Zprávy

0:00
/
0:00

Koaliční smlouva je hotova, její podpis se očekává v pondělí

Premiér Petr Nečas (ODS) oznámil, že koaliční smlouva mezi jeho stranou, TOP 09 a Věcmi veřejnými je hotova. Její podpis očekává poté, co ji schválí stranické orgány, a to v pondělí v 18:00. Řekl to na tiskové konferenci po pátečním jednání koaličních vyjednávačů. Nečas věří, že širší vedení stran dokument schválí. Věci veřejné rozhodnou o osudu koaliční smlouvy stranickým referendem, které potrvá od soboty do pondělního dopoledne.

Lídr TOP 09 Miroslav Kalousek věří, že koaliční smlouva je "životaschopných projektem" schopným prosadit změny, které strany budoucí koalice slibovaly. "Bude-li potvrzena, a já nepochybuji, že ano, přestane platit, že jednotliví ministři prosazují program té či oné strany, ale budeme společně prosazovat společný program," konstatoval. Předseda Věcí veřejných Radek John věří ve schválení dohody referendem, „protože se podařilo dostat z programu podstatné věci a klíčové pilíře".

Prvním místopředsedou vznikající vlády ODS, TOP 09 a Věcí veřejných (VV) bude šéf TOP 09 a kandidát na ministra zahraničí Karel Schwarzenberg. Místopředsedou vlády bude rovněž předseda VV Radek John, který má být i ministrem vnitra. Uvádí se to v příloze k návrhu koaliční smlouvy, jejíž text má ČTK k dispozici. Předsedou vlády bude šéf ODS Petr Nečas.

STEM: Nejpopulárnějším politikem je John, za ním je Schwarzenberg

Nejpopulárnějším stranickým politikem je podle červnového průzkumu agentury STEM předseda Věcí veřejných Radek John. Kladně ho hodnotí 62 procent občanů. Pomyslné druhé místo obsadil dlouhodobě populární předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg s 55 procenty hlasů. Následují šéfové sociálních a občanských demokratů Bohuslav Sobotka a Petr Nečas, kteří shodně dostali 54 procent příznivých hlasů. Jen o tři procenta méně má předsedkyně Suverenity Jana Bobošíková. Za ní se umístili představitelé sociální demokracie Michal Hašek, Lubomír Zaorálek, Zdeněk Škromach a Milan Urban. Příznivě je hodnotí od 42 do 36 procent lidí. Předseda KSČM Vojtěcha Filipa zaznamenal oproti dubnovému průzkumu mírný vzestup. Kladně ho hodnotí 34 procent Čechů. Stejný počet hlasů dostal i Alexandr Vondra, který mezi představiteli ODS dosáhl hned po Nečasovi nejlepšího výsledku. Třicet procent dotázaných příznivě hodnotilo místopředsedu TOP 09 Miroslava Kalouska. Úřadující předsedkyně KDU-ČSL Michaela Šojdrová je populární pro 23 procent respondentů.

Sněmovna ombudsmana ani ve druhém kole nezvolila

Poslanecká sněmovna nezvolila veřejného ochránce práv. Kandidátky druhého kola Anna Šabatová ani Eva Dundáčková nezískaly dostatečný počet hlasů. Pro Šabatovou hlasovalo 84 poslanců, pro Dundáčkovou 59. Senát a prezident musejí nyní podat nové návrhy na kandidáty.

Poslanci vybírali ze čtyř kandidátů, dva nominoval Senát, dva prezident. Horní parlamentní komora doporučila bývalou zástupkyni ombudsmana Annu Šabatovou a předsedkyni Nejvyššího soudu Ivu Brožovou, prezident bývalou poslankyni ODS Evu Dundáčkovou a občanského aktivistu Johna Boka. Z těchto čtyř nominovaných poslanci v prvním kole nikoho nezvolili, do druhého postoupily Šabatová s Dundáčkovou. Nezvolení žádného z kandidátů je překvapením, protože podporu Šabatové avizovaly ČSSD, TOP 09 a KSČM. Tyto tři strany by měly mít dohromady 123 poslanců. Je tedy zřejmé, že někteří z nich se v tajné volbě neřídili doporučením klubu. Věci veřejné předem avizovaly, že nebudou hlasovat pro žádného z kandidátů. Vadila jim kandidatura Brožové kvůli neslučitelnosti funkcí ombudsmana a soudce. Brožová argumentovala tím, že pokud by byla zvolena, rezignuje a současně ji ministr spravedlnosti dočasně zprostí výkonu funkce.

ČSSD vrátí do sněmovny návrh na odebírání akademických titulů

Sociální demokraté do sněmovní rozpravy znovu pošlou zákon, jenž by umožnil odebírat akademické tituly lidem, kteří k nim přišli nezákonnou cestou. Poslanecká sněmovna se tak bude znovu zabývat tématem, které na jaře spadlo pod stůl kvůli blížícím se volbám. Umožnit odebírání akademických titulů má novela vysokoškolského zákona, podle které by mohl rektor vysoké školy zahájit řízení o odnětí titulu nejpozději pět let poté, co jej student získal. Rozhodla by pětičlenná komise. Předloha zároveň zužuje okruh lidí, kteří mohou být rektorem či děkanem. S návrhem nesouhlasila končící vláda Jana Fischera, podle které by taková změna znamenala velký zásah do akademických práv a návrat před rok 1989. Nyní se může stát děkanem nebo rektorem i člověk bez akademické hodnosti. Dříve musel být nejméně profesorem nebo docentem. ČSSD nyní chce, aby kandidát na rektora a děkana dosáhl přinejmenším titulu Ph.D. Opatření by se nevztahovalo na současné děkany a rektory. Důvodem odnětí titulu by bylo podle novely nesplnění podmínek pro jeho udělení nebo prokazatelný podvod. Jde například o snahu získat titul korupcí, klientelismem, pomocí fiktivní nebo zfalšované zkoušky, díky plagiátorské závěrečné práci nebo prací, která neodpovídá zásadám vědecké etiky.

Nečas gratuloval Radičové, chce prohloubit česko-slovenské vztahy

Premiér Petr Nečas (ODS) chce dále prohloubit česko-slovenské vztahy. Uvedl to v dopise, kterým pogratuloval nové slovenské premiérce Ivetě Radičové (SDKU-DS) k sestavení a jmenování středopravého kabinetu na Slovensku. "Jsem přesvědčen, že se nám díky vzájemné názorové blízkosti podaří v následujících letech ještě prohloubit již tak vynikající slovensko-české vztahy," uvedl v dopise Nečas. "Před několika týdny pouze několik osob věřilo, že po českých a slovenských parlamentních volbách budeme mít šanci spolupracovat jako předsedové vlád Slovenské a České republiky. Toto naše přání se nyní stalo realitou," napsal Nečas Ivetě Radičové. Nečas navštíví Slovensko 19. července, společně s Radičovou pak o den později odcestují do Budapešti, kde by mělo Slovensko od převzít od Maďarska předsednictví takzvané visegrádské čtyřky.

Klaus napsal Schmittovi o nutnosti respektu k mezinárodnímu právu

Prezident Václav Klaus věří, že vztahy mezi státy středoevropského regionu budou stále založeny na vzájemné úctě, respektu k mezinárodnímu právu a harmonické spolupráci. Klaus to napsal v blahopřejném dopise nově zvolenému maďarskému prezidentovi Pálu Schmittovi, sdělil ČTK Hrad. Schmitt, kandidát vládního Svazu mladých demokratů (Fidesz), nahradí Lászlóa Sólyoma, jehož mandát končí 5. srpna. Maďarsko se v současnosti dostalo do popředí zájmu české diplomacie kvůli napjatým vztahům mezi Bratislavou a Budapeští. Praha dala najevo obavy z toho, že by v Maďarsku mohl narůstat extremismus a některé kroky Maďarů a schválené zákony by mohly přispívat k oživování starých rivalit v Evropě.

Odborová centrála představila své představy o penzijní reformě

Představitelé Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) zveřejnili své představy, jak by se měla řešit důchodová reforma. Mimo jiné by podle nich měla zůstat zachována současná sazba plateb na sociální pojištění ve výši 28 procent ze superhrubé mzdy. Varianty navržené Poradním expertním sborem ministra práce a sociálních věcí a ministra financí, takzvanou Bezděkovou komisí, přitom počítají s jejím snížením na 23 procent. "Ve prospěch zaměstnavatelů a jejich konkurenceschopnosti se s úlevami na pojistné a ve slevách na daních udělalo v posledních letech extrémně mnoho, když to porovnáme s obdobným zatížením a podporou zaměstnavatelů v zahraničí," řekl ČTK expert ČMKOS Vít Samek. Uměle se podle něj zde drží cena práce dole, a přitom není na místě pokračovat ve zlevňování pracovní síly. Jde to prý proti jiným cílům, jakými jsou znalostní ekonomika a náročné výrobní procesy. I nadále by měl podle ČMKOS být zachován současný systém valorizace důchodů i současný náhradový poměr.

Z variant navržených komisí, kterou vedl Vladimír Bezděk, ČMKOS preferuje druhou, menšinovou. V ní by člověk odváděl celou platbu na sociální pojištění do státního pilíře, ze svého by si ovšem mohl další tři procenta spořit na individuálním penzijním účtu. Pokud by tak učinil, stát by mu přispěl stejnou částkou. V první variantě by odváděl do státního pilíře pouze část. Tři procenta by musel povinně odvádět do soukromého spoření.

ČBÚ: Příčinou propadu Blanky může být technologická nekázeň

Příčinou propadu tunelu Blanka, který nastal v noci na úterý v Praze 6, může být podle Dušana Havla z Českého báňského úřadu (ČBÚ) nesoulad projektové a provozní dokumentace nebo technologická nekázeň. Za třetí možnou příčinu označil Havel geologické důvody, vyšetřování se ale podle něj zaměřuje spíše na první dvě varianty. Řekl to na tiskové konferenci po jednání rady hlavního města. Báňský úřad podle Havla zajistil všechny možné důkazy a vyslýchá svědky. "Největší problém máme s ohledáním místa, místo je nepřístupné, není bezpečné tam jít. Některé důkazy ale budou pohřbeny navždy," poznamenal.

Vedení Prahy se v pátek seznámilo se zprávou společnosti Metrostav o tom, co se v místě propadu dělo. Primátor Pavel Bém (ODS) ale zprávu označil za nedostatečnou a nařídil Metrostavu, aby dokument dopracoval. Znovu se pak materiálem bude rada zabývat v úterý. Hlavní město má podle primátora Béma některé právní analýzy, z kterých vyplývá, že může vypovědět smlouvu se společností Metrostav. Bém to řekl Rádiu Česko. "Pro garanci bezpečnosti stavby jsme připraveni jít na hranu zákona, i za cenu soudních sporů při handrkování o tom, zda výpověď je, či není platná," řekl rádiu Bém.

NKÚ: Ministerstva špatně spravovala pohledávky z výpomocí

Ministerstva průmyslu a obchodu, zemědělství a financí špatně spravovala pohledávky z návratných finančních výpomocí. Státní pokladna kvůli tom přišla například na penále či úrocích o několik milionů korun. Vyplývá to ze zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), kterou v pondělí projedná vláda. Kontrola byla zaměřena na roky 2000 až 2007. Kontroloři NKÚ zjistili, že ministerstvo průmyslu a obchodu, ministerstvo zemědělství a ministerstvo financí nezajistily, aby prostřednictvím finančních úřadů mohla být v souladu s rozpočtovými pravidly včas a řádně uplatněna práva státu na odvod neoprávněně zadržených prostředků a penále. "Uvedená ministerstva neoznámila všechny případy, kdy příjemce finanční výpomoci uhradil splátku po termínu splatnosti. Penále, které by byli příjemci ve zjištěných případech povinni odvést do státního rozpočtu, činilo 2,4 milionu korun," uvedl prezident NKÚ František Dohnal. Rozdělené kompetence mezi MZe a MF podle NKÚ způsobily problémy také při správě pohledávek z návratných finančních výpomocí, které byly poskytnuty v letech 1991 až 1995. Nejasnosti kontroloři zjistili zejména při uplatňování pohledávek v konkurzních řízeních a vymáhání smluvních úroků. Mluvčí MPO Pavel Vlček ČTK sdělil, že ministerstvo odstranilo většinu nedostatků, na které upozornil NKÚ, již v průběhu kontroly.

Kocourek zachová limity těžby uhlí a omezí důraz na fotovoltaiku

Hlavní kandidát na ministra průmyslu a obchodu v nové trojkoaliční vládě ODS, TOP 09 a Věci veřejné Martin Kocourek (ODS) hodlá zachovat limity těžby hnědého uhlí a omezit důraz dosud kladený na fotovoltaiku. Kocourek to řekl v rozhovoru pro ČTK. Dodal, že výrazné změny v aktualizované státní energetické koncepci zavádět ale nehodlá. "Hlavním nositelem zdrojů elektrické energie budou do budoucna jaderné bloky. Nicméně jsme zavázáni EU nějakým podílem obnovitelných zdrojů, který budeme muset naplnit," uvedl Kocourek. O využití obnovitelných zdrojů energie bude podle něho nutné zavést diskuzi, která určí funkční energetický mix. Zvláštní pozornost chce věnovat fotovoltaice. Podle Kocourka se musí změnit kalkulační vzorec tak, aby výnosnost solárních elektráren nebyla uměle zvyšována proti ostatním zdrojům.

Nastupující vláda chce v energetické koncepci změnit záměr svých předchůdců z kabinetu Jana Fischera o prolomení limitů těžby hnědého uhlí v severních Čechách. "Na rozdíl od vlády premiéra Fischera nebudeme uvažovat o prolamování limitů," podotkl Kocourek. Zachování limitů těžby uhlí budí nevoli mezi odboráři, kteří se obávají propouštění horníků, a u zástupců tepláren, jež tvrdí, že zanikne teplárenská soustava a teplo výrazně podraží, protože se bude muset vyrábět například z plynových zdrojů.

ČSÚ: Sklizeň obilovin klesne o 5 procent, úroda řepky bude rekordní

Letošní sklizeň základních obilovin by podle prvního odhadu Českého statistického úřadu měla být o pět procent nižší než loňská a měla by činit 6,581 milionu tun. Úroda řepky má vzrůst na rekordních 1,143 milionu tun, což by proti loňsku znamenalo nárůst o 1,4 procenta. Pokles celkové produkce odpovídá snížení osevních ploch. Naopak teplotně podprůměrný květen a deštivý červen podle statistiků očekávanou úrodu výrazně neovlivnily. Zemědělci pro letošní sklizeň oseli základními obilovinami o pět procent menší plochu než loni. Očekávaný průměrný hektarový výnos 4,87 tuny je v porovnání s loňským rokem vyšší o 0,4 procenta. Obiloviny jsou v Česku pěstovány na téměř 60 procentech orné půdy. "Co bude určitě horší, bude kvalita obilí," řekl ČTK viceprezident Agrární komory Jindřich Šnejdrla. "Zejména sladovnické ječmeny a potravinářské pšenice nevypadají z pohledu kvality nijak slavně," upřesnil. Podle něj však v žádném případě nehrozí nedostatek potravinářského obilí na tuzemském trhu, naopak lze očekávat stejně jako v předchozích letech jeho přebytek, který budou zemědělci řešit vývozy do zahraničí.

Lesy ČR podle ekologů těžkou působí erozi v Královském hvozdu

Ekologická organizace Hnutí Duha obvinila Lesy ČR, že při těžbě dřeva devastují přírodní památku Královský hvozd v chráněné krajinné oblasti Šumava na Železnorudsku. Po nešetrné těžbě zůstávají hluboké koleje, rozsáhlá eroze rozryla lesní půdu až na skálu, tvrdí ekologové. Hnutí Duha proto požádalo Českou inspekci životního prostředí, aby poškození lesa vyšetřila, informoval ČTK Jaromír Bláha z Hnutí Duha. Lesy ČR obvinění odmítají.

Tatra chce montovat nákladní auta přímo v Rusku

Kopřivnická automobilka Tatra plánuje montovat nákladní auta přímo v Rusku nebo v jiné zemi bývalého Sovětského svazu, aby znovu získala ruský trh. Chce se tím především vyhnout dovoznímu clu, které prodražuje její vozy pro ruské zákazníky. Vyplývá to ze zprávy představenstva Tatry pro valnou hromadu firmy. Generální ředitel Tatry Ronald Adams v ní také uvedl, že kopřivnická automobilka plánuje expandovat na trzích v jihovýchodní Asii, Brazílii, Saudské Arábii, Kanadě, Austrálii nebo Indii. "Můžeme konstatovat, že se nám podařilo snížit náklady a výdaje a že začínáme být úspěšní ve zvyšování našeho tržního podílu i tržeb. Toto je vítězná kombinace nezbytná k tomu, aby se Tatra dostala zpět na vrchol, kam patří," napsal akcionářům Adams. Tatra loni kvůli krizi skončila ve více než sedmsetmilionové ztrátě, což bylo ještě o 140 milionů více než v roce 2008. Kvůli vysokým úvěrům musela navíc celý podnik zastavit bankám. Rusko bylo v minulosti největším komerčním trhem Tatry. "Abychom se vyhnuli pětadvacetiprocentnímu clu, jež zavedl premiér Putin, a aby se nám znovu podařilo ruský trh získat, budeme vést s potencionálními partnery jednání s cílem provádět montáž vozů Tatra v Rusku nebo v jiném regionu Společenství nezávislých států," uvedl ve zprávě pro akcionáře Adams.

Netragičtější den na silnicích: v pátek zemřelo 11 lidí

Tragická bilance na silnicích v Česku na počátku letošních prázdnin pokračuje. Podle předběžných informací v pátek při dopravních nehodách zahynulo už jedenáct lidí. Dosud nejhorší bilance byla v úterý 29. června a v pátek 2. července, kdy shodně zahynulo osm lidí. Při prvním prázdninovém víkendu prodlouženém o dva sváteční dny si nehody vyžádaly celkem 26 obětí. Pět lidí v noci na pátek zahynulo při srážce dvou osobních vozů v Karviné. Dosud patřil smutný primát 19. dubnu, kdy se mezi obcemi Rokle a Vinaře na Chomutovsku čelně střetly nákladní a osobní vůz. Nehodu tehdy nepřežila čtyřčlenná posádka peugeotu - byli to devatenáctiletí mladíci z Lounska.

Při páteční nehodě v Karviné zahynuli na místě tři muži a žena, pátý muž zemřel po převozu do nemocnice. Šestadvacetiletý řidič renaultu jel podle policie pravděpodobně vysokou rychlostí od Českého Těšína na Karvinou. Pravotočivá zatáčka vozidlo vynesla do protisměru, kde se střetlo se škodovkou, kterou řídil jednačtyřicetiletý muž. Nehodu nikdo z pasažérů obou aut nepřežil. Osádka jednoho z vozů podle informací ČTK zřejmě mohla být pod vlivem drog.

Soud uložil exprezidentovi harvardských fondů Koženému deset let

Bývalý prezident harvardských fondů Viktor Kožený a jeho kolega Boris Vostrý mají jít za miliardové podvody každý na deset let do vězení s ostrahou. Rozhodl o tom pražský městský soud. Podle obžaloby dohromady způsobili Harvardskému průmyslovému holdingu (HPH) šestnáctimiliardovou škodu, podle verdiktu soudu ji mají nahradit. Kožený i Vostrý jsou stíháni jako uprchlí, jejich advokáti se proti nepravomocnému rozsudku na místě odvolali. "Skutky byly prokázány zejména listinnými důkazy a výpovědí likvidátora holdingu (Zdeňka) Častorála," prohlásil předseda senátu Dušan Paška. Koženého a Vostrého vinu podle něj navíc dokazují znalecké posudky i další svědci. Advokáti obou mužů vinu svých klientů popírají, soudu navrhovali, aby je obžaloby zprostil. Sám Kožený označuje proces s ním za "politický atentát ČSSD na privatizaci a jeho osobu". Vostrý žije ve středoamerickém státě Belize, Kožený na bahamských ostrovech. O jeho vydání se pokoušely Spojené státy, kde čelí obvinění z uplácení a praní peněz. Bahamský odvolací soud letos v lednu odmítl vydat Koženého do USA.

Památník Lidice získal novou fotografii jedné z lidických matek

Památník Lidice získal do svých sbírek novou fotografii. Na snímku z roku 1946 je šest tuberkulózních pacientek krčské nemocnice včetně jedné z lidických matek Alžběty Doležalové, která později této nemoci podlehla. Fotografii se podařilo získat od pacientky, která s ní ležela na pokoji, řekl ČTK ředitel památníku Milouš Červencl. Po odvysílání pořadu České televize Neznámí hrdinové - Pohnuté osudy se lidické ženě Marii Šupíkové (rozené Doležalové) ozvala Eva Herlingerová a chtěla se s ní setkat. V roce 1946 totiž ležela ve stejném pokoji v krčské nemocnici s její matkou Alžbětou Doležalovou. Byla rovněž svědkem prvního setkání této lidické ženy s nalezenou dcerou v srpnu 1946. Obě pacientky se léčily na tuberkulózu, ale zatímco Doležalová nemoci 9. prosince podlehla, Herlingerové se nad chorobou podařilo zvítězit. Na setkání po odvysílání pořadu ženy zjistily, že mezi fotografiemi Herlingerové zachycujícími pobyt Doležalové v nemocnici je jedna, o jejíž existenci neměla Šupíková tušení a kterou ani Památník Lidice neměl ve svém fotoarchivu. Tento snímek pochází ze září 1946.

Ve Znojmě začal festival, nabízí českou premiéru opery o Artušovi

Česká premiéra opery Henryho Purcella Král Artuš je ozdobou letošního ročníku Hudebního festivalu Znojmo. Přehlídka, která se letos nese v duchu anglického baroka, potrvá do 25. července. Dalšími zajímavostmi v programu jsou recitály patrona festivalu Pavla Šporcla a koncert v Moravském Krumlově, který je rozloučením se Slovanskou epopejí Alfonse Muchy před jejím stěhováním do Prahy. Ambiciózní festival nabízí koncerty a další společenské akce pod širým nebem a v různých památkách historického města. Každý rok objevují pořadatelé nová místa ke koncertování. Dramaturgické zaměření festivalu na anglické baroko se odráží ve výběru děl Angličana Purcella a Němce Georga Friedricha Händela, který svou uměleckou dráhu spojil s Londýnem. Purcellova výpravná opera Král Artuš s podtitulem Britská čest je na programu nasazena čtyřikrát. Inscenace vzniká přímo pro festival, režie se chopila Jana Janěková.

Rozlučkový koncert se Slovanskou epopejí se 12. července uskuteční přímo mezi Muchovými gigantickými plátny na zámku v Moravském Krumlově. Zazpívá operní sólistka z Varšavy Anna Mikolajczyková. Dalším benefičním koncertem podpořili pořadatelé rekonstrukci zámku v Uherčicích. Závěr festivalu náleží Händelovu oratoriu Mesiáš v kostele svatého Kříže.

Soukromý barokní zámek v Trpístech se v sobotu otevře lidem

Soukromý barokní zámek v obci Trpísty, jenž byl těžce zdevastován v 90. letech minulého století, se v sobotu otevře lidem. Památka z roku 1726, která se šestým rokem rekonstruuje, zpřístupní zámecké pokoje a sály v různých fázích oprav. Lidé uvidí i slavnostní sál se vzácnými stropními malbami, otevře se jim také anglický park. ČTK o tom informoval Daniel Malík zastupující zámek. "Během své historie ještě nikdy nebyl tento zámek pravidelně otevřen veřejnosti. V sobotu bude zpřístupněn na odpoledne, a to od 11:00 do 16:00. K vidění jsou místnosti v různých fázích rekonstrukce, od kompletně restaurovaných reprezentačních prostor až po hrubou stavbu před začátkem oprav," uvedl Malík. V obci se současně koná pouť. K zámku přiléhá velká anglická zahrada s bohatou sbírkou vzácných dřevin. Podle Malíka bude soukromé zámecké zahradnictví v sobotu lidem prodávat sezónní bio zeleninu.

Sport

Čeští tenisté vedou ve čtvrtfinále Davisova poháru v Chile 1:0 na zápasy. Úvodní dvouhru zvládl skvěle Ivo Minář, který na antuce v Coquimbu nedal šanci domácí jedničce a Nicolase Massua porazil 6:0, 6:2 a 6:3.

Tenistka Lucie Šafářová si o titul na turnaji v Bastadu nezahraje. Česká jednička prohrála v semifinále na švédské antuce s Aravane Rezaiovou z Francie dvakrát 3:6.

Český jezdec Jaroslav Kulhavý se stal mistrem Evropy v cross country na horských kolech. Historický úspěch vybojoval v Haifě s náskokem 40 sekund.

Tři tituly získal v úvodní den mistrovství České republiky v plavání Květoslav Svoboda. Člen Komety Brno zvítězil v závodě na 400 metrů volný způsob, 200 metrů znak a výčet úspěchů rozšířil i ve štafetě na 4x200 metrů volný způsob.

Plážové volejbalistky Lenka Háječková s Hanou Klapalovou si po semifinálové účasti před pěti dny ve Stavangeru připsaly v dalším turnaji Světového okruhu deváté místo. Ve švýcarském Gstaadu je ve druhém kole zastavily favorizované brazilské sestry Carolina a Maria Clara Salgadovy.

Počasí v České republice

Tropické počasí pokračuje. Nadále přetrvá skoro jasno. Teploty v sobotu vystoupí na 28 až 32 stupňů Celsia, v Čechách až na 34.