Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Podle Vondry i Kohouta českému předsednictví nejvíce uškodil pád vlády

Ministr zahraničí Jan Kohout, kterého do úřednické vlády nominovala ČSSD, i bývalý vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra (ODS) se shodli na tom, že českému předsednictví nejvíce uškodil březnový pád vlády. Řekli to v pořadu Otázky Václava Moravce České televize. Souhlasila s nimi také česká velvyslankyně při EU Milena Vicenová. Kohout by mezi momenty, které se České republice během předsednictví nepovedly, zařadil kromě pádu vlády také předsednické heslo "Sladíme Evropu" a odhalení kontroverzní plastiky Davida Černého Entropa v bruselském sídle unie. Podle Vondry, který byl za projekt odpovědný, bude naopak Entropa tím jediným, na co si lidé v souvislosti s českým předsednictvím i za několik let vzpomenou. Vondra i Kohout shodně ocenili, že se Česku podařilo vyřešit lednovou plynovou krizi a řídit důležitá zasedání Evropské rady v březnu a červnu.

Rozhodnout o eurokomisaři až po volbách podle Kohouta není problém

Ministr zahraničí Jan Kohout nevidí problém v tom, že se o novém českém eurokomisaři rozhodne až po podzimních předčasných volbách do sněmovny. V České televizi ale uvedl, že politické strany i vláda by měly do té doby sestavit krátký seznam možných kandidátů. Podle premiéra Jana Fischera nejasnost kolem obsazení funkce komplikuje vyjednávání o budoucí specializaci českého komisaře. Podle Kohouta stačí, když bude do parlamentních voleb hotový seznam minimálně tří kandidátů na nového eurokomisaře. "Volby by pak ukázaly, kdo by se na místo posunul," uvedl ministr. Bývalý vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra (ODS) si myslí, že Česká republika by měla při jednání o specializaci budoucího eurokomisaře zvážit, jaký resort je pro Česko důležitý, v kterém má EU dostatečné kompetence a v kterých resortech se rozdělují peníze. Sociální věci, který má nyní na starosti český komisař Vladimír Špidla, podle Vondry posledním dvěma požadavkům nevyhovují. Preferoval by například energetiku, toto místo se podle něho po lednové plynové krizi ukázalo jako velmi důležité.

ČSSD uvažuje o třetí daňové sazbě pro sociálně slabé

ČSSD uvažuje, že by v případě svého úspěchu v podzimních sněmovních volbách zavedla vedle progresivního zdanění vyšších příjmových skupin ještě třetí sazbu daně naopak pro příjmové slabší občany. Uvedl to stínový ministr financí a místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka v pořadu Partie televize Prima. "Ovšem pouze v situaci, kdy si to z hlediska veřejných rozpočtů budeme moci dovolit," dodal Sobotka. Podle záměru ČSSD má být pro občany s hrubým měsíčním příjmem 100.000 Kč a méně sazba 23 procent stejně jako dosud a pro příjem vyšší než 100.000 korun pak sazba 38 procent. Česko má od minulého roku rovnou daň 15 procent ze superhrubé mzdy, což odpovídá 23 procentům reálného zdanění.

Malé pravicové strany chtějí před volbami společný postup

Zástupci několika malých stran stojících v politickém spektru napravo od středu v Praze jednali o spolupráci při přípravě na říjnové předčasné parlamentní volby včetně možnosti společné kandidátky. Výsledky nedávných eurovoleb podle nich ukázaly, že lidé chtějí volit pravicovou alternativu k velkým parlamentním stranám, jejich hlasy se ale kvůli roztříštěnosti ztrácejí. Kromě vedení strany Věci veřejné, která konferenci svolala, své zástupce vyslaly například Strana svobodných občanů Petra Macha a SNK ED. "Všichni mají vůli k dalšímu jednání," řekl novinářům publicista Radek John, který byl na konferenci nejvýraznějším řečníkem a jenž chce kandidovat na předsedu Věcí veřejných. Zástupci malých stran se dohodli na základních východiscích případného společného programu. Společně odmítají návrat komunistů k moci v jakékoli podobě, chtějí prosazovat úsporný a efektivní stát, zamezit zneužívání veřejných funkcí, podpořit přímou demokracii a větší zodpovědnost politiků a prosazovat rozumnou zelenou politiku. Chtějí také vlivnou Českou republiku v efektivní Evropské unii a odmítají extremismus a populismus. Pokud se politici z malých stran shodnou i na dalších konkrétních bodech, hodlají sestavit společnou kandidátku. Jednání budou pokračovat v dalších týdnech.

Stovky lidí si v Ležákách připomněly vypálení osady nacisty

Stovky lidí si připomněly na místě bývalé osady Ležáky na Chrudimsku 67. výročí jejího vypálení nacisty. Na místě, kde stojí na půdorysech domů žulové náhrobky s vytesaným křížem, uctili příchozí památku 52 vyvražděných obyvatel. Ceremoniálu se zúčastnily také sestry Šťulíkovy, které jediné masakr v Ležákách přežily. V době, kdy byly odvlečeny a poslány do Německa na převýchovu, jim byl jeden a dva a půl roku. S hlavním projevem vystoupil předseda sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD), který upozornil na to, že různé extremistické organizace nyní oživují nacistickou ideologii. Příklad Ležáků by měl podle něj ukázat, že pro růst extremismu a xenofobie není v české společnosti místo. Ležáky nacisté vypálili 24. června 1942 v rámci odvety za atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha, dva týdny po vyhlazení středočeských Lidic.

Zavražděný Heliodor Píka má pamětní desku na plzeňské věznici

Na zdi plzeňské věznice Bory, kde tehdejší režim po zinscenovaném procesu popravil bývalého legionáře, armádního generála Heliodora Píku, je od neděle pamětní deska. Smrt generála, který prošel legiemi a oběma světovými válkami, popisuje jako vraždu spáchanou komunistickým režimem, neboť Píka byl svědkem zločinů ruských gulagů, stojí na desce. Píka byl ve věznici popraven přesně před 60 lety. "Nová historická zjištění odhalila jinou pravdu o Píkově popravě, než tehdy komunisty proklamovanou velezradu. Píka měl jako šéf československé vojenské mise v Moskvě dokonale zmapované sovětské koncentrační tábory včetně nelidských podmínek, které v nich panovaly. Jeho smrt nebyl justiční omyl, zemřel proto, že věděl příliš mnoho," konstatoval zástupce náčelníka generálního štábu české armády Jiří Halaška. Píka je podle něj vzorem člověka, který nezradil své svědomí a přesvědčení. Také podle ředitele Vojenského historického ústavu Aleše Knížka byla Píkova smrt vraždou, nikoliv popravou. Náměstek plzeňského primátora Petr Náhlík připomněl, že Píka byl první obětí komunistického režimu, po něm následovala Milada Horáková a další.

Senát: Vláda by měla věnovat větší pozornost návrhům ombudsmana

Vláda by měla podle Senátu věnovat při přípravě zákonů větší pozornost doporučením veřejného ochránce práv. Senátoři o to tento týden požádali kabinet po projednání zprávy o činnosti úřadu ombudsmana Otakara Motejla v loňském roce. Podobnou žádost schválila i Sněmovna. Motejl ve zprávě uvádí 25 doporučení, z nichž jen některá se už v zákonech nebo jejich návrzích objevila. Týká se to například částky na bankovním účtu dlužníka, která nesmí být exekutorem zabavena. Novelou občanského soudního řádu byla tato částka stanovena na dvojnásobek životního minima jednotlivce, aktuálně tedy na 6252 korun. Vláda by podle ombudsmana měla předložit novelu zákona o životním a existenčním minimu. Další novely by podle Motejlových doporučení měly zajistit právo účastníka správního řízení pořídit si kopie projednávaných dokumentů a upravit stanovování poplatků za poskytnutí těchto kopií, aby nepředstavovaly nadměrnou sumu. Ombudsman pokládá za potřebné novelou zákona o policii zakázat poutání zadržených na policejních celách.

Zástupci Česka předali Švédům symbolickou předsednickou štafetu

Česko v sobotu v Praze symbolicky předalo Švédsku štafetový kolík předsednictví EU. Představoval jej sud s pivem, který přímo na hladině Vltavy ministr pro evropské záležitosti Štefan Füle a bývalý vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra věnovali radovi švédského velvyslanectví Rolfu Ericssonovi. Pramice českých politiků se s loďkou se švédským diplomatem potkaly na řece pár desítek metrů od Střeleckého ostrova, na němž právě vrcholil mezinárodní hudební festival United Islands. Politika se s hudbou na festivalu protnula také na pódiu. Zakladatel filmové přehlídky Jeden svět Igor Blaževič zde přečetl úryvky z textů íránských blogerů informujících na internetu svět o současné situaci v jejich zemi po prezidentských volbách.

Podle Patria Finance byla neděle dnem daňové svobody

Podle výpočtů společnosti Patria Finance připadl na neděli den daňové svobody. Firma kvůli horšímu předpokládanému vývoji tuzemské ekonomiky posunula termín na první letní den z původního 17. června. Jako den daňové svobody se označuje pomyslný okamžik, od kterého jde veškerá mzda na konto občana. Do té doby naopak celý příjem připadá státu. Patria Finance vypočítává den daňové svobody metodu sestavenou organizací Tax Foundation.

Podle jiných výpočtů Liberálního institutu, který využívá metodiku Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), připadl den daňové svobody už na 13. června. Lidé tak podle těchto výpočtů letos pracovali na stát 163 dní, tedy o pět dní více než loni. Příčinou posunu je hospodářská krize, která změnila vývoj posledních dvou let, kdy se počet dní práce na stát zmenšoval. Česko je se svým dnem daňové svobody za průměrem zemí OECD, který letos vychází na 11. června.

Každodenně jezdí do zaměstnání do Bavorska přes 3000 Čechů

V roce 2008 každodenně dojíždělo do zaměstnání do příhraničního Bavorska celkem 3693 Čechů. Práci v pohostinství si našlo 40 procent z nich a přibližně stejné procento bylo zaměstnáno ve zpracovatelském průmyslu, převážně metalurgii. ČTK to řekl prezident Řídícího výboru EURES-T Bavorsko-Čechy Helmut Fiedler. Němců z Bavorska jezdí pracovat do příhraničních krajů ČR devětkrát méně než Čechů. Dohromady je podle náměstka pro evropské záležitosti ministerstva práce a sociálních věcí Michala Sedláčka v Bavorsku zaměstnáno kolem 6500 Čechů. Česko i Bavorsko mají podle Fiedlera podobnou strukturu nezaměstnanosti. Kvalifikovaných odborníků, kteří chybí v Bavorsku, je podle Fiedlera rovněž nedostatek v Čechách. V souvislosti s krizí uvažují české úřady práce o spolupráci s Bavorskem při organizaci rekvalifikačních kurzů. Podle Ladislavy Šteinichové, vedoucí oddělení zahraniční zaměstnanosti na ministerstvu práce a sociálních věcí, by přeshraniční spolupráce byla "velmi lákavá", pokud by se podařilo vyřešit otázku financování. Zástupci řídícího výboru EURES-T Bavorsko-Čechy chtějí do budoucna hledat další zdroje financování, jmenovitě z Evropského sociálního fondu a prostřednictvím projektu Interreg.

Zájemci o studium nanotechnologií mají ještě v Liberci šanci

Zájemci o studium nanotechnologií a nanomateriálů mají ještě šanci přihlásit se na Technickou univerzitu v Liberci. Fakulta mechatroniky, informatiky a mezioborových studií vyhlásila druhé kolo přijímacího řízení. Přihlášky je možné podávat až do 14. srpna, přijímací řízení se uskuteční o šest dní později. Dostanou tak šanci ti středoškoláci, kteří se z různých důvodů nemohli zúčastnit prvního kola, řekl ČTK děkan fakulty Václav Kopecký. Perspektivní obor věnovaný nanotechnologiím a nanomateriálům získal akreditaci loni na podzim. Univerzita otevírá tříletý bakalářský i dvouletý magisterský program. Podobný obor je zatím v Česku i střední Evropě ojedinělý.

U Mladé Boleslavi zahynuli při seskoku dva parašutisté

Při tandemovém seskoku u Mladé Boleslavi v neděli zahynuli dva parašutisté. Příčiny nešťastné události zatím nejsou známy, řekl ČTK mladoboleslavský policejní mluvčí Ladislav Mareš. Parašutisté dopadli na louku blízko obytných domů v příměstské části Chrást. Podle svědků se jim pravděpodobně neotevřel ani hlavní ani záložní padák. Podle mluvčí středočeských záchranářů Terazy Janečkové neměli oba lidé šanci přežít. "Utrpěli zranění neslučitelná se životem," řekla ČTK mluvčí. V sobotu zahynul pilot malého sportovního letadla, které se zřítilo u chrudimského letiště. Z letadla typu Brigadýr L-60 předtím stačili vyskočit tři parašutisté.

Při nehodě českého autobusu se Slováky ve Štýrsku 34 zraněných

Neštěstím skončil výlet do Itálie středoškolákům ze slovenského města Senica, kteří se vraceli přes Rakousko zpět na Slovensko. Na dálnici ve Štýrsku autobus patřící české firmě a s dvěma českými řidiči havaroval. Při nehodě utrpělo zranění 34 lidí, z toho deset musí podle informací rakouské policie zůstat v nemocnici, podle šéfa rakouského krizového štábu jich je přibližně patnáct. Nikdo ale není v ohrožení života. Nehoda se stala na dálnici A2 mezi Mooskirchenem a Liebochem ve směru na Štýrský Hradec. Autobus, jenž patří firmě Tredos z Třebíče, vyjel z vozovky napravo, prorazil svodidlo a převrátil se. Řidič policii řekl, že za volantem usnul. Kontrola tachografu ukázala, že šoféři dodržovali předepsané časy jízdy a přestávek. U řízení se měli vystřídat na odpočívadle vzdáleném pouhé čtyři kilometry od místa neštěstí.

Atomstopp: Atomová energie Česko závislosti na Rusku nezbaví

Předseda ODS a bývalý český premiér Mirek Topolánek se podle hornorakouské iniciativy Atomstopp mýlí, když tvrdí, že atomová energie Česko zbaví závislosti na Rusku. Podle zástupců Atomstopp je Rusko největším dodavatelem uranu pro evropské jaderné elektrárny. Iniciativa tak reagovala na Topolánkovo páteční prohlášení, že Česko energii z jádra potřebuje, aby nebylo závislé na dodávkách plynu z Ruska. Podle výroční zprávy Zásobovací agentury Euratomu, na kterou Atomstopp odkazuje, v roce 2007 čtvrtina dodávek uranu pro evropské jaderné elektrárny pocházela z Ruska a 7,2 procenta z Uzbekistánu a Kazachstánu. "Přibližně třetina dodávek uranu již nyní pochází přímo z ruské sféry vlivu," uvedli k tomu mluvčí Atomstopp Roland Egger a Gabriele Schweigerová. Topolánek podle nich zatajuje, že Česko je odpovědné za to, že podíl dodávek uranu z Ruska do Evropy bude v budoucnu dále stoupat, čímž se bude zvyšovat závislost na této zemi. Zástupci iniciativy Atomstopp připomínají, že jaderná elektrárna Temelín bude palivo od americké firmy Westinghouse již od příštího roku nahrazovat palivem od ruské společnosti TVEL.

UNESCO projedná seznam světového dědictví, chtějí tam i Mikulčice

Celkem 37 kulturních a přírodních památek se letos uchází o zápis do seznamu světového dědictví Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO), o němž rozhodne výbor světového kulturního dědictví UNESCO na zasedání, který bude od pondělí do konce června jednat ve španělské Seville. Mezi kandidáty jsou i moravské Mikulčice, které o vstup na prestižní seznam usilují společně se slovenskou obcí Kopčany. Mikulčice na Hodonínsku mohou být již 13. zástupcem České republiky na seznamu UNESCO. Zápis s sebou přináší zvýšený zájem turistů i finanční podporu od UNESCO, klade ale zároveň větší nároky na ochranu zapsaných památek. Historický areál na česko-slovenském pomezí má být na seznam UNESCO zanesen coby moravsko-slovenský archeopark Mikulčice-Kopčany. Mikulčickou část tvoří rozsáhlé slovanské hradiště Valy, které bylo jedním z hlavních center Velké Moravy. V Kopčanech se z těchto dob dochoval kostel svaté Margity Antiochijské, který je jedním z nejstarších křesťanských chrámů ve střední Evropě.

Pražská muzejní noc přitáhla přes 179.000 návštěvníků

Pražská muzejní noc přitáhla v noci na neděli 179.000 návštěvníků. Akce se konala na závěr Festivalu muzejních nocí, který nabídl noční prohlídku 168 institucí ve 113 městech. V Praze své prostory v neobvyklou noční dobu otevřelo 28 institucí, které zpřístupnily 55 objektů. Kochat uměním či historií se mohli návštěvníci od sobotních 19:00 do 01:00 v noci. Vstup do většiny objektů byl zdarma, nebo za symbolické vstupné. Přepravu zajišťovaly speciální autobusové linky také zdarma. Kromě stálých expozic a výstav byla pro návštěvníky připravena pestrá mozaika doprovodných akcí. Například muzejní noc v hlavní budově Národního muzea tematicky propojila originální projekt uměleckých performancí, ve Veletržním paláci byly připraveny pro milovníky výtvarného umění Dramatické etudy k vybraným dílům nových expozic, v Ekotechnickém muzeu pozornost lákala interaktivní výstava Orbis Pictus. Židovské muzeum zpřístupnilo Maiselovu a Španělskou synagogu s výstavami Dějiny Židů v Čechách a na Moravě. Mimo hlavní program se konaly koncerty nebo hudební a audiovizuální experimenty. Pražská muzejní noc se uskutečnila již pošesté. V roce 2004 tuto akci zahájilo Národní muzeum. Setkala se s velkým zájmem a následující rok se k ní připojilo dalších 72 měst a přibližně stovka muzeí a galerií. Loni bylo v Praze zhruba 202.000 návštěvníků. Letos podle pořadatelů byl silnou konkurencí festival United Islands. Ten přilákal přes 40.000 diváků.

Festival Slavkov 2009 měl letos kvůli dešti menší návštěvnost

Hudební festival Slavkov 2009, který se konal v parku tamního barokního zámku, přilákal 2500 diváků, což je o polovinu méně než loni. Důvodem bylo deštivé počasí. Největší hvězdou byla Hana Hegerová, která je hlavní patronkou festivalu. Letos se konal již pošesté. Letos kromě jeho patronky vystoupila například Marta Kubišová, Anna K., Jaroslav Uhlíř nebo skupiny Sto zvířat a Vypsaná fixa. Pro sedmasedmdesátiletou Hegerovou byl tento koncert posledním vystoupením pod širým nebem a zároveň jedním z posledních vystoupení mimo Prahu v tomto roce.

David Ondříček připravuje film Ve stínu koně

Ve stínu koně se bude jmenovat celovečerní snímek režiséra a producenta Davida Ondříčka, s jehož natáčením chce filmař začít na jaře příštího roku. Jednu z hlavních rolí v něm ztvární Ivan Trojan. "Půjde o politickou detektivku z první poloviny 50. let minulého století, odehrávající se krátce po smrti komunistického předáka Klementa Gottwalda. Scénář napsal Marek Epstein na základě skutečných událostí s určitou dávkou fikce. Pro mě je to strhující příběh jednoho detektiva, snažícího se vyřešit případ s mnoha překvapivými zvraty," řekl ČTK Ondříček, který 23. června oslaví čtyřicáté narozeniny. Zatím jde podle něj o česko-polskou koprodukci a o účast německých partnerů se producenti snaží.

Památkáři obnovují chloubu lysického zámku - kolonádu s ochozem

Do konce příštího roku by měla být zrestaurována chlouba zámku v Lysicích na Blanensku, kterou je mohutná kolonáda v jeho zahradě. Na ní je umístěn ochoz nabízející malebný pohled na objekt a jeho okolí. Práce přijdou na čtyři miliony korun a jsou ze dvou třetin hotové, řekla ČTK lysická kastelánka Martina Medková-Rudolfová. Kolonádu tvoří dřevěný ochoz umístěný na obřích sloupech. Lze na něj vstoupit ze zámecké zahrady nebo z prvního patra objektu. Za deště sloužil majitelům zámku k procházkám.

Na vrcholu hory Studenec na Děčínsku otevřeli opravenou rozhlednu

Na vrcholu hory Studenec u České Kamenice na Děčínsku opět zpřístupnili veřejnosti opravenou památnou rozhlednu. Rekonstrukce začala na podzim 2007, náklady se vyšplhaly na zhruba tři miliony korun. Litinová rozhledna z roku 1888 byla vybudována díky nezměrnému úsilí původního obyvatelstva, za což si zaslouží úctu následujících generací, řekla ČTK Jitka Tůmová z občanského sdružení Studený a Lipnice.

Milovníci přírody si budou moci prohlédnout Amatérskou jeskyni

Speleologové na tři říjnové víkendy zpřístupní část Amatérské jeskyně v Moravském krasu. Se svými 40 kilometry je nejdelší jeskyní střední Evropy. Běžně je nepřístupná. Prohlídky se uskuteční při oslavách letošního 40. výročí od jejího objevení, řekl ČTK Antonín Tůma z Chráněné krajinné oblasti Moravský kras. V krasu je více než 1100 jeskyní. Pouze pět z nich je zpřístupněno veřejnosti. Nejslavnější jsou Punkevní jeskyně s podzemní plavbou, které jsou propojeny se dnem propasti Macocha. Ročně si je prohlédne 200.000 turistů z celého světa. Pro speleology je zajímavější Amatérská jeskyně. Dosud není zcela prozkoumána a stále ukrývá mnohá tajemství. Svědčí o tom nedávný nález 1,5 kilometru dlouhé části jeskyně nazvané Šošůvecký koridor.

Sport

Skifařka Miroslava Knapková ovládla v Mnichově druhý díl Světového poháru ve veslování. Svěřenkyně trenéra Tomáše Kacovského porazila Emmu Twiggovou z Nového Zélandu o více než osm vteřin. Její kolega Ondřej Synek skončil ve finálové bitvě čtvrtý.

České atletické reprezentaci patří po sobotním úvodu mistrovství Evropy družstev v Portugalsku osmé místo. O nejlepší výsledky se postarali druhými místy výškař Jaroslav Bába a oštěpařka Barbora Špotáková. Třetí místa vybojovali koulař Antonín Žalský, diskařka Věra Cechlová a překážkářka Zuzana Hejnová.

Amatérskými mistry České republiky v golfové hře na jamky se na hřišti resortu Kunětická Hora stali Martin Příhoda z Mariánských Lázní a Klára Spilková z Erpetu Praha. Příhoda porazil ve finálovém duelu Jakuba Stanislava z Čechie, Spilková si hladce poradila se svou klubovou kolegyní Adélou Cejnarovou.

Další posilou fotbalistů Slavie Praha se stal levý záložník Adam Hloušek. Mistrovský klub získal člena reprezentační jednadvacítky z Jablonce. Hloušek ve Slavii podepsal čtyřletý kontrakt.

Osmnáctiletý český brankář Jan Šebek podepíše začátkem července profesionální smlouvu s fotbalovým klubem Chelsea. V Londýně už dva roky sbírá zkušenosti v tamní akademii a díky svým výkonům si vysloužil postup do seniorského áčka, kde je jedničkou Petr Čech. "Podepisuji kontrakt na dva roky. Je to splněný sen," potvrdil Šebek deníku Sport.

Český automobilový jezdec Jan Kopecký obsadil druhé místo na belgické Ypres rallye, pátém podniku série Intercontinental Rallye Challenge. Zopakoval tím svůj výsledek z předchozího závodu na Azorských ostrovech. Člen továrního týmu Škoda Motorsport nestačil jen na Brita Krise Meekeho, za kterým zaostal o dvacet vteřin.

Současná ragbyová reprezentace podlehla v sobotním exhibičním utkání na hřišti Sparty Praha ve Vysočanech výběru domácích hvězd 21:28. Zápas byl rozlučkou s jarní sezonou a své zkušenosti v něm potvrdil celek složený z ragbistů, kteří v letech 2002 až 2007 drželi národní tým v první divizi mistrovství Evropy. Současná reprezentace hraje jen druhou divizi ME a v polovině dvouleté soutěže jí patří mezi pěti účastníky třetí místo.

Pět českých tenistů se představí v prvním hracím dnu na grandslamovém turnaji na trávě ve Wimbledonu. Hodinu po poledni nastoupí Petra Cetkovská proti Rusce Anastasii Pavljučenkovové, ve stejnou dobu bude hrát na kurtu číslo 11 Ivo Minář proti Argentinci Maximu Gonzalezovi. Poté ho vystřídá Lucie Šafářová, jejíž soupeřkou bude Australanka se slovenskými kořeny Jarmila Grothová. Po úspěšně zvládnuté kvalifikaci čeká Kláru Zakopalovou Portugalka Michelle De Britová, jež je známá hlasitým projevem při úderech. V pondělí si zahraje i Jan Hernych proti Jankovi Tipsarevičovi ze Srbska.

Meteorologové varují před silným deštěm, který zasáhne Česko

Hydrometeorologové varují před silným deštěm, který by měl od pondělí do středy postupně zasáhnout téměř celé území České republiky. Déšť by mohl rovněž zvednout hladiny menších řek, informoval ČTK Český hydrometeorologický ústav. Přes české území bude zvolna postupovat výrazná teplá fronta od severovýchodu. Vydatné srážky by měly nejprve v pondělí dopoledne zasáhnout Slezsko a severovýchod Moravy. Podle meteorologů budou postupovat na jihozápad a v noci na úterý zasáhnou jihozápad Čech. Ve středu by srážky měly slábnout. Meteorologové upozorňují, že hrozí rovněž zatopení sklepů, a varují řidiče, aby při silném dešti jezdili opatrně.

Počasí

V pondělí má být zataženo s vydatným deštěm. Odpolední teploty 14 až 18 stupňů Celsia.