Zemřel malíř a ilustrátor Jan Brychta

Malíř Jan Brychta

Jan Brychta zemřel 13. listopadu. V 60. letech se prosadil jako výtvarník v Československu a v 70. letech také v Anglii, kam s rodinou odešel. Nejvíce jej proslavily ilustrace dětských knih a filmové animace.

Jan Brychta (1928-2013) pochází ze známé výtvarné rodiny, z níž vzešel např. Jaroslav Brychta, zakladatel Sklářské školy v Železném Brodě, nebo Jaroslava Brychtová, sklářská výtvarnice a manželka Stanislava Libenského. Brychta absolvoval VŠUP. Mezi jeho pedagogy patřil Josef Kaplický, na kterého rád vzpomínal. V 50. a hlavně 60. letech začal ilustrovat dětské knížky, včetně Vlastivědy pro 4. ročník základních škol. Po jeho odchodu do Anglie byla tato učebnice stažena z oběhu.

Tehdy se v Československé televizi rozvíjel animovaný film a Brychtu filmová práce zaujala. Podle jeho kreseb vzniklo několik animovaných povídek O´Henryho. Do několika filmů navrhnul kostýmy a v dětském filmu Máte doma lva si dokonce zahrál malíře. V roce 1967 se podílel na slavném Kinoautomatu. Po srpnové okupaci Jan Brychta s ženou a dvěma dětmi odešel přes Francii do Londýna. V rozhovoru pro Český rozhlas o své představě Británie prohlásil: „Než jsme přijeli, představoval jsem si Anglii jako dobře naolejovaný mechanismus, ale úplně to tak není. Angličané jsou také byrokrati a bordeláři. Očekával jsem od nich určitý odstup, ale ukázalo se, že jsou velmi bezprostřední, srdeční, rychle jsme s nimi navázali kontakt.“

V Británii Brychta získal práci jako animátor dětského televizního seriálu Jackanory. Pro televizi BBC, která seriál s velkým úspěchem vysílala, pracoval potom řadu let. Kromě práce pro televizi Brychta maloval, dělal plakáty a také ilustroval knihy exilového vydavatelství Rozmluvy Alexandra Tomského. „Pan Tomský nejenže knihy vydával, on je také prodával,“ vzpomínal později Brychta. „Jednou jsem si u něj něco kupoval a přišla řeč na to, že jsem kdysi pracoval jako výtvarný redaktor v Mladé frontě. Tomský se mě hned zeptal, jestli bych neudělal obálku ke knize Jiřího Kovtuna, kterou právě připravoval k vydání. Stalo se, a od té doby jsem dělal obálky prakticky ke všem jeho knihám až do začátku 90. let, kdy se pan Tomský vrátil do Prahy.“

Jan Brychta: Akrobat | foto: Archiv A. Brychty

Po roce 1990 se Jan Brychta vracel do Česka. Vyšlo několik knih s jeho ilustracemi, např. Poselství v láhvi od whisky od Zdeňka Mahlera. Je škoda, že tu nikdy nevystavoval. Výjimkou byla výstava BRYCHTOVI: 4 GENERACE, která se uskutečnila v roce 2009 v pražském Mánesu. Představilo se na ní 10 výtvarníků z širší rodiny Brychtů, každý několika díly. Vedle Jana Brychty byla zastoupena i jeho žena Lída a syn Alex. Alex Brychta (původním jménem Aleš) je vyhlášeným ilustrátorem čítanek pro vydavatelství Oxford University Press. V roce 2012 dostal od anglické královny Řád britského impéria (MBE). Brychtova dcera Edita je herečkou.

Jan Brychta neztrácel vtip a nadhled, a to jak ve svých ilustracích, tak v osobním životě. Humorně glosoval výstřelky anglických postmodernistů, např. Damiana Hirsta. „Kvalitu umění stejně prověří čas,“ říkával. V posledním rozhovoru mi prozradil, co si myslí o anglickém vkusu: „Angličané se vůči nám rozhodně nemůžou tvářit nadřazeně. Stačí srovnat meziválečnou avantgardu v Československu a v Británii. Pokud jde o pohled na umění, Britové jej většinou vnímají jako komoditu, investici. A ten jejich vkus! Poznáte to podle toho, čím se doma obklopují. Když už u nich najdete slušný obraz, tak má hrozný rám!“