Zprávy

0:00
/
0:00

Belgický premiér Leterme se sešel s Nečasem, prohlédl si Prahu

Premiér Petr Nečas se v Praze setkal se svým belgickým kolegou Yvesem Letermem, který je v Česku na pracovní a také částečně soukromé návštěvě. Nečas s belgickým premiérem nehovořil o zásadních tématech, schůzka byla spíš zdvořilostní. Belgické velvyslanectví v Praze sdělilo, že Leterme si po návštěvě Nečase prohlédl pražské pamětihodnosti. Nevynechal například Kampu, Karlův most, Staroměstské náměstí, Pražský hrad či Prašnou bránu a Obecní dům. Belgický premiér byl v Česku naposledy před sedmi let. V roce 2004 Prahu navštívil tehdejší šéf vlády Guy Verhofstadt. Český ministerský předseda byl na poslední návštěvě Belgie v roce 2002, tehdy tam pracovně jednal Vladimír Špidla. Podle velvyslanectví je Belgie osmým největším obchodním partnerem České republiky. Patří také mezi nejvýznamnější investory.

Česká republika začne řešit, kdy by se mohl vrátit velvyslanec do Libye

Ministerstvo zahraničí začne řešit, kdy by se do Tripolisu mohl vrátit český velvyslanec v Libyi Josef Koutský. Kvůli nepokojům a hrozícímu nebezpečí tam v únoru uzavřel českou diplomatickou misi a odjel do Prahy. Kromě otázky návratu velvyslance se bude česká diplomacie zabývat další strategií působení v Libyi. Diplomaté o tom budou hovořit i příští týden na poradě velvyslanců v pražském ústředí v Černínském paláci. Česká diplomacie v úterý uvítala úspěchy libyjských povstalců a vyzvala Kaddáfího k ukončení vojenských operací a k tomu, aby se vzdal funkce. Vyjádřila též naději, že krveprolití v Libyi brzy skončí. "Česká republika vítá poslední úspěchy povstání libyjského národa a jejich spojenců a vyjadřuje naději, že prolévání krve v Libyi již brzy skončí," uvedl ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Česko je podle něj připraveno nabídnout své zkušenosti s přechodem k demokratickému systému vládnutí a rozvíjet vztahy s Přechodnou národní radou Libye. Ministerstvo rovněž připravuje projekty transformační spolupráce v Libyi, Tunisku a Egyptě. Výběrové řízení na projekty neziskových společností skončilo ve středu. Česká republika doufá, že nová libyjská vláda zahájí dialog vedoucí k ekonomickým i politickým reformám, ustavení vlády práva a respektu k lidským právům a základním svobodám.

Hejtmani se s vládou budou soudit kvůli dotacím pro železnici

Asociace krajů se v nejbližší době obrátí na soud kvůli sporu s vládou o právní závaznost memoranda týkajícího se dotací pro kraje na financování regionální železniční dopravy. Na tiskové konferenci po setkání vlády s hejtmany to řekl předseda Asociace krajů Michal Hašek. Podle vlády není dokument právně závazný a je tedy možné objem dotací snížit. Kraje s tím nesouhlasí. Memorandum, které s kraji uzavřela předchozí vláda Jana Fischera, krajům zaručuje po dobu deseti let roční dotace 2,6 miliardy. Tuto částku chce ministr financí Miroslav Kalousek ročně snížit o 600 milionů Kč. "Není to dokument, který zavazuje vládu jinak, než v oblasti politické deklarace," řekl premiér Petr Nečas. Podle něj by memorandum v případě právní platnosti bylo "nebezpečným precedentem", podle kterého by mohla vláda bez projednání sněmovnou slibovat peníze libovolným zájmovým skupinám. "Krok našich předchůdců (Fischerovy vlády) považuji za chybný, ale nemá význam se teď přetlačovat v argumentaci, to nechť rozhodnou nezávislé soudy," uvedl premiér. Hašek upozornil, že v případě snížení dotace o těchto 600 milionů korun bude ohrožena zhruba čtvrtina všech regionálních železničních spojů. Snížení objednávky, ke kterému budou v takovém případě muset kraje přistoupit, negativně postihne financování Českých drah a prostřednictvím snížení poplatků za použití tratí i Správu železniční dopravní cesty, řekl již dříve ministr dopravy Pavel Dobeš. Finanční dopady na tyto společnosti zpětně ovlivní státní rozpočet, protože v obou případech jde o firmy vlastněné státem. Podle mluvčího ministerstva dopravy Jakuba Ptačinského stojí ministerstvo v otázce platnosti memoranda na straně krajů. Otázka memoranda byla nejožehavějším tématem setkání. Kromě této problematiky hejtmani s ministry řešili otázky konkurenceschopnosti regionů, financování školství a další agendu.

WikiLeaks: USA varovaly ČR před energetickou závislostí na Rusku

Americká vláda se znepokojením sleduje pokusy o expanzi Ruska na evropské trhy s energií a své obavy dala předloni najevo i Česku. Vyplývá to z tajných amerických diplomatických depeší, které v noci na dnešek zveřejnil kontroverzní server WikiLeaks. S obavami Washingtonu, které Česká republika podle diplomatické korespondence sdílí, se viceprezident USA Joseph Biden svěřil při své návštěvě Prahy v roce 2009. Podle WikiLeaks v souvislosti s energetickou bezpečností ČR Biden v Praze hovořil i o tenderu na dostavbu jaderné elektrárny Temelín. "Tak to mám pro vás návrh," řekl Fischerovi americký viceprezident. "Chcete-li se odstřihnout od Ruska, obraťte se na Westinghouse," doporučil Biden české vládě předního amerického výrobce, který "předloží dobrou nabídku a nebuduje černobyly". Biden se během svého pražského pobytu s obavami z expanze ruského vlivu netajil ani veřejně. Podle amerických diplomatických depeší Biden v Praze upozornil, že nynější americká vláda není ani zdaleka naivní, pokud jde o záměry ruského vedení, "i když naděje může žít dlouho". Chování Moskvy by se podle viceprezidenta radikálně změnilo, kdyby Evropa dokázala nalézt alternativu k ruským energetickým zdrojům. Podle Bidena nelze dopustit, aby Rusko v tomto ohledu získalo monopol. Biden dal v Praze najevo údiv, proč evropské země nedostatečně reagují na hrozbu, že jim "jedna země snadno může zavřít kohoutky".

Při vyjednávání s ČR o radaru museli Američané významně ustoupit

Český vyjednávací tým dosáhl v roce 2008 významného ústupku z americké strany, když při rozhovorech o podobách radarových dohod dokázal prosadit, aby se smlouva o pobytu amerických vojáků v ČR týkala specificky jen obsluhy plánovaného protiraketového radaru. Američané původně navrhovali uzavření obecné smlouvy o pobytu svých vojáků v České republice. Vyplývá to z diplomatických depeší amerického velvyslanectví v Praze, které ve čtvrtek zveřejnil server WikiLeaks. Češi naopak ustoupili ze svých požadavků na zdanění amerických firem, které měly v ČR zařízení stavět. V ČR měl být podle představ administrativy prezidenta George W. Bushe umístěn radar protiraketového deštníku. Proti umístění radaru v ČR silně protestovala česká veřejnost. Základní smlouvu o umístění radaru podepsali v červenci 2008 ministři zahraničí obou zemí Karel Schwarzenberg a Condoleezza Riceová. Nová americká administrativa současného prezidenta Baracka Obamy plány přehodnotila a v září 2009 bylo oznámeno, že radar v ČR potřeba není.

Ve Šluknovském výběžku se konaly dvě demonstrace

Ve Šluknovském výběžku se konaly dvě demonstrace, kterými chtěli místní upozornit na problémy s kriminalitou. Ve Varnsdorfu se sešlo asi 200 lidí, v Rumburku asi 1500. Ve Varnsdorfu asi po půlhodině lidi popudil projev romského aktivisty a začali hlasitě dávat najevo svou nespokojenost. Vchod na radnici proto zahradili těžkooděnci, k násilnostem nedošlo, asi po hodině se dav rozešel. V Rumburku začal mítink v 17:00 a postupně se zde sešlo asi 1500 lidí. Zhruba po 15 minutách projevů se vydali na neohlášený pochod městem, který směřoval k takzvanému rumburskému trojúhelníku, což je skupina domů obývaných Romy. Místní politici se obávali hlavně demonstrace v Rumburku, kterou chtělo organizovat sdružení Občanský odpor, které má podle médií určité vazby na neonacisty. Přes facebook se na ní ohlásilo přes 1400 lidí. Přibližně stejný počet pak skutečně dorazil. Řada účastníků přišla v oblečení značek, které mají rádi pravicoví radikálové, většinu v publiku ale měli na pohled obyčejní lidé. Demonstraci nakonec oficiálně pořádala rumburská ČSSD, která si prostor zarezervovala dříve; prý aby mohla lépe zamezit střetům mezi jednotlivými skupinami obyvatel. Její politici toho využili k propagaci, starostu Jaroslava Sykáčka ale náměstí vypískalo. Ve Varnsdorfu mítink radnice nepovolila, i když přislíbila toleranci pokojnému shromáždění. Jakmile se ale dostavil na scénu svolavatel Lukáš Kohout společně s jedním romským aktivistou, začal dav dávat hlasitě najevo svou nespokojenost. Vchod na radnici museli zablokovat těžkooděnci, k násilnostem nedošlo. Většinu davu tvořili místní, kteří na začátku mítinku zdůrazňovali, že jim nejde o nenávist k Romům, ale o snahu řešit kriminalitu.

Starosta Nového Boru píše kvůli problémům s Romy premiérovi

Starosta Nového Boru Jaromír Dvořák žádá kvůli problémům s Romy premiéra Petra Nečase (ODS) o trvalé zajištění bezpečnosti v ulicích měst a kroky, které razantním způsobem ovlivní chování nepřizpůsobivých občanů. Vyslání policejních posil na sever Čech je chvályhodné, nicméně časově omezené, uvádí v otevřeném dopise premiérovi starosta. Volá po efektivních a dlouhodobých opatřeních, která zabrání tomu, aby se opakovaly brutální útoky Romů, které v minulých týdnech vyděsily obyvatele Nového Boru či Rumburka. Napětí na severu Čech roste už delší dobu, počátkem srpna se ale situace vyhrotila. Nejdřív zaútočila skupina pěti Romů, z nichž dvěma ještě nebylo 18 let, mačetami na osazenstvo herny v Novém Boru na Českolipsku. Podle záznamů létaly vzduchem výroky na adresu "bílých hlav", z nichž tři oběti si z potyčky odnesly těžká zranění. Dva útočníky policie stále hledá. O 14 dnů později v Rumburku zaútočila skupina až 20 Romů na mnohem menší skupinku místních, z nichž jeden skončil po úderech teleskopickými obušky v nemocnici s řadou zlomenin. Tři pachatelé jsou obviněni z ublížení na zdraví s rasovým podtextem. Další čtyři Romové jsou kvůli bitce stíháni za ublížení na zdraví, tři z nich jsou mladiství. Napětí mezi majoritní společností a Romy po útocích dál roste. V ulicích měst na severu proto hlídkují posily, o jejichž nasazení rozhodl policejní ředitel. Do Nového Boru a na Šluknovsko vyslal 50 policistů z pražské pořádkové jednotky, na místě mají zůstat dva až tři týdny, a pak se rozhodne, co dál. Dvořák ale žádá trvalé řešení a především posílení hlídkové činnosti policie, kterou je kvůli omezeným financím a nedostatečným prostředkům na pohonné hmoty vidět stále méně. Dvořák v dopise premiérovi žádá větší pravomoci pro policisty při zásazích, ale i větší podporu veřejně prospěšných prací či zpřísnění podmínek pro poskytování sociálních dávek. Nelze podle něj ignorovat, že významná část romské mládeže považuje práci za trest, protože si už zvykla žít ze sociálních dávek a z drobných krádeží. Inspirací by podle něj měl být razantní postup vlády ve Velké Británii po nedávných nepokojích v Londýně.

Věci veřejné o víkendu rozhodnou, jak se postaví k Bártovu vydání policii

Věci veřejné budou o víkendu rozhodovat o tom, zda se v sněmovním hlasování vysloví pro vydání předsedy svého poslaneckého klubu Víta Bárty k trestnímu stíhání. Bártu chce policie vyšetřovat kvůli podezření z údajného uplácení bývalých stranických kolegů. Sám Bárta chce, aby ho poslanci vydali, aby se mohl očistit. Poslanecký klub nejmenší vládní strany se sejde na víkendovém výjezdním zasedání v Hradci Králové. Sněmovní mandátový a imunitní výbor ve čtvrtek doporučil sněmovně, aby Bártu ke stíhání vydala. Spolu s ním by měla vydat i bývalého poslance VV Jaroslava Škárku. Právě jeho se prý Bárta pokusil uplatit. Škárka ovšem část peněz, které mu Bárta předal, utratil. Úplatek navíc podle policie oznámil pozdě. Kromě Škárky se prý Bárta pokusil uplatit také další bývalou členku VV Kristýnu Kočí půl milionem korun, které Kočí uložila do schránky u své právničky. Bárta od počátku tvrdí, že šlo o půjčky. Bártovo vydání nebude jediným tématem, kterým se bude poslanecký klub na svém víkendovém výjezdním zasedání zabývat. Na programu bude také aktuální politická situace. Řešit samozřejmě budeme daňovou reformu. Řeč přijde i na problematiku stravenek pro zaměstnance. Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) chce zrušit jejich daňové zvýhodnění, VV jsou proti. Dalším tématem, které v uplynulých týdnech hýbalo českou politickou scénou, je působení předsedy konzervativního sdružení D.O.S.T. na ministerstvu školství, kterému vládne člen VV Josef Dobeš. Proti kontroverznímu úředníkovi Bátorovi se stavěli zejména členové TOP 09, její ministři kvůli jeho setrvání ve funkci dokonce odmítají chodit na jednání vlády. Posílají za sebe své náměstky. Dobeš Bátoru odmítá odvolat. Úředníkovi kritici poukazují na to, že Bátora v minulých týdnech ostře kritizoval například amerického velvyslance v Praze za jeho podporu pražskému pochodu homosexuálů. Nepříznivě se vyjádřil i o předsedovi TOP 09 Karlu Schwarzenbergovi.

Audit VV neprokázal cílené zkreslování stranických financí

Věci veřejné (VV) podle forenzního auditu, jehož výsledky představily novinářům, nepraly špinavé peníze, uvedl na tiskové konferenci předseda nejmenší vládní strany Radek John. V pořádku je podle něj i audit financí poslance Michala Babáka. Podle závěrečné zprávy auditu, kterou VV zveřejnily na webu, vykazuje stranické účetnictví výrazné nedostatky. Auditoři ale nenašli indicie, které by ukazovaly na cílené zkreslování účetnictví. John před novináři uvedl, že audit našel nedostatky spíše procesního charakteru, a dodal, že tyto chyby Věci veřejné rychle napraví. Nový audit za letošní rok bude mít na starosti místopředsedkyně strany Dagmar Navrátilová. Rozsah chyb v účetnictví a jejich přítomnost v účetnictví lze podle auditorů přičíst "zejména manažerskému nezvládnutí výrazného nárůstu agendy politické strany", absenci platných procesů a směrnic a "značné fluktuaci" odpovědných osob. Kvůli podezření na údajné praní špinavých peněz si forenzní audit svých peněz nechal udělat také Babák. Ten v tiskovém prohlášení zdůraznil, že odmítá jakékoliv další zpochybňování své osobní i profesionální integrity. Připustil, že v dobré vůli "pomoci straně v jejím překotném rozjezdu" snad nepostupoval vždy zcela standardním způsobem. "Jak se nyní prokázalo, nikdy však v rozporu se zákonem a vždy ve prospěch strany, nikoliv vlastní," upozornil poslanec, který má kvůli podezřením nyní pozastavené členství ve straně. Babák zdůraznil, že je na předsednictvu VV, jak s pozastaveným členstvím naloží. On sám je prý připraven v orgánech VV působit tak, aby se podobné situace nemohly opakovat, a dohlédnout na nápravu nedostatků zjištěných ve stranickém účetnictví.

Platy nepedagogů neklesnou, Dobeš vezme peníze z investic a úspor

Platy nepedagogů neklesnou, potvrdil Dobeš po setkání s odbory. Nutných 700 milionů korun vezme z letošních úspor, omezí investice a škrtne pastelkovné. Ještě víc prý omezí také byrokracii. Ministr také ubezpečil, že pro příští rok stále platí navýšení platů pedagogů o čtyři miliardy korun. O kolik by jim fakticky měly stoupnout platy, ale zatím prozradit nechtěl. Kvůli penězům na jejich platy například pozastaví investice, na rozvoj dětských domovů tak půjde místo původních 300 milionů jen 100 milionů korun. Ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) také požádal, aby mu umožnil úspory z letoška použít pro příští rok. Dalších asi 85 milionů chce získat zrušením takzvaného pastelkovného, což je příspěvek pro prvňáčky. Dobeš původně plánoval, že na platech školníků, kuchařek nebo hospodářek škrtne 700 milionů. To by znamenalo, že by těmto lidem klesl plat o pět procent. Už letos se jim přitom snížily mzdy o deset procent. Hrubá mzda těchto zaměstnanců včetně vedoucích pracovníků tak letos činila necelých 15.000 korun. Proti snižování platů nepedagogů se ostře postavily školské odbory, které pohrozily stávkou. Proti byla ale také třeba TOP 09 nebo ČSSD. Podle senátora a stínového ministra školství Marcela Chládka (ČSSD) plánuje Dobeš vyhnat kuchařky a uklízečky ze škol a jejich práci rozdělit mezi soukromé firmy. "Měl by rezignovat," uvedl na adresu Dobeše. Poslanci TOP 09 se zase vyslovili v tom smyslu, že ministerstvo školství s šetřením zaspalo a peníze bylo možné uspořit třeba na maturitách nebo odměnách zaměstnanců. Ministr musí šetřit, potřebuje ve svém rozpočtu najít čtyři miliardy, které už slíbil na platy učitelům. Rozdělit je chce mezi zkušené pedagogy, zatím se prý ale na ministerstvu nerozhodli, jestli peníze půjdou do osobního ohodnocení nebo do tarifní složky platu.

Lesy České republiky zahájily druhé kolo obřího tendru na práce od roku 2012

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) zahájil druhé kolo obřího tendru na lesní práce a prodej dřeva od roku 2012. Do druhého kola postoupilo 62 z 66 přihlášených firem a státní podnik postupujícím nyní rozeslal výzvy k podání cenových nabídek. V soutěži jsou všechny významné firmy českého lesnictví v čele s podniky Less & Forest a Wotan Forest. Lhůtu pro podání nabídek mají firmy do 5. října, kdy se uskuteční veřejně přístupné otevírání obálek s nabídkami. Uzavírání smluv s vítězi LČR předpokládají v průběhu listopadu 2011. Při zahájení tendru podnik předpokládal, že podání cenových nabídek se odehraje již na konci srpna a uzavření smluv přijde na řadu na konci října. Vítězové tendrů budou zajišťovat pěstební práce, dřevo budou těžit a dále jej sami i prodávat. Vítězné firmy budou pětinu vytěženého dřeva muset dál nabídnout prostřednictvím burzy či aukcí, aby se dřevo dostalo i na menší zpracovatele. Desetina území má být vyhrazena pro malé těžaře. Soutěž, kterou Lesy ČR vyhlásily v závěru dubna, je dvoukolová. První kolo začalo v červnu a firmy v něm musely prokázat splnění ekonomických a technických kvalifikačních kritérií. Tendr kritizují například ekologické Hnutí Duha a některé dřevozpracovatelské organizace. Mají obavu ze vzniku regionálních monopolů lesnických firem, které povedou k likvidaci menších podniků a živnostníků. Ministerstvo zemědělství a LČR kritiku odmítly a tendr označily za jasný a spravedlivý pro všechny subjekty na trhu. Protikorupční organizace Transparency International k tendru uvedla, že není diskriminační a ani výrazně neomezí hospodářskou soutěž.

CK Vivamonde oznámila krach, v Turecku má přes 300 klientů

Pražská cestovní kancelář VIVAMONDE oznámila krach. Důvodem jsou finanční problémy. O klienty, kteří jsou v zahraničí, se postará pojišťovna Generali. Podle viceprezidenta Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomia Okamury má firma jak klienty v zahraničí, tak i klienty, kteří mají zájezdy zaplacené a ještě neodletěli. Podle prvních informací z cestovní kanceláře je nyní více než 300 jejích klientů v Turecku. Vivamonde má u pojišťovny Generali sjednané platné pojištění pro případ úpadku cestovní kanceláře.Generali ve spolupráci s asistenční službou aktuálně pracuje na zajištění přepravy 234 klientů, kteří by se měli vrátit letecky zpět do ČR. Jde o pátý krach nebo přerušení činnosti cestovní kanceláře v letošním roce. Do finančních problémů se dostaly cestovní kanceláře Karma tour, Pressburg, Parkam holidays a Via Vera. V Česku působí zhruba 1420 cestovních kanceláří. Proti loňsku se jejich počet zvýšil zhruba o 100.

V Klementinu padl 29 let starý teplotní rekord, naměřili 31,9

V pražském Klementinu padl teplotní rekord, naměřili zde 31,9 stupně Celsia. Dosavadní maximum bylo 31,6 stupně z roku 1982. Nejstarší česká stanice Klementinum měří teplotu od roku 1775. Rekordy byly překonány také na 54 dalších stanicích, které zaznamenávají teplotu déle než 30 let. Rtuť vyšplhala až k 36 stupňům. Nejtepleji bylo zřejmě ve Strážnici na Hodonínsku, 36,1 stupně. Dosavadní rekord z roku 1992 byl přitom o 0,6 stupně vyšší. Teplota v Hradci Králové vystoupala na 34,7 stupně Celsia a rekord z roku 1950 překonala o 2,1 stupně. V Pardubicích se rtuť teploměru vyšplhala dokonce na 35,4 stupně, dosavadní maximum z roku 1992 bylo o jeden stupeň nižší. Pětatřicítku hlásí také Brno Tuřany. V Byňově na úpatí Novohradských hor pak bylo 35,4 stupně Celsia, České Budějovice hlásí rekordních 34,3 stupně namísto dosavadních 32,6 z roku 1992. Nezvyklá vlna veder, která zasáhla Česko na konci prázdnin, skončí v sobotu, kdy se teploty přes třicítku mají objevit už jen na Moravě. Sobota pak bude ve znamení silných bouřek, do začátku nového týdne se ochladí na 23 stupňů Celsia. Teploty kolem dvacítky se udrží i na začátku školního roku, doplní je polojasné nebe s občasnými přeháňkami.

Sport:

Bývalý generální sekretář fotbalového svazu Petr Fousek se rozhodl nekandidovat na uvolněné místo předsedy po Ivanu Haškovi proto, že necítí v domácím fotbalovém hnutí dostatečnou jednotu. Fousek po nečekaném Haškově odstoupení z funkce na konci června dlouho zvažoval, zda se o vrcholnou funkci ucházet. Ale nakonec se nepřidal k současnému místopředsedovi Jindřichu Rajchlovi, bývalé rozhodčí Dagmar Damkové a šéfovi Jablonce Miroslavu Peltovi, kteří své kandidatury podali a 16. září se budou na mimořádné valné hromadě ucházet o přízeň delegátů.

Beachvolejbalisté Přemysl Kubala a Petr Beneš skončí na turnaji Světového okruhu v Haagu nejhůře pátí, čímž by vyrovnali svůj nejlepší životní výsledek. Po třetí výhře za sebou navíc mají dva pokusy na premiérový postup do bojů o medaile. Nejlepší český pár zvítězil nad dvojicí Geor, Gia, kterou tvoří Brazilci hrající za Gruzii. Stejně jako v předchozích dvou kolech neztratili Kubala s Benešem ani set. V nizozemském turnaji pokračují i Lenka Háječková s Hanou Klapalovou, které budou nejhůř deváté. Kristýna Kolocová a Markéta Sluková obsadily 17. místo.

Sobotní počasí v Česku

Očekáváme jasno až polojasno. Odpoledne a večer vývoj kupovité oblačnosti s bouřkami. Nejvyšší teploty v Čechách 21 až 26 stupňů C., na Moravě a ve Slezsku 27 až 31 stupňů C. V 1000 m na horách kolem 15 stupňů C., v Jeseníkách a Beskydech kolem 25 stupňů C.