříve uvádělo, že náramky budou fungovat od března 2024. Důvodem posunu termínu byla náročnost přípravy infrastruktury, na níž má systém fungovat.

V Česku už elektronický monitorovací systém fungoval, a to od září 2018 do listopadu 2021. Technologie izraelské firmy SuperCom tehdy hlídala nejen domácí vězně, ale i některé obviněné, u nichž náramky nahradily vazbu. Celkem je nosilo 617 lidí, ročně tedy zhruba 206. PMS ale s firmou přestala spolupracovat, což zdůvodnila neplněním povinností ze smlouvy. Od té doby kontrolují dodržování podmínek trestu domácího vězení namátkově probační úředníci.

Možnost domácího vězení - tedy stanovení povinnosti pachateli trestného činu, aby se ve stanovený čas zdržoval v určeném obydlí - zavedl v Česku trestní zákoník počátkem roku 2010. Výhodou alternativního trestu je mimo jiné to, že odsouzený může přes den chodit do práce a že doma nezpřetrhá vazby s rodinou. Soudy ale tento trest příliš neukládají.