Zemřel Bernard Papánek, bojovník od Tobruku a Dunkerku

Ve věku 101 let zemřel válečný veterán Bernard Papánek, uvedla Česká televize. Byl jedním z posledních československých pamětníků bitev u Tobruku a Dunkerku. Po emigraci z komunistického Československa v 60. letech minulého století žil v Izraeli, poslední léta svého života strávil na Slovensku. Papánek se podle serveru Paměť národa narodil v lednu 1920 ve Vídni. Jeho otec pocházel ze slovenské židovské rodiny, matka z Moravy. Po obsazení Rakouska nacisty uprchl z Vídně do Brna, později se mu podařilo lodí, kterou zorganizovala židovská obec, dostat do Palestiny. Tam v roce 1942 po výzvě prezidenta Edvarda Beneše vstoupil do československé armády. Posléze byl poslán do severoafrického Tobruku, kde se u protiletecké baterie podílel na slavných bojích "pouštních krys" proti Němcům.

Zajímala se o něj i Státní bezpečnost. Když v 60. letech žádal o vystěhování do Izraele, povolení nedostal. V srpnu 1964 ale dostal povolení navštívit strýce ve Vídni, odkud emigroval do Izraele. Později získal izraelské občanství a kvůli výslovnosti si změnil jméno na Benjamin Palgi.

Do obrany přístavního města Tobruk se zapojily stovky Čechoslováků, Papánek byl pravděpodobně posledním československým pamětníkem těchto bojů. Jako posledního bojovníka české ministerstvo obrany evidovalo Viktora Wellemina, který zemřel loni v srpnu v 97 letech. Papánka úřad v evidenci podle jeho dcery nemá, protože po emigraci do Izraele ze seznamů ministerstva vypadl.