Zprávy
CVVM: Fischerově vládě důvěřuje nadpoloviční většina lidí
Úřednické vládě Jana Fischera v červnu důvěřovalo 55 procent české veřejnosti, tedy dvaapůlkrát více, než kolik lidí důvěřovalo v dubnu předchozímu koaličnímu kabinetu Mirka Topolánka. Vládě v demisi tehdy věřilo 20 procent lidí. Vyplynulo to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Důvěra ve Fischerovu vládu je zároveň nejvyšší projevená důvěra vládě od září 2008. Nejvíce Čechů důvěřuje ale prezidentovi republiky, v červnu to bylo 66 procent lidí. Od května se tento podíl zvýšil o pět procentních bodů. Ombudsmanovi v červnu věřilo 65 procent lidí.
Tradičně velký počet lidí důvěřuje i obecním a krajským zastupitelstvům. Svou důvěru jim vyjádřilo 64 a 46 procent dotázaných. V porovnání s předchozím průzkumem se v jejich případě výsledky příliš nezměnily. Osmadvacet procent populace důvěřuje Senátu a o tři procenta nižší důvěru získala Poslanecká sněmovna. Od května si obě parlamentní komory polepšily, konkrétně o čtyři a šest procent. Ústavnímu soudu věří 52 procent dotázaných.
Spokojenost se současnou politickou situací vyjádřilo 12 procent lidí a nespokojenost 59 procent. Zhruba čtvrtina Čechů uvedla, že není spokojena, ani nespokojena. Oproti květnu se výsledky zásadně nezměnily.
Státní dluh do konce června stoupl na téměř 1,14 bilionu korun
Státní dluh České republiky stoupl ke konci června na 1,137 bilionu korun. Od počátku roku se tak zvýšil o téměř 138 miliard korun. Informovalo o tom ministerstvo financí. Na každého Čecha připadá dluh více než 108.000 korun. Za posledních 12 měsíců stát zvýšil svůj dluh o 204 miliard korun. Za celý loňský rok pak stoupl státní dluh o přibližně 107 miliard korun. Státní dluh tvoří dluhy centrální vlády a vzniká především hromaděním schodků státního rozpočtu. Státní dluh je financován pokladničními poukázkami, státními dluhopisy, přímými půjčkami nebo například půjčkami od Evropské investiční banky. "Vzhledem ke světové finanční krizi, a tím i vyšší výpůjční potřebě vlády, byly překročeny vyhlášené cíle finančního programu," upozornilo ministerstvo. Státní dluh spolu s dluhy zdravotních pojišťoven, mimorozpočtových fondů a místních rozpočtů vytváří takzvaný veřejný dluh. Podle analytiků je současný veřejný dluh ve srovnání s okolními zeměmi relativně nízký a stabilizovaný, hrozí ale jeho výrazný růst.
MMF zhoršil odhad poklesu globální ekonomiky na 1,4 procenta
Světová ekonomika letos klesne asi o 1,4 procenta, příští rok by se ale měla vrátit k růstu, který by mohl dosahovat 2,5 procenta. Ve svém aktualizovaném výhledu to uvedl Mezinárodní měnový fond (MMF). Prognóza je nepatrně horší, než fond uváděl v dubnu, kdy letošní propad odhadoval na 1,3 procenta.
Prezident Klaus podepsal dohodu o přistoupení k trestnímu soudu
Prezident Václav Klaus podepsal dohodu o přistoupení Česka k Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC). ČTK to sdělil Martin Erva z tiskového odboru Hradu. Českou republiku za to, že stále neratifikovala zavedení ICC, v lednu kritizovalo parlamentní shromáždění Rady Evropy. Český parlament uznal mezinárodní tribunál po několikaletém váhání loni v říjnu, kdy ho schválila Poslanecká sněmovna. Senát tak učinil o tři měsíce dříve. Se schvalováním smlouvy parlament otálel kvůli pochybnostem, zda je dokument v souladu s českým ústavním pořádkem. Za to se zaručil tehdejší ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS). Česko bylo posledním státem Evropské unie, který dohodu neměl schválenu, byť ji jeho zástupci podepsali už v dubnu 1999. Soud ale zatím neuznaly Rusko, Čína nebo USA, což jsou tři z pěti stálých členů Rady bezpečnosti OSN. Úkolem Mezinárodního trestního soudu je stíhat nejzávažnější zločiny proti lidskosti, válečné zločiny a genocidy.
Azyl v Kanadě dostalo 132 Čechů, většina žádostí byla zamítnuta
Kanada loni a za první čtyři měsíce letošního roku udělila azyl 132 českým žadatelům. Rada pro přistěhovalectví a uprchlíky za tu dobu stihla projednat a uzavřít 334 českých žádostí, z toho většinu zamítla. Úřady ovšem zatím projednaly jen zlomek z celkem 2581 českých žádostí. Vyplývá to z informací kanadského velvyslanectví v Praze, které získala ČTK. Kanadské velvyslanectví v Praze uvedlo, že úřady v letošním prvním pololetí zaregistrovaly 1720 českých žádostí, což je dvakrát víc než za celý loňský rok. ČR je v počtu žadatelů hned za prvním Mexikem. Kvůli tomu Ottawa vážně hrozí Praze opětovným zavedením víz.Do Kanady jezdí z Česka vesměs Romové, kteří si stěžují na diskriminaci.
Kohout: O vízech pro Čechy do Kanady bude jednat Barroso v Aquile
Do vyjednávání o udržení bezvízového styku s Kanadou zapojilo Česko i Evropskou komisi. Ministr zahraničí Jan Kohout rádiu Impuls řekl, že téma probere končící šéf Evropské komise José Barroso na okraji summitu G8 v italské Aquile s Kanaďany. Výsledky diplomatických jednání mezi Prahou a Ottawou, která mají pokračovat do konce týdne, vidí Kohout nicméně spíše pesimisticky. Kanada podle něj svou mediální politikou naznačuje, že k zavedení víz přistoupí. Ministr zahraničí považuje situaci za nedůstojnou. Podle neoficiálních informací chce Kanada o vízech rozhodnout do začátku příštího týdne, oficiálně ale tuto informaci české diplomacii nikdo nepotvrdil, uvedl Kohout. Podle Kohouta reaguje Kanada příliš ostře, Praha hledá řešení, které by nepostihovalo české občany plošně. Ve hře je podle Kohouta například zavedení kontrol na letištích a řada dalších měkčích opatření, než zrušení bezvízového styku.
Za migrací Romů do Kanady jsou údajně určité profesní zájmy
Migraci českých Romů do Kanady za azylem provází klientský systém, na kterém mají "profesní a finanční zájem" bývalí občané České a Slovenské republiky. Ve zprávě, kterou loni zadal jeden z úřadů státní správy, to uvádí sociolog Roman Krištof, bývalý ředitel kanceláře Rady vlády pro záležitosti romské komunity. V dokumentu, jehož závěry má ČTK k dispozici, jako "prospektorku" azylové migrace přímo jmenuje bývalou studentku romistiky na Univerzitě Karlově v Praze Karolínu Bánomovou z Ústí nad Labem, která v Kanadě získala azyl v roce 1997, a Paula St.Claira, vedoucího Romského komunitního centra v Torontu. "Dává skrze neformální informační síť zájemcům o azylovou migraci vědět, kdy je vhodná doba k příletu do Kanady a podání žádosti o azyl. Takovouto vhodnost časování Bánomová určuje podle informací od členů kanadského výboru pro přistěhovalectví a utečence (IRB), u kterých požívá důvěry a uznání," napsal Krištof v materiálu. Bánomová se na webu romea.cz proti Krištofovým tvrzením v rozhovoru pro Lidové noviny ostře ohradila s tím, že jde o obvinění bez důkazů na základě "vyšinuté teorie". Krištof Bánomovou a St.Claira v textu označuje za "prospektory". "Být prospektorem je druh výdělečné činnosti založené na zprostředkovatelství, která nemusí nijak kolidovat se zákony té které země, a v tomto případě nekoliduje. Prospektor je termín sociálních věd, respektive migračních studii, není v něm a priori nic hanlivého," reagoval pro ČTK Krištof.
Starostům zatopených obcí na jihu Čech vadí nedostatek prevence
Starostům obcí na jihu Čech, které v posledních dvou týdnech vyplavily přívalové deště a rozvodněné řeky, vadí údajně neudržované toky i stav krajiny. Chtějí se více zaměřit na prevenci povodní, které podle nich mohou přijít kdykoli znovu. Podle zástupců vlády, kteří se setkali se starosty ve Vodňanech, by mohla finanční pomoc přijít už do měsíce. Na jihu Čech podle odhadů letos záplavy napáchaly stamilionové škody. Podle starostky Volyně Lenky Nestřebové se dalo škodám předejít, pokud by bylo vyčištěno koryto řeky Volyňky. Ležela tam ale prý půlmetrová vrstva bahna. Vodňanský starosta Václav Heřman zdůraznil, že chyby se dělají i v hospodaření na polích, kde se pěstuje hlavně řepka či kukuřice, a krajina není schopna zadržet žádnou vodu. Pomoci by podle starostů mohlo i hustější rozmístění srážkoměrů. Obce by varovaly před jinak nepředvídatelnými přívalovými lijáky. Podle prachatického starosty Jana Bauera obce i podnikatelé volají také po poradenství. "Jenom se vynakládají peníze na odstraňování škod, přitom se to může stát za pár dní znovu," zdůraznil Bauer. Chybou také je povolování staveb v záplavových zónách.
Pojišťovny evidují po záplavách škody za 1,45 mld. korun
Klienti nahlásili tuzemským pojišťovnám po záplavách, které zasáhly v minulých dnech a týdnech část země, 11.621 škod za celkem 1,45 miliardy korun. Pojišťovny odhadují, že počet pojistných událostí přesáhne 17.000 a celkové škody se přiblíží dvěma miliardám korun. Vyplývá to z aktuální statistiky, kterou ČTK poskytla Česká asociace pojišťoven (ČAP). Pojišťovny doposud vyřídily téměř 1300 škod za více než 44 milionů korun. Na zhruba čtyři stovky ještě nevyřízených pojistných událostí vyplatily na zálohách dalších 27 milionů korun. Třetí nejtragičtější záplavy v novodobé historii Česka si vyžádaly nejméně 14 lidských životů a způsobily škody až šest miliard korun. Humanitárním organizacím se zatím podařilo vybrat 60 milionů korun.
Noční bouřky škody nenapáchaly, přívalové deště zatím nehrozí
Kvůli vydatnému dešti stoupla v noci na středu hladina Dyje, rozvodnily se i menší toky v povodí Odry. Voda už ale žádné škody nenapáchala. Podle Českého hydrometeorologického ústavu totiž pršelo oproti původnímu očekávání méně. Meteorologové ve středu dopoledne odvolali výstrahu před extrémními srážkami, která měla původně platit až do večera.
České osobnosti otevřeným dopisem reagují na situaci v ČT
Na představitele nejvýznamnějších politických stran se k situaci v České televizi otevřeným dopisem obrátilo sto osobností domácího kulturního a veřejného života. Signatáři vyzývají politiky, aby v roce dvacátého výročí demokratických změn v ČR přestali přehlížet podle nich skandální chování a jednání Rady České televize a přispěli svým veřejným odmítnutím ke zrušení nereprezentativního výběrového řízení na místo generálního ředitele ČT, kterým Rada ČT údajně jen pokračuje v záměru obsadit tuto funkci předem dohodnutým člověkem. Mezi signatáři výzvy jsou Zdeněk Svěrák, Jiří Krejčík, Juraj Herz, Hana Hegerová, Věra Chytilová, Ludvík Vaculík, Olga Sommerová, Jan Svěrák, Petra Procházková, Fero Fenič, Břetislav Rychlík, Jiří Stránský, Daniela Fischerová, Eva Salzmannová, Jiří Žáček, Filmový a televizní svaz (FITES), Asociace režisérů a scénáristů (ARAS), představitelé Rady uměleckých obcí, PEN klubu, Obce spisovatelů, signatářů Charty 77 a další.
Rada ČT podle signatářů, až na čestné výjimky, prý dávno není zástupcem a orgánem veřejnosti, ale seskupením lobbistů bránícím své osobní zájmy nebo zájmy politických stran, které je do této pozice delegovaly. Profesní a odborné složení Rady dokazuje, že nezastupují skutečnou vůli ani přirozené většiny občanů země, kteří jsou povinni platit provoz ČT svými koncesionářskými poplatky, konstatují signatáři. "Rada ČT přehlíží či přímo kryje šokující množství skandálů. Od tristního stavu programu, přes ekonomické podvody po nárůst naprosto nekvalifikovaných lidí v managementu současné České televize. Lidí mnohdy spojených s totalitním režimem, jeho bezpečnostními složkami, lidí bez jakékoliv kvalifikace či praxe v tak komplikovaném a náročném oboru," stojí dále v prohlášení.
Penc se kvůli databázím StB obrátí na správní soud
Aktivista Stanislav Penc se kvůli rozhodnutí Archivu bezpečnostních složek nezveřejnit elektronické databáze komunistické Státní bezpečnosti (StB) obrátí na soud. Věří, že správní soud mu dá za pravdu a nařídí archivu zpřístupnit seznamy na základě zákona o svobodném přístupu k informacím. Bývalý disident Penc letos v březnu požádal archiv, který je podřízen Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR), o poskytnutí kopií elektronických databází vzniklých na základě činnosti bývalých tajných služeb komunistického režimu. Archiv mu nevyhověl s tím, že zákon mu nedovoluje tyto databáze zveřejnit. Zamítl i Pencovo následné odvolání. Penc proto podá příští týden podnět na soudní přezkum tohoto rozhodnutí. Aktivista vytýká ÚSTR, že zatajuje některé informace a ke zveřejnění si vybírá mediálně zajímavé kauzy. Rozhodl se proto zpřístupnit na internetu seznamy EZO (evidence zájmových osob) a SEZO (sjednocená evidence zájmových osob), které údajně obdržel od bývalého československého ministra vnitra a později prvního předsedy slovenského Ústavu paměti národa Jána Langoše. ÚSTR a archiv tvrdí, že databáze nemohou zveřejnit, protože podle zákona nejde o archiválie. Navíc upozorňují na to, že tyto elektronické seznamy nejsou kompletní a obsahují řadu chyb.
Soud: Stát nese odpovědnost za zranění muže na CzechTeku
Obvodní soud pro Prahu 7 uznal oprávněnost žaloby, kterou se Tomáš Pavlacký domáhá na ministerstvu vnitra náhrady škody za utrpěné zranění oka na technoparty CzechTek v roce 2005. Rozsudek zatím není pravomocný. O tom, kolik peněz má vnitro Pavlackému zaplatit, se bude rozhodovat až v další části řízení. Pavlacký se žalobou dožadoval toho, aby soudy uznaly, že mu byla způsobena škoda na zdraví a že za to nese odpovědnost policie. Zatím neví, jakou částku bude po vnitru chtít. Jeho právník Matěj Dvořák novinářům řekl, že suma bude zahrnovat bolestné, ušlý zisk a ztížení společenského uplatnění. Pavlacký doplnil, že mu jde spíše o princip. Částky, které soudy v podobných případech přiznaly, nebývají příliš velké. Soudce Ladislav Hejtmánek odůvodnil své rozhodnutí tím, že stát vždy odpovídá za škody způsobené policistou při zákroku. Z této odpovědnosti se může vyvinit pouze tehdy, když prokáže, že policejní zásah vyvolal sám zraněný člověk svým protiprávním jednáním. "Stát měl tedy prokázat, že žalobce zavdal příčinu k zákroku, což se nestalo," vysvětlil.
Ministryně spravedlnosti Kovářová: V Česku hrozí kolaps vězeňství
V Česku hrozí kolaps vězeňství. Novinářům to řekla ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová. Ve věznicích je nyní 22.000 osob, tedy nejvíce od roku 2000. Dalších téměř 7500 odsouzených přitom dosud do vězení nenastoupilo. Pokud by nastoupila jen část těchto lidí a počet vězňů by měl stoupnout na 25.000, bude nutný krizový scénář, řekl generální ředitel Vězeňské služby ČR Luděk Kula. V případě, že by se počet vězňů nadále zvyšoval, musely by se věznice podle Kuly odklonit od humanizace a navíc by se odsouzení museli ubytovávat i ve vězeňských prostorách, které pro to nejsou určeny, jako například v tělocvičnách. V Česku je celkem 35 věznic, problémy s přeplněností jsou hlavně ve věznicích určených pro výkon trestu.
Prezident Klaus udělil 15 milostí
Prezident Václav Klaus udělil milost 15 lidem, z toho čtyřem cizincům. Prominul trest například bývalému policistovi Radanu Kolářovi, který svou nedbalostí způsobil, že se neoprávněné osoby dostaly k materiálům s osobními údaji. ČTK o tom informoval Martin Erva z tiskového odboru prezidentské kanceláře. Klaus Kolářovi prominul pětiměsíční podmíněný trest, zbytek trestu zákazu výkonu služebního poměru u Policie ČR, zákaz výkonu pracovního poměru u obecní a městské policie a zahladil odsouzení. Prezident vzal podle Ervy v úvahu, že Kolář byl v práci údajně vždy kladně hodnocen a v minulosti nebyl trestán.
NKÚ: ČKA nezajistila maximální výnos z prodávaných pohledávek
Česká konsolidační agentura (ČKA) nevyužila v době své činnosti všechny možnosti pro to, aby získala z prodávaného majetku maximální výnos. Agentura rovněž pochybila při oceňování majetku a v účetnictví, uvádí zpráva Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Státní ČKA měla do konce roku 2007, kdy zanikla a její agenda přešla na ministerstvo financí, na starosti správu a prodej problematických aktiv převedených z bank a ostatních institucí. V případě postoupených pohledávek NKÚ zjistil, že byly značně podhodnocené. "Při prodeji akcií jejich emitentům ČKA nepožadovala cenu, která by byla přiměřená hodnotě akcií, a ani si tuto cenu nezjišťovala," uvedla zpráva. Navíc NKÚ uvedl, že porovnání hodnoty předaných pohledávek s hodnotou pohledávek vedených v hlavní knize ČKA nebylo možno provést, neboť v protokolech předávaných pohledávek nebyla jejich hodnota vyčíslena.
Česko vyhrálo arbitráž s EMV o dvě miliardy korun kvůli TV3
Česká republika vyhrála arbitráž s lucemburskou společností European Media Ventures (EMV). Ta požadovala po Česku zhruba dvě miliardy korun kvůli zmařené investici do regionální, nyní již zaniklé stanice TV3. ČTK to sdělil mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob. Rozhodující fáze arbitráže včetně hlavního líčení se podle Jakoba uskutečnila v roce 2008 a do nynějška byl vypracováván nález. "Ukazuje se, že trend nastolený (tehdejším) ministrem financí Miroslavem Kalouskem, tedy agresivní postup v arbitrážích vedených proti ČR, se vyplácí," uvedl Jakob. Arbitráž začala v srpnu 2005. Licenci k této televizi dostal Martin Kindernay, kterému rozjezd stanice v letech 2000 a 2001 pomáhala financovat právě EMV. Posléze EMV chtěla, aby licenci převedl na lucemburskou společnost KTV. Převod ale tehdejší vysílací rada zamítla. Rada naopak posléze souhlasila s tím, aby licence přešla na RTV Galaxie. Kvůli postupu rady se posléze rozhodla EMV obrátit na soud, který v prosinci 2004 rozhodnutí rady o převodu licence na RTV Galaxii zrušil. Licence se tak po třech letech vrátila Kindernayovi, který ale mezitím televizní branži opustil a opětovně nabytou licenci vrátil vysílací radě.
Švýcaři zatkli šéfy firem, které prý podváděly i v Česku
Švýcarská policie zatkla šest švýcarských a německých šéfů čtyř takzvaných katalogových firem, které podnikatelům a institucím, včetně českých, nabízejí registraci v evropských databázích. V nabídkách uváděli, že zápis je zdarma, přesto pak začali firmám posílat faktury zpravidla na částku kolem 1000 eur (asi 26.000 korun). V Česku je poškozených několik set a jsou mezi nimi i úřady financované z veřejných rozpočtů. Informovaly o tom Česká televize (ČT) a televize Nova. Zatčené šéfy katalogových firem policie sledovala od roku 2005. "Zajistili jsme obsáhlý důkazní materiál. Viníme je z nekalé hospodářské soutěže a podvodu. Poškozených je několik tisíc," řekl ČT mluvčí Úřadu vyšetřování policie v kantonu Lucern Simon Kopp. Podle Novy jsou mezi oběťmi i různé české instituce, třeba ministerstvo vnitra a Národní divadlo. Mezi postiženými jsou podle ČT například i městské a obecní úřady, divadla, školy či nemocnice.
MF hodlá změnit pravidla odpočtu úroků u refinancovaných hypoték
Ministerstvo financí chystá novelu zákona, která by měla vyřešit současné problémy u vícerého přefinancování hypotečních úvěrů. ČTK to sdělil mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob. Klienti hypotečních bank, kteří převedli svou půjčku do jiné banky nebo na jiný typ hypotéky více než jednou, podle výkladu MF ztrácí nárok na odpočet zaplacených úroků od základu daně z příjmu. "Ministerstvo financí uznává, že stávající zákonná úprava není ideální, ale podotýkáme, že toto ustanovení nebylo navrženo ministerstvem, ale vzešlo z poslanecké iniciativy v roce 1998," uvedl Jakob. Zároveň ale upozornil, že vzhledem k blížícímu se konci funkčního období poslanecké sněmovny předkládat tuto novelu nyní by nebylo z časového hlediska ideální. "Novela tak bude připravena k předložení politické reprezentaci, která vzejde z říjnových parlamentních voleb," dodal Jakob. Podle deníku Mladá fronta Dnes se tato situace letos týká asi 70.000 osob.
Liberecký kraj zastavil jednání o koupi Ještědu, nemá peníze
Liberecký kraj zastavil jednání s Českými Radiokomunikacemi o koupi Ještědu. Nemá peníze na jeho odkup ani na spolufinancování nutné rekonstrukce. ČTK to řekla hejtmanova náměstkyně Lidie Vajnerová (SOS). V rozpočtu na letošní rok sice předchozí krajské vedení vyhradilo na odkup Ještědu sto milionů korun, zastupitelé se je ale rozhodli použít na předfinancování rekonstrukcí krajských silnic, jež získaly dotace z Regionálního operačního programu.
Americký herec John Malkovich přijel do Karlových Varů
Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii převezme v sobotu na karlovarském festivalu americký filmový a divadelní herec, režisér a producent John Malkovich. Ve středu vpodvečer ho před Grandhotelem Pupp za mimořádného zájmu fotografů a kameramanů přivítali prezident přehlídky Jiří Bartoška a výkonný ředitel festivalu Kryštof Mucha. John Malkovich přijel už v úterý odpoledne do Prahy spolu se svou partnerkou Nicolettou Peyranovou z Vídně, kde hrál divadlo. V rámci Pocty Johnu Malkovichovi uvede karlovarský festival dva filmy - politický thriller Tanečník seshora, který natočil ve španělsko-americké koprodukci, a dokumentární film Cesta domů. Pod tím je podepsán jako jeden z producentů.
FT: Kaplický byl velkým vizionářem architektury naší doby
Jan Kaplický byl jedním z velkých vizionářů architektury naší doby, i když jako vizionáři se obvykle označují architekti, kteří nepostavili mnoho budov a jejich vliv byl důležitější, než realizované práce. Napsal to britský list Financial Times o výstavě díla nedávno zemřelého českého architekta v londýnském Muzeu designu. Když jsou jeho návrhy takto pohromadě, je patrný Kaplického ohromný vliv, jeho vizionářské kvality a možná jeho naprosté šílenství, napsal recenzent. Když vyjádřil lítost nad tím, že tento "gentlemanský architekt" nerealizoval víc projektů, kurátor výstavy a ředitel Muzea designu Dejan Sudjic odpověděl: "Už to, že postavil aspoň něco, je úžasné."
V rumunském Banátu zahrají české kapely a divadla
Premiérový ročník festivalu Banát 2009 přivede do největší rumunské krajanské vesnice Svatá Helena české kapely a divadla. Krajanům i turistům zahrají MIG 21, Terne Čhave a další známá jména české hlavní i alternativní hudební scény. Přehlídku české kultury, která se bude konat 15. a 16. srpna, doplní ukázky starých tradičních řemesel, vystoupení folklórních souborů a balkánská dechovka. ČTK o tom informoval Karel Vrána ze společnosti Člověk v tísni, která festival pořádá spolu s krajanským svazem v Rumunsku a s Hanácko-horáckým rozhledem. Festival navazuje na dlouhodobou snahu organizace Člověk v tísni o podporu a rozvoj šetrné a trvale udržitelné turistiky a agroturistiky a práci s českými komunitami v rumunském Banátu. Během festivalu si budou moci hosté ve tvůrčích dílnách vyzkoušet stará řemesla jako filcování z ovčí vlny, pletení košíků, drátování nebo výrobu keramiky. Pro zájemce budou připraveny i workshopy vycházející z novějších technologií - třeba tisk na trika, tašky, batůžky.
Festival má záštitu Hospodářské komory ČR a pořadatelé jej chtějí využít také jako možnost upozornit na Banát jako na zajímavou turistickou destinaci i oblast možného podnikání. Informace o životě Čechů v Banátu, o tamní historii i přírodě a o možnostech cestování lze najít na internetové stránce www.banat.cz. Do Banátu přišly počátkem 19. století stovky rodin především z Plzeňska, okolí Prahy a Kladna. Nejprve založily vesnici Svatá Helena, později Rovensko, Šumice, Bígr, Gerník a Eibentál. Ještě v roce 1991 ve vesnicích žilo asi 10.000 Čechů, nyní je to necelá pětina.
Na internetu zahájilo vysílání Radio Dechovka
Na internetu zahájilo zkušební vysílání rádio zaměřené jako první v České republice výhradně na dechovku. Nová stanice se jmenuje Radio Dechovka a posluchači si ji mohou naladit na stránkách www.radiodechovka.cz a www.play.cz. "Dechová hudba je velmi specifický a přitom u mnoha lidí oblíbený žánr, kterému se na českém trhu prakticky nikdo nevěnuje," uvedl provozovatel Radia Dechovka Roman Culek. Řádné vysílání rádia by mělo odstartovat na začátku nového školního roku.
Počasí
Ve čtvrtek má pokračovat proměnlivá oblačnost na většině území s přeháňkami, ojediněle bouřkami. Teploty 17 až 21 stupňů Celsia, na horách kolem 13 stupňů.