Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Lisabonská smlouva začne platit 1. prosince

Česká ratifikační listina k lisabonské smlouvě o Evropské unii byla v pátek večer uložena v Římě do depozitáře, kde se uchovávají důležité dokumenty EU. Smlouvu, která reformuje činnost sedmadvacetičlenného bloku, do budovy italského ministerstva zahraničí přivezl premiér Jan Fischer. Česko bylo poslední členskou zemí, která ratifikační listinu odevzdala. "Lisabon" tak může začít platit 1. prosince.

Česko je venku z recese, ekonomika roste už dvě čtvrtletí v řadě

Česko je venku z recese, tuzemská ekonomika roste už dvě čtvrtletí v řadě. V letošním třetím čtvrtletí se výkon domácí ekonomiky proti předchozím třem měsícům zvýšil o 0,8 procenta. Meziročně byl ovšem hrubý domácí produkt nižší o 4,1 procenta. Podle ekonomů se tuzemská ekonomika zotavuje z hluboké recese, která ji postihla na začátku roku. Na skutečné oživení si ale země ještě počká. "Revize předchozích dat navíc ukázala, že česká ekonomika neklesla tak hluboko, jak statistické údaje původně ukazovaly. Z hlediska trhu jde o mírné pozitivní překvapení," komentoval data analytik Raiffeisenbank Michal Brožka. Za oživováním české ekonomiky stojí podle analytika UniCredit Bank Pavla Sobíška především zahraniční poptávka. Na jejím dalším vývoji také bude záviset, kdy začne česká ekonomika vykazovat kladný růst i v meziročním srovnání, dodal. Svaz průmyslu a dopravy mezikvartální růst vidí jen jako optické zlepšení, protože předchozí období bylo v meziročním srovnání na velmi nízké úrovni.

Podle šéfa ČNB Tůmy zatím nemá smysl stanovit termín přijetí eura

Stav veřejných financí České republiky se zhoršil natolik, že nemá smysl stanovovat jakýkoliv termín pro přijetí eura. Na konferenci Žofínské fórum na téma Euro s otazníky to řekl guvernér České národní banky Zdeněk Tůma. Podle původního plánu se měla vláda vyjádřit k přijetí eura 1. listopadu, kvůli hospodářské krizi od toho ale ustoupila. Podle Tůmy by se měla k přijetí eura vyjádřit vláda a parlament vzešlý z voleb, které se budou konat příští rok. Očekává se, že rozpočtový schodek letos kvůli hospodářské krizi přesáhne šest procent HDP, pro přijetí eura je maximem tříprocentní hranice.

Česko sníží výdaje na zahraniční pomoc o 16 procent

Česko sníží výdaje na zahraniční rozvojovou spolupráci na příští rok o 16 procent, řekla ředitelka odboru rozvojové spolupráce ministerstva zahraničních věcí Hana Ševčíková. Loni Česko vydalo na zahraniční rozvojovou pomoc více než 4,2 miliardy korun, což tvoří 0,12 procenta hrubého národního produktu (HNP). Plán na letošní rok počítal s výdaji 4,5 miliardy, tedy asi 0,13 procenta HNP. Pokud se vezme v ohled to, že ČR utrpěla ekonomický sestup, bude v příštím roce poměr pomoci k HNP zhruba stejný, uvedla Ševčíková. Podle průzkumu agentury SC&C z listopadu loňského roku by téměř polovina Čechů souhlasila s navýšením této částky.

Česko nedosáhne v příštím roce cíle stanoveného pro nové členské země EU vynakládat na zahraniční rozvojovou spolupráci 0,17 procenta procenta HNP. Požadované výše prostředků poskytovaných na zahraniční rozvojovou spolupráci ČR nedosáhne ani do konce roku 2012. Zástupci nevládních organizací zabývajících se pomocí chudým zemím upozornili na to, že současná hospodářská krize ohrožuje úspěchy, kterých Česko v oblasti zahraniční rozvojové spolupráce dosáhlo. Doufají, že pokles státních prostředků poskytovaných do zahraničí je pouze dočasný. "Pro snížení negativních dopadů krize na rozvojové země je nyní potřeba, aby rozvinuté státy, mezi nimi i ČR, dostály svým mezinárodním závazkům," řekl ředitel společnosti Člověk v tísni Šimon Pánek.

Poslanci schválili zvýšení letošního rozpočtového schodku o 14 miliard korun

Poslanecká sněmovna schválila zvýšení letošního rozpočtového schodku z asi 38 na 52 miliard korun. Podle kabinetu je úprava nutná, jinak by kvůli hospodářské krizi chyběly peníze na důchody, podpory v nezaměstnanosti a úroky ze státního dluhu. Podle ministra financí Eduarda Janoty přišlo schválení novely "za pět minut dvanáct". Pokud by poslanci novelu neschválili, mělo by to fatální důsledky pro věrohodnost České republiky, míní ministr. "Nastal by problém s proplácením závazků vůči investorům dluhopisů, znamenalo by to ztrátu kredibility, zhoršení ratingu a zvýšení úrokových nákladů pro příští emise dluhopisů," uvedl Janota. Předlohu podpořilo 112 ze 117 přítomných poslanců, nikdo nebyl proti.

Füle by chtěl v EK kromě rozšíření EU či dopravy opět energetiku

Ministr pro evropské záležitosti Štefan Füle opět jmenoval energetiku mezi oblastmi, které by chtěl mít jako eurokomisař na starosti. Po středečním jednání s předsedou Evropské komise José Barrosem uváděl rozšíření EU nebo dopravu. Na páteční jednání se pak chystal s cílem šéfa komise přesvědčovat, že tyto tři oblasti jsou portfolia, "kde má český komisař co říct". Füle to řekl senátorům z výboru pro záležitosti EU. Uvedené oblasti podle Füleho odrážejí nejen jeho osobní preference, ale i zájem země.

Obměna vlády by se podle premiéra měla uskutečnit koncem listopadu

Personální obměna vlády by se podle premiéra Jana Fischera měla uskutečnit koncem listopadu. O nástupci ministra pro evropské záležitosti Štefana Füleho, kterého vláda vybrala jako kandidáta na eurokomisaře, má Fischer jednat s předsedou ODS Mirkem Topolánkem příští týden. Předseda ODS ve čtvrtek uvedl, že už kandidáta má. Jméno ale neřekl s tím, že o něm chce nejprve jednat s premiérem. Noví ministři by podle Fischera mohli být jmenovaní "jedním aktem" 30. listopadu. Novým členem kabinetu a šéfem Legislativní rady vlády, kterou zatím vede ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová, má být sociálními demokraty nominovaný právník Pavel Zářecký. Třetím novým členem kabinetu má být nástupce ministra životního prostředí Ladislava Mika, který se koncem listopadu vrací ke své práci v evropských strukturách. Mika by mohl na návrh Strany zelených nahradit jeho dosavadní náměstek Jan Dusík.

Klaus v dopise Kohlovi kritizuje oslavy pádu zdi v Berlíně

Prezident Václav Klaus v dopise bývalému německému kancléři Helmutu Kohlovi ocenil jeho roli při pádu komunismu. Kritizuje také to, že zásluhy Kohla, bývalého amerického prezidenta Ronalda Reagana a bývalé britské premiérky Margaret Thatcherové nebyly tento týden připomenuty při oslavách pádu zdi v Berlíně. "Tyto události jsou pro mne velmi úzce spojeny s vaším jménem, a byl jsem proto velmi nemile překvapen, že nejen vaše historická role v tomto procesu, ale ani vaše jméno, stejně jako i jména Ronalda Reagana a Margaret Thatcherové, tedy jména těch, kdo mají na Západě největší zásluhu na zhroucení komunistického režimu, nebylo během oslav u Braniborské brány - symbolu německého sjednocení - zmíněno," napsal Klaus v dopise, který zveřejnil na svém webu. Český prezident se v pondělí spolu s dalšími světovými státníky zúčastnil oslav pádu zdi v centru Berlína. Exkancléř Kohl na oslavě nebyl ze zdravotních důvodů.

ČSSD chystá oslavy konce totality i své obnovy

ČSSD chystá na příští týden multimediální připomínku listopadu 1989, ale i slavnostní setkání k 20. výročí obnovení své vlastní činnosti v zemi. Předseda strany Jiří Paroubek na tiskové konferenci přiblížil stranický projekt "Klíčem je dialog", jehož centrem bude interaktivní studio na pražském Andělu. V něm se budou od pondělí do středy střídat nejrůznější hosté a diskutovat o tématech jako "boj za svobodu", "17. listopad a jeho odkaz budoucnosti" či "Vize ČR v Evropské unii". V pondělí také ČSSD na pražském Žofíně oslaví dvacet let své novodobé obnovené existence. Sociální demokracie jako nezávislá strana obnovila svou činnost v tehdejším Československu už 19. listopadu 1989, připomněl statutární místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka. V pondělí odpoledne se proto na Žofíně sejdou straníci a sympatizanti ČSSD. Oceněny tam mají být významné osobnosti sociální demokracie, některé posmrtně. Sobotka zmínil například prvního předsedu obnovené ČSSD, nyní již zesnulého Jiřího Horáka, dále čestného předsedu Slavomíra Klabana či někdejší ministryni školství Petru Buzkovou.

KSČM kritizuje polistopadový vývoj

Dvacet let "slibů a lhaní" polistopadových vlád a vládnoucích politických stran vyvrcholilo nynější hospodářskou a finanční krizí. Uvedlo to současné komunistické vedení v prohlášení k výročí 17. listopadu. Majetek vytvářený během 40 let vlády KSČ byl prý během 20 polistopadových let rozkraden a z myšlenek demokratizace společnosti zůstala pouhá fráze. Komunisté proto vyzvali polistopadové vládce, aby k 20. výročí takzvané sametové revoluce předložili lidu účty.

Většina společnosti si podle KSČM před 20 lety přála zachování socialistického společenského systému, pracovních a sociálních jistot. Vůdci listopadových událostí v roce 1989, "zejména Václav Havel a kolem něj soustředěná část takzvaného 'disentu', od samého počátku lidem v České republice vědomě lhala," uvádí se prohlášení KSČM. Nebyla to podle komunistů pravda a láska, kdo zvítězil a určoval základní hodnoty společnosti. Byli to ti, kteří cíleně tvrdou rukou budovali neoliberální kapitalistickou společnost, kde pod rouškou mravních hodnot existuje pouze jediné měřítko - soukromý zisk. Za zády Čechů a Slováků nové politické elity podle KSČM rozbily společný stát. KSČM viní polistopadové vlády, že Česko vtáhly do NATO a posílají vojáky do zahraničních misí.

STEM: Většina lidí je pyšná na to, že jsou občany Česka

Většina Čechů je hrdá na to, že jsou občany České republiky. Podle říjnového průzkumu agentury STEM tuto hrdost pociťuje 78 procent dotázaných a v porovnání s předchozími průzkumy se výsledek příliš nezměnil. Pět procent lidí není na české občanství pyšných a 17 procent spíše ne. Více "pyšných Čechů" je mezi středoškoláky a vysokoškoláky a mezi staršími občany. Z hlediska politického zaměření je jich nejméně mezi příznivci KSČM, přesto i dvě třetiny z nich pociťují patriotismus. Nejméně často jsou na české občanství hrdí ti, kteří by žádnou stranu nevolili. Z nich je to až 50 procent. Podle analytiků měly vliv na pocit sounáležitosti lidí se státem společenské změny, které odstartovala listopadová revoluce v roce 1989. Hrdí na příslušnost k Česku jsou nejčastěji ti, kteří považují uplynulých dvacet let za nejlepší období v historii země. Z občanů, kteří určitě považují toto období za úspěšné, je 91 procent patriotů.

Protikorupční policie začala stíhat poslance Wolfa

Protikorupční policie zahájila trestní stíhání nezařazeného ostravského poslance Petra Wolfa (dříve ČSSD), který čelí podezření z úvěrového podvodu, zkreslování údajů o stavu hospodaření a z porušování autorských práv. Deníku Právo to řekl dozorující státní zástupce Dušan Táborský. Sněmovna o vydání Wolfa trestnímu stíhání rozhodla před týdnem. Wolfovi hrozí pět až 12 let vězení. Wolf už dříve řekl, že kauzu pokládá za politickou a možná i objednanou.

ÚOOÚ pochybuje o právu zveřejnit osobní data bývalých rozvědčíků

Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) má pochybnosti o oprávněném zveřejnění některých osobních údajů členů československé komunistické rozvědky, jak to v pondělí provedl Ústav pro studium totalitních režimů. Předseda úřadu Igor Němec proto bude požadovat od ředitele ústavu Pavla Žáčka "objasnění postupu ústavu ve vztahu ke zmocněním, která mu při zveřejňování zákon ukládá". Ochránci soukromí se postupem ústavu začali zabývat kvůli tomu, že zveřejnil na svém webu osobní karty členů československé komunistické rozvědky včetně jejich dat narození nebo fotografií. Kromě jejich působení po únoru 1990, kdy komunistická rozvědka zanikla, ústav v kartách začernil pouze rodné číslo nebo údaje o rodinném stavu.

Nad zveřejněním se ve čtvrtek pozastavil Úřad pro zahraniční styky a informace, tedy česká civilní rozvědka. Podle ní by tento krok mohl negativně ovlivnit zájmy státu a bývalých zpravodajců, kteří pracovali ve službách státu v rizikových oblastech i po roce 1989. Ústav pro studium totalitních režimů reagoval prohlášením, že není oprávněn cokoli v dokumentech z komunistické éry zatajovat nebo posuzovat činnost rozvědčíků.

Stávka pražské hromadné dopravy nebude, odbory se dohodly s městem

Plánovanou stávku zaměstnanců pražského dopravního podniku se podařilo odvrátit. Odboráři se s členy krizového štábu pražského magistrátu dohodli na všech sedmi předložených požadavcích a od chystaného protestu upustili. Podle ředitele dopravního podniku Martina Dvořáka ve všech sedmi bodech šlo o kompromis. "Dnešním dnem to nekončí, pokračujeme ještě příští týden v pátek na konkrétních věcech, které vyplývají z dnešní dohody," uvedl v pátek Dvořák. Jednat se bude ještě o plánovaném propouštění. Obě strany se podle Dvořáka například dohodly, že podnik chce pokračovat v úsporných opatřeních, bude ale více spolupracovat se zaměstnanci.

Kunín převzal čtyři povodňové domky, stavba dalších se dokončuje

Radnice v Kuníně na Novojičínsku převzala první čtyři nové domky pro obyvatele města, kteří během červnových povodní přišli o střechu nad hlavou. Stavba dalších čtyř bude dokončena v nejbližších dnech. Starostka Kunína Dagmar Novosadová zatím nemá jasno, jakým způsobem budou domky rozděleny mezi jednotlivé zájemce. "Pozvu si všechny. Pokud se sami dohodnou, bude to jednodušší. Když ne, vytvoříme osudí a každý si vylosuje své místo popisné," vysvětlila starostka.

Stejné domky se staví i v Jeseníku nad Odrou a Životicích u Nového Jičína. Do Vánoc by měla být dokončena stavba 34 rodinných či bytových domů, ve kterých bude 46 bytů. Od ministerstva pro místní rozvoj dostanou obce dotaci milion korun na každý domek. Další peníze uvolnil krajský úřad. Přispěly i nejrůznější nadace. Zbytek pak doplatí radnice.

Bývalý děkan a proděkan plzeňských práv chtějí zůstat na fakultě

Bývalý děkan plzeňských práv Jaroslav Zachariáš a proděkan Ivan Tomažič chtějí nadále setrvat na fakultě a nesouhlasí s okamžitými výpověďmi od nového děkana Jiřího Pospíšila. Tomažič, jehož opsaná dizertace spustila plagiátorskou aféru, má podle rektora Josefa Průši smlouvu na dobu určitou jen do konce letošního roku. "Bývalý proděkan Milan Kindl sám rozvázal pracovní poměr dohodou ke 31. říjnu. U něj je vše vyřešené," uvedl Průša. Horší to bude u Zachariáše se smlouvou na neurčito. Ten může na škole setrvat i dva roky, neučit a pobírat základní plat, řekl ČTK Průša. S výpovědí, kterou obdržel 26. října, Zachariáš nesouhlasí.

Diag Human chce Topolánkovu omluvu v souvislosti s aférou v Plzni

Společnost Diag Human požaduje po expremiérovi Mirku Topolánkovi (ODS) okamžitou veřejnou omluvu za jeho středeční výrok, že firma stojí za rozpoutáním aféry na plzeňské právnické fakultě. Pokud se Topolánek neomluví, chce ho společnost zažalovat. Topolánek se ke kauze vyjádřil na ČT24 v pořadu Před půlnocí. "V přímém přenosu prohlásil jednoznačně a nepravdivě, že za takzvanou aférou plzeňských práv stojí společnost Diag Human, a rozpoutání této aféry dal do souvislosti s arbitrážním řízením, jež naše společnost vede s Českou republikou," uvedla v prohlášení Diag Human, která takové tvrzení označila za "absurdní a nehorázné". Topolánek v textové zprávě reagoval poznámkou, že stejně jako média se za spekulace zásadně neomlouvá. Zdůraznil, že svůj výrok předem označil jako spekulaci.

Diag Human vede s Českem již řadu let miliardovou arbitráž kvůli zmařenému obchodu s krevní plazmou. Do přezkumného senátu si stát zvolil Milana Kindla, o kterém později vyšlo najevo, že je zapletený do problémů plzeňské právnické fakulty.

Škoda Holding chce založit vysokou školu v Praze, ne v Plzni

Největší české strojírny Škoda Holding Plzeň uvažují o založení prestižní vysoké školy pro zvlášť nadané studenty v Praze, nikoli v Plzni. Má se orientovat na ekonomii a právo. Škola má mít maximálně 500 studentů v pěti ročnících. ČTK to řekla mluvčí plzeňského holdingu Jolana Číhová. Záměr podniku je podle ní dlouhodobý. "Šlo by o standardní denní studium. V žádném případě nepůjde o výdělečnou aktivitu," dodala. Část výuky by byla v angličtině a předpokládá se účast akademiků z prestižních zahraničních univerzit. Škola by nesla jméno zakladatele strojírenského podniku Emila Škody. Strojírny odmítly čtvrteční informace v médiích o tom, že by nová škola ohrozila Západočeskou univerzitu v Plzni. Informace o tom, že za rozpoutáním současné aféry na právnické fakultě plzeňské univerzity může být snaha podniku otevřít novou školu, označila mluvčí za "neuvěřitelnou spekulaci".

Inekon zahájil přepravu tramvají z Ostravy do Washingtonu

Společnost Inekon Group zahájila přepravu tří tramvají z Ostravy do Washingtonu, kde budou příští rok nasazeny na první tramvajovou trasu ve městě. Firma tím uzavírá pět let starou zakázku za necelých 430 milionů korun. Z Ostravy, kde byly tramvaje dva roky uskladněné, je převezou speciální tahače do přístavu v Hamburku. Do hlavního města USA by měly dorazit v polovině prosince. ČTK to řekl výrobní ředitel společnosti Vladimír Ščurek. Ve Washingtonu budou tramvaje typu INEKON 12-TRIO jezdit na trase mezi jihovýchodní rezidenční čtvrtí a částí města, kde sídlí ministerstvo vnitřní bezpečnosti - Department of Homeland Security Headquarters. Výstavba trati začala ve Washingtonu letos, celkově by měla kolejová síť měřit přes sto kilometrů. "Původní tramvajový provoz byl ve Washingtonu přerušen v 60. letech minulého století," dodal výrobní ředitel. Inekon Group již na přelomu let 2006 a 2007 dodal tři tramvaje do Portlandu; stejný počet pak na podzim 2007 do Seattlu. V obou městech již české tramvaje jezdí.

ČLK: Než dorazí vakcína na prasečí chřipku, může být epidemie

Než dorazí do Česka vakcína proti prasečí chřipce, může mít už tolik lidí sezónní nebo prasečí chřipku, že očkování nebude možné. Varuje před tím vědecká rada České lékařské komory (ČLK), řekl ČTK prezident stavovské organizace Milan Kubek. Nemocnost na respirační onemocnění i chřipku v Česku prudce stoupá, podle hlavního hygienika Michaela Víta ale přijde epidemie až v půli či koncem prosince. Kubek již dříve odmítl povinnost očkování proti prasečí chřipce pro lékaře s tím, že nejsou pokusní králíci. Vakcína v tu dobu teprve procházela testováním. Tento pátek řekl, že hlavním problémem v tuto chvíli už není kvalita vakcíny, ale to, že přijde pozdě. Vědecká rada tento týden znovu doporučila občanům očkování proti klasické chřipce. Zpochybnila kanadskou studii, podle níž člověk očkovaný proti klasické chřipce má více komplikací, pokud dostane prasečí chřipku. Žádná další studie to nepotvrdila. "Takže očkování proti klasické chřipce určitě, proti pandemické dobrovolně," shrnul Kubek. Nedá se podle něj vyloučit, že epidemie se zpozdí, v některých letech přichází až na jaře, ale situace v okolních zemích naznačuje, že chřipky velmi rychle přibývá.

V ústecké nemocnici leží ve vážném stavu žena s prasečí chřipkou

V ústecké nemocnici leží ve vážném stavu s prasečí chřipkou pětatřicetiletá žena, které lékaři museli císařským řezem odebrat dítě. Ženě selhávají plíce a je napojena na ventilátor. U nedonošeného dítěte, které je v inkubátoru, se vir zatím neobjevil. Na infekčním oddělení nemocnice jsou ještě dva nakažení prasečí chřipkou, dospělý a dítě. Podle primáře infekčního oddělení ústecké Masarykovy nemocnici Pavla Dlouhého se úspěšně uzdravují. Lékaři v Ústeckém kraji v tomto týdnu zaznamenali 11.287 případů respiračních onemocnění, což je o 6,9 procenta více než v minulém týdnu. Mezi nemocnými je i 17 případů takzvané prasečí chřipky, řekl ČTK krajský hygienik Josef Trmal.

V Praze bylo potvrzeno téměř 200 nemocných prasečí chřipkou

V Praze bylo dosud potvrzeno 196 případů prasečí chřipky. Za dva týdny počet stoupl asi o 60. ČTK to řekla Zdeňka Jágrová z pražské hygienické stanice. Hygienička odhaduje, že nemocných bude ve skutečnosti asi desetkrát více. Počet odhalených případů v hlavním městě tak tvoří téměř polovinu všech zjištěných nemocných v Česku. V celé zemi v posledním týdnu přibylo 92 případů prasečí chřipky, což je dosud největší nárůst od počátku epidemie. Česko se tak blíží hranici 500 pacientů.

Kvůli chřipce je v chebské nemocnici a LDN vyhlášen zákaz návštěv

V Karlovarském kraji vzrostl počet lidí s akutním respiračním onemocněním a do pátečního odpoledne bylo evidováno 1775 případů na 100.000 obyvatel. Oproti minulému týdnu to byl nárůst o 500 případů. Ve 23 případech je potvrzena prasečí chřipka. Nejvíce je postiženo Chebsko, kde je vyhlášen zákaz návštěv v chebské nemocnici a ve dvou léčebnách dlouhodobě nemocných (LDN), v Chebu a Aši. Kvůli chřipce je uzavřeno už od čtvrtka Gymnázium v Chebu a od pátku také tamní Základní škola Hradební. V Karlovarském kraji zemřela na komplikace spojené s prasečí chřipkou a jejím jiným závažným onemocněním jedenatřicetiletá žena, třicetiletý muž, jenž leží se stejnou diagnózou na ARO tři týdny, je nadále ve velmi vážném stavu. Další pacient, pětapadesátiletý muž, byl rovněž chřipkou ohrožen. Jeho stav se ale zlepšil a byl propuštěn.

V ČR kvůli urbanizaci ubývá 11 ha zemědělské půdy denně

V Česku v posledních deseti letech ubývá kvůli urbanizaci průměrně 11 hektarů zemědělské půdy denně. Trend se navíc v posledních letech výrazně zrychluje. Uvádí to první souhrnná zpráva o stavu krajiny a přírody v ČR, kterou novinářům představil ministr životního prostředí Ladislav Miko. Podle zprávy je v Česku zastavěno asi 5000 kilometrů čtverečních, z toho polovina je pokryta nepropustnými povrchy. To způsobuje problémy například při vsakování dešťové vody. Při intenzivních deštích tak podle Mika velký rozsah zastavěných ploch přispívá ke vzniku bleskových povodní. Naopak když je srážek málo, nedostatek vsáknuté vody zhoršuje sucha.

Urbanizace spolu s intenzivním zemědělstvím a rostoucí dopravou přispívá také k rozdrobování krajinných celků, což ohrožuje řadu živočišných i rostlinných druhů. Podle ministra lze rozdrobení krajiny bránit už při plánování nových dopravních staveb. "Umisťovat nové stavby s větší intenzitou tam, kde ty (velké krajinné) plochy neřežou," nastínil řešení. V případě, že takový postup z objektivních důvodů není možný, je podle něj třeba zajistit prostupnost dopravních bariér, například stavbou přechodů pro zvěř a biokoridorů. Materiál dále uvádí, že jen necelá pětina českého území je tvořena přírodními stanovišti, většina ploch je původní přírodě vzdálená. Za další problém zpráva označuje chemické znečištění vod. Zpráva nicméně konstatuje i pozitivní změny. Do české přírody se vrátily některé druhy rostlin i živočichů. Zvětšuje se také rozloha zalesněných oblastí země a luk.

Sáblíková byla v Heerenveenu na 3000 metrů druhá

Rychlobruslařka Martina Sáblíková skončila na Světovém poháru v nizozemském Heerenveenu v závodu na 3000 metrů druhá. Týden po suverénním vítězství na této trati v Berlíně podlehla o 39 setin Němce Stephanii Beckertové.

Počasí v České republice

V sobotu bude polojasno až skoro jasno, v nížinách se místy udrží nízká oblačnost nebo mlhavo. Teploty vystoupí na 10 až 14 stupňů Celsia.