Zprávy

Husinec žádá policii, aby z obce odvedla rumunské Romy

Rumunským Romům utábořeným na břehu Vltavy v Husinci u Prahy hrozí, že budou muset obec opustit. Romové čekající na uzdravení svého příbuzného táboří na pozemku, který jim pronajal jeho majitel. Nezabezpečil však základní hygienické podmínky pro jejich pobyt. Vedení obce proto žádá policii, aby pozemek s romským ležením do nedělního poledne vyklidila. ČTK to řekla starostka Marie Těthalová. Podle ní obec nebude v žádném případě financovat žádné mobilní toalety ani pitnou vodu. Názor vedení obce se změnil narychlo. Ještě v sobotu odpoledne starostka uváděla, že je obec ochotna zajistit cisternu s pitnou vodou a mobilní záchod, a náklady až zpětně vymáhat po majiteli pozemku. Husinečtí tehdy mínili, že by nebylo správné přesouvat problémy se skupinou Romů čítající několik desítek lidí na další nic netušící obce.

Policie zatím prostranství vyklízet nehodlá. "Zasahovat bez soudního rozhodnutí a vykazovat ty osoby nemůžeme," řekla ČTK policejní mluvčí Štěpánka Zatloukalová. Důvodem k zásahu na soukromém pozemku by podle ní mohlo být pouze ohrožení zdraví a životů lidí; k ničemu takovému však podle ní zatím v romském ležení nedochází. Podle starostky Romové porušují několik zákonů, s tím však policisté nesouhlasí. "Vím, že to těm lidem vadí, ale není to protizákonné jednání," prohlásila policejní mluvčí.

Situaci v romském tábořišti si v sobotu ráno přišlo prohlédnout přes deset aktivistů krajně pravicové Dělnické strany. Jejich vycházka za asistence desítek policistů včetně členů antikonfliktního týmu i zásahové jednotky se psy se však obešla bez jakýchkoli incidentů. Extremisté po několika desítkách minut odešli. Jednoho z nich, který byl celostátně hledaný si však na svou služebnu odvezli policisté.

Topolánek a Paroubek se shodují, že tajné fotografování politiků na dovolené je "estébáckou metodou"

Předseda ODS Mirek Topolánek a šéf ČSSD Jiří Paroubek se shodují, že tajné fotografování politiků na dovolené je "estébáckou metodou". Topolánek po návratu z Itálie, kde byl tajně fotografován ve společnosti podnikatelů, lobbyistů a svých přátel a rodiny, vyzval sociální demokracii a předsedu ČSSD Jiřího Paroubka, aby "estébácké a fízlovské metody" přestali využívat. Šéf ODS na tiskové konferenci poděkoval deníku Mladá fronta Dnes (MfD) za odhalení, že za "estébáckými metodami" stojí exředitel české rozvědky Karel Randák. Věří prý, že se novináři nespokojí jen s odhalením vykonavatelů, ale usvědčí i zadavatele této "špinavé práce".

Paroubek ale jen několik minut před Topolánkovou výzvou poslal médiím prohlášení, ve kterém takové "estébácké metody" odsoudil. Jihomoravský hejtman Michal Hašek uvedl, že vedení ČSSD ani její předseda o tajném fotografování politiků nevěděli a nemají s ním nic společného. Volební manažer ČSSD Jaroslav Tvrdík uvedl, že sociální demokraté odsoudili i předchozí tajné fotografování Topolánka ve vile italského premiéra Silvia Berlusconiho na Sardinii a solidarizovali se s ním. Nyní prý dělají totéž, protože útoky na něj cítí jako "neférové a podpásové". Předseda ČSSD vyzval Topolánka, aby pro svá obvinění, že za fotografováním v Itálii je sociální demokracie, přinesl důkazy a nebo se omluvil.

Důkazy pro svá tvrzení na účet ČSSD má prý jen nepřímé, připustil předseda ODS. Jedním z nich je podle něj úzké spojení Karla Randáka s šéfem PR a marketingu Lidového domu Petrem Dimunem. Topolánek také prohlásil, že jeho setkání s šéfem ČEZ Martinem Romanem a dalšími v letovisku Monte Argentario, je srovnatelné s podobnými setkáními na zimních svazích ve Špindlerově Mlýně. "To, že se sejdou na svahu ještě neznamená, že spolu kují pikle... Všechny ty lidi potkávám naprosto veřejně v Praze a nemám potřebu se s nimi scházet v Toskánsku," uvedl předseda ODS.

Tajná služba nepřímo kritizovala Randáka

Bezpečnostní informační služba (BIS) výjimečně porušila mlčení, kterým obvykle provází domácí kauzy spojené s politickou scénou a tajnými službami. Mluvčí kontrarozvědky Jan Šubert ČTK řekl, že nejnovější případ s tajně pořízenými fotografiemi z Itálie potvrzuje, že expremiér a šéf ODS Mirek Topolánek velmi dobře věděl, co říká, když na základě informací BIS hovořil o manipulaci prezidentské volby. Obě kauzy přitom podle Topolánka spojuje osoba někdejšího šéfa Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Karla Randáka. "V Evropě není znám jediný ředitel zpravodajské služby, který by se po svém odchodu ze služby takto choval," komentoval mluvčí BIS Randákovo angažmá v případu tajně pořízených fotografií z dovolené Topolánka v Itálii. Randák, na kterého poukázal deník Mladá fronta Dnes (MfD) tvrdí, že pouze získal existující snímky a jen je předal médiím. V případu Savoy figuroval Randák podle Topolánka jako člověk, který spolu se spolupracovníkem ČSSD Petrem Dimunem, zorganizoval únik záznamu z pražského hotelu Savoy, kde při loňské prezidentské volbě jednali lobbyista Miroslav Šlouf s kancléřem hlavy státu Jiřím Weigelem. Předseda ODS měl k dispozici zprávu BIS o pozadí této kauzy.

Manželka velvyslance v Austrálii odmítla kritiku své kampaně

Manželka velvyslance v Austrálii Iveta Chmielová Dalajková nesouhlasí s kritikou, která se od krajanů snesla na způsob vedení její předvolební kampaně. Kvůli stížnostem požádal šéf české diplomacie Jan Kohout jejího manžela, diplomata Juraje Chmiela, o bezodkladné a jasné vysvětlení. Chmielová Dalajková usiluje o vstup do sněmovny za ODS. "Nedomnívám se, že by příbuzenský či partnerský vztah měl diskriminovat jednoho z nich bez ohledu na postavení druhého," uvedla. Dodala, že její kampaň nemá spojitost s ministerstvem zahraničí. "Dopis jsem odeslala ze své soukromé emailové schránky, a nikoliv ze schránky velvyslanectví, jak je podsouváno," uvedla. Iveta Chmielová Dalajková je zaměstnankyní ministerstva zahraničí, podle svých slov tam má nyní tři roky neplacené volno. Žena oslovila krajany třístránkovým agitačním dopisem. Žádá v něm například, aby přišli k volbám a volili ODS.

První blok Temelína přestal kvůli výměně paliva dodávat proud

První blok Jaderné elektrárny Temelín v pátek přestal kvůli výměně jedné čtvrtiny paliva dodávat proud. Plánovaná odstávka potrvá 71 dní a pracovníci elektrárny při ní také vymění část lopatek u dvou rotorů turbíny, řekl ČTK mluvčí elektrárny Marek Sviták. Druhý reaktor je v provozu. Při odstávce je naplánováno více než 7000 činností. Kromě 400 pracovníků elektrárny se na jejich provedení bude podílet i dalších 600 lidí z 50 dodavatelských firem. Odstávka skončí v první polovině října.

Na Hodonínsku se sešli lidé s Parkinsonovou chorobou

Do Dubňan na Hodonínsko se v sobotu sjeli na soutěže lidé s Parkinsonovou nemocí. Přes 60 účastníků z ČR, Slovenska a Polska se tam utkalo v disciplínách jako je kop na branku, pétanque a bowling. Cílem setkání však podle pořadatelů není jen posílit pohybové dovednosti lidí, kteří jinak kvůli své nemoci mají s koordinací a motorikou potíže. Hlavní je, že se lidé mohou setkat, řekla ČTK za pořadatele Táňa Pikartová. Dubňanská Parkinsoniáda je jedinou akcí svého druhu v ČR a letos se koná podruhé. Podle Pikartové má pro účastníky velký význam. "Mohou si pohovořit o svých problémech, poradit se, jak cvičí, kam chodí třeba i za zábavou," popsala. Podle pořadatelů navíc akce nemocné motivuje k tomu, aby se i během roku hýbali a svou tělesnou kondici rozvíjeli. V ČR trpí Parkinsonovou nemocí až 20.000 lidí. Choroba se nejčastěji projevuje klidovým třesem a ztuhlostí.

Počty lidí nakažených klíšťaty pořád stoupají

Počty lidí nakažených klíšťaty pořád stoupají. Za první půlrok onemocnělo podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) téměř 1200 lidí. Závažnější virová klíšťová encefalitida jen v červnu v ČR postihla 83 lidí, loni to bylo 55 lidí. Zbytek lidí onemocněl méně nebezpečnou boreliózou. Obrovská část populace je jí nakažena, aniž o tom ví, a pouze si vytvoří protilátky jako obranu, řekl ČTK primář Nemocnice České Budějovice Václav Chmelík. Encefalitidou se za první pololetí nakazilo 105 lidí, loni za stejné období 75. SZÚ zatím letos nemá hlášeno žádné úmrtí na klíšťovou encefalitidu. "Úmrtí na klíšťovou encefalitidu jsou poměrně raritní, v ČR průměrně ročně umírá kolem dvou až třech lidí," uvedl Chmelík. Řádově to je podle něj 0,5 až 1,5 procenta z lidí, kteří encefalitidou onemocní. Další onemocnění z klíšťat je borelióza. "Většina lidí, kteří se (boreliózou) nakazí, vůbec žádné příznaky nemá. Někdo může mít banální příznak na kůži," řekl Chmelík. Zbytek jsou ojedinělé případy, minimální množství procent lidí, kteří mají třeba zánět mozku a zánět nebo ochrnutí lícního nervu či zánět kloubů, dodal.

Loni se v Česku od klíšťat nakazilo téměř 5000 lidí, což je zhruba o 900 více než předloni. Klíšťovou encefalitidou onemocnělo 633 lidí, tři muži nemoci podlehli. Lymeskou boreliózou se od klíšťat nakazilo 4350 lidí. Loňský rok byl druhý nejhorší co do počtu nakažených za posledních deset let.

V červenci zemřelo na silnicích 71 lidí, nejméně od roku 2005

Na českých a moravských silnicích v červenci podle předběžných policejních statistik zahynulo 71 lidí, což je nejméně za posledních pět let. Nejvíce lidí zahynulo při haváriích v červenci 2007 a 2005, kdy jejich počet vystoupil na 120. Současnému počtu usmrcených se blíží červenec 2006, kdy zemřelo při kolizích 73 lidí. Nejčastější příčinou kolizí je podle policistů to, že řidič nevěnuje dostatečnou pozornost situaci před sebou. Proto také apelují, aby řidiči dodržovali bezpečnou vzdálenost a sledovali, co se děje před jejich vozem.

Do Mostu přijelo 3330 citroenů-kachen z 36 zemí světa

Na mostecké dostihové závodiště - hipodrom se tento týden sjelo 3330 malých francouzských automobilů Citroen 2CV, které mají přezdívku kachna. Jejich majitelé se zde zúčastnili již 18. mezinárodního srazu těchto vozů. Mluvčí srazu Zuzana Chlaňová ČTK řekla, že do Mostu přijeli majitelé aut z 36 zemí světa. V sobotu naposledy se na vozy mohla podívat veřejnost, po rozlučkovém večírku v neděli odjedou. Kachny mají podle organizátorů své fanoušky v mnoha zemích světa. Nejpočetnější byli podle Chlaňové zástupci Francie, kde se většinou vozy vyráběly, ve stanovém městečku ale bylo možné vidět i vlajky nebo poznávací značky z USA, Austrálie nebo Nového Zélandu. Nejexotičtější účastník srazu prý dorazil z africké Ghany. Citroen 2CV se vyráběl od roku 1948, poslední auto tohoto typu sjelo z výrobní linky v Portugalsku v květnu 1990. Vyrobeno jich bylo přes pět milionů.

Zemědělci uspořádali v Jindřichovicích první "bačování"

O tom, že krávy nejsou fialové jako čokoláda Milka a jehněčí maso nesmrdí po ovcích, přesvědčovali děti i dospělé zemědělci v Jindřichovicích pod Smrkem. Na Řasnickém kopci uspořádali takzvané 1. jindřichovické bačování - den na pastvinách mezi ovcemi, krávami a koňmi. Pořadatelé chtějí, aby se oslava ovcí a také první senoseče stala novou tradicí regionu. ČTK to řekl Karel Mařík, který je jedním z organizátorů. "Návštěvníkům ukazujeme práci s dobytkem a nabídneme jim naše bioprodukty. Tím si chceme vychovat nové zákazníky," dodal Mařík, který chová přes 210 ovcí a 20 kusů hovězího dobytka.

Den s ovcemi zahájila bačovská povídka, po ní následovala přeháňka ovčího stáda a koňská show. Návštěvníci si zkoušeli plstění a barvení vlny. K obědu dostali z kotlíku jehněčí guláš s haluškami. Děti cvičily házení tomahawkem, výrobu slaměných panáků a mohly se i projet na koni. Pořadatelé připravili program až do večera zakončený posezením u táborového ohně. V Jindřichovicích se otevřel před nedávnem také skanzen se starodávnými vesnickými staveními, s větrným mlýnem, roubeným chlévem, historickou zemědělskou technikou i s domácími zvířaty. S pomocí evropských fondů ho tam vybudovalo sdružení Lunaria, jehož cílem je vrátit krajině v Jindřichovicích ráz, který si uchovávala do doby, než ji poznamenala moderní zemědělská velkovýroba.

Klub vojenské historie zmapoval pomníčky na Jablonecku

Kluby vojenské historie zmapovaly pomníčky obětem 1. světové války na Jablonecku. Na výstavě, která začala v kulturním středisku ve smržovském Zámečku, ukazují jejich původní a současnou podobu. Až na dvě výjimky dokládají nové snímky žalostný stav památných míst. ČTK to řekl autor výstavy David Merkl. "Žádná jiná válka se nedotkla tak široce českých rodin, pomníčky nám to mají připomínat," dodal. Klub vojenské historie jich eviduje na Jablonecku, od Lučan po Desnou, asi tři desítky. Do expozice, která nese název Do Vánoc jsme doma!, se vešla jen polovina z nich. Fotografie Mariana Majtana provázejí také popisy událostí, které se k pamětnímu místu vážou. "Ukazujeme tu také vojenskou výzbroj, uniformy nebo válečná vyznamenání," dodal Merkl. V další vitríně vidí návštěvníci obyčejné předměty z válečného období, tehdejší výplatní pásky, lístky na potraviny nebo odznaky, jejichž prodej měl přinést peníze do fondu pro válečné vdovy. Jsou tam materiály z rodinných archívů, vážící se k osudům konkrétních účastníků války - dopisy, fotografie nebo frontové výrobky vojáků, třeba dečky umotané z provázku. "Ruční práce je uklidňovaly," dodal Merkl. Výstava potrvá do 12. srpna.

Český kinematografický průmysl je podle odborníků v krizi

Český kinematografický průmysl je podle odborníků v krizi. Například v roce 2003 přinesly zahraniční filmové produkce do Česka 5,024 miliard korun, loni to bylo jen 705 milionů. Daňové pobídky pro zahraniční filmaře by mohly zamezit přesunu zahraničních produkcí do jiných zemí. Shodli se na tom filmoví experti při debatě, která se uskutečnila v rámci letošního ročníku Letní filmové školy (LFŠ) v Uherském Hradišti. Od roku 2004, kdy maďarská vláda zavedla pobídky pro zahraniční produkce, do roku 2005 byl v České republice zaznamenán sedmdesátiprocentní pokles, zatímco Maďarsko hlásilo 240procentní nárůst výdajů zahraničních produkcí. Tento problém se podle odborníků dotýká i filmařských a jim přidružených profesí, jako uměleckého kovářství či kostymérství. "Nezavedením stimulů by se velmi pravděpodobně přesunuly do jiných zemí a tím by u nás nenávratně zanikly," upozornil Michal Mejstřík, ředitel poradní společnosti EEIP.

Na LFŠ se probírala i koncepce podpory a rozvoje české kinematografie a filmového průmyslu, kterou by ministerstvo kultury mělo vládě předložit v září. Zároveň by měla být prvním krokem k vytvoření a schválení stále chybějícího zákona o české kinematografii.

Kostel sv. Václava na pražském Vršovickém náměstí bude bezbariérový

Funkcionalistický kostel sv. Václava v Praze 10 Vršovicích bude přístupný vozíčkářům. Letos na podzim se zde dokončí posuvná rampa, která pomůže handicapovaným překonat schody vedoucí do hlavní lodi chrámu. ČTK to řekl pastorační asistent z vršovické farnosti Jan Rückl. "Našli jsme řešení jedním z bočních vchodů do celého objektu, protože kostel netvoří jen liturgický prostor. Má řadu přídavných bočních místností, které slouží jako farní centrum," uvedl Rückl, který se podílel na podobných bezbariérových přístupech také na pražské Katolické teologické fakultě. V české metropoli přibývá podle informací pražského arcibiskupství bezbariérových katolických kostelů, přímo v centru Prahy nabízí pohodlné přístupy desítka chrámů. Každý nově postavený chrám navíc musí v současnosti tyto podmínky splňovat, kupříkladu komunitní centra v Praze Hájích a Nových Butovicích nebo farní kostel sv. Alžběty v Praze - Kbelích. Bezproblémový přístup, včetně nájezdů a ramp nebo hygienického zázemí, je totiž podmínkou kolaudace.

Cyklista Kreuziger dojel v San Sebastiánu druhý

Cyklistovi Romanu Kreuzigerovi jen těsně uniklo vítězství v jednorázovém závodě ve španělském San Sebastiánu. Devátého muže z nedávné Tour de France předčil v závěru 237 kilometrů dlouhé trati ve spurtu dvojice uprchlíků domácí Carlos Barredo, 250 metrů před cílem přitom ještě vedl český jezdec stáje Liquigas. Nyní se Kreuziger bude připravovat na Vueltu. Trénink si možná zpestří startem v kritériích ve Francii.

Hradecká udolala Petkovicovou a zahraje si v Istanbulu o titul

Tenistka Lucie Hradecká se potřetí v kariéře probojovala do finále turnaje WTA. V Istanbulu v semifinále po téměř třech hodinách porazila Němku Andreu Petkovicovou 6:7 (5:7), 7:5 a 7:5. O svůj první titul ve dvouhře se v neděli utká s Ruskou Věrou Duševinovou, která snadno přehrála Švýcarku Timeu Bacsinszkou 6:2 a 6:4.

Rychlostní kanoisté Spálenský a Drahokopil mají juniorský bronz

Deblkanoisté Marek Spálenský a Dan Drahokopil vybojovali na juniorském mistrovství světa v Moskvě bronz na kilometrové trati. O třetí místo se ve finále podělili s rumunskou posádkou, která zajela na tisícinu sekundy shodný čas. Zvítězili favorizovaní Rusové před Francií.

Golfový turnaj v Čeladné vede po třetím kole Angličan Webster

Anglický golfista Steve Webster vede i po třetím dnu turnaj evropské série PGA Moravia Silesia Open v Čeladné. V čele však zůstal jen díky zaváhání Ignacia Garrida na poslední osmnácté jamce, kterou Španěl zahrál se dvěma údery nad par a trochu si tím pokazil vynikající výkon z prvního finálového kola. Turnaj dotovaný dvěma miliony eur už bez účasti českých hráčů vyvrcholí v neděli.

Rosický po pauze nastoupil za Arsenal

Český fotbalista Tomáš Rosický v sobotu odehrál za Arsenal první poločas zápasu s Atlétikem Madrid v rámci přípravného turnaje Emirates Cup. Patřil k nejlepším hráčům londýnského celku a dokonce dal gól, který však rozhodčí neuznal. Za Atlético odehrál celé utkání český stoper Tomáš Ujfaluši.

Českobudějovičtí hokejisté vyhráli exhibici v Jindřichově Hradci

Hokejisté Českých Budějovic vyhráli exhibiční zápas v Jindřichově Hradci, v němž pod hlavičkou domácího druholigového Vajgaru nastoupil výběr odchovanců a hostů z extraligy i zahraničních soutěží včetně hráčů z NHL. V utkání, které bylo součástí oslav 80 let hokeje v Jindřichově Hradci, zvítězil hostující Mountfield 9:7. Z NHL oblékli jindřichohradecký dres Aleš Kotalík, Jiří Novotný, Milan Michálek, Tomáš Plekanec nebo trojice Phoenixu Zbyněk Michálek, Petr Průcha a Martin Hanzal. "Vázla nám souhra v obraně a bylo vidět, že řada z nás ještě na bruslích moc netrénovala," řekl Kotalík k devíti inkasovaným gólům.

Počasí

V neděli čekáme zpočátku jasno až polojasno, teploty vystoupí na 29 až 33 stupňů Celsia. Odpoledne se ale v Čechách zatáhne na oblačno s přeháňkami a bouřkami, které může až do pondělí doprovázet přívalový déšť, kroupy a silný vítr.