Zprávy

Vláda navýší příspěvek pro Akademii věd v roce 2010 o půl miliardy

Vláda je připravena posílit rozpočtový příspěvek pro Akademii věd v roce 2010 o půl miliardy korun. Po jednání s předsedou AV Jiřím Drahošem to prohlásil premiér Jan Fischer. Navýšení podle premiéra neovlivní výdajové rámce státního rozpočtu ani jeho deficit. Akademie věd byla nespokojena se záměrem vlády omezit její rozpočet z letošních 5,88 miliardy na 4,92 miliardy. Šéf akademie řekl, že je s výsledkem jednání spokojen. "Nebyla to jednoduchá diskuse, myslím, že jsme dospěli k oboustranně přijatelnému kompromisu," řekl Drahoš. Akademie podle něj nebude moci koupit tolik vědeckých přístrojů, kolik plánovala, a bude muset omezit i investice. Navýšení rozpočtu se podle něj týká například vzdělávání studentů. Za důležité považuje, že nebude nutné propouštět vědecké pracovníky.

Finanční prostředky půjdou z rozpočtové kapitoly na vědu a výzkum. Podle Fischera je úlohou ministra financí Eduarda Janoty a ministryně školství Miroslavy Kopicové, aby odpovídající prostředky v rozpočtu našli. Ministryně uvedla, že bude hledat v celé rozpočtové kapitole svého resortu, protože v položce na vědu by tuto částku celou nedala dohromady. Fischer také oznámil, že ještě do konce srpna uspořádá vláda kulatý stůl s představiteli vědecké obce, na němž bude chtít jednat mimo jiné o způsobu, jak měřit a hodnotit úspěšnost výzkumu.

Langer ze špiclování Topolánka viní ČSSD a Dimuna, ten to odmítá

Občanští a sociální demokraté se do sebe pustili poté, co deník Mladá fronta Dnes (MfD) napsal, že za fotografiemi z italské dovolené šéfa ODS Mirka Topolánka stojí někdejší šéf rozvědky Karel Randák. ODS z organizace "špinavého scénáře" kromě Randáka obviňuje i šéfa marketingu Lidového domu a spolupracovníka předsedy ČSSD Jiřího Paroubka Petra Dimuna. Dimun v tiskovém prohlášení jménem sociální demokracie odmítl s fotografiemi jakoukoliv spojitost a uvedl, že proti podobným tvrzením se hodlá bránit soudní cestou. Snímky, které jako první uveřejnil bulvární deník Aha!, ukazovaly Topolánka na dovolené v italském letovisku Monte Argentario ve společnosti přítele Marka Dalíka či šéfa ČEZ Martina Romana. Na stejném místě kotvily i jachty exministra dopravy Aleše Řebíčka (ODS) a lobbisty Vladimíra Johanese, který hostil místopředsedu ČSSD Milana Urbana. MfD dnes uvedla, že jí Randák předal skoro 290 fotografií a okolo 40 videozáznamů s tím, že dostal tip a měl to zdokumentovat. Zadavatele neprozradil a v rozhovoru pro ČTK se k autorství nepřiznal.

Šéf ČEZ Roman v tiskové zprávě zdůraznil, že na stejném místě tráví dovolenou už několik let a svůj nynější pobyt v Itálii s nikým nekoordinoval. "Pro jeden ze dnů využil nabídku Aleše Řebíčka na výlet na jeho lodi. (...) Při nastupování na loď krátce potkal Mirka Topolánka a další známé, kteří nastupovali do sousedních lodí," stojí ve zprávě ČEZ. Média spekulují o spojitosti italských setkání se zákonem o přidělování emisních povolenek, jehož přijetí zajistilo ČEZ 68 miliard korun. Firma takovou interpretaci odmítla s tím, že Topolánek ani Řebíček pro tento zákon nehlasovali a navíc je úprava v souladu s evropským právem.

Ekonom ČSSD Havel navrhuje zvláštní ekologickou daň

Hlavní ekonomický expert sociální demokracie, europoslanec Jiří Havel, navrhuje, aby stát kvůli výrazně se zvyšujícímu schodku státního rozpočtu zavedl novou ekologickou daň. "Šlo by zvýšit daně například energetickým firmám. Víc než výrobním. Můžete energetickým firmám zavést například novou ekologickou daň," řekl Havel pro iHNed.cz. Havel si je vědom, že elektrárenská společnost ČEZ, kterou by takováto daň postihla, má své příznivce i uvnitř ČSSD. Když nedávno sněmovna přidělila ČEZu zadarmo několik desítek miliard korun v podobě emisních povolenek, hlasovali pro i sociální demokraté, včetně místopředsedy strany Milana Urbana, připomíná server. "Ale já také za to kolegu Urbana kritizuju," tvrdí Havel. Podle Havla se státní rozpočet z dramatických problémů, do kterých ho uvrhly dopady ekonomické krize, bez zvýšení daní nebo zavedení nových, nedostane. "Můžete ušetřit na lecčems. Můžete škrtnout dvě, tři miliardy v armádě. Můžete některé věci přesunout do budoucnosti. Můžete vylovit i 20 miliard. Ale nenajdete stovky miliard, které teď potřebujete a o které jste přišel kvůli tomu, že vláda po roce 2006 rychle snižovala daně," řekl serveru Havel.

Hodnota investic do ČR v pololetí klesla, jejich počet vzrostl

Hodnota investic, které Česko v prvním pololetí získalo prostřednictvím agentury CzechInvest, poklesla meziročně téměř o polovinu na 10,5 miliardy korun. Počet investičních projektů však vzrostl o 16 na 140. Celkem tak v Česku postupně vznikne 2916 nových pracovních míst, třetinu z nich obsadí vysokoškolsky vzdělaní odborníci, oznámila ČTK mluvčí CzechInvestu Lucie Kocourková. "Na vině je určitě i zpomalení ekonomiky z poslední doby, ale snižování absolutního objemu investic je dlouhodobý trend," řekla generální ředitelka agentury CzechInvest Alexandra Rudyšarová. V loňském prvním pololetí byl meziroční pokles hodnoty investic výraznější než letos, jejich objem se snížil o 29 miliard na necelých 20 miliard.

Růst nezaměstnanosti zvýšil zájem investorů o západ a střed Čech

Rostoucí počty kvalifikovaných lidí po propouštění v posledních osmi měsících zvýšily zájem nových investorů o Plzeňský a Středočeský kraj. Podniky si nyní v těchto regionech s nejlepší infrastrukturou mohou do nových továren pracovníky vybírat, zatímco před krizí je téměř nemohly sehnat. Zájem o podnikatelské nemovitosti se na Plzeňsku zdvojnásobil, řekla ČTK ředitelka Agentury pro podporu podnikání a investic CzechInvest Alexandra Rudyšarová. "Za poslední měsíc až dva se na nás obrací víc zájemců než na začátku roku," dodala. CzechIvest očekává ve druhé polovině roku mírné oživení zájmu o investice včetně zpracovatelských firem. Ekonomika významných zahraničních partnerů ČR začíná podle CzechInvestu naznačovat známky zmírnění propadu.

Vyšší zájem nových investorů o lokality s vysokou nezaměstnaností potvrzuje starosta Stříbra Miroslav Nenutil. Ve městě s 8250 obyvateli propustila AEES Stříbro (dříve Alcoa Fujikura Czech) celkem 1600 lidí v lednu a v červenci. Nyní je tam nezaměstnanost 16,4 procenta, od září se zvýší na 22 až 25 procent, což bude jedno z nejhorších čísel v zemi. "To bude lákat nové investory, kteří budou mít jistotu, že si mohou pracovníky vybírat," dodal starosta Stříbra, které už s několika podniky o vstupu do regionu jedná.

Recese podle ředitelky Rudyšarové způsobila, že se do centra zájmu opět na čas dostávají Plzeňský a Středočeský kraj. Zájem o nemovitosti k podnikání na Plzeňsku se za první pololetí zdvojnásobil. "Cílem CzechInvestu je směřovat investory především do regionů s vyšší nezaměstnaností, nicméně právě o oblasti jako je Plzeňsko nebo okolí Brna začínají v posledních měsících investoři sami projevovat stále větší zájem," dodala Rudyšarová.

Kárná komora zprostila obvinění členy kolegia NKÚ

Kárná komora zprostila obvinění všech 12 členů kolegia Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), proti nimž byla podána kárná žaloba. Podle člena kárné komory Pavla Kučery se dopustili jistého provinění, nebylo ale tak závažné, aby byl trest na místě. Kučera tvrdí, že členové kolegia pochybili, když svá zjištění sepsali do usnesení, které je jistým způsobem definováno zákonem. Měli podle něj zvolit jinou formu, například otevřeného dopisu nebo informace pro Poslaneckou sněmovnu.

S výsledkem řízení je spokojen i prezident úřadu František Dohnal, který je současně členem kárné komory i žalobcem: "Já jsme přesvědčen, že něco špatného udělali, nakonec i v tom stručném odůvodnění to zaznělo," řekl Dohnal. I on ale přiznává, že jejich jednání nebylo závažné. Celou záležitost považuje za uzavřenou a nehodlá se odvolávat. Právě Dohnal řízení se členy kolegia navrhl. Bránil se tak nařčení z nesrovnalostí v hospodaření úřadu, z nichž ho viní členové kolegia.

Na základě informací z usnesení schváleného kolegiem se začal kauzou NKÚ zabývat i kontrolní výbor Poslanecké sněmovny. Jeho předseda Vladimír Koníček (KSČM) podal návrh na zahájení kárného řízení s Dohnalem. Šéf NKÚ čelí také trestnímu oznámení pro údajné porušování povinností při správě cizího majetku. Úřad vedený Dohnalem údajně opakovaně upravoval rozsah zakázky tak, aby její hodnota klesla pod dva miliony korun. Poslanci Dohnala kritizují také za to, že si nechal od úřadu platit nájem dvou bytů, ačkoli má nárok jen na jeden. Dohnal obvinění odmítá a chce se proti němu bránit všemi prostředky. Kromě návrhu na kárné řízení také podal trestní oznámení na pět poslanců kontrolního výboru.

Factum Invenio: Volby do sněmovny by vyhrála ODS těsně před ČSSD

Volby do Poslanecké sněmovny by podle volebního modelu agentury Factum Invenio nyní vyhrála Občanská demokratická strana. Získala by 31,8 procenta hlasů, druhou ČSSD by volilo 29,2 procenta voličů, uvádí průzkum. V úvahu je nutné brát statistickou odchylku, která u velkých stran může být až kolem tří procent. Třetí by skončili komunisté s 13,6 procenta a čtvrtí lidovci se 7,7 procenta hlasu. Do parlamentu by se podle Factum Invenio dostala na pátém místě i nová strana TOP 09, které by dalo hlas 5,2 procenta Čechů. Strana zelených i všechny ostatní politické subjekty by nedostaly potřebných 5 procent hlasů. Občanská demokracie by tak ve sněmovně zřejmě získala podle analytiků 79 mandátů, sociální demokraté 73 mandátů a komunisté 29. Celkem 14 poslaneckých křesel by měli k dispozici lidovci a pět TOP 09. I v tomto případě je nutné vzít v úvahu odchylku, která může být až dva mandáty pro kteroukoli uvedenou stranu.

Median: Nejvíce osamělí jsou lidé bez partnera, ve středním věku

Téměř polovina samostatně žijících lidí ve věku 35 až 54 let se cítí osamělá. Nejméně osamělí se naopak cítí lidé bez partnera ve věku nad 35 let, kteří žijí s rodiči nebo prarodiči. Svoji osamělost před ostatními skrývá 42 procent dotázaných. Vyplývá to z výsledků průzkumu agentury Median.

V průzkumu, kterého se zúčastnilo 7842 respondentů ve věku 12 až 79 let, odpovědělo kladně na otázku, zda se cítí osaměle, nejvíce dotázaných ve skupině samostatně žijících lidí ve věku 35 až 54 let (46,8 procenta). V kategorii samostatně žijících lidí jsou na tom podobně lidé ve věku nad 55 let (46,8 procenta) a o něco lépe lidé mladší 35 let (29,8 procenta). Osamělá se cítí i téměř třetina rodičů samoživitelů (26,9 procenta). Manželé nebo partneři do 35 let se cítí méně osamělí s dětmi (13,8 procenta)a více bez dětí (16,7 procenta). U partnerů ve věkovém rozmezí 35 až 54 let nemají děti na osamělost takový vliv. Osaměle se v této věkové kategorii cítí 15,4 procenta párů s dětmi a 15,3 procenta bez dětí. Nejméně osamělí jsou lidé ve věku nad 35 let bez partnera a bez dětí, žijící s rodiči nebo prarodiči (13,7 procenta). Pocity osamělosti před ostatními skrývá 42 procent dotázaných, 20,2 procenta se o ně s ostatními podělí a 37,8 procenta se nevyjádřilo.

Policie se zabývá případem Tomi Tour pro podezření z podvodu

Policie se zabývá případem zkrachovalé CK Tomi Tour. Policisté případ prošetřují pro podezření ze spáchání trestného činu podvodu, řekl ČTK mluvčí pražské policie Tomáš Hulan. Tomi Tour skončila v pátek 17. července, v zahraničí nechala téměř 3400 klientů. Po pádu firmy se objevily informace, že kancelář inkasovala peníze od klientů a partnerů i ve chvíli, kdy již bylo jasné, že se zájezdy neuskuteční. Pražští policisté dosud podle mluvčího obdrželi kolem deseti trestních oznámení.Obchodní ředitel Tomi Tour Václav Fischer již dříve odmítl možnost, že by on nebo někdo další z firmy spáchal trestný čin.

Ministerstvo školství začne odškodňovat studenty vyloučené za komunismu z vysokých škol

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy začne od soboty posuzovat žádosti o odškodnění někdejších studentů, kteří byli v letech 1948 až 1956 z politických důvodů vyloučeni z vysoké školy. Jednorázové odškodné bude vypláceno ve výši až 100.000 korun, uvádí ministerstvo v tiskové zprávě. "Myslím si, že takové gesto měla Česká republika vůči těmto lidem udělat už dávno," uvedla ministryně školství Miroslava Kopicová. Podle ní přišli perzekuovaní studenti o možnost dokázat to, co si v životě předsevzali.

Nárok na odškodné mají pouze čeští občané, kteří byli ve stanoveném období vyloučeni z vysoké školy, jež se nachází na území dnešní České republiky. Žádosti o odškodnění mohou perzekuovaní posílat na ministerstvo až do konce roku 2011, musí ale prokázat, že jsou rehabilitovanými studenty. Podle ministerstva školství není odškodné předmětem dědictví, a nemohou se tak o něj přihlásit příbuzní těch perzekuovaných studentů, kteří už zemřeli.

V ČR je 20 nových případů prasečí chřipky, celkem 95

V Česku je dalších 20 pacientů s prasečí chřipkou; všichni jsou v dobrém stavu a nebyla jim podána antivirotika. Na svých internetových stránkách to uvedlo ministerstvo zdravotnictví. Vzhledem k mírnému onemocnění zůstala většina nakažených v domácí izolaci. Nákazy potvrdila Národní referenční laboratoř pro chřipku. Celkem je nyní v Česku hlášeno už 95 nemocných. "Je to nárůst, který jsme očekávali. Teď jsou nárůsty po desítkách nových případů a očekávám, že během jednoho, dvou týdnů přijdou stovkové nárůsty," řekl ČTK hlavní hygienik ČR a náměstek ministryně Michael Vít. Epidemiologové předpokládají, že nakažených je už teď víc než potvrzených 95 případů; někteří lidé kvůli lehčímu průběhu nemoci ani nešli k lékaři. V Česku zatím nikdo na prasečí chřipku nezemřel.

Krajané si stěžují na choť diplomata, která kandiduje za ODS

Čeští krajané v Austrálii si podle českého ministerstva zahraničí stěžují na způsob vedení předvolební kampaně manželky velvyslance v Austrálii. Iveta Chmielová Dalajková kandiduje za ODS ve Středočeském kraji na 16. místě, uvádějí stranické webové stránky www.ods.cz. Šéf české diplomacie Jan Kohout kvůli stížnostem požádal jejího manžela, diplomata Juraje Chmiela, o bezodkladné a jasné vysvětlení. Jeho žena oslovila krajany třístránkovým agitačním dopisem, který má ČTK k dispozici. Podle některých spekulací si krajané možná stěžují na zneužití dat. Vedoucí mediální sekce ODS Martin Kupka to odmítl jako neopodstatněné. ČTK řekl, že kandidátka si kontakty sama vyhledala z veřejně přístupných zdrojů, poslala dopisy ze své emailové schránky a nevyžívala žádné databáze velvyslanectví. Podle Kupky také jeden z krajanů dopis záměrně zneužil a doplnil do něj určité informace, které jej mohou spojovat s českou diplomatickou misí.

"Ministr se otázkou podrobně zabývá. V případě, že se předmět stížnosti potvrdí, bude ministr považovat toto jednání za nepatřičné, neodpovídající profesionálním zásadám při zastupování České republiky v zahraničí," sdělil tiskový odbor ministerstva. Dopis je dostupný také na stránkách ženy diplomata na www.ivetachmielova.estranky.cz. Například v něm žádá krajany, aby přišli k volbám a volili ODS. Kritizuje v něm chování ČSSD a varuje před hrozbou spojení sociálních demokratů a komunistů. Uvádí také, že jednou z jejích priorit je krajanská otázka, zejména umožnění korespondenční volby.

Lidé odevzdali policii prozatím 6343 nelegálních zbraní

Podle předběžné policejní statistiky dosud odevzdali lidé v rámci takzvané zbraňové amnestie 6343 nelegálních zbraní. Je to dvakrát více než v letech 1996 a 2003, kdy také byla vyhlášena. Tehdy v obou případech lidé na policii donesli 3000 zbraní. ČTK to sdělila Dagmar Bednarčíková z policejního prezidia. Zbraňová amnestie byla vyhlášena 1. února a skončí tento pátek. Policie se pomocí amnestie snaží snížit počty nezákonně držených zbraní. Po prověření, zda zbraň nemá svého vlastníka a zda s ní nebyl spáchal trestný čin, považuje policie člověka, který zbraň odevzdal, za jejího vlastníka, který pak může požádat o vydání dokladů opravňujících k držení zbraně.

Německo bude mít v Česku od pondělí nového velvyslance

Německo bude mít v Praze od pondělí nového velvyslance, diplomata a právníka Johannese Haindla. Nastoupí na místo Helmuta Elfenkämpera, který byl v Praze od roku 2005. Letos třiapadesátiletý Haindl před příchodem do Prahy pracoval na německém zastupitelském úřadě ve Washingtonu. V minulosti působil také například na odboru jihovýchodní Evropy a Balkánu německého ministerstva zahraničí. V osmdesátých letech se živil jako rozhlasový novinář. Haindl se narodil v Mnichově, je ženatý a má tři děti. Současné česko-německé vztahy označují politici obou zemí za vynikající, či dokonce nejlepší v historii. Dlouhodobě je jedním z mála sporných bodů ve vzájemných vztazích neochota Německa vzdát se ochrany pracovního trhu.

Slovenská policie zastřelila údajného českého lupiče

Slovenská policie zastřelila v noci na čtvrtek hledaného Čecha, který v roce 2002 spolu s komplici údajně vyloupil v Německu klenotnictví a letos koncem května utekl při převozu české policejní eskortě. ČTK to řekl mluvčí slovenského policejního prezídia Martin Korch. Policisté podle něj použili zbraně poté, co se po nich čtyřiatřicetiletý muž z Karviné během zásahu snažil vystřelit.

Z belgického vězení uprchl Srb, který se vydával za Čecha

Vězeň, který v úterý uprchl z belgického vězení, je Srb, který se vydával za českého občana Vítězslava Mráčka. ČTK to sdělilo české ministerstvo zahraničí. Deník Právo již předtím informoval, že uprchlík měl falešné doklady. Čtyřiatřicetiletý Mráček totiž pobývá v Česku a nikdy nebyl trestaný, potvrdila mluvčí české kriminální policie. Po Srbovi pátrá Interpol. Belgické ministerstvo zahraničí sdělilo okolnosti případu českému velvyslanectví v Bruselu. Mluvčí správy belgických věznic Laurent Sempot ve středu ČTK řekl, že mezi uprchlíky nebyl žádný Čech. "V naší databázi je veden jako člověk z bývalé Jugoslávie," prohlásil o vězni, kterého Interpol označil za českého občana. Sempot připustil, že vězeň mohl před belgickými úřady vystupovat pod falešnou identitou.

Maďarská policie chytla Čecha, který pomáhal Srbům nelegálně do Francie

Maďarští pohraničníci zadrželi Čecha, který spolu s Maďarem pomáhal osmičlenné skupině Srbů včetně pěti dětí dostat se nelegálně do Francie, napsala agentura MTI. Policie na dvou hraničních přechodech se Srbskem zadržela celkem 19 běženců z Albánie, Srbska a Afghánistánu. Všechny převáděče čeká trestní stíhání, řekla policejní mluvčí. Policie letos doposud zadržela při nelegálním přechodu maďarských hranic 995 osob, což je skoro stejný počet, jako za celý loňský rok. Tehdy jich v síti pohraničníků skončilo 1068.

Mrtvý, nalezený u Bajkalu, je pohřešovaný Čech

Ruští záchranáři potvrdili, že muž, jehož tělo nalezli ve středu u Bajkalského jezera, je Čech. Oznámila to agentura ITAR-TASS. Uvedla, že podle záchranářů jednačtyřicetiletý turista spadl ze skály a zabil se. Totožnost mrtvého potvrdil také český vicekonzul v Jekatěrinburgu Rostislav Táborský. České ministerstvo zahraničí informovalo, že provedená pitva neprokázala cizí zavinění smrti. Podle stejného zdroje muž zemřel na následky zranění, která utrpěl během šedesát metrů dlouhého pádu. Turista se ztratil v sobotu, kdy se spolu se skupinou účastnil výstupu na horu Svatý nos. Řekl prý, že je unaven a že se vrátí dolů. Od té doby ho nikdo živého neviděl.

Román o vile Tugendhat mezi nominovanými na Man Bookerovu cenu

Román z předválečného Československa je mezi kandidáty na letošní Man Bookerovu cenu, která je nejprestižnějším oceněním pro anglicky píšící romanopisce. O cenu se bude ucházet třináct titulů, které navrhla porota ceny. Z nich bude 8. září vybráno pět finalistů a samotná cena bude vyhlášena 6. října. Autor jednoho z nominovaných románů The Glass Room (Skleněný pokoj) Simon Mawer se při psaní románu inspiroval skutečnými osudy brněnské vily Tugendhat. Líčí příběh židovsko-křesťanského manželského páru Landauerových žijícího ve fiktivním Městě v předválečném Československu, který si nechá postavit modernistický dům, ale musí za pár let dům i zemi opustit před nacisty. Další osudy vily slouží jako pozadí pro peripetie československé historie. V češtině od Mawera vyšel román Jidášovo evangelium. Na Man Bookerovu cenu byl již nominován za román Mendel's Dwarf (Mendelův trpaslík).

Archeologové našli v Praze 6 část plastiky doby bronzové

Při opravě Terronské ulice v pražské Bubenči našli archeologové nálezy z mladší doby bronzové. ČTK o tom informovala radní Prahy 6 Ingrid Kejkrtová. Zajímavostí podle archeologů je nález keramické plastiky spodní části nohy. Takový objev je údajně na území Česka ojedinělý. Archeologové odkryli celkem 14 jam, v jedné z nich nalezli kostru z doby zhruba 1400 let před našim letopočtem a více než desítku neporušených objektů, které nyní zkoumají. Je možné, že je další nálezy čekají ještě v ostatních jámách. "Kromě lidské kostry, fragmentu kadlubu na odlévání bronzových předmětů a části bulavy (kulovitého kamenného nástroje), poskytl tento objekt zcela unikátní nález keramické plastiky spodní části nohy od holeně dolů," uvedl Michal Bureš ze společnosti Archeo Pro. Tato "bota" má filigránskou ornamentální výzdobu a podle Bureše může archeologům poskytnout informace o možné podobě odívání v tomto období.

Na festivalu České hrady.cz poprvé vystoupí Bratři Ebenové

Na festivalu České hrady.cz zahrají Bratři Ebenové. Skupina, která věnuje velkou pozornost prostředí, v němž vystupuje, se poprvé představí 31. července v rámci čtvrté zastávky festivalu na hradě Bezděz. Populární skupinu budou mít diváci možnost vidět ještě na poslední zastávce akce 7. srpna na Rožmberku. ČTK to za pořadatele sdělila Martina Reková. "Máme radost, že Bratři Ebenové přijali pozvání na České hrady.cz, protože právě oni koncerty velmi šetří," uvedl za pořadatele Michal Šesták s tím, že hradní atmosféra je bratrům Markovi, Kryštofovi a Davidovi blízká. V pátečním programu se na Bezdězu spolu s Ebeny představí originální písničkář a herec Jiří Schmitzer a skupina Sunflower Caravan. O víkendu se v podhradí představí Divokej Bill ve společném projektu s kapelou Čechomor, Gang Ala Basta, Sunshine, Tleskač, Vladimir 518 & Hugo Toxxx, Chinaski, Hentai Corporation, Monkey Business, Niceland a další. Svůj stan nabídne také Kašpárek v rohlíku. Festival České hrady.cz na předchozích štacích na hradech Točník, Kunětická hora a Rožmberk navštívilo celkem přes 15.000 lidí. Dvoudenní festival je na každém místě vedle hudby také zaměřen na rozvoj turistického ruchu a zviditelnění památek v regionech.

Ve zlínské zoo se narodila tři mláďata tygra ussurijského

Ve zlínské zoologické zahradě se narodila tři mláďata tygra ussurijského. Samice Tanja je přivedla na svět 17. července. V případě, že se nestane nic nepředvídatelného, po dlouhých 26 letech půjde ve Zlíně o první odchov těchto šelem. Informace ČTK zjistila z internetových stránek lešenské zahrady. Zatímco ve volné přírodě se počet tygrů ussurijských odhaduje na 500 kusů, ve světových zoo jich žije nejméně 1000 kusů.

Nedvěd po čtyřletém kralování Čecha vyhrál český Zlatý míč

Fotbalista Pavel Nedvěd, který na konci minulé sezony uzavřel aktivní kariéru v Juventusu Turín, po čtyřleté nadvládě brankáře Petra Čecha vyhrál anketu českých novinářů Zlatý míč. V ní se hodnotily výkony v soutěžním ročníku 2008/09. Šestatřicetiletý Nedvěd triumfoval poprvé od roku 2004 a celkově už pošesté.

Volejbalistky Sluková a Kolocová jsou v Klagenfurtu v osmifinále

Plážové volejbalistky Markéta Sluková a Kristýna Kolocová se na grandslamovém turnaji Světového okruhu v Klagenfurtu probojovaly už do osmifinále. České hráčky po výhře 2:0 nad čínským párem Čang Si, Chuang Jing postoupily z druhého místa ve skupině A do play off a v prvním kole si poradily se Švýcarkami Isabelle Forrerovou a Sarah Schmockerovou rovněž 2:0 za 41 minut. Do kvalifikace se Češky dostaly na poslední chvíli z pozice náhradnic, protože se nepřihlásilo pět párů. "Jsme tady nové a to je možná naše výhoda. Některé soupeřky jsme proto překvapily," řekla Kolocová. Do hlavní soutěže v Klagenfurtu postoupili také Přemysl Kubala s Petrem Benešem, ale první dva zápasy prohráli.

Počasí

Do pátku přetrvá polojasno až oblačno, na východě ojediněle s přeháňkami. Teploty v pátek odpoledne vystoupí na 21 až 25 stupňů Celsia.