Zemřel dirigent Štěpán Koníček

Ve věku 78 let v pátek odpoledne zemřel dlouholetý šéfdirigent Filmového symfonického orchestru Štěpán Koníček. K tomuto tělesu nastoupil v roce 1956 jako dirigent a později ho jako šéfdirigent řídil až do roku 1991. Za dobu svého působení v tomto orchestru dirigoval hudbu k téměř 3000 filmům. Zprávu o úmrtí ČTK poskytla dirigentova dcera Michaela Koníčková-Danišová.

Koníček již delší dobu nebyl jako dirigent aktivní ze zdravotních důvodů. Hudební skladatel a Koníčkův spolupracovník a přítel Zdeněk John připomněl, že dirigent se podílel na animovaném filmu Munro, který byl v roce 1960 oceněn Oscarem.

Koníček dirigoval hudbu například k filmům Král Šumavy, Dědeček automobil nebo Sladké hry minulého léta, kde ji i komponoval. Spolupracoval také s řadou zahraničních režisérů a skladatelů. Patřily k nim kultovní filmy Davida Lynche Modrý Samet a Lost Highway, Devátá brána Romana Polanského nebo Portrét dámy Jane Campionové.

Od roku 1952 se Koníček věnoval i kompozici, zvláště v oboru filmové a komorní hudby. Zkomponoval hudební doprovod k více než 300 českým, slovenským i zahraničním filmům, inscenacím a seriálům. Mezi jeho komorní skladby se řadí 1. smyčcový kvartet, 4. smyčcový kvartet či Sonáta pro klavír.

Štěpán Koníček se narodil 7. března 1928 v Praze. Na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy studoval hudební vědu a estetiku, od roku 1947 studoval na AMU dirigování u Karla Ančerla a skladbu u Pavla Bořkovce. V letech 1951 až 1952 byl hudebním režisérem Československého rozhlasu v Brně, poté byl zaměstnán jako asistent uměleckého ředitele v Symfonickém orchestru hlavního města Prahy FOK. Pak začíná jeho dráha ve Filmovém symfonickém orchestru.

Autor: Peter Gabaľ