Zprávy
ČSSD ponechá pro pozdější volby stávající kandidátky
Kandidátní listiny sociální demokracie pro zrušené říjnové volby zůstanou v platnosti pro volby příští. Po zasedání Ústředního výkonného výboru ČSSD to uvedl předseda strany Jiří Paroubek. Předseda ODS Mirek Topolánek už minulou neděli oznámil, že občanští demokraté si rovněž ponechají kandidátky, připravené pro říjnový termín voleb. Sněmovní volby by se mohly uskutečnit nejdříve 6. a 7. listopadu. Má je umožnit novela ústavy a volebního zákona, které v pátek schválil parlament. Ústavní soudci den předtím zrušili jednorázový ústavní zákon o zániku současné sněmovny, na jehož základě se měly volby konat 9. a 10 října. Poslanci Miloš Melčák a Juraj Raninec naznačili, že by mohli u Ústavního soudu (ÚS) zpochybnit i nově přijatou cestu k předčasným volbám.
Pokud by ÚS vyhověl i takovéto stížnosti a zrušil třeba pouze volební novelu, a tím i listopadové volby, znamenalo by to podle Paroubka "zablokování chodu státu". Sněmovna má o svém rozpuštění rozhodnout v úterý, ústavní novela ukládá prezidentovi vyhovět takovému přání dolní komory. Paroubek připomněl, že v případě rozpuštění sněmovny přechází zákonodárná role na Senát, avšak v omezeném rozsahu. Jestliže by ÚS zrušil i ústavní novelu, rozpuštění sněmovny by přestalo platit a sněmovna by se znovu sešla v současném složení.
Prezident podepsal novely ústavního i volebního zákona
Prezident Václav Klaus podepsal ústavní novelu o rozpuštění Poslanecké sněmovny i související novelu volebního zákona. Učinil tak v sobotu hned po příletu z polských Sopot, kde se účastnil schůzky prezidentů zemí visegrádské čtyřky. Obě novely nyní dostane ke spolupodpisu premiér.
Klaus dementoval, že mluvil o teritoriálních nárocích Maďarů
Český prezident Václav Klaus v sobotu na závěr dvoudenního summitu takzvané visegrádské skupiny (V4) v polských Sopotech odmítl interpretaci, že v pátek hovořil o "teritoriálních nárocích" Maďarska. Zdůraznil, že v souvislosti s nynějším napětím mezi Bratislavou a Budapeští mluvil o rozšiřování maďarského vlivu přes hranice vůči maďarským menšinám v zahraničí. Klaus v sobotu prohlásil, že jeho páteční výroky byly "zjednodušeně a zkratkovitě publikované" a chybně přeložené do angličtiny. Český prezident v souvislosti s nynějším napětím ve vztazích mezi Bratislavou a Budapeští vyjádřil v pátek pochopení vůči bývalému federálnímu partnerovi - Slovensku. "Rozumím Slovensku. Já cítím nervozitu, která na Slovensku vzniká. Já vnímám jisté dlouhodobě už trvající ambice Maďarska rozšiřovat se kamsi, nevím jak moc daleko. Ale toto vnímám a v tomto smyslu slovenským postojům rozumím," uvedl Klaus.
Klausovy páteční výroky, respektive jejich podoba ve zpravodajství v angličtině, ve kterém se mimo jiné objevila formulace o "ambicích Maďarska rozšířit své území", prý vyvolaly na schůzce prezidentů Česka, Polska, Slovenska a Maďarska jisté napětí. Klaus svá slova v sobotu dopoledne vysvětloval maďarskému kolegovi Láslóvi Sólyomovi při plánované dvoustranné schůzce. Český prezident později novinářům řekl, že po závěrečné tiskové konferenci mu Sólyom za dementování výroků poděkoval.
Nejvyšší soud nařídil firmě Koh-i-noor vrátit restituentům majetek
Nejvyšší soud (NS) v polovině srpna potvrdil dva roky starý rozsudek pražského městského soudu, podle kterého musí majitelé pražské společnosti na výrobu slavných patentek Koh-i-noor vrátit restituentům polovinu pozemků pod firmou a vzácné obrazy. Informuje o tom deník Mladá fronta Dnes. Majitelé, kteří továrnu od státu koupili v roce 1994, považují verdikt soudu za křivdu. "Rozhodnutím nám byla zcizena polovina nemovitého majetku a část majetku movitého. Proto budeme i nadále činit veškeré právní kroky vedoucí k ochraně majetku firmy a jejích akcionářů," uvedl v tiskovém prohlášení šéf představenstva firmy Marek Šoltés. List připomíná, že soudní spory o majetek, mezi který se řadí třeba vršovická továrna nebo drahé obrazy z dílny Františka Kupky, se táhnou už 15 let. Obě strany se kvůli rozhodnutí NS budou muset dohodnout, jak bude rozdělení majetku provedeno v praxi. V krajním případě mohou akcionáři firmy žádat náhradu vzniklé škody po státu, uvedl deník Právo.
V Brně protestovalo asi 150 radikálů kvůli stíhání jejich přátel
U vazební věznice v Brně-Bohunicích v sobotu protestovalo asi 150 pravicových radikálů proti trestnímu stíhání jejich deseti přátel, kterým hrozí až osm let vězení za pořádání koncertů, na nichž údajně hudebníci propagovali nacismus. Akce nebyla ohlášená, dohlížela na ni policie. Radikálové tvrdí, že kriminalisté při zatýkání jednali bezohledně a nezákonně. Pět stíhaných extremistů nadále zůstává ve vazbě. Na stránkách uskupení Národní odpor se uvádí, že policie při zatýkání záměrně demolovala zařízení bytů, vyhrožovala rodinám a porušovala pravidla pro domovní prohlídky. Policisté údajně také mířili brokovnicí na dvouleté dítě.
Extremisté podle vyšetřovatelů od loňského dubna zorganizovali 11 koncertů. Písňové texty údajně oslavovaly třetí říši, nacismus a rasismus. Hudebníci podle policie vyzývali k provolávání nacistických hesel. Všichni stíhaní tvrdí, že jsou nevinní. "Všude se psalo, že jsou to náckové, ale nikdo se nezajímal, jaká mají směšná obvinění. Jsou ve vazbě za to, že někde zajistili občerstvení, že převezli hudební nástroje na nějaký koncert nebo se zeptali telefonicky, jestli je zajištěný sál," řekl ČTK a Lidovým novinám Josef Rod, jehož pětadvacetiletý syn je stále ve vazbě.
Muž podezřelý v kauze Vítkov se asi podílel i na útoku v Rýmařově
David Vaculík, jeden z podezřelých ze žhářského útoku na romskou rodinu ve Vítkově na Opavsku, se společně s neonacisty na severní Moravě údajně podílel na loňském brutálním útoku v Rýmařově. Případ řeší bruntálský soud. Informoval o tom server aktuálně.cz. Média nedávno uvedla, že Vaculík opakovaně a dlouhodobě sponzoroval krajně pravicovou Dělnickou stranu (DS). Vaculík je spolu s několikrát trestaným opavským neonacistou Tomášem Vassiovem podezřelý z loňského incidentu v klubu Erna v Rýmařově. Tehdy skupina maskovaných útočníků vhodila do klubu, ve kterém se právě konal rockový koncert, dýmovnici. Účastníky hudební akce, kteří vyběhli z budovy ven, pak skupina údajně fyzicky napadla. V souvislosti se žhářským útokem ve Vítkově obvinila policie čtyři údajné neonacisty z Opavy a Horního Benešova na Bruntálsku. Podle dostupných informací policie z pokusu o vraždu obvinila jednoho z aktivních moravskoslezských pravicových extremistů Jaromíra Lukeše z Opavy a Václava Cojocaru. Obvinění si vyslechli také Ivo Müller a právě David Vaculík z Horního Benešova.
Policie zasáhla v Praze na Albertově proti squatterům
Policie zasáhla proti shromážděným squatterům, kteří se snažili vniknout za svými kolegy do domu na rohu Apolinářské ulice a ulice Na Slupi v Praze 2. Policisté proti nim použili obušky. Uvnitř budovy na Albertově, kterou squatteři obsadili, policisté zatím nezakročili. Nejprve do domu šplhali z Apolinářské ulice další lidé. Policisté je upozornili na to, že páchají trestný čin. Pak je za použití obušků vytlačili do ulice Na Slupi. Squatteři skandovali "gestapo" a házeli na policisty různé věci, například plastové lahve. Zásah trval několik minut.
Na Havlíčkobrodsku spadlo malé letadlo, dva muži zahynuli
U Sobíňova na Havlíčkobrodsku spadlo v sobotu ráno malé sportovní letadlo. Zahynuli v něm dva muži, údajně zkušení piloti z Prahy. Stroj po dopadu shořel. ČTK o tom informovala havlíčkobrodská policejní mluvčí Jana Mazourová. Nehoda se stala kolem 09:00. Podle mluvčí krajských hasičů Petry Musilové se čtyřmístné letadlo typu Z 143 ze zatím nezjištěných příčin zřítilo poblíž místní části Hlína a ihned začalo hořet. Na místě zemřel osmačtyřicetiletý a šestašedesátiletý cestující. "Oba to měli být zkušení piloti z Prahy," řekla Mazourová. Podle ní šlo o soukromý let, letadlo vzlétlo z Příbrami a mířilo do Skutče.
Podle svědků měl stroj asi technické problémy, údajně mu vynechával motor. Michal Fiala, který bydlí v Hlíně v domě nejblíže neštěstí, ČTK na místě řekl, že ráno byla velká mlha. Nikdo proto podle něj neviděl, jak letadlo padá, pouze slyšeli dvě rány a pak zahlédli plameny. Zavolal na tísňovou linku. Přijeli hasiči, kteří vrak uhasili. Záchranáři už podle něj nemohli pasažérům pomoci. Na letadle vznikla škoda dva miliony korun. "Hasičům se podařilo uchránit majetek v hodnotě 500.000 korun," dodala Musilová.
Vesnicí roku 2009 se stala obec Tučín na Přerovsku
Vítězem celostátního kola soutěže Vesnice roku 2009 se stala obec Tučín na Přerovsku. Kromě prestižního titulu dostane i dvoumilionovou finanční dotaci na připravované projekty. Na druhém místě skončily Lány na Kladensku, jako třetí se umístil Žernov na Náchodsku. Výsledky 15. ročníku soutěže v Luhačovicích vyhlásil ministr pro místní rozvoj Rostislav Vondruška. "Takové ocenění v rámci celé České republiky je obrovský úspěch všech občanů Tučína a samozřejmě je to pro ně obrovské povzbuzení," řekl novinářům starosta vítězné obce Jiří Řezníček. Komise především ocenila projekty obce, její spolkovou činnost a pospolitost místních lidí. Tučín, ve kterém žije 455 obyvatel, se soutěže zúčastnil už počtvrté. Předloni v soutěžním klání vybojovala modrou stuhu za bohatý společenský život.
Celkem se letos do soutěže přihlásilo 325 vesnic, loni jich bylo 309. Do celostátního kola postoupilo 13 vítězných obcí z jednotlivých krajů. Vítězný Tučín dostane dotaci dva miliony korun. Vesnice na druhém a třetím místě obdrží částku postupně o 100.000 korun nižší. Na milionový příspěvek ale dosáhnou všichni účastníci celorepublikového kola. Loni v soutěži zvítězila obec Lidečko z okresu Vsetín, kterou porota ocenila za její bohatou folklorní činnost, vizi obecního rozvoje nebo například zmodernizovanou a dobře fungující školu.
Uherské Hradiště žije folklorem, začaly slovácké slavnosti vína
Uherské Hradiště od soboty žije folklorem, vínem a slováckými gastronomickými pochoutkami. Začal sedmý ročník Slováckých slavností vína a otevřených památek, jedna z největších akcí, které se v Uherském Hradišti pravidelně konají. Folklorní slavnost, letos zasvěcená kráse a rozmanitosti slováckých krojů, potrvá do neděle a během víkendu ji navštíví desetitisíce lidí. Folklorní událost roku zahájil slavnostní průvod krojovaných z Vinohradské ulice na Masarykovo náměstí. V minulosti se slavností účastnilo 45 obcí ze Slovácka a letos se jejich počet vyšplhal už k 70. Podle Květoslava Tichavského, místostarosty Uherského Hradiště a také předsedy přípravného výboru, by se do města mělo sjet na 50.000 návštěvníků, tedy zhruba stejně jako před rokem. Připraveno je pro ně lepší zázemí i více možností, kde mohou ochutnat tradiční kuchyni. Nově návštěvníci slavností mohou zhlédnout také přehlídku hodových práv jednotlivých slováckých regionů. Lidé, kteří o víkendu do Uherského Hradiště zavítají, se můžou těšit i na tradiční košt a vyhlášení šampiona bílých a červených vín, ochutnat nejlepší slovácký guláš, poznat, jak se lisuje a chutná čerstvá hroznová šťáva nebo se projet muzikantskou lodí. Po oba dva dny se rovněž koná řada folklórních vystoupení a ve městě a jeho okolí je bezplatně přístupných 26 památek.
Zámek Bečov ukazuje návštěvníkům "poklad" z tajné schránky truhly
"Poklad", který objevili teprve na konci minulého roku památkáři v tajné schránce barokní truhly, ukazuje o tomto víkendu návštěvníkům hrad a zámek Bečov nad Teplou na Karlovarsku. I když se ve schránce nenalezly klenoty ani umělecká díla, ale především písemnosti z přelomu 19. a 20. století, pro památkáře mají velký význam. Dozvědí se o nich více o životě bečovského vévody i o hospodaření na panství, řekla ČTK Alena Švehlová ze správy zámku. Ve schránce se našla především korespondence pátého bečovského vévody Beaufort-Spontin - dopisy matky a sestry, listy od přátel, zprávy ředitele panství s hospodářskou tematikou nebo listy o patronátu nad místním kostelem svatého Jiří. Našel se i zbrojní pas, fotografie na skle, sbírky pohlednic a také dva škapulíře, vyjmenovala Švehlová. "Škapulíř je předmět, který by měl ochraňovat člověka, který ho nosí na krku nebo u těla. Literatura říká, že ten, kdo nosí škapulíř a zemře v něm, nebude trpět ohněm pekelným," vysvětlila. Škapulíře byly často váčky s bylinami nebo jinými předměty. Bečovské škapulíře jsou pouze kousky látky s našitým obrázkem světce.
Truhla s intarziemi z roku 1741 měla sama zajímavý osud. Po druhé světové válce byla postupně na dvou jiných památkových objektech. Bečovský mobiliář byl totiž po roce 1945 odvezen a umístěn na jiné tehdy přístupné objekty. Teprve po opravě Bečova v 90. letech se památkáři snažili původní nábytek a předměty na Bečov vracet. Po roce 1996 se tak vrátila i truhla s tajemstvím. Nález zpřístupní zámek návštěvníkům pouze o víkendu v budově purkrabství každou sudou hodinu jako součást programu památkových objektů ke Dnům evropského dědictví.
Trutnovské náměstí opět zdobí socha císaře Josefa II.
Časy habsburské monarchie bude v Trutnově připomínat dvoumetrová socha císaře Josefa II. Na Krakonošovo náměstí se postava panovníka vrátila po 86 letech. Podle starosty Ivana Adamce má náměstí opět důstojnou dominantu. "Diskuse se vedly už v 90. letech, ale sochu se na náměstí vrátit nepodařilo. Radní byli ze školy ovlivnění Palackého pojetím dějin a Jiráskovou dobou temna, proto se to nejspíš nepovedlo," řekl starosta. Starosta považuje syna Marie Terezie, který vládl v letech 1780 až 1790, za pokrokového panovníka, jenž zaváděl velmi moderní reformy. Pracovitý Habsburk na Trutnovsko zavítal několikrát, poprvé v roce 1766 po prohraných válkách s Prusy, podruhé po hladomoru v roce 1771 a potřetí po takzvané bramborové válce v roce 1779. Socha v nadživotní velikosti zobrazuje stojícího Josefa II. s listinou v ruce a je odlitkem původní bronzové sochy, která stála na náměstí v letech 1866 až 1923. Symbol habsburské monarchie musel za první republiky do ústraní a nyní je součástí sbírek trutnovského muzea. Nicméně vrátit jej na původní místo už nešlo. Špatný poměr zinku a cínu způsobil takzvaný bronzový mor a socha se rozpadá.
Kramářova vila dostane skleněné objekty Václava Ciglera
Několik skleněných objektů bude od příštího týdne instalováno před sídlem premiérů v Kramářově vile. Vytvořili je sklářský sochař Václav Cigler a architekt Michal Motyčka. Rozměrné objekty ze skla a oceli budou také v interiéru paláce a některé z nich zůstanou na místě dlouhodobě. Vernisáže se v úterý 15. září zúčastní předseda vlády Jan Fischer. Václav Cigler patří k nejznámějším českým sochařům. S Motyčkou a dalšími se podílel mimo jiné třeba na dnešní podobě pražských Sovových mlýnů, ze kterých vzniklo muzeum a galerie výtvarného umění nazvané Museum Kampa. "Oslovila nás kurátorka z Úřadu vlády, která má na starosti kulturní a výtvarné aktivity, abychom vytvořili pro tento prostor objekt," řekl ČTK Motyčka. Ztracená vertikála a dva další objekty budou instalované v exteriéru a tři v interiéru vily. Venkovní instalace zůstanou dlouhodobě a stejně tak i jedna interiérová.
Moravská galerie připomíná významnou událost barokního Brna
Nová výstava v Moravské galerii v Brně připomíná jednu z nejvýznamnějších událostí barokní Moravy, takzvanou korunovaci obrazu Panny Marie svatotomské v roce 1736. Korunovace je výrazem nejvyšší úcty katolické církve k obrazu či soše. Svatotomskou ikonu věnoval brněnským augustiniánům Karel IV. a věřící ji považovali za ochránkyni města. Výstava je první podobnou připomínkou korunovace, řekla ČTK Lenka Vodičková z galerie. Někteří historikové označují korunovaci za "slavnost století". Do Brna tehdy zamířily tisíce poutníků. "Jen procesí z Mikulova čítalo 5000 lidí," uvedla kurátorka Zora Wörgötterová. Tehdejší poutnické mše, slavnosti a ohňostroje zdokumentovala řada kreseb, rytin a slavnostních tisků. Moravská galerie nejzajímavější z nich od čtvrtka do 6. prosince vystavuje v Kabinetu Místodržitelského paláce. Obrazu Panny Marie připisovali věřící záchranu Brna za švédského obléhání na konci třicetileté války i řadu zázraků a uzdravení.
Muzeum umění postoupilo blíže k vybudování Středoevropského fóra
Muzeum umění v Olomouci učinilo další krok k vybudování Středoevropského fóra v Olomouci, když se svými partnery podepsalo deklaraci o spolupráci. Dokument je jednou z podmínek pro podání žádosti o dotaci na vybudování unikátní instituce, která bude shromažďovat, studovat a zpřístupňovat veřejnosti zejména výtvarnou kulturu středoevropského prostoru, řekl ČTK mluvčí muzea Petr Bielesz. Součástí slavnostního aktu bylo i převzetí ceny Europa Nostra, kterou muzeum získalo za sérii restaurátorských výstav o významných památkách z fondu starého umění na Moravě. Ministerstvo kultury, Olomoucký kraj, město Olomouc i Univerzita Palackého se prostřednictvím svých nejvyšších představitelů zavázaly, že budou na vzniku kulturního stánku s Muzeem umění spolupracovat.
Sport
Čeští kajakáři na mistrovství světa ve vodním slalomu vyhráli závod hlídek. Tým ve složení Vavřinec Hradilek, Ivan Pišvejc a Michal Buchtel nečekaně porazil ve španělském Seu d'Urgell i přes penalizaci dvou sekund za dotek branky kompletní světovou špičku; druzí skončili o 1,29 sekundy zpět Britové, třetí byli Španělé.
Pardubický jezdec Lukáš Dryml obhájil titul českého šampiona na ploché dráze. Osmadvacetiletý favorit si třetí titul v kariéře zajistil až v dodatkové rozjížďce po finálovém závodu ve Svitavách, ve které porazil Josefa France z pražské Markéty. Oba soupeři měli po třech finálových závodech na kontě shodně 38 bodů.
Český automobilový jezdec Jan Kopecký vyhrál Rallye Principe de Asturias a snížil náskok vedoucího muže šampionátu IRC Krise Mekkeho na jeden bod. Člen továrního týmu Škoda Motorsport se bezprostředně po absolvování všech rychlostních zkoušek na krátkou dobu dostal do čela seriálu, neboť Meeke byl původně až třetí. Výsledky ale změnila čtyřicetisekundová penalizace druhého Nicolase Vouilloze z Francie za pozdní odjezd ze závěrečného servisu, po níž si Kopeckého soupeři pořadí prohodili.
Francouz David Moncoutie vyhrál třináctou etapu cyklistické Vuelty s cílem v Sierra Nevadě. V těžké etapě se dvěma kopci přes 2000 metrů nad mořem se dlouho držel s nejlepšími i Roman Kreuziger. Skupinku český cyklista opustil v závěrečném stoupání zhruba deset kilometrů před koncem. Nakonec ve volném tempu dorazil do cíle padesátý s více než čtvrthodinovou ztrátou.
Počasí v České republice
V neděli čekáme oblačno až polojasno, ráno ojediněle mlhy. Odpoledne v Čechách občas zaprší. Teploty přes den vystoupí na 16 až 20 stupňů Celsia, na horách bude kolem 12 stupňů.