Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Klause se dotkl Grossův postup kolem Koláře; Gross kritiku odmítá

Prezidenta Václava Klause se "hluboce dotklo", že mu předseda vlády Stanislav Gross při úterní schůzce osobně nesdělil rozhodnutí neodvolávat policejního prezidenta Jiřího Koláře z funkce. Klausovo stanovisko ve středu ČTK tlumočil mluvčí Hradu Petr Hájek. Klaus podle něj odmítá bagatelizaci problematiky odposlechů v podobě, jak o ní Gross mluví. Gross v reakci na Klausovo prohlášení ČTK řekl, že rozhodnutí prezidentovi oznámil telefonicky dříve než médiím. "Nicméně v tomto státě platí zákony a my nežijeme v prezidentském systému a je věcí ministra vnitra, potažmo vlády, jak budou tyto personální záležitosti řešeny. Takže mám pocit, že je to spíš snaha prostě některé věci eskalovat. Ale to ničemu dobrému nepochybně neprospěje," uvedl Gross. Prezident po úterní schůzce sám uvedl, že odvolání Koláře nebylo předmětem jejich jednání, připomněl Gross. "Tak nevím, z čeho je teď ten podiv," uvedl premiér. Prezident trvá na svém stanovisku, že Kolář by svou funkci zastávat neměl.

Bublan: Politický tlak na odvolání Koláře je nepřípustný

Ministr vnitra František Bublan považuje politický tlak na odvolání policejního prezidenta Jiřího Koláře za nepřípustný. Na středeční tiskové konferenci ministr řekl, že hlavně z tohoto důvodu se rozhodl nevyslyšet výzvu prezidenta republiky Václava Klause, aby Koláře odvolal. Klause minulý týden pobouřil Kolářův výrok, že člověk se nemusí policejních odposlechů bát, pokud nic neprovedl. Odvolání policejního šéfa by podle Bublana vyslalo do společnosti špatný signál, který by oslabil nejen pozici policie, ale také státních zastupitelství a soudů. Míní, že užitek by z něj nakonec měl spíš organizovaný zločin. "Každý krok policie by byl hodnocen v tomto světle jako něco pochybného a nejistého. Já nechci, aby policie pracovala pod nějakým politickým tlakem," prohlásil Bublan.

Před vládou demonstranti žádali odchod policejního prezidenta

Před budovou úřadu vlády na pražské Malé Straně žádalo ve středu 15 demonstrantů odchod policejního prezidenta Jiřího Koláře. Protest svolalo sdružení Palachovy děti, které se staví proti komunistům. Jeho představitelům vadí především Kolářovo někdejší členství v totalitní KSČ. "Nerozumíme tomu, jak je možné, že policii vede člověk, který si svou kariéru v policii vybudoval v 80. letech členstvím v komunistické straně," vysvětlil Jaroslav Hanuš z hnutí. Mezi důvody pro Kolářův odchod zmínil i aféru kolem vyšetřování údajného uplácení unionistického poslance Zdeňka Kořistky a narůstající počet odposlechů. Protestující ale uváděli mezi důvody například i zákrok proti příznivcům bývalého příslušníka BIS Vladimíra Hučína při jeho soudu počátkem října v Přerově. Tři desítky policistů tehdy zasáhly proto, že lidé i přes několikeré výzvy justiční stráže odmítli opustit chodbu. Během zákroku jeden člověk zkolaboval.

Odklad hlasování o EK vyvolal u českých poslanců různé reakce

Odklad hlasování o důvěře nové Evropské komisi vyvolal mezi českými europoslanci různé reakce. Nikdo z těch, kteří byli osloveni ČTK, to však neoznačil za špatný krok. Komunisté a sociální demokraté, tedy odpůrci komise, hovoří hlavně o vítězství levice a demokracie a o výprasku pro šéfa EK Josého Barrosa, příznivci EK z pravice většinou vnímají Barrosovo rozhodnutí jako racionální krok, který Barrosovi dává další šanci. U europoslanců se objevil i názor, že Evropský parlament rovněž bojuje o svůj charakter. EP podle některých dokázal, že je silnější, než ho lidé mohou vnímat. Odložení hlasování zapříčinil fakt, že většina z poslanců odmítla podpořit komisi, mimo jiné kvůli názorům italského komisaře Rocca Buttiglioneho na postavení žen a homosexuálů. Místopředseda Evropského parlamentu Miroslav Ouzký (ODS) označil výsledek středečního zasedání ve Štrasburku za překvapivý a za první Barrosovu prohru. To ho mrzí. Jeho stranický kolega Jan Zahradil ale dodal, že Barroso tak využil šanci na záchranu své komise, což je dobře. "Nemá moc manévrovacího prostoru, snaží se toho využít, seč mu síly stačí," řekl ČTK Zahradil. Ouzký si myslí, že Barroso bude muset přistoupit k personálním změnám ve své komisi. Richard Falbr (ČSSD) míní, že Barroso dostal za vyučenou zaslouženě.

Vláda hledá způsob jak omezit dopad výsluh policistů na rozpočet

Vláda se zřejmě pokusí v parlamentu ještě do konce roku prosadit úpravu, která by v příštích letech zmírnila dopad výsluh a odchodného policistů na státní rozpočet. Vyplynulo to ze slov ministra vnitra Františka Bublana na tiskové konferenci po středečním jednání vlády. "Chci, aby tato úprava byla schválena ještě v tomto roce a začala platit s novým služebním zákonem," uvedl Bublan. Šlo by zřejmě o to, že kabinet by mohl přizpůsobovat valorizaci výsluh a odchodného příslušníků bezpečnostních sborů ekonomické situaci země. Stanovoval by je asi vládním nařízením, zatímco nynější znění počítá s tím, že by se tyto položky zvyšovaly automaticky s růstem mezd. Ministr bez bližších podrobností prohlásil, že to nebude nic, co by policisty či příslušníky dalších bezpečnostních složek poškodilo. O účinnost služebního zákona, který platy policistů upravuje, vedou politici již několik týdnů boj. Vláda ve středu odmítla návrh předsedy KDU-ČSL Miroslava Kalouska, který chce odložit výrazné zvýšení platů policistů, hasičů a celníků o dva roky. O Kalouskově iniciativě ale rozhodne až parlament.

Vláda ve středu podpořila lepší kontrolu finančních skupin v ČR

Český stát bude po vzoru Evropské unie přísněji kontrolovat, zda velké finanční skupiny dobře hospodaří s penězi svých klientů. Zlepšit by se měl dozor nad bankami, pojišťovnami a obchodníky s cennými papíry, kteří jsou součástí finanční skupiny. Vyplývá to z návrhu zákona o finančních konglomerátech, který ve středu schválila vláda. Na finančních trzích v poslední době vznikají velké finanční skupiny, které poskytují služby v různých oblastech. Státní dozor na to podle náměstka ministerstva financí Tomáše Prouzy musí reagovat, protože pokud by tyto finanční konglomeráty musely čelit finančním potížím, mohly by vážně destabilizovat finanční systém a poškodit vkladatele, pojištěné a investory. Cílem návrhu také je, aby si regulátoři mezi sebou vyměňovali informace a nechtěli je od skupiny vícekrát. Dozorové orgány mají sledovat kapitálovou vybavenost, rizika nebo operace bank, pojišťoven a obchodníků s cennými papíry uvnitř skupiny.

Ptačí oblast Heřmanský stav kvůli průmyslové zóně nevznikne

Chráněné ptačí území Heřmanský stav- Odra-Poolší na Karvinsku nevznikne, a to kvůli plánované průmyslové zóně Dolní Lutyně. Rozhodla o tom ve středu vláda. Zároveň uložila ministerstvu životního prostředí hledat alternativní řešení, jak zajistit ochranu vzácných ptáků. Organizátoři dvou protestních petic kvůli tomu chtějí žalovat vládu u Evropského soudního dvora. Také ministerstvo životního prostředí je zklamáno. "Nepovažuji rozhodnutí vlády za šťastné, obzvlášť proto, že ministerstvo průmyslu, ministerstvo pro místní rozvoj i Moravskoslezský kraj původně požadovaly pouze zmenšení ptačí oblasti o plánovanou průmyslovou zónu," sdělil ČTK ministr životního prostředí Libor Ambrozek. Jeho úřad se pokusí najít jiné řešení šetrné k vzácným druhům ptactva. Neví ale, zda je reálné zajistit všem vzácným druhům potřebnou ochranu na jiné lokalitě.

ODS u vlády neuspěla s novelou zákona o stavebním spoření

Vláda ve středu odmítla novelu zákona o stavebním spoření, kterou připravila opoziční ODS. Návrh by mohl zablokovat celý systém a vést k tunelování, řekl ve středu ČTK ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach. Občanští demokraté chtěli, aby stavební spořitelny nemohly během spoření klientům měnit podmínky smluv, včetně poplatků. Lidé by navíc mohli přecházet od jedné spořitelny ke druhé. Ministři dávají přednost vlastnímu návrhu, který by mělo ministerstvo financí připravit na přelomu roku. Podle Škromacha vláda odmítla návrh ODS v zájmu účastníků stavebního spoření. Návrh by prý otvíral prostor k zablokování celého systému, ve kterém dnes je asi 40 až 50 miliard korun. Ministrům se podle Škromacha nejvíce nelíbila možnost přechodu od jedné stavební spořitelny ke druhé, která by umožňovala tunelování systému. Za racionální myšlenku naopak označil regulaci růstu poplatků.

Soudu se po roce a půl povedlo zahájit jednání ve sporu o Lucernu

Po roce a půl se ve středu pražskému městskému soudu podařilo zahájit projednávání sporu o palác Lucerna. Polovinu nemovitosti již léta vlastní švagrová bývalého prezidenta Václava Havla Dagmar Havlová, druhou polovinu odkoupila od zkrachovalé společnosti Chemapol Reality (C.H.R.). Konkurzní správce Pavel Plch však půlku paláce zahrnul do konkurzní podstaty společnosti, za což jej Havlová zažalovala. "Máme důvodné pochyby, že to nebyla standardní operace a že byl zvýhodněn jeden z věřitelů - paní Havlová," komentoval Plch prodej půlky Lucerny exprezidentově švagrové. Havlová si podle něj přišla transakcí na úkor ostatních věřitelů na 100 milionů korun, zatímco C.H.R. vstoupila do konkurzu s pouhým milionem.

Výrobci léků: Emmerová porušuje zásady volné ekonomické soutěže

Mezinárodní asociace farmaceutických společností (MAFS) kritizuje ministryni zdravotnictví Miladu Emmerovou (ČSSD) za to, jakým způsobem mění vyhlášku, která stanovuje úhradu léčiv z veřejných prostředků. Ministryně se na cenách za léky dohodla s největším českým výrobcem léků Zentivou, v níž zastává význačné místo její syn. Porušila tak zásadu volné ekonomické soutěže, sdělil ve středu ČTK ředitel MAFS Pavol Mazan. "Tento postup není pouze v rozporu s principy rovného přístupu k léčbě, ale také odporuje antidiskriminačním opatřením, která vytvářejí základy, na nichž stojí Evropská unie. Na toto jednání lze rovněž pohlížet jako na porušení zásad volné ekonomické soutěže," uvedl. Podle Mazana nelze stanovovat ceny léků bez konzultací s kategorizační komisí, což je seskupení odborníků, které stanoví, kolik z ceny léku uhradí zdravotní pojišťovna a kolik pacient. Určovat ceny po dohodě s jedním výrobcem je netransparentní, uvedl Mazan.

ČNB zvýšila odhad růstu HDP v letošním i příštím roce

Centrální banka v nové prognóze zvýšila odhad růstu ekonomiky v letošním i příštím roce. HDP by měl letos stoupnout o 3,9 až 4,3 procenta, v příštím roce o 3,8 až 5,2 procenta. Na středeční tiskové konferenci to řekl guvernér ČNB Zdeněk Tůma. Banka zároveň čeká mírně pomalejší růst cen v horizontu jednoho roku. Ekonomický růst bude podle guvernéra tažen investicemi a vývozem, znovu nabere dech i spotřeba domácností. Ještě v červenci ČNB počítala s růstem HDP o 3,6 až čtyři procenta v letošním roce a o 3,5 až 4,9 v roce 2005.

Eurotel pomohl Telecomu zvýšit čistý zisk o 22 pct na 4,5 mld. Kč

Skupině Českého Telecomu stoupl v prvních devíti měsících čistý zisk téměř o 22 procent na 4,5 miliardy korun. Oznámila to ve středu firma. K výraznému růstu zisku pomohla plná konsolidace letošních čísel s výsledky mobilního operátora Eurotel, ve kterém firma loni v prosinci dokoupila zbývajících 49 procent. Konsolidované tržby Telecomu stouply o 24 procent na 46,5 miliardy korun. Výsledky mírně zaostaly za očekáváním analytiků, kteří v průměru odhadovali růst zisku na 26 procent a zvýšení tržeb o čtvrtinu. Podle analytika Patria Finance Tomáše Gaťka je na výsledcích pozitivní růst hotovosti, snižování nákladů a růst příjmů z datových služeb na pevných linkách.

Novým šéfem Eurotelu se stal zastupující ředitel Michal Heřman

Jednatelé mobilního operátora Eurotel jmenovali dosavadního zastupujícího ředitele Michala Heřmana generálním ředitelem firmy. Předcházelo tomu schválení Heřmana dozorčími radami Eurotelu i mateřského Českého Telecomu, uvedla firma v tiskové zprávě. Heřman, který je zároveň výkonným ředitelem Telecomu pro transformaci a členem představenstva, ve funkci nahradil Terrence Valeskiho, který odešel před půl rokem kvůli sporům s vedením Telecomu. Heřman podle svých slov neplánuje žádné razantní změny v řízení největšího mobilního operátora.

Ekologové uzavřeli s ministerstvem dopravy smír ve sporech o D8

Představitelé ekologických organizací ve středu v Ústí nad Labem uzavřeli smír s ministerstvem dopravy ve sporech o dostavbu dálnice D8. Sdružení Děti Země přezkoumá všech 11 žalob, jež v této souvislosti podalo. Termín dostavby dálnice tak podle ústeckého hejtmana Jiřího Šulce (ODS), jenž setkání vyvolal, bude dodržen. V roce 2006 by se měla celá trasa dálnice zprovoznit, o dva roky později dokončit. "Minimálně pět žalob stáhneme a dohodneme se mimosoudně," řekl ve středu novinářům Miroslav Patrik ze sdružení. Vstřícný krok ekologů by měli úředníci z ministerstva dopravy a Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), které je investorem stavby, opětovat bezchybným postupem při jednotlivých stavbách. Za bezproblémový označily obě strany úsek z Trmic na Ústecku k česko-německé státní hranici.

Chlapec podezřelý z vraždy bude umístěn v léčebně

Čtrnáctiletý chlapec podezřelý z vraždy svého spolužáka v Hanušovicích na Šumpersku bude vzhledem k svému stavu přemístěn do psychiatrické léčebny. Tento návrh podali pracovníci šumperského sociálního odboru po konzultaci s lékaři šumperskému soudu. Jeho předseda uvedl, že jim vyhoví. Odborníci se obávají, že by si hoch mohl ublížit. Podle informací ČTK svého činu velmi lituje. Motiv však stále není jasný. "Navrhujeme, aby soud chlapce umístil do léčebny. Je to stanovisko i lékařky, která jej vyšetřovala. Neřekla bych, že by mohl být nebezpečný svému okolí, ale spíše sám sobě. Nedoporučili jsme proto normální diagnostický ústav," řekla ve středu ČTK vedoucí sociálního odboru šumperské radnice Radmila Kouřilová. Podotkla, že hoch svého činu hluboce lituje a je z celé situace velmi zdrcen, stejně jako jeho rodina.

Policie: Horník v dole zabil kolegu a pak spáchal sebevraždu

Pitva potvrdila, že horníci, jejichž těla kolegové v úterý odpoledne našli v podzemí Dolu Darkov, zemřeli násilnou smrtí. "Podle předběžných výsledků pitvy a dalších důkazů se potvrzuje verze, že se jedná o vraždu a následnou sebevraždu," řekl ČTK mluvčí severomoravské policie. Podle informací ČTK dvaačtyřicetiletý ženatý a bezdětný horník zabil svého o devět let mladšího kolegu a pak se nedaleko místa činu oběsil. Kriminalisté motiv zjišťují. "Zatím se jako nejpravděpodobnější jeví vzájemné vztahy na pracovišti," řekla policejní mluvčí. Mluvčí těžební společnosti OKD Věra Breiová ČTK řekla, že oba horníci v dole pracovali jako důlní zámečníci. Byli zařazeni do jedné směny a dobře znali. "Starší v dole pracoval 11 let a mladší o šest let méně," řekla mluvčí. Dodala, že nikdo z dlouhodobých zaměstnanců OKD si podobný případ nepamatuje. "Na vraždu v dole si nikdo nepamatuje. Na povrchu se už stala, ale v podzemí asi ne," doplnila s tím, že se sebevraždou v podzemí se už vedení OKD setkalo.

Pracovníci České pošty kradli zásilky přímo z poštovního vlaku

Policie obvinila čtveřici zaměstnanců České pošty z vykrádání cenných zásilek přepravovaných vlakem. Mobilní telefony, videokamery a další elektroniku vybírali přímo v poštovním vagonu na trase Olomouc- Ostrava a vyhazovali je za jízdy z vlaku. Na předem domluveném místě lup posbíral další komplic, řekl ve středu novinářům zástupce ředitele ostravské policie Luděk Naivert. Během půl roku čtveřice ukradla zásilky za 600.000 korun. V úterý je kriminalisté dopadli přímo při činu.

Režisér Rychlík pokutu za demonstraci v Praze nedostal

Přestupková komise Brna-středu nepotrestala režiséra Břetislava Rychlíka za srpnovou demonstraci před Úřadem vlády v Praze, jejíž účastníci žádali odstoupení tehdejšího vedoucího úřadu Pavla Přibyla. Policie režisérovi vytýkala, že svolal demonstraci, kterou předem podle zákona neohlásil. Nepředložila ale komisi dostatek důkazů, které by Rychlíka usvědčovaly ze svolání demonstrace. Režisérovi hrozilo až 5000 korun pokuty. "Dnes jsem dostal rozhodnutí komise s tím, že řízení je zastaveno," řekl ČTK režisér. Dodal, že kdyby pokutu dostal, byl připraven se proti ní odvolávat "až do konce života". Rychlík šel v doprovodu dalších aktivistů před přestupkovou komisi minulou středu. Členové komise s filmařem diskutovali asi 20 minut o okolnostech, za nichž se protest konal. "Z dopisu komise vyplývá, že nechápou, jak policie dospěla k závěru, že jsem akci organizoval já. A protože jsou pochybnosti, tak komise celé řízení zastavila," vysvětlil režisér.

Muž zardousil vlastní babičku a půjde za to na 11 let do vězení

Čtyřicetiletý Bedřich Kawycz z České Lípy zardousil loni svou bezmocnou dvaadevadesátiletou babičku a půjde za to na 11 let do vězení. S definitivní platností o tom ve středu rozhodl pražský vrchní soud. V odvolacím jednání tak o tři roky zmírnil čtrnáctiletý trest odnětí svobody, který mu v červenci vyměřil liberecký krajský soud. Událost se odehrála loni v listopadu v českolipském bytě babičky, u níž vnuk po rozvodu žil s novou družkou. Kawycz přitom při hlavním líčení úmysl zavraždit babičku odmítal a hájil se tím, že šlo jen o nešťastnou náhodu. Naopak tvrdil, že ženě ve stáří oplácel její dřívější péči o něj. Na péči o imobilní babičku, která potřebovala krmit, koupat i přebalovat, dostával Kawycz měsíčně od sociálního úřadu asi 3700 korun. V osudný den podle rozsudku chytil stařenku ve vzteku se slovy "ať chcípne" pod krkem poté, co nechtěla sníst oběd a k tomu se pomočila. "To mě rozčililo a babičce jsem zatřepal hlavou. Možná ji i trochu stiskl," připustil při procesu muž. Babička podle něj těžce dýchala a chrčela, proto s družkou zavolali záchrannou službu a snažili se ji oživit. Nic nepomohlo, žena byla mrtvá.

Olomoucký kraj začne do integrované dopravy zapojovat i železnici

Olomoucký kraj začne od ledna příštího roku zapojovat do svého integrovaného dopravního systému také České dráhy. Jako první se do krajského systému začlení čtyři trati na Šumpersku a Jesenicku. Dosud k němu přistoupilo pět dopravců, kromě autobusových firem i soukromá železnice Desná. Podle náměstka hejtmana Olomouckého kraje Ivana Kosatíka zkušenosti z minula ukázaly, že začlenění dopravců do integrovaného dopravního systému přineslo větší zájem cestujících a tím i vyšší příjmy dopravcům.

Armáda chce nakoupit nové dělostřelecké radary Arthur

Česká armáda plánuje nákup skandinávských dělostřeleckých radarů Arthur, které by jí v budoucnu umožnily zaznamenat až 100 letících střel vystřelených nepřítelem. Podle jejich dráhy se dá určit postavení protivníka. Vše však záleží na tom, zda nebude v příštích letech nadále snižován obranný rozpočet, řekl ČTK náčelník generálního štábu Pavel Štefka. Podle Jana Pejška z tiskového odboru ministerstva obrany česká strana o nákupu přístroje intenzivně jedná se svým švédským protějškem. "O případném schválení dohody rozhodne ministerstvo v polovině listopadu" upřesnil. Dodal, že žádné další detaily týkající se ceny nebo počtu radarů nelze nyní uveřejnit.

Vdova po Geraldu Durrellovi přivezla do zoo Plzeň vzácné kaloně

Deset samců kriticky ohroženého kaloně zlatého z ostrova Rodriguez v Indickém oceánu přivezla ve středu do plzeňské zoologické zahrady vdova po přírodovědci a spisovateli Geraldu Durrellovi Lee Durrellová, která se sama aktivně podílí na záchraně kriticky ohrožených druhů živočichů. Vzácní kaloni doplní skupinu šesti samic, které plzeňská zoo od loňska chová. "Přivezla jsem kaloně, o jejichž záchranu jsme se asi před 25 lety začali v přírodě snažit. Vždy jsme hledali dobré zoologické zahrady, které se postarají o chov kriticky ohrožených živočichů. Tady v Plzni jsem se přesvědčila, že tu dělají dobrou práci pro více ohrožených druhů zvířat," řekla ve středu ČTK při své první návštěvě České republiky Durrellová. I po manželově smrti v roce 1995 pracuje v zoo, kterou na britském ostrově Jersey založili a kde později vytvořili i trust na ochranu kriticky ohrožených a vymírajících druhů živočichů.

Společná socha Masaryka a Štefánika v Bratislavě

Vzpomínkou na společný stát Čechů a Slováků, ale také inspirací pro budoucí spolupráci obou zemí v Evropské unii má být podle generálního konzula České republiky v Košicích Vítězslava Pivoňky společný památník věnovaný zakladatelům první Československé republiky. Slavnostního odhalení památníku Tomáše Garriguea Masaryka a Milana Rastislava Štefánika se ve středu v Košicích kromě oficiálních hostů, včetně bývalého slovenského prezidenta Rudolfa Schustera a generálního konzula ČR, zúčastnilo kolem stovky lidí. Busty obou státníků stojí symbolicky na rohu Masarykovy a Štefánikovy ulice, kde měl původně stát pouze památník Masaryka. "Jsme rádi, že vedení košické radnice vyšlo vstříc našemu záměru postavit společný památník oběma politikům," řekl k tomu předseda Československého ústavu zahraničního Jaromír Šlápota. Právě tento ústav ve spolupráci s krajanským Českým spolkem na Slovensku byl totiž iniciátorem myšlenky postavit v Košicích tento památník. Busty Masaryka a Štefánika vytvořil pražský sochař Josef Vajce.

V Boskovicích začala výstava o československých legiích v Itálii

S historií vzniku československých legií v Itálii seznamuje výstava Od Vltavy k Piavě, která ve středu začala v Muzeu Boskovicka. Zejména prostřednictvím fotografií a psaných dokumentů popisuje vznik čtyř československých pluků v Itálii, které se účastnily bojů v první světové válce. Výstava potrvá do 14. listopadu. "Z historického hlediska patří osudy československých legionářů v Itálii k opomíjeným. I to byl důvod, proč jsme se rozhodli výstavu uspořádat," řekl vedoucí muzea Petr Vítamvás.

Fotbalisté Mostu vyřadili Spartu

Fotbalisté pražské Sparty ani letos první český double nezískají. Sen o obhájení domácí pohárové trofeje jim ve středu zmařil druholigový Most, který je po nerozhodném zápase 1:1 vyřadil 5:4 na penalty. Most se v dalším kole utká s Mladou Boleslaví, postupující ze 4. kola ještě svého soupeře neznají. O dvojicích pro jarní čtvrtfinále rozhodne teprve los. Sparta nastoupila na půdě druhého týmu druhé ligy s náhradníky, ale nakonec ji zklamal ten, který nastoupil s kapitánskou páskou. Michalík jako jediný z deseti střelců v penaltovém rozstřelu selhal. Postup přes ligového lídra spolu se sedmi tisícovkami diváků slavil i bývalý sparťan Horst Siegl, který spoluhráčům za vyřazení svého někdejšího klubu slíbil litry šampaňského.

Běžkyně Neumannová má podepsanou smlouvu s lyžařským svazem

Běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová má po půlročním vyjednávání podepsanou smlouvu se Svazem lyžařů České republiky. Podepsaný kontrakt předal manažer běžkyně Josef Jindra do rukou předsedy lyžařů Aleše Vaňka v úterý večer. ČTK to řekl tiskový mluvčí lyžařského svazu Tomáš Čáslavský. "Chtěl bych vyjádřit radost nad tím, že Neumannová opět patří mezi naše reprezentanty v tak důležité předolympijské sezoně, v které bude hlavním vrcholem mistrovství světa v Oberstdorfu," citoval Vaňka Čáslavský v oficiálním prohlášení svazu. Neumannová podepsala smlouvu v Ramsau, kde se připravuje na nadcházející sezonu. "Co se domluvilo, to ve smlouvě po nějakých intervencích je. Ten boj jsme nechtěli," řekl ČTK Jindra. Běžkyně by měla příští neděli odletět do švédského Östersundu, kde o třináct dnů později vstoupí do sezony Světového poháru.

Jihlava nesmí hrát jeden zápas doma, klub zaplatí 150.000 korun

Druholigový fotbalový celek Vysočina Jihlava musí odehrát následující domácí soutěžní utkání nejméně 100 kilometrů od svého stadionu. Trest zavření hřiště na jeden zápas a k tomu pokutu 150.000 korun ve středu vynesla disciplinární komise ČMFS jako důsledek incidentu z pohárového utkání se Slavií Praha v uplynulém týdnu, při němž domácího fanouška těžce zranil příznivec pražského klubu. Hlavní pořadatel utkání Petr Šilhan navíc nesmí vykonávat svou funkci 24 měsíců, delegát utkání Jaroslav Šibal obdržel roční trest. Klub dostal sankci za nedostatečný výkon pořadatelské služby, Šilhan a Šibal za neplnění svých povinností. Po středečním jednání komise to sdělil její předseda Alexander Károlyi.

Počasí

V noci oblačno až zataženo, místy s mlhami a ojedinělým mrholením. Teploty 10 až 6 stupňů, na Moravě a ve Slezsku 12. Ve čtvrtek ráno a dopoledne mlhy, inverzní oblačnost a mrholení. Jinak by mělo být oblačno až polojasno. Teploty 15 až 19 stupňů, při nízké oblačnosti kolem 12. Jihovýchodní až jižní vítr může mít v nárazech a na horách rychlost do 70 kilometrů za hodinu.