Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Rumunští Romové setrvávají na pozemku v Husinci

Rumunští Romové, kteří přijeli do Česka podpořit svého zraněného příbuzného, se zatím nechystají opustit soukromý pozemek na břehu Vltavy v Husinci u Prahy, kde se utábořili ve čtvrtek. Vedení obce v sobotu požádalo policii, aby pozemek vyklidila, ta však nijak zasahovat nehodlá. "K žádnému zásahu se nechystáme, nemáme k němu ani potřebné pravomoci. Bez soudního rozhodnutí zasahovat a vykazovat ty osoby nemůžeme," řekla ČTK mluvčí policie Praha-venkov Markéta Johnová. Důvodem k zásahu na soukromém pozemku by prý mohlo být pouze ohrožení zdraví a životů lidí, to se však zatím nestalo. "Na místě máme hlídku, monitorujeme také aktivity extremistů, abychom mohli zareagovat, pokud by se na místo chystali," podotkla mluvčí.

Je téměř jisté, že tu Romové zůstanou dál, řekla ČTK starostka Marie Těthalová. Obci podle starostky vadí zejména to, že Romové táboří v naprosto nevyhovujících hygienických podmínkách. "Pozemek absolutně nesplňuje normy pro kempování. Je věcí pana majitele, aby toto zařídil," řekla Těthalová s tím, že s majitelem pozemku je velmi složitá domluva. Starostka nechce ani to, aby obec Romům na místo přistavila mobilní toalety na své náklady, a zpětně je pak po majiteli vymáhala. Těthalová to vysvětluje tím, že rozpočet tisícové obce nedisponuje dostatečnými prostředky. "Nikdo neví, jak dlouho tu Romové budou, náklady by se mohly vyšplhat do statisíců. Vzhledem k obtížnosti komunikace s panem majitelem mám strach, že bychom ty finance vymáhali zpět dost těžko," řekla Těthalová.

Topolánek nebude dokazovat, že ho v Itálii nechala sledovat ČSSD

Předseda ODS Mirek Topolánek nebude předkládat důkazy, že ho v Itálii nechala sledovat ČSSD. ČTK zopakoval, že mu stačí podle něj evidentní blízké napojení Karla Randáka na sociální demokracii a šéfa jejího marketingu Petra Dimuna. Právě exředitel rozvědky Randák za snímky podle Mladé fronty Dnes stojí. K předložení důkazů vyzvala předsedu ODS sociální demokracie, která odmítla, že by si Topolánkovo sledování objednala. "Já nevím, jaké důkazy (novináři) potřebovali, než to, že člověk velmi blízký sociální demokracii a šéfovi marketingu Dimunovi pan Randák prostě fakticky disponuje zpravodajskými metodami a zpravodajskými informacemi. V tomto smyslu já nepotřebuju žádné další důkazy předkládat," uvedl Topolánek.

"Myslím, že není důležité, co stačí panu Topolánkovi, ale zda to stačí veřejnosti," sdělil ČTK prostřednictvím SMS zprávy předseda ČSSD Jiří Paroubek. Podle něj si voliči ze zveřejněných fotografií mohli udělat obrázek o tom, jak si Topolánek představuje trávení volného času. Jsou to vily, jachty a pochybní přátelé s lobbisty a bez účtů, kterými by byl schopen doložit, že si platil dovolenou sám, uvedl šéf ČSSD. "Neviděl jsem se s panem Randákem od června a odmítám Topolánkovu účelovou, manipulativní a nelogickou argumentaci bez důkazu," řekl ČTK Dimun. Šéf ODS by měl předložit důkazy a ne "další lži".

Topolánek byl v Itálii, kde s rodinou a přáteli trávil dovolenou, tajně vyfotografován ve společnosti podnikatelů a lobbyistů. Na snímcích je například šéf společnosti ČEZ Martin Roman, lobbyista firmy Vladimír Johanes a podle některých médií i ředitel Spolchemie a Setuzy, napojené na uprchlého kontroverzního podnikatele Tomáše Pitra, Martin Procházka.

Zubová dostane od Soukupa na volební kampaň 9,14 milionu korun

Předsedkyně Demokratické strany zelených Olga Zubová dostane od mecenáše Jaromíra Soukupa na volební kampaň 9,14 milionu korun. Její hlavní zbraní mají být billboardy. Uvedl to internetový server www.tyden.cz s odkazem na Soukupa. Zubovou dali pražští sociální demokraté na přední místo své kandidátky. Ve straně to vyvolalo kritiku od poslanců ČSSD, kteří naopak skončili na nevolitelných místech. Tento týden podle serveru zaplaví Prahu 200 billboardů a 63 bigboardů s usmívající se političkou. Ulicemi má projíždět 160 autobusů s hesly její osobní volební kampaně. "Je to optimální, dát více peněz by bylo nehospodárné," uvedl Soukup, který je místopředsedou Demokratické strany zelených.

Kandidatura Zubové nebude podle Soukupa stát ČSSD ani korunu. Na billboardech ale bude logo ČSSD. "Musí být zřejmé, že jde o kandidátku ČSSD, budou tam loga obou stran," uvedl reklamní magnát Soukup, který je rovněž autorem kampaně. Jednou z největších vábniček Zubové má být stavba knihovny podle kontroverzního projektu architekta Jana Kaplického, kterého ČSSD už dříve podpořila. Předseda pražské ČSSD Petr Hulinský zdůvodnil kandidaturu Zubové za pražské sociální demokraty snahou oslovit mladé voliče. Podle některých pozorovatelů si ale toto volitelné páté místo vysloužila tím, že na jaře podpořila ČSSD při vyslovení nedůvěry kabinetu šéfa ODS Mirka Topolánka.

Hotelům letos klesly tržby až o 35 procent

Většina hotelů letos zaznamenala meziroční pokles tržeb na jeden pokoj v rozmezí 20 až 35 procent. Důvodem je úbytek hostů v důsledku krize a s tím související snížení cen ubytování. Vyplývá to z průzkumu Asociace hotelů a restaurací pro ČTK. Podle hoteliérů jde o nejhorší sezonu za deset let. Českým hotelům ubyli především Němci, Angličané, Irové, Nizozemci, Japonci, Američané, Španělé a Brazilci. Nabídka převyšuje poptávku ve většině regionů už od loňského roku, nejvíce je to vidět v Praze, která má více hotelů než například větší Vídeň. Turistika a cestovní ruch vytváří v Praze podle vedení města zhruba 100.000 pracovních míst a tvoří 25 procent pražského hrubého domácího produktu. Praha je závislá především na zahraničních návštěvnících, kterých letos ubylo. Například kempy hlásí až 40procentní meziroční propad. Na HDP celé ČR se cestovní ruch podílí necelými čtyřmi procenty. "Ideální příležitost pro domácího a zahraničního turistu navštívit Českou republiku. Kapacity převyšují poptávku, hotely nabízejí výhodné ceny," našel pozitiva na současném stavu tajemník hotelové asociace Václav Stárek.

ČNB ve čtvrtek podle analytiků zřejmě sníží úrokové sazby

Česká národní banka podle většiny analytiků oslovených ČTK zřejmě na svém čtvrtečním zasedání sníží úrokové sazby o čtvrt procentního bodu. Zároveň ale ekonomové dodávají, že rozhodování bude mít bankovní rada velmi složité a případné snížení bude schválenou jen těsnou většinou. V případě snížení, by základní úroková sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, klesla 1,25 procenta, tedy na nejnižší hodnotu vůbec. Podle analytika UniCredit Bank Pavla Sobíška má ČNB pro snížení sazeb více důvodů než v červnu. Především se podle něj zhoršuje celoroční výhled české ekonomiky a inflace klesá rychleji, než ČNB očekávala. "Celkově vidím více než 50procentní pravděpodobnost snížení repo sazby o čtvrt procentního bodu," uvedl. Navíc ekonomové upozorňují, že i koruna je silnější. "Koruna je dnes o dvě procenta silnější než na konci června, kdy se naposledy jednalo o měnové politice. Kurz koruny se nyní sice výrazněji neodchyluje od své fundamentální rovnovážné úrovně, snížení úrokových sazeb by ale snížilo riziko, že koruna bude pokračovat ve svém tažení a posílí přespříliš," uvedl například hlavní ekonom Patria Finance David Marek. Naopak hlavní analytik Generali PPF Asset Management Radomír Jáč i přes silné argumenty pro snížení sazeb očekává, že bankovní rada sazby ponechá na stávající úrovni.

V Senátu bude výstava fotografií o českém týmu v Afghánistánu

Působení českých jednotek v Afghánistánu dokumentuje výstava fotografií, která bude zahájena 18. srpna v senátní Valdštejnské zahradě. Výstavu pořádají Senát a ministerstva obrany a zahraničí. Chystaná expozice má název Provinční rekonstrukční tým - Lógar, Afghánistán. Tým v afghánské policii Lógar má kromě vojáků civilní část, kterou tvoří desítka odborníků z různých oblastí. Pomáhají obnovovat školy, vodní hospodářství, zdravotnictví či dopravní infrastrukturu. Podle údajů z počátku března za první rok svého působení dokončili 14 projektů, 43 měli rozpracovaných a 15 ve fázi přípravy. Tým má v Lógaru působit pět let. Počet jeho vojáků se letos zvýšil na 275, protože místo dvou mobilních pozorovacích týmů pro ochranu civilních expertů nyní v oblasti působí tři. Vojáci se podílejí také na výcviku afghánských policistů. Příští rok se má kvůli tomu jejich počet zvýšit na 325, přičemž posílena má být také skupina pyrotechniků. Výstava potrvá až do 31. října, kdy bude Valdštejnská zahrada na zimu uzavřena. Část expozice bude také v Mytologické chodbě v historických prostorách Valdštejnského paláce, jehož návštěvníci ji budou moci vidět při víkendových prohlídkách.

Peprnet.cz, který dostal státní dotaci, skončil kvůli zadlužení

Internetový portál Peprnet.cz zhruba po třech letech skončil kvůli úpadku, jeho doména je nedostupná. Od počátku roku hledalo vedení webu investora kvůli problematické finanční situaci, to se mu však nepodařilo. Vyplývá to z informací v insolvenčním rejstříku na portálu justice.cz. Projekt Peprnet.cz skončil letos 1. července, a to navzdory tomu, že podle informací mnohých médií získal před třemi lety kontroverzní státní dotaci od ministerstva informatiky ve výši 7,5 milionu korun. Výše zadlužení firmy není známa. Insolvenční návrh uvádí, že společnost Peprnet.cz přišla loni na podzim o řadu investic kvůli tehdy propukající ekonomické krizi. Od té doby hledal menšinový vlastník firmy Václav Boura nového investora. V průběhu jeho hledání se však dostala společnost do závažných finančních problémů, které vedly podle insolvenčního návrhu k postupnému úpadku. Peprnet.cz byl před třemi lety terčem kritiky a mnozí odpůrci dotace, kterou tento portál získal, namítali, že jde o bulvár.

V pondělí obsadí okolí stanice Národní třída archeologové

Okolí stanice metra Národní třída obsadí v pondělí archeologové. ČTK to řekl Tomasz Cymbalak z pražského pracoviště Národního památkového ústavu (NPÚ). Několik archeologů na stavbu už tento týden dohlíželo, teď ale desítky začnou s výzkumem. Vykopávky v těchto místech považují za jeden z posledních velkých pražských výzkumů. Nad stanicí má vyrůst multifunkční objekt Copa centrum za zhruba čtyři miliardy korun. Podle Cymbalaka není možné hned v prvních dnech očekávat nějaká nálezy. "Budeme nejprve začišťovat plochu," řekl ČTK. Bádání bude trvat asi pět měsíců. Při stavbě stanice metra v 70. letech zde byl výzkum proveden jen částečně. Prozkoumat nyní chtějí téměř 3500 metrů čtverečních, což je více než polovina celé stavební plochy. Část z ní poničily novodobé domy, vědci ale čekají, že pod jejich sklepy budou neporušená naleziště. Archeologové předpokládají, že by na místě mohli nalézt gotické sklepy, nevylučují ani další překvapení. V těsné blízkosti plánované stavby byl například židovský hřbitov.

Squatteři opustili prázdný dům v Mostě

Squatteři v neděli krátce po poledni obsadili zhruba na tři hodiny nevyužívaný dům v Hollarově ulici v Mostě. Oznámili to na sociální síti Twitter, kam umísťují své zprávy, konec akce potvrdila i policie. Mluvčí squatterů vystupující pod jménem Teta Milada v e-mailové zprávě ČTK informoval, že tak protestovali proti vyklizení pražského squatu Milada na konci letošního června. Mluvčí severočeské policie Veronika Hyšplerová ČTK řekla, že prázdný činžovní dům obsadilo asi 20 až 30 lidí. Policie proto informovala majitele nemovitosti a na vše dohlížela. Po skončení akce prý zjistila totožnost všech osob, které se jí účastnily. Dodala, že majitel objektu podal na účastníky akce trestní oznámení. Objekt je prý již zajištěn, budou ho hlídat městští i státní policisté. Squatteři ve své tiskové zprávě tvrdí, že krom protestu chtěli akcí upozornit na řadu společenských problémů, mezi které patří prohlubování sociálních rozdílů či nefunkčnost bytové politiky. V obsazeném domě prý uspořádali fotografickou a informativní výstavu o squattingu, autorské čtení a hudební vystoupení.

Odbory chtějí od Juráskové slyšet, jak zajistila sestrám peníze

Odboráři budou chtít v pondělí slyšet od ministryně zdravotnictví Dany Juráskové, jak zajistila, aby od července stouply platy všem sestrám. O 15procentním zvýšení rozhodla vláda. Fakultní nemocnice řízené ministerstvem to dostaly příkazem. Ministryně získala od krajů slib, že ve svých nemocnicích platy také zvýší. Zdravotní pojišťovny na to dají miliardu korun. Kraje však varovaly, že to nestačí. "Jediné peníze na zvýšení jsou od zdravotních pojišťoven. První zálohy dorazí do nemocnic teprve počátkem srpna," řekl ČTK předseda Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Jiří Schlanger. Podle něj hrozí, že přidáno dostane jen část sester a ještě ne v plné výši. Kde budou peníze chybět, sníží nemocnice odměny, aby mohla navýšit tarif. Odboráři již dříve varovali, že sestry v krajských a soukromých nemocnicích mají nyní až o 4000 korun méně než jejich kolegyně v nemocnicích se státními platovými tabulkami. Pokud nedostanou přidáno, stoupne tento rozdíl na více než 6000 korun. V nemocnicích krajů a soukromých zařízeních pracuje 40 procent sester.

Navýšení trestných bodů zlepšení na silnicích nepřinese, míní šéf dopravních policistů

Šéf dopravních policistů Leoš Tržil je přesvědčen, že navýšení maximální hranice trestných bodů pro řidiče z 12 na 18 žádné zlepšení na silnicích nepřinese. Nejedná se podle něj o vhodné řešení. Zvýšení počtu trestných bodů senátoři v pátek 24. července podpořili v prvním čtení i přes nesouhlas ministra dopravy Gustáva Slamečky. "Dnes je řada řidičů, kteří se blíží k hranici 12 bodů a z tohoto důvodu jezdí opatrněji," řek ČTK Leoš Tržil. Podle něj není zvýšení maximální hranice bodového systému vhodné řešení, zvlášť když nedojde k úpravě bodového hodnocení skutků. Český systém bodového hodnocení je ale podle pětice senátorů ODS, kteří novelu předložili, "nepřiměřeně tvrdý, vymyká se systémům používaným v Evropě a postrádá mechanismus varování řidiče o počtu dosažených bodů". Proto navrhli do českého právního řádu zavést povinnost obcí písemně nebo elektronicky upozornit řidiče, že nasbírali už tucet bodů.

V prvním pololetí vzrostl počet okradených seniorů

V prvním pololetí letošního roku výrazně narostl oproti srovnatelnému období roku loňského počet seniorů, kteří se stali oběťmi krádeží. Podle šéfa kriminální policie Jana Nogy se na tomto stavu podepisuje přesvědčení starších lidí, že "jim se to stát nemůže". Noga proto dříve narozené varuje, aby se poučili z řady případů, při nichž se pachatelé pod nejrůznější záminkou vetřeli seniorům do bytů a vzali jim peníze či šperky. Od ledna do července bylo okradeno celkem 2833 lidí starších 60 let. Loni to bylo o 379 méně. Policisté sice mezi seniory provádějí osvětu, podle Nogy ale staří lidé vycházejí ze svých dosavadních životních zkušeností a myslí si, že to, co se píše v novinách, se jim nemůže přihodit. "Pak se zpravidla nestačí divit, když přijdou o své životní úspory," upozornil Noga. Dodal, že "šikovný" pachatel dokáže seniora připravit o peníze za velmi krátkou dobu.

ČNB v pololetí zadržela méně padělků než loni, celkem 1970

V České republice bylo během prvního pololetí letošního roku zadrženo podle údajů České národní banky 1970 padělaných a pozměněných bankovek a mincí. Ve stejném období loni bylo zadrženo o 116 padělků více. Údaje ČNB zveřejnila na internetu. Nejvíce padělků mincí a bankovek bylo v českých korunách, celkem 1447. Celkem 319 padělků bylo v eurech a 91 v dolarech. Počet pozměněných a padělaných peněz v korunách a eurech meziročně poklesl, v dolarech se mírně zvýšil. Zbytek připadá na padělané a pozměněné mince a bankovky měn mimo eurozónu. Za celý loňský rok bylo zadrženo 4584 kusů padělaných a pozměněných bankovek a mincí všech měn, což představovalo meziroční nárůst o 30 procent. Nejčastěji padělané byly loni tisícikoruny.

Do Luhačovic za Václavem Hudečkem se sjedou mladí houslisté

Akademie Václava Hudečka a festival Svátky hudby v Luhačovicích na Zlínsku ovládnou od pondělí do 15. srpna vyhledávané lázeňské město. Organizátoři akcí, které spolu vzájemně souvisí, letos připravili dvě novinky. Při zahajovacím koncertu doprovodí Václava Hudečka a loňské vítěze akademie zlínský symfonický orchestr. Novinky jsou i v doprovodném programu, řekla ČTK ředitelka sdružení Václava Hudečka Miroslava Krumpolcová. "Mnozí naši studenti založili různá hudební uskupení a pokud jsme měli možnost slyšet jejich nahrávky, byli jsme překvapeni, jak dobří jsou i v této oblasti. Rozhodli jsme dát jim příležitost," upřesnila Krumpolcová. Letos tak padla volba na Musica minore, jejíž zakládajícími členkami jsou sestry Michaela a Ivanka Kovalčíkovy z Valašských Klobouk na Zlínsku. Samotných houslových kurzů se letos zúčastní 19 mladých houslistů z Česka a Slovenska ve věku od 11 do 21 let. Kromě aktivních studentů přijedou čtyři hudebníci za Václavem Hudečkem na odbornou konzultaci, jeden až z Ameriky.

Loni založenou tradice festivalu, kdy se představují bývalí vítězové houslových kurzů, letos ovládnou Josef Špaček a Petr Matěják, kteří současně studují v USA, a Lenka Matějáková, posluchačka konzervatoře ve Vídni. Mladé houslové virtuose doprovodí pardubický orchestr Barocco sempre giovane. Koncert se uskuteční v sobotu 8. srpna v 19:30 v kostele sv. Rodiny v Luhačovicích. "Standardně se budou konat i absolventské koncerty, na kterých se představí všichni letošní posluchači," dodala ředitelka sdružení. Vyvrcholením čtrnáctidenního maratonu bude gala koncert, během něhož budou studenti oceněni, odborná porota vyhlásí vítěze. Ten již tradičně získá mistrovský nástroj v hodnotě přibližně 100.000 Kč.

Příští LFŠ by se mohla věnovat rumunské a turecké kinematografii

Příští Letní filmová škola (LFŠ) by se mohla věnovat rumunské, turecké a asijské kinematografii. ČTK to řekl umělecký šéf festivalu Pavel Bednařík. Zatím však nejde o definitivní rozhodnutí. Záměry organizátorů se totiž vždy vážou na dohody se zástupci dané země v Česku a na jejich ochotu spolupracovat. Příští ročník se v Uherském Hradišti uskuteční od 23. července do 1. srpna 2010. "Rádi bychom docílili toho, aby existoval dlouhodobější plán 'filmovky' tak, abychom jednotlivé cykly mohli připravovat dostatečně dopředu. Třeba i dva, tři roky. Domlouvání archivních kopií je skutečně běh na dlouhou trať a adrenalinový sport," podotkl Bednařík. Již 36. ročník se tak podle něj určitě zaměří na některou zemi, která je kinematograficky významná, ale v Česku méně známá. Letos v tomto duchu "filmovka" představila Rakousko. "Osvědčila se nám jedna věc. Festival nemusí být založený na velkých celebritách a červeném koberci, ale skutečně zajímaví tvůrci z Evropy mohou oslovit dostatečný počet diváků, aniž by se o nich muselo psát na předních stránkách novin a denního tisku," podotkl umělecký šéf.

Na Dni otců v pražské zoo si tatínci hráli s "lidskými mláďaty"

Dětský koutek v pražské zoo v neděli patřil nejen dětem, ale také jejich tatínkům. Společnost Gender Studies zde uspořádala program nazvaný Den otců, jímž chtěla inspirovat otce k většímu zapojení do péče o děti. Své otcovské schopnosti si mohli vyzkoušet prakticky v soutěži nazvané Tatínkem na 30 minut, značka Aktivně. Devět zúčastněných otců dostalo losem přidělené cizí "lidské mládě"; jejich schopnosti zaujmout neznámé dítě a přimět je k aktivní spolupráci na plnění úkolů hodnotila porota. Úkoly byly převážně tvůrčí a stylově inspirované zvířecí říší - z papírů a novin proto měli například "ušít" obleček pro zvíře; jiné živočichy měli zase nakreslit nebo uplácat z modelíny. Vítězem se stal zkušený otec čtyř dcer Petr Veselý.

Společnost Gender Studies Den otců v pražské zoo letos uspořádala potřetí. Za uplynulé dva roky podle názoru jejích členek zájem mužů o aktivní otcovství vzrůstá. Den otců v pražské zoo se koná vždy v den, kdy slaví narozeniny zdejší australský pštros emu Taťulda; první srpnovou neděli mu bylo 34 let. Organizátoři jej jako symbol vzorné otcovské péče vybrali nejen kvůli jeho jménu, ale i proto, že pštrosí samci sedí téměř dva měsíce na vejcích a pečují o mláďata i několik měsíců po vylíhnutí.

Sport

Martin Prokop se stal jako první český jezdec juniorským mistrem světa v automobilových soutěžích. Titul si zajistil vítězstvím ve své kategorii ve Finské rallye, kterou v absolutním pořadí ovládl domácí pilot Mikko Hirvonen s fordem. Prokop s citroenem C2 obsadil v celkové klasifikaci čtrnácté místo. V kategorii Junior WRC zvítězil o 55 sekund před Finem Kallem Pinomäkim na renaultu.

Druhé místo obsadila česko-německá posádka Jan Charouz, Tomáš Enge a Stefan Mücke s továrním vozem Aston Martin LMP1 ve třetím závodě série Le Mans Series v portugalském Algarve. Stejná pozice jim patří i v průběžném pořadí. Závod na 1000 kilometrů vyhrál prototyp týmu Pescarolo, který řídili Francouzi Jean-Christophe Boullion a Christophe Tinseau. Enge a spol za nimi zaostali po 215 absolvovaných kolech o 1:25,548 minuty.

Plavkyně Barbora Závadová na mistrovství světa v Římě výrazně zlepšila český rekord v polohovém závodě na 400 metrů. Šestnáctiletá reprezentantka v rozplavbách pokořila dvanáct let starý výkon Hany Černé a časem 4:41,90 minuty posunula české maximum o 2,15 vteřiny. Osobní rekord si vylepšila o více než sedm vteřin, v konečném pořadí to stačilo na 17. místo. Za nejrychlejší Australankou Stephanií Riceovou zaostala o téměř sedm vteřin.

České softbalistky získaly na mistrovství Evropy ve Valencii bronzové medaile. V sobotním utkání play off o postup do finále prohrály s Velkou Británií 1:6 a skončily na třetím místě. Jejich přemožitelky ve večerním souboji o titul podlehly Nizozemsku 0:4.

Tenistka Lucie Hradecká se ani napotřetí nedočkala premiérového titulu ve dvouhře na okruhu WTA. V Istanbulu osmá nasazená česká hráčka ve finále nestačila na ruskou soupeřku Věru Duševinovou a prohrála hladce 0:6, 1:6.

Na čtvrtém místě skončil český cyklista Michal Prokop v sedmém závodě Světového poháru ve fourcrossu horských kol v kanadském Bromontu. Bývalý dvojnásobný mistr světa dojel v sobotním finále poslední poté, co všichni čtyři závodníci upadli. Nejvíce doplatil na kolizi Prokop, jenž dokonce ztratil botu a cílem projel s velkou ztrátou. V průběžném pořadí seriálu patří Prokopovi šesté místo.

Golfový turnaj Moravia Silesia Open v Čeladné vyhrál Švéd Oskar Henningsson, který se v posledním kole probojoval k vítězství z šestého místa a oslavil první triumf na evropském okruhu. O druhé místo se podělili Britové Sam Little a Steve Webster, kteří za vítězem zaostali o dva údery.

Teassio s žokejem Martinem Srncem vyhrál hlavní dostih mítinku v Karlových Varech, Memoriál Josefa Dolejšího na 2000 metrů o 130 tisíc korun. Těsně druhý doběhl vítěz loňského Českého derby Tullamore s žokejem Václavem Janáčkem, který za odpoledne vyhrál tři dostihy.

Počasí

V pondělí čekáme většinou oblačno, místy přeháňky, ojediněle bouřky. Teploty vystoupí na 20 až 24 stupňů Celsia.