Zprávy
Premiér Nečas bude jednat s estonským premiérem o spolupráci a EU
Premiér Petr Nečas bude v úterý hostit ve Strakově akademii předsedu estonské vlády Andruse Ansipa. K tématům jednání bude podle tiskového odboru úřadu vlády patřit ekonomická a bezpečnostní spolupráce zemí, energetické otázky a aktuální vývoj v Evropské unii. Pobaltská země s 1,4 milionu obyvatel vstoupila jako první z postsovětských států do eurozóny, platit se tam začalo eurem letos v lednu. Vlastní koruny se Estonsko vzdalo v době, kdy státy platícími evropskou jednotnou měnou otřásá krize. Před vstupem do eurozóny Estonsko tvrdě zasáhla hospodářská krize a země se v roce 2009 ocitla mezi pěti státy, kterým se dařilo při posuzování vývoje HDP vůbec nejhůř na světě. Vypořádává se s poměrně velkou nezaměstnaností, která se z hodnot kolem šesti procent v roce 2008 vyšplhala ke konci minulého roku až na takřka 20 procent. Nyní nicméně estonská ekonomika patří mezi nejrychleji rostoucí v rámci eurozóny a celé EU. Zemi pomáhá k růstu výroba elektroniky. Klíčovým exportérem je tam švédská společnost Ericsson, vliv má ale i strojírenský koncern ABB. Největším obchodním partnerem Estonska jsou Finsko, Švédsko a Rusko. Loni Estonsko navštívil šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg, dostalo se mu díků za střežení vzdušného prostoru Pobaltí v roce 2009 českými stíhačkami. Příští rok se čeští piloti na čtyři měsíce do jeho ochrany opět zapojí.
Evropská komise asi zastaví právní kroky proti Česku kvůli tendru na letadla CASA
Evropská komise by podle zdrojů ČTK měla ve čtvrtek oznámit, že zastavila právní kroky proti České republice kvůli výběru vojenských transportních letadel CASA. Brusel vytýkal Česku, že nedodrželo předpisy týkající se zadávání veřejných zakázek. Pohnal ho kvůli tomu dokonce až k soudu EU. Evropská komise nechtěla tyto informace oficiálně komentovat s tím, že pravidelný měsíční balíček týkající se procedur pro porušení unijního práva bude zveřejněn ve čtvrtek. V něm by mohl být i případ ČR a zakázky na zmiňované letouny. Dva různé zdroje ČTK potvrdily, že řízení proti Praze komise zastaví. Problém tendru souvisel s tím, že podle Bruselu mělo Česko vypsat k této zakázce na dodávku čtyř vojenských taktických letadel v hodnotě 132 milionů eur výběrové řízení. Pořízení čtyř letounů schválila vláda Mirka Topolánka. Kontrakt byl podepsán v roce 2009, den před nástupem tehdejšího náměstka ministra Martina Bartáka do funkce šéfa resortu.
Špidla: ČR kvůli špatnému čerpání ztratí miliardy z dotací EU
Bývalý eurokomisař a mluvčí stínové vlády ČSSD pro evropské záležitosti Vladimír Špidla varoval před tím, že Česká republika na konci roku přijde až o čtyři miliardy korun kvůli špatnému čerpání evropských dotací. V dalších letech podle něj hrozí ztráty v desítkách miliard korun. Týdeník European Voice nedávno napsal, že Česko patří v Evropské unii mezi země nejhůře spravující evropské dotace. Někdejší eurokomisař upozornil na to, že Česko musí podle unijních pravidel stihnout do konce letošního roku vyčerpat evropské dotace z roku 2008. Peníze, které stát nedokázal v operačních programech použít, Česku v Bruselu propadnou. Daleko horší situace může ale podle Špidly nastat v příštích letech, kdy by Česku mohly kvůli špatnému čerpání peněz v Bruselu propadnout desítky miliard korun. Do problémů se podle něj příští rok dostane až sedm operačních programů. Vláda by podle mluvčího ČSSD pro otázky EU měla nejpozději příští rok převést peníze z operačních programů, které mají s čerpáním problémy, do těch, které čerpají dobře. Přesuny peněz mezi jednotlivými programy je podle něj nutné co nejdříve začít dojednávat s Evropskou komisí (EK). Stát by podle něj také měl urychlit četnost výzev pro čerpání peněz a zkrátit termíny pro hodnocení žádostí o dotace a posuzování plateb u schválených projektů.
Vláda asi odmítne návrh KSČM na referendum k církevnímu majetku
Komunistický návrh ústavního zákona, podle něhož by o majetkovém vyrovnání státu s církvemi měli rozhodovat lidé v referendu, vláda pravděpodobně ve středu odmítne. Chystá se tuto věc řešit zákonem. Vyplývá to z návrhu stanoviska, který je na vládním webu. Lidé by podle návrhu KSČM v plebiscitu rozhodovali o tom, zda by stát, kraje nebo obce měly na církve ještě převádět nějaký majetek. Komunisté požadavkem na referendum podle ministerstva kultury opomíjejí verdikt Ústavního soudu o potřebě přijetí zvláštního právního předpisu, který by vypořádal historický majetek církví a náboženských společností. Ministerstvo připomíná také podobné rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva z roku 2004, podle něhož neexistence takového zákona vede k porušení úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod. KSČM nemá v parlamentu sílu zabránit přijetí vládního návrhu zákona o majetkovém vyrovnání ani s ČSSD, která by chtěla plebiscit o vyrovnání s církvemi uspořádat podle zákona o obecném referendu. Ani tuto předlohu vláda pravděpodobně nepodpoří.
Vláda asi vznese řadu výhrad k předloze ČSSD o obecném referendu
Vláda zřejmě vznese ve středu řadu námitek k ústavní předloze, kterou chtějí opoziční sociální demokraté uzákonit obecné referendum. Kabinet v návrhu stanoviska také poukazuje na to, že na základě svého programu předloží vlastní návrh upravující všelidové hlasování. Ministři patrně vytknou předloze ČSSD nejednoznačné vymezení otázek, o nichž by se mohlo referendum konat. Vláda soudí, že podle návrhu by bylo možné hlasování i o státním rozpočtu, což by podle ní nebylo přijatelné. Kabinet pravděpodobně poukáže také na to, že ačkoliv by se v referendu nemohlo rozhodovat podle předlohy o ústavním zákonu, zákon přijatý všelidovým hlasování by měl vyšší důležitost. Narušilo by to podle stanoviska současnou hierarchii právních předpisů, zákony přijaté referendem by bylo jen složité později měnit. Za nepřijatelnou zřejmě kabinet označí možnost, že petici pro vyvolání referenda by mohli v některých případech podepsat i lidé mladší 18 let. Předloha ČSSD předpokládá, že referendum by mohlo být vypsáno k zásadním věcem vnitřní nebo zahraniční politiky. Návrh opoziční strany má daleko měkčí podmínky než jeho obdoba připravovaná koalicí, která je v připomínkovém řízení. O předloze ČSSD rozhodne bez ohledu na stanovisko vlády parlament. Očekává se, že ve sněmovně ji koaliční většina zamítne.
Vláda: Novela o vyšší ochraně kupujících může být v rozporu s EU
Předloha ČSSD, která má zvýšit ochranu spotřebitelů při uzavírání smluv mimo obchodní prostory, by mohla být podle vlády v rozporu s chystanou evropskou směrnicí. Kabinet proto ve středu podle návrhu stanoviska asi doporučí se schvalováním novely vyčkat, případně ji upravit. Sociální demokraté navrhli vyškrtnout z občanského zákoníku ustanovení, podle kterého lidé nemohou rychle a bez sankcí odstoupit od spotřebitelské smlouvy, pokud ji podepsali u sebe doma. Podnikatelé tuto výjimku údajně často zneužívají hlavně při předváděcích akcích. Kabinet podle návrhu stanoviska vyšší ochranu spotřebitelů obecně podporuje. Poukazuje ale na návrh evropské směrnice, podle kterého by v některých případech spotřebitel od smlouvy odstoupit nemohl. Šlo by o situace, kdy lidé výslovně požádají podnikatele, aby je navštívil doma kvůli opravě nebo údržbě jejich majetku. Směrnice bude pro členské státy závazná. Předloha ČSSD míří podle autorů proti podnikatelům, kteří nechávají lidi na předváděcích akcích podepisovat prohlášení o tom, že si výslovně sjednali návštěvu dodavatele za účelem objednávky. Případně prý také není výjimečné, že se lidé nechají svézt z akce i se zbožím domů, kde podnikateli potvrzení podepíšou.
Zvláštní zmocněnec odjede do Zambie v nejbližší době
Zvláštní zmocněnec ministerstva zahraničí, který má pomoci trojici Čechů obviněných v Zambii ze špionáže, vyrazí do této africké země v nejbližší době. Emisar má prověřit situaci a okolnosti případu na místních úřadech. Ministerstvo je kvůli záležitosti v kontaktu i s diplomaty dalších zemí, podrobnosti ale nebude sdělovat. Podle Lidových novin případ tří Čechů spěje k závěru a zhruba za tři týdny by se mohli vrátit do Česka. Zadržení obvinění odmítají. Veřejný žalobce má od začátku zájem Čechy poslat domů. Několikrát jim proto slíbil, že žalobu stáhne, napsal deník. Zambijští policisté ale trvají na tom, aby Češi stanuli před soudem.
Šéf pražské ODS Šťastný žádá konec koalice s ČSSD v Praze
Předseda pražské ODS Boris Šťastný navrhl ukončení koaliční spolupráce ODS a ČSSD na pražské radnici. Praze podle něj s nynější koalicí hrozí drastické zadlužení. Požaduje proto jednání o nové koalici s TOP 09. O návrhu Šťastného by měla rozhodnout regionální rada pražské ODS. Občanští demokraté po volbách spolupráci s vítěznou TOP 09 odmítli a utvořili koalici s ČSSD.
Přemysl Sobotka získal podporu liberecké ODS jako kandidát na prezidenta
Liberecká krajská ODS podpořila na regionálním sněmu svého staronového předsedu Přemysla Sobotku jako kandidáta nejsilnější vládní strany na funkci prezidenta. Sobotka, který je také místopředsedou Senátu, hodlá kandidovat v přímé i dosavadní nepřímé volbě hlavy státu. Ani jedna z nich podle něj nebude jednoduchá. Sobotka byl znovu zvolen předsedou ODS libereckého regionu, když získal 68 ze 69 hlasů. Místopředseda Senátu se chce podle dostupných informací ucházet o podporu své nominace u senátorského a také poslaneckého klubu občanských demokratů. Případnou protikandidátkou by mu mohla být podle dosavadních vyjádření předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS). Nástupce Václava Klause bude třeba vybrat počátkem roku 2013. Dosud jediným oficiálním stranickým kandidátem byl předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. Sociální demokraté by rádi přemluvili předsedu Ústavního soudu Pavla Rychetského. V přímé volbě přinejmenším nevyloučili možnost kandidovat bývalý šéf úřednické vlády Jan Fischer nebo další bývalý premiér a čestný předseda SPOZ Miloš Zeman. Mezi kandidáty bývají zmiňováni také ekonom a neúspěšný kandidát na prezidenta z roku 2008 Jan Švejnar nebo šéfka Suverenity Jana Bobošíková, která před třemi lety přijala nominaci KSČM.
Předdůchody by měly dosahovat nejméně 30 procent průměrné mzdy
Minimální výše takzvaných předdůchodů, tedy předčasných důchodů, by měla dosahovat 30 procent průměrné mzdy. Pojištění má za lidi, kteří do předdůchodu půjdou, platit stát. Shodl se na tom tento měsíc expertní tým tripartity. Na předdůchodech se již před časem tripartita shodla. Oproti klasickým předčasným důchodům by se při jejich pobírání lidem nekrátila penze. Předdůchody by se jim přitom platily z peněz naspořených zaměstnavatelem, nikoliv ze státního pilíře. Experti tripartity se také shodli, že zdravotní pojištění bude za lidi v předdůchodu platit stát. Předdůchod má být navíc pokládán za takzvanou vyloučenou dobu. To znamená, že by "předdůchodci" neplatili důchodové pojištění a doba strávená v předdůchodu by se nezapočítávala do rozhodného období, ze kterého se berou v potaz výdělky pro výpočet starobní penze. Možnost spoření na předdůchody má být zavedena od roku 2013. Podle návrhu by lidé mohli odcházet do penze až o pět let dříve. Oproti klasickým předčasným důchodům se jim přitom nebude krátit penze kvůli tomu, že do ní odejdou dříve. Bude jim totiž v průběhu pobírání předdůchodu vyplácena z naspořených prostředků. O tzv. předdůchodech by měla jednat ještě porada ekonomických ministrů a poté 15. prosince plenární schůze tripartity.
Ruský prezident Dmitrij Medveděv Prahu zřejmě navštíví 7. a 8. prosince
Ruský prezident Dmitrij Medveděv Prahu zřejmě navštíví 7. a 8. prosince, uvedl s odvoláním na neoficiální zdroje server Euro.cz. Tento termín ČTK potvrdil i další zdroj. Medveděva do Prahy pozval jeho český protějšek Václav Klaus, Hrad ale zatím nechce o datu návštěvy hovořit. V říjnu prosincovou návštěvu potvrdila Moskva. Podle dřívějších zpráv se má Medveděv v první polovině prosince zúčastnit zahájení výstavy drahocenností moskevského Kremlu na Pražském hradě. Na pražské výstavě kremelských cenností, jejímuž zahájení by měl být ruský prezident přítomen, se představí 132 exponátů, které ilustrují život panovníků i běžný život v Rusku v 16. a 17. století. Expozice v Císařské konírně bude zahájena 9. prosince a potrvá do 4. března. Očekává se, že Medveděv by v Praze mohl hovořit i o tendru na dostavbu jaderné elektrárny v Temelíně, o niž má zájem ruský Atomstrojexport. Soupeří s americkou firmou Westinghouse a francouzskou Arevou.
Odboráři v pátek projdou Prahou, chtějí lepší vyšetřování korupce
Odbory v pátek kvůli korupčním kauzám uspořádají v Praze demonstraci a pochod k Poslanecké sněmovně. Poslancům chtějí předat výzvu, aby zřídili komisi, která na vyšetřování korupce dohlédne. Řekl to předseda Asociace samostatných odborů (ASO) Bohumír Dufek. "Chceme upozornit, že upadající morálka začíná u vrcholových politiků," řekl Dufek. Na korupční kauzy podle něj odbory poukazují již delší dobu. Naposledy to bylo na demonstraci spojené s červnovou stávkou dopravních odborů, kdy upozorňovaly na kauzy Promopro, Diag Human, IPB, zbrojní zakázky či Opencard. Od té doby se podle odborů objevily další kauzy, třeba ta týkající se Mostecké uhelné společnosti. "Ta naše akce je výzvou pro občany, aby na politiky tlačili, aby ta komise ustavena byla," řekl místopředseda ASO Jaroslav Pejša.
Správní rada VZP schválila pořízení dalších akcií knížek IZIP
Správní rada Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) schválí pořízení dalších 46 procent akcií projektu elektronických zdravotních knížek IZIP. Pojišťovna by tak měla mít nadpoloviční podíl 51 procent. Podmínkou ale je, že smlouvy s firmou IZIP bude možné vypovědět už příští rok v pololetí. Novinářům to po jednání správní rady řekl její předseda Marek Šnajdr (ODS). Podle něj se nepodařilo dojednat podmínky, aby VZP mohla odkoupit celý balík akcií. Elektronické zdravotní knížky IZIP, za něž VZP vydala za deset let 1,53 miliardy korun bez daně z přidané hodnoty, na sebe před nedávnem opět strhly pozornost. Důvodem byly pochybnosti kolem vlastnictví. VZP chtěla dokoupit akcie od neznámé švýcarské firmy eHI eHealth International. Na ni je převedli spoluzakladatelé projektu - europoslanci ODS Milan Cabrnoch a Miroslav Ouzký - i další akcionáři. Média navíc zveřejnila výsledky auditu, podle něhož desítky milionů od VZP na provoz končí u společností, které nemají s knížkami nic společného. IZIP autorská práva prý navíc převedla na jiné firmy. Věci veřejné oznámily, že podají trestní oznámení na osoby, které mohly být ve střetu zájmů, když působily ve správní radě VZP a měly majetkový podíl v IZIP. Budou také požadovat, aby Cabrnoch a Ouzký (ODS) zveřejnili majetkovou strukturu společnosti Uniqsol a MD Acces. Média uvedla, že IZIP je jen prázdná schránka, přes kterou tečou peníze do dalších firem, konkrétně MD Access a Uniqsol. V nich jsou prý stejní lidé jako ve firmě IZIP. Hospodaření IZIP je však podle mluvčího společnosti naprosto v pořádku a autorská práva k patentu systému IZIP jsou jejím výhradním majetkem.
Testování 5. a 9. tříd startuje za tři týdny, žebříčky nebudou
Za tři týdny startuje na sto školách testování 5. a 9. tříd, v květnu bude plošná generálka. Výsledky budou zpětnou vazbou pro školy, žebříčky ministerstvo dělat nebude. Novinářům to řekl ministr školství Josef Dobeš (VV) s tím, že ostré testování má začít za tři roky. Testy mají pozvednout úroveň škol, roční provoz vyjde na šest milionů korun. Jen vytvoření systému na testování ale bude stát 92 milionů Kč. Testy mají řadu kritiků. Pilotní ověřování začne 12. a 13. prosince na vybraných sto školách. Od 20. května do 10. června 2012 pak bude nepovinné testování na všech základních školách, těch je asi 4200. Další generálka bude o rok později, pak budou testy povinné. Testování znalostí žáků v 5. a 9. třídách má vést k pozvednutí kvality na základních školách, v mezinárodních srovnáních znalostí totiž čeští žáci v posledních letech propadli. Srovnání Národního ústavu vzdělávání mezi jednotlivými státy ale ukázalo, že souvislost mezi počtem testů a výsledky v mezinárodním žebříčku PISA není patrná.
Dopravci požadují odklad zvýšení mýtného pro kamiony
Sdružení automobilových dopravců Česmad Bohemia požaduje odklad zvyšování mýtného pro kamiony do doby, než bude schválený návrh na zavedení množstevních slev pro dopravce. Dopravci růst cen podmiňovali zavedením těchto slev, uvedl v tiskové zprávě mluvčí sdružení Martin Felix. Zvýšení sazeb za ujetý kilometr zhruba o čtvrtinu začátkem listopadu odsouhlasila vláda. Sazby mýtného se v Česku naposledy zvyšovaly začátkem letošního roku, kdy průměrná cena za ujetý kilometr vzrostla zhruba o čtvrtinu na pět korun za kilometr. Na tomto postupném zvyšování sazeb se ministerstvo dopravy dohodlo se sdružením Česmad Bohemia a nabídlo mu za ně kompenzace ve formě slevy na mýtném pro dopravce, kteří zpoplatněnou silniční síť užívají často. Navyšování mýtného bez současného zavedení slev považuje Česmad podle Felixe za porušení uzavřené dohody.
Smog hrozí jen Ústeckému kraji, prach překročil limit i třikrát
Už jen v Ústeckém kraji varují meteorologové před smogem. Koncentrace prachu na řadě míst v Podkrušnohoří až trojnásobně překračují zdravotní limit, oproti minulému týdnu je však pořád mnohem menší. Meteorologové ale očekávají, že se situace do konce týdne může opět zhoršit. Sedm měřicích stanic po celé Podkrušnohorské pánvi ukazovalo mírné překročení limitů na výskyt prachových částic (PM10), které činí 50 mikrogramů na metr krychlový. Nejvíc hlásila stanice v Krupce na Teplicku, 160 mikrogramů. To je hodnota jako z minulého týdne, kdy bylo na severu Čech pravidelně okolo 150 mikrogramů, na severu Moravy se dokonce koncentrace šplhaly i přes 400 mikrogramů na metr krychlový. Ostatní stanice v kraji ale hlásí jen mírné překročení limitů.
Černé divadlo Jiřího Srnce chce hrát pro veřejnost na Zbraslavi
V divadelním sále na Zbraslavi bude od konce měsíce hrát pro veřejnost Černé divadlo Jiřího Srnce. V posledních letech hostovali jeho členové v zahraničí, na domácí scéně pak v Redutě, v Laterně magice a také v sále Městské knihovny. Premiéra inscenace nazvané Putování černým divadlem Jiřího Srnce, jehož hostem bude zakladatel divadla osobně, se uskuteční 25. listopadu vpodvečer. Koncipována je jako představení principu "černého kabinetu" dětským i dospělým divákům. V budoucnu by se na Zbraslavi měla konat řada představení - kromě domácího Černého divadla Jiřího Srnce i souborů hostujících a dále koncerty, workshopy, festivaly a snad i filmové projekce.
Praha hostí nultý ročník Týdne italského designu - Italian design week 2011
Praha hostí nultý ročník Týdne italského designu - Italian design week 2011. Od úterý do pátku mohou milovníci ladných křivek a důmyslných designových nápadů navštívit řadu workshopů, prezentací a využít nákupních slev v 16 pražských obchodech s italským užitým uměním, dekoracemi, nábytkem či bytovými doplňky. Akci organizuje Italsko-česká obchodní a průmyslová komora pod záštitou italského velvyslanectví v Praze. Projektu se účastní přední italští výrobci, kteří mají v Praze své pobočky či obchodní zastoupení. Své produkty tento týden představí například výrobce luxusních bytových doplňků a nábytku Cantori či společnosti Esagono a Artemide, výrobci designového osvětlení. Chystané workshopy a konzultace v tuzemských obchodech pak povedou přední představitelé těchto firem či designéři a architekti. Součástí akce je i samostatná exhibice 16 italských výrobců a dodavatelů, kteří ale v Česku své obchodní zastoupení ještě nemají.
O dětech postižených epilepsií bude podávat zprávy náramek
Děti postižené epilepsií bude možné chránit přístrojem v podobě náramkových hodinek. Má mít navíc slušivý design, popřípadě bude doplněný různými hrami. Zařízení vyvinul tým Vladimíra Vejvody ze společnosti Princip. Za tento přístroj obdržel v pondělí první cenu v českém kole soutěže o nejlepší aplikace satelitních navigačních systémů European Satellite Navigation Competition 2011. Tvůrci, kteří na tomto náramku pracují už více než rok, navázali na svůj předchozí projekt pro lidi postižené mrtvicí. Dalším projektem, na kterém by mohl tým podle Vejvody pracovat, by mohlo být zařízení pro pacienty s omezeným pohybem. Cena náramku pro dětské epileptiky se bude podle Vejvodova odhadu pohybovat kolem 1500 až 2000 korun. S odkazem na profesora Komárka uvedl, že je epilepsií postiženo až pět procent dětské populace. "Navíc mohou přistroj používat samozřejmě i dospělí pacienti," uzavřel.
Ze sportu:
Česká fotbalová reprezentace dostala od výkonného výboru FAČR za nevhodné oslavy postupu na mistrovství Evropy při návratu z Černé Hory dvoumilionovou pokutu na tým. Současně nové vedení vyhlásilo nulovou toleranci na podobné případy do budoucna. Žádné personální následky kauza mít nebude a manažerem týmu nadále zůstane Vladimír Šmicer. Nový předseda asociace Miroslav Pelta se o víkendu výrazně zapojil do vyřešení celé události. Po nedělní telefonické diskusi s kapitánem Tomášem Rosickým a dnešním Šmicrově slyšení považuje rozhodnutí za správné.
Motocyklový jezdec Lukáš Pešek se příští rok vrátí do závodů mistrovství světa. Nebude však startovat v hlavních kategoriích, ale v seriálu supersportů, který je součástí programu šampionátu superbiků. Závodník, který v úterý ostaví 26. narozeniny, bude hájit barvy českého týmu ProRace.
Počasí v Česku:
V úterý očekáváme zataženo nízkou oblačností, ojediněle mrholení. Denní teploty v Čechách 3 až 7 stupňů, na Moravě a ve Slezsku nula až 4 stupně. V 1000 m na horách v Čechách kolem 3 stupňů, na Moravě a ve Slezsku kolem -1 stupně C.