Zprávy

Vláda nezaujala stanovisko k rychlejšímu vyvlastňování pozemků

Vláda nevyslovila souhlas ani nesouhlas s poslaneckou novelou zákona o vyvlastnění, která má zrychlit proces odnětí pozemků soukromníkům, především kvůli výstavbě silnic a dálnic. Na tiskové konferenci po jednání kabinetu to uvedl premiér Jan Fischer. S novelou přišli poslanci ODS a ČSSD, sněmovna o ní rozhodne zřejmě v září. Na vládě podle premiéra padala řada argumentů pro a proti, nakonec však neprošel návrh na zamítnutí novely, ani protinávrh na vyslovení souhlasu. "Vláda k tomu nezaujala stanovisko a v tomto smyslu budu informovat předsedu poslanecké sněmovny," uvedl Fischer. Podle ministryně spravedlnosti Daniely Kovářová se diskuse vedla především o tom, zda návrh není v rozporu s ústavou či listinou práv a svobod. Novela má především zrušit automatický odkladný účinek soudní žaloby na akt vyvlastnění. Velká část sporů se vede o cenu pozemků, přičemž do definitivního verdiktu stát nemůže stavět. Dle novely by žaloba neměla automaticky odkladný účinek, o odkladu by ale mohl rozhodnout soud. Mělo by také být možné vyvlastnit například pozemek, který je pronajatý, což dosavadní úprava neřeší. Nájemní právo by ale vyvlastněním zaniknout nemělo. Novela se zabývá i situací, kdy je vyvlastňovaná nemovitost ve spoluvlastnictví více lidí současně. V takovém případě by neměli mít spoluvlastníci na nemovitost předkupní právo.

Plzeňský kraj chce vyvlastnit pozemky pod plánovaným obchvatem

Plzeňský kraj zahájí postup k vyvlastnění soukromých pozemků pod plánovanou krajskou stavbou obchvatu Rokycan a Hrádku u Rokycan. Schválili to krajští zastupitelé. Je to vůbec poprvé, co Plzeňský kraj kvůli krachu všech dosavadních jednání s majitelem pozemků k vyvlastnění přikročí. Osud stavby za zhruba 360 milionů korun už zhruba rok a půl vázne, uvedl ekonomický náměstek hejtmana Milan Chovanec (ČSSD). Kraj se chce pokusit získat na stavbu asi pětikilometrového úseku obchvatu dotaci z Regionálního operačního programu EU. To ale není zatím možné, neboť nemá kvůli chybějícím pozemkům územní rozhodnutí. Majitel polí u Hrádku požaduje za jeden metr čtvereční 10.000 korun, řekl zastupitelům radní pro dopravu Jaroslav Bauer. Podle vedoucího krajského odboru dopravy Jaroslava Vejpravy přitom znalecký posudek ohodnotil pozemek na zhruba 260 korun za metr čtvereční. Jde o téměř 8000 metrů čtverečních pozemků.

Vláda se dohodla s obcemi na memorandu o spolupráci

Vláda se dohodla s obcemi a městy na textu memoranda o spolupráci při řešení hospodářské krize. Chce s nimi spolupracovat i v boji s extremismem. Na společné tiskové konferenci to uvedli premiér Jan Fischer a předseda Svazu měst a obcí České republiky Oldřich Vlasák. Podle Vlasáka se zásadní body dohody týkají hospodářských otázek, především bezúplatného převádění státního majetku obcím či restitucí církevního majetku. Memorandum podle něj také směřuje k tomu, aby samospráva nebyla zatěžována další byrokracií a aby stát nekomplikoval obcím čerpání peněz z fondů Evropské unie. Vlasák také uvedl, že na jednání zazněl i příslib omezit propad rozpočtů obcí v důsledku hospodářské krize. Podle něj to je snaha, aby obce nedoplácely na služby, které vykonávají pro stát. Fischer vyzdvihl také nutnost spolupráce mezi vládou a obcemi při řešení problémů spojených s extremismem, sociálním vyloučením a s předlužeností. Ministr vnitra Martin Pecina podle něj na jednání informoval o posílení policie v oblastech, kde je situace výbušná. Fischer se také s Vlasákem shodl na tom, že městům a obcím pomůže v boji s extremismem i novela shromažďovacího zákona, která čeká na podpis prezidenta Václava Klause. Novela dává úřadům více času na posouzení a případné zakázání ohlášeného shromáždění.

Kabinet schválil novelu vodního zákona, má snížit výdaje firem

Vláda schválila novelu zákona o vodách. ČTK o tom informoval mluvčí ministerstva zemědělství Petr Vorlíček. Nová právní úprava má snížit roční náklady státu i podnikatelů celkem o 240 milionů korun. Zároveň přináší změny, které mají příznivý vliv na životní prostředí a jeho ochranu, uvedl Vorlíček. Úřad odhaduje, že nový zákon ušetří podnikatelům zejména díky zjednodušení administrativy až 130 milionů korun ročně. Ze státního rozpočtu by mělo za rok jít o 110 milionů korun méně. Zákon nově definuje pojem takzvaného přirozeného koryta vodního toku. To podle novely přirozeně vytvořila řeka, nebo je výsledkem její revitalizace. V případě přirozené změny koryta, například v důsledku povodně, nově nebudou správci toků nuceni koryto upravovat. Pouze v případě, že řeka následně zasáhne na soukromý pozemek, bude moci jeho vlastník požádat o navrácení toku do původního koryta. Bude také moci nabídnout pozemek státu k odkoupení. Nový prvek v zákoně dle úřadu přináší ulehčení pro správce vodních toků, odstranění zbytečné regulace koryt je navíc příznivé pro přírodu.

Vláda schválila plošný postřik komárů na Třeboňsku

Vláda schválila plošný postřik proti komárům v Chráněné krajinné oblasti Třeboňsko. Po jednání vlády to řekl premiér Jan Fischer. O výjimku usilovalo město Třeboň, protože rozmnožený hmyz obtěžuje zejména turisty v kempech a tábořištích. "My už jsme se v první vlně na jaře snažili hledat cesty, jak se komárů zbavit. Biologický postřik ale ničí jen larvy. Jakmile hmyz vyletí, nefunguje to," řekl ČTK starosta Třeboně Jan Váňa. Situaci pak ještě zhoršily záplavy, které přináší pro rojení komárů ideální podmínky. Letos už se podle starosty podaří situaci pouze zmírnit, hlavní opatření chystá město jako prevenci před příští sezonou.

Katastr začne užívat datové schránky na podzim, ale s omezením

Datové schránky katastrálních úřadů by měly být v provozu od přelomu října a listopadu. Využití internetu pro podávání listin na katastr nebo naopak pro jejich získání ale bude omezené. Přes datové schránky tak nebude možné doručovat například návrhy na vklad. ČTK to zjistila z internetových stránek Českého úřadu zeměměřického a katastrálního (ČÚZK). "Návrh na vklad totiž musí být provázen povinnou přílohou, kterou je listina, na základě které má být právo zapsáno do katastru, a právě povaha této listiny, která má být později opatřena doložkou o provedení vkladu a vrácena účastníkům řízení, neumožňuje doručení prostřednictvím datových schránek," uvedli úředníci. Zákon dále podle úřadu nepřipouští, aby byly pomocí datových schránek zasílány geometrické plány. Týká se to i listin, jejichž součástí geometrické plány jsou. Využít datovou schránku bude při komunikaci s katastrem naopak možné v případě žádosti o poskytnutí údajů, stáhnutí návrhu na vklad, ohlášení změny adresy trvalého pobytu nebo stížnosti. Systém datových schránek poběží až do konce října v přechodném období, kdy se k němu budou připojovat jednotliví uživatelé. Od podzimu by měla přes elektronické schránky směřovat veškerá úřední korespondence.

EU vyjádřila Praze podporu kvůli kanadským vízům pro Čechy

Země Evropské unie na jednání ministrů zahraničí v Bruselu vyjádřily Česku solidaritu ve sporu s Kanadou ohledně víz, které Ottava vůči Čechům nedávno obnovila. Novinářům to řekl šéf švédské diplomacie Carl Bildt, který jednání vedl za švédské předsednictví. Ministři však prý nejednali o tom, že by EU jako celek mohla zavést víza pro Kanaďany. "Všechny členské státy vyjádřily velmi silnou solidaritu s Českou republikou. Doufám, že dialog s kanadskými úřady povede k rychlému řešení," řekl Bildt. Podle něj je nicméně nyní míček na straně Evropské komise, která by měla patrně v září vydat zprávu hodnotící situaci kolem víz. V ní by mohla teoreticky navrhnout reciproční opatření, která by vedla k zavedení víz pro Kanaďany při cestování do celé EU. Švédská ministryně pro evropské záležitosti Cecilia Malmströmová nicméně ČTK řekla, že EU včetně Česka nechce, aby celý problém eskaloval. Proto se podle ní ministři v této fázi ani nebavili o nějakých odvetných opatřeních, třeba o tom, že by vlády jednotlivých členských států kvůli obnovení víz pro Čechy nyní povolaly kanadské velvyslance vyslané do těchto zemí. "Nechceme tu situaci řešit konfliktem a nechceme z této otázky udělat krizi," řekl po jednání i šéf české diplomacie Jan Kohout. Kanada je podle něj velmi důležitým partnerem pro ČR i pro celou unii, a také spojencem řady zemí v Severoatlantické alianci. "Největší zbraní je, že se unie postaví za jednoho ze svých členů a že bude mluvit jedním hlasem," doplnil český ministr pro evropské záležitosti Štefan Füle. "Nejde o to zavést víza Kanadě, ale dosáhnout stavu, který byl ještě 13. července dopoledne, to znamená, že byl bezvízový styk s Kanadou," doplnil Kohout.

MF musí upravit návrh rozpočtu, vláda jej projedná 24. srpna

Ministr financí Eduard Janota do 17. srpna připraví kvůli zhoršenému ekonomickému výhledu nové varianty státního rozpočtu pro příští rok. Vláda by materiál měla následně projednat 24. srpna, informoval na tiskové konferenci po jednání vlády premiér Jan Fischer. Janota má podle Fischera za úkol vypracovat varianty dopadu na základě červencových prognóz ekonomického vývoje. Vládě by měl následně předložit varianty dalšího postupu. Vláda má podle Fischera velmi malý manévrovací prostor pro úspory, protože 80 procent všech výdajů rozpočtu je daných zákonem.

Vláda schválila úvěrovou smlouvu s Lotyšskem na 200 milionů eur

Vláda schválila návrh úvěrové smlouvy mezi Českou republikou a Lotyšskem, která právně zajistí Lotyšsku finanční pomoc za 200 milionů eur (zhruba 5,5 miliardy korun). Na tiskové konferenci po jednání vlády o tom informoval premiér Jan Fischer. Zákon o státním dluhopisovém program na poskytnutí finanční pomoci podepsal prezident Václav Klaus již na počátku dubna. Důvodem poskytnutí půjčky je stabilizace lotyšské ekonomiky, která se do výrazných problémů dostala po vypuknutí světové finanční krize. Suma má být rozdělena, polovina bude poskytnuta letos, zbývajících 100 milionů eur v příštím roce. Za peníze získané prodejem těchto dluhopisů Česko poskytne Lotyšsku sedmiletou bezúročnou půjčku. Veškeré náklady spojené s půjčkou budou hrazeny Lotyšskem.

Vláda odložila rozhodnutí, jak vyřešit část ruského dluhu

Vláda odložila na své příští zasedání rozhodnutí, jak postupovat dál ve vztahu ke společnosti BMC Agro-Industry, která byla v roce 2000 pověřena vypořádáním části dluhu někdejšího Sovětského svazu. Novinářům to po jednání kabinetu řekl premiér Jan Fischer. Podle návrhu ministerstva financí by bylo možné získat od BMC Agro-Industry do roku 2017 splátky v celkové výši přes 17,6 milionu dolarů (přes 300 milionů korun). Ministerstvo navrhovalo vztahy se společností urovnat přesto, že firma své předchozí závazky vůči státu nedodržela, i když tehdy měla za dluh do státní kasy zaplatit jen asi polovinu nyní domluvené částky. BMC Agro-Industry nedávno média spojila s lidmi z okolí Filipa Bušiny, kontroverzního podnikatele a do nedávné doby také spolupracovníka středočeského hejtmana Davida Ratha. Bušina, který se znal s bývalým předsedou představenstva BMC Agro-Industry a synem nynějšího předsedy představenstva Davidem Belousem, nyní čelí obvinění ze stamiliónových podvodů. Ve firmě působil po určitou dobu i tehdy vlivný místopředseda ČSSD Karel Machovec.

V březnu roku 2000 schválila vláda tehdejšího premiéra Miloše Zemana, že Rusko část dluhu zaplatí dodávkou tří kusů letounu Jak 42D, které BMC Agro-Industry jako prostředník převezme a následně prodá. Odepsat se tak mělo podle rozhodnutí vlády celkem 54 milionů dolarů. Podle deníku Mladá fronta Dnes i důvěryhodného zdroje ČTK však nynější předseda představenstva firmy Anatolij Belous sice získané stroje skutečně prodal, peníze ale nikdy státu neodevzdal. Podle MfD byla na Belouse podána žaloba pro poškozování věřitele, kterým je český stát.

Dobrovolné návraty budou i pro cizince, kteří jsou v ČR nelegálně

Od 15. září se budou moci hlásit do projektu dobrovolných návratů i cizinci, kteří v ČR pobývají nelegálně. Letenku si buď uhradí sami, nebo vycestují na náklady českého státu. Motivací pro přihlášení do projektu je to, že se do ČR budou moci vrátit dříve než v případě, že by byli vyhoštění. ČTK to řekla Hana Malá z tiskového odboru ministerstva vnitra. Nelegálně pobývající cizinci budou rozděleni do dvou skupin. V první budou lidé bez vlastních finančních prostředků, ministerstvo jim uhradí letenku a ubytování na poslední noc před odletem. Čeká je však delší zákaz pobytu v ČR než druhou skupinu. Do druhé skupiny budou zařazeni ti, kteří si letenku do vlasti uhradí sami. Projekt pro cizince pobývající v Česku nelegálně potrvá do 15. prosince. Projekt dobrovolných návratů funguje od 16. února a má snížit riziko kriminality, které souvisí s nelegálním pobytem nezaměstnaných cizinců. Prozatím se do něj mohli hlásit jen ti, kteří mají v ČR legální pobyt.

Čeští dobrovolníci opravují na Ukrajině nemocniční pokoje

Jedenáct dobrovolníků ze zlínské humanitární organizace Samari a brněnské Pomoci bez hranic opravuje v ukrajinském Vinogradovu tři nemocniční pokoje pro pacienty kardiologického oddělení, které jsou v havarijním stavu. ČTK to sdělila jednatelka Samari Alena Rusová. Dobrovolníci tak navázali na loňskou pomoc, kdy v téže nemocnici zrekonstruovali pokoje za půl milionu korun. Podstatná část areálu nemocnice byla postavena v době Československa. Do údržby a modernizace budov se v posledních letech investovalo jen minimálně. Stav objektů, vnitřní zařízení a technické vybavení jsou v havarijním stavu. "Vedení nemocnice proto hledá možnosti pomoci v ekonomicky stabilnějších zemích, mimo jiné i v České republice, ke které mají tady na Zakarpatské Ukrajině vřelý vztah," přiblížil vedoucí brigády František Tomanec. Tomanec pořádá humanitární brigády na Ukrajině již několik let. Loni se pod jeho vedením podařilo opravit pět pokojů kardiologického oddělení.

Vláda schválila přesun peněz v rozpočtu MPSV na nezaměstnané

Vláda podpořila přesun 2,7 miliardy korun v rámci rozpočtu ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) na podporu v nezaměstnanosti, pro zaměstnance podniků v platební neschopnosti a na dotace sociálním službám v regionech. Podle premiéra Jana Fischera jsou tyto peníze k dispozici, protože je MPSV ušetřilo proti původně plánovaným výdajům na letošní rok. Nezaměstnanost v Česku v polovině roku vzrostla na 8 procent z květnových 7,9 procenta. V nárůstu nezaměstnanosti se odráží hospodářská krize, míra nezaměstnanosti podle analytiků ještě poroste a příští rok by mohla dosáhnout deseti procent. Loni touto dobou byla nezaměstnanost pětiprocentní. Mluvčí MPSV Štěpánka Filipová už dříve uvedla, že ze schválených 2,7 miliardy korun půjde navíc na výplatu podpor v nezaměstnanosti 1,5 miliardy korun, na krytí insolvence 312 milionů korun a na neinvestiční dotace sociálním službám v regionech 800 milionů korun.

Prvních 118 sklářů z Karolinky požádalo o ušlé mzdy

Prvních 118 bývalých zaměstnanců skláren v Karolince na Vsetínsku, které jsou součástí novoborského Crystalexu, v pondělí podalo žádost o proplacení dlužných mezd. Možnost měli přímo v areálu skláren, kde pro ně vsetínský úřad práce zřídil speciální pracoviště. ČTK to řekla předsedkyně podnikových odborů Helena Langrová. Další dvě skupiny budou mít možnost žádost podat ještě v úterý a ve středu. Úřad práce rozdělil skláře do tří skupin podle počátečních písmen jejich příjmení. "Dohromady je to asi 290 lidí, kteří mají na něco nárok," vysvětlila Langrová. Skláři mohou od státu získat náhradu do výše tří měsíčních platů. Umožňuje to novela insolvenčního zákona, která nyní vstoupila v platnost.

V Nové Roli přijímá ÚP žádosti lidí z porcelánek o úhradu mezd

V Nové Roli přijímá od pondělního rána úřad práce na dvou detašovaných pracovištích žádosti lidí zkrachovalé firmy Karlovarský porcelán (KP) o úhradu dlužných mezd, a to na novorolské radnici i přímo v porcelánce. Ředitel úřadu práce Kamil Řezníček odhaduje, že by mohlo žádost podat minimálně 800 ze zhruba tisícovky propuštěných lidí.

V ČR přibylo 20 případů prasečí chřipky, celkem je 63 nakažených

V Česku přibylo během víkendu dalších 20 případů prasečí chřipky. Jde zatím o největší jednorázové zvýšení počtu infikovaných. Celkem už je v Česku 63 potvrzených případů, uvedlo ministerstvo zdravotnictví. Nákazy potvrdila Národní referenční laboratoř pro chřipku ve Státním zdravotním ústavu. Ani u jednoho nemocného nejsou hlášeny závažnější komplikace. Naprostá většina z nich je v domácí izolaci a zotavuje se bez léčby antivirotiky. Jde zejména o pacienty, kteří přicestovali ze zemí s výskytem prasečí chřipky, tedy USA, Británie, Španělska a dalších, případně byli ve styku s občany těchto zemí na území Česka. Hygienici zaznamenali také druhotné nákazy v rodinách, uvedlo ministerstvo. V nemocnicích je nyní sedm lidí.

Letos přibylo v Česku 75 HIV pozitivních, osm zemřelo na AIDS

Za první polovinu letošního roku přibylo v Česku 75 lidí, kterým byla potvrzena nákaza virem HIV. Za celý loňský rok testy potvrdily infekci 147 lidem. Loni přitom šlo o největší meziroční nárůst od poloviny 80. let, kdy se začal virus HIV v ČR testovat. Vyplývá to ze statistik Státního zdravotního ústavu (SZÚ). Celkem se v republice nakazilo virem HIV už 1264 lidí, z toho 278 onemocnělo AIDS. Letos na AIDS zemřelo osm lidí. Téměř polovina pozitivních, 604 případů, připadá na Prahu. ČR stále patří mezi země s nejnižším výskytem HIV pozitivních. Podle některých odborníků je ale nakažených daleko více, neboť část infikovaných o viru ve svém těle neví.

Klienti po bouřce nahlásili pojišťovnám škody přes sto milionů korun

Klienti nahlásili pojišťovnám po čtvrteční bouřce tisíce škod za celkem více než sto milionů korun. Nejvíce pojistných událostí vzniklo ve Středočeském a v Libereckém kraji. Nejčastější škodou jsou rozbité střechy následkem vichřice. Vyplývá to z ankety ČTK mezi největšími tuzemskými pojišťovnami.

PGRLF dosud schválil k podpoře úvěry za půl miliardy korun

Podpůrný garanční rolnický a lesnický fond (PGRLF) dosud schválil na podporu pro krizí postižené zemědělce úvěry za více než půl miliardy korun. ČTK to sdělilo ministerstvo zemědělství. Podpora z PGRLF má tuzemským zemědělcům pomoci vyrovnat se zejména se sníženou ochotou bank poskytovat provozní úvěry či s rostoucí úrokovou mírou u těchto úvěrů. O dotaci na úvěry v rámci protikrizových programů mohou zemědělci žádat do konce roku 2010.

Stát předal zdarma obcím v Plzeňském kraji všech sedm přechodů

Stát už převedl zdarma obcím v Plzeňském kraji všech sedm hraničních přechodů. Folmavu u Domažlic si oficiálně převezme v pátek obec Česká Kubice. ČTK to řekl zástupce ředitele Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) Ladislav Nový. První přechod, Svatou Kateřinu na Klatovsku, předal plzeňský úřad v polovině loňského října. Starostové obcí vesměs kvitují rychlost, s jakou ÚZSVM převody vyřizoval. "Folmavu si jako poslední oficiálně převezme obec Česká Kubice tento pátek. Vše už je podepsané. Návrh nového vlastníka do katastru podáme tentýž den a od 1. srpna bude přechod patřit obci," dodal. Současně ukončí státní úřad smlouvy na ostrahu objektů Folmavy. Posledního června předal ÚZSVM přechod Železná Ruda stejnojmennému městu.

Areály celnic zrušených po vstupu ČR do schengenského prostoru v prosinci 2007 už získaly v Plzeňském kraji Nemanice, Všeruby a Bělá na Radbuzou, vše na Domažlicku, dále na Klatovsku Železná Ruda a Nýrsko a starý přechod Rozvadov na Tachovsku převzala stejnojmenná obec. Většinu nové celnice tam získá státní Ředitelství silnic a dálnic, které tam vybuduje dálniční odpočívadlo. Obce zpravidla chtěly mít bývalé celnice pod kontrolou, aby se z nich nestaly tržnice nebo noční klub. Chtějí tam zřídit ubytovny a další služby pro turisty, z pronájmů objektů podnikatelům plánují inkasovat peníze na obecní investice.

Praha 1 nahradí bezdomovecké centrum záchrankou

Rada první městské části rozhodla, že denní centrum pro bezdomovce pod pražskou magistrálou příští rok skončí. Nahradit jej má stanoviště záchranné služby. ČTK to řekl radní Prahy 1 Filip Dvořák (ODS). Záchranná služba tento návrh vítá, podle jejího ředitele a senátora za ODS Zdeňka Schwarze právě v oblasti Nového Města záchranka vyjíždí nejčastěji, ale žádné stanoviště tam nemá. Loni tam zaznamenala přes 4600 výjezdů, na Vinohradech to bylo 4093, na Žižkově 3626 a na Smíchově 3245. Pod magistrálou by mohla podle Schwarze mít trvale osm sanitních vozidel a dva vozy pro přepravu lékaře k zásahu.

Sdružení Naděje, které centrum provozuje, doufá, že mu hlavní město pomůže. Pražský magistrát slíbil, že se pokusí přemluvit jinou městskou část, aby přemístění mobilního objektu na své území povolila. Objekt pod magistrálou, který je složený z unimobuněk, nahradil na podzim 2007 středisko v sousední Bolzanově ulici, kterou musela Naděje opustit. Podle ředitelky pražské pobočky sdružení Naděje Petry Lakatošové je denní středisko pro bezdomovce velmi důležité nejen svou lokalitou, ale také tím, že v objektu sídlí lékař. "Kam půjdou? Jinde je neošetří," poznamenala Lakatošová. Podle ní politiky, kteří o budoucnosti objektu rozhodují, osud bezdomovců nezajímá, protože to nejsou voliči.

Jihomoravští lidovci nesouhlasí se stavbou další mešity v Brně

Jihomoravští křesťanští demokraté jsou proti stavbě druhé mešity v Brně. Záměr nedávno oznámila tamní islámská komunita. Podle předsedy jihomoravské KDU-ČSL Stanislava Juránka by se muslimové, kteří v Česku chtějí žít, měli přizpůsobovat místním tradicím. "Bylo by velkou chybou nechat si je (tradice) vytlačovat cizí kulturou a náboženstvím," řekl novinářům. Zástupce brněnské islámské nadace Muníb Hasan s Juránkem nesouhlasí. Připomněl, že brněnští muslimové v minulosti vždy odmítali jakýkoli radikalismus či útlak. Podle místopředsedy KDU-ČSL Davida Macka lidovci, mnohdy křesťansky založení, uznávají svobodu náboženského vyznání. Některé požadavky islamistů ho však prý znepokojují. Například Vladimír Sáňka v příručce Povolené a zakázané v islámu podle Macka uvádí, že muslimové nemusí poslouchat nikoho, kdo nehlásá islám. Příručka dále ukládá trest smrti pro nevěrné ženy a odpadlíky od islámu, řekl Macek. Hasan zdůraznil, že jde o věty vytržené z kontextu. Podle něj je navíc nutné posuzovat nikoli názory jednotlivců, ale učení samotných církví. Muslimové mají mešitu ve Vídeňské ulici v Brně a chtěli by si postavit druhou. Mešita je v ČR také v Praze.

Zpěvák obviněný po akci neonacistů v Plzni do vazby nepůjde

Třicetiletý muž, který byl zatím jako jediný obviněn v souvislosti se sobotní oslavou neonacistů v Plzni, do vazby nepůjde. Rozhodl o tom státní zástupce. Muž z Českých Budějovic bude vyšetřován na svobodě. Podle policie se jedná o člena hudební skupiny, který na oslavě zpíval píseň, v níž projevoval sympatie k nacismu. Hrozí mu až tři roky vězení.

Jožin z bažin v ruské verzi si utahuje z premiéra Putina

Novým ruským hitem se stala píseň na nápěv populárního songu Ivana Mládka ze 70. let Jožin z bažin. Ruská skupina Murzilki International využila melodii pro břitký text, kterým si tak trochu utahuje z ruského premiéra Vladimira Putina. Podle listu Komsomolskaja pravda ji slyšely asi tři miliony lidí a video, které se objevilo na serveru YouTube, označují nadšené ohlasy za geniální megaklip. Mládka, který sklízí úspěchy z novodobé popularity Jožina také v Polsku, ruská volba potěšila.

Bohemians 1905 při návratu do ligy remizovali s Brnem

Fotbalisté Bohemians 1905 se při návratu do první ligy vítězství nedočkali a v úvodním kole nové sezony remizovali s Brnem 0:0. "Klokani" měli v pondělí v zaplněném Dolíčku většinu utkání převahu, ale hostující obranu se jim překonat nepovedlo. Bohemians se vrátili do ligy po roční pauze a jejich obnovená premiéra v soutěži přilákala do Dolíčku přes sedm tisíc fanoušků, kteří vytvořili tradičně skvělou kulisu.

Fučík na MS zaplaval český rekord, do semifinále však neprošel

Český reprezentant Tomáš Fučík na plaveckém mistrovství světa v Římě vylepšil časem 56,10 sekundy národní rekord na 100 metrů znak. Na postup do semifinále mu to však nestačilo. V rozplavbách skončili také další Češi Květoslav Svoboda, Simona Baumrtová, Petra Klosová, Petra Chocová a Martina Daňková. Český reprezentant Svoboda obsadil se ztrátou téměř 4,5 vteřiny 46. místo a nepostoupil. Do semifinále na 100 m znak neprošla ani jedna z českých reprezentantek. Baumrtová sice zaostala za českým rekordem Ilony Hlaváčkové jen o pět setin, s časem 1:01,79 však obsadila 26. místo. Hned za ní skončila Klosová, která byla o čtyři setiny pomalejší. České plavkyně Chocová s Daňkovou obsadily 45. a 51. místo.

Štěpánek i Berdych jsou v žebříčku ATP v elitní dvacítce

Nejlepší čeští tenisté Radek Štěpánek i Tomáš Berdych jsou v novém vydání světového žebříčku ATP v elitní dvacítce. Oba si oproti minulému týdnu polepšili o dvě místa: Štěpánek je nyní sedmnáctý a Berdych devatenáctý.

Počasí

Přibývající oblačnost, která potrvá až do úterního odpoledne, na většině území doprovodí déšť nebo přeháňky. Teploty v úterý přes den vystoupí na 20 až 24 stupňů Celsia.