Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Klaus: Záruky pro Irsko změnily lisabonskou smlouvu

Záruky pro Irsko dohodnuté za českého předsednictví na summitu EU v Bruselu podle prezidenta Václava Klause mění lisabonskou smlouvu. Klaus považuje za hloupost, že politici EU tvrdí opak. Postup unie je úsměvný a nedůstojný, řekl v rozhovoru pro Český rozhlas a deník Právo. Klaus už před summitem vyjádřil názor, že dokument o garancích pro Irsko by měl schválit parlament, protože mění charakter lisabonské smlouvy. Premiér Jan Fischer s ním nesouhlasil a uvedl, že jde o mezinárodní smlouvu vládního typu, a ratifikace v parlamentu není tedy nutná.

Dohoda o zárukách, které si Irové vyžádali, otevírá cestu k druhému referendu o lisabonské smlouvě v této zemi. "Žáček první třídy ví, že je to změna lisabonské smlouvy," řekl Klaus. "Je to pro mě úsměvné a hlavně nedůstojné. Protože ta kvadratura kruhu, která vzniká v EU, v Bruselu a u které české předsednictví tak vehementně a intenzivně asistuje, je podle mého názoru nedůstojná," řekl Klaus. "Ač je ve smlouvě napsáno, že zdaleka všechny země nebudou mít svého komisaře, tak teď se najednou slibuje, že budou. Každý normální člověk, žáček první třídy, ví, že to je změna lisabonské smlouvy a že ji někdo slibuje. Takže je to změna," uvedl prezident.

Podle Financial Times osud lisabonské smlouvy ohrožuje Klaus a konzervativci

Páteční dohoda na summitu EU zvýšila šance na přijetí lisabonské smlouvy v druhém irském referendu, ale v Bruselu rostou obavy, že by smlouva mohla být i po osmi letech bolestného úsilí mrtvě narozeným dítětem. Její nejsilnější odpůrci nebyli na bruselském summitu, ale jejich jména zmiňovala řada diplomatů: českého prezidenta Václava Klause a vůdce britské konzervativní opozice Davida Camerona, napsal to britský list Financial Times. Český prezident musí ještě text smlouvy podepsat, ale hrozí, že neschválí záruky nabídnuté Irsku, napsaly Financial Times. Pokud nechá pero v kapse, mohl by získat dost času na to, aby příští Cameronova vláda smlouvu zlikvidovala, uvedl deník a připomněl, že britské volby, v nichž asi vyhrají konzervativci, se musejí konat do června 2010. Podobné obavy vyjádřil i irský deník The Irish Times, podle něhož se "nad summitem vznášel přízrak českého euroskeptického prezidenta..., který řekl své vládě, že záruky pro Irsko budou potřebovat nový ratifikační proces". Britská stanice BBC uvedla, že "Česká republika během svého předsednictví zažila některé diplomatické nesnáze, ale tento summit proběhl relativně hladce".

Füle se rozloučil s cyklisty jedoucími předat předsednictví

Se dvěma cyklisty, kteří vezou do Stockholmu kopii Klaudiánovy mapy Čech z roku 1518, aby tak Švédsku symbolicky předali předsednictví Evropské unii, se v sobotu před úřadem vlády rozloučil ministr pro evropské záležitosti Štefan Füle. Cyklistům popřál hezké počasí, málo šílených řidičů a také, aby včas dojeli. Jiří Pilnaj a Stanislav Egreši, cyklisté ze sportovního oddílu policie z Litoměřic, musí do 30. června, kdy mají dorazit do Stockholmu, urazit zhruba 1300 kilometrů. Odpovídá to denní dávce 130 kilometrů. "Jsem na ně zvědav, jak budou 1. července vypadat, až se uvidíme ve Švédsku," poznamenal ministr. "Je to čistě jejich iniciativa," řekl novinářům ministr a dodal, že si cení toho, že pro ně české předsednictví unii je více než mediální zprávou. Přebírání předsednictví Evropské unii Švédskem od České republiky bude 1. července ve Stockholmu spojeno s velkou oslavou. Předávání Klaudiánovy mapy bude její součástí. Je to první tištěná mapa Čech a její kopie byla také nejsnadněji dostupná, řekl Egreši.

U věznice v Brně-Bohunicích demonstrovalo 150 extremistů

Před věznicí v Brně-Bohunicích protestovalo asi 150 extremistů. Přišli vyjádřit nesouhlas se stíháním svých deseti přátel. Obviněným stoupencům krajně pravicové organizace Národní odpor hrozí až osm let vězení za to, že zorganizovali 11 koncertů, na nichž byl údajně propagován nacismus. Polovina ze stíhaných je umístěna v bohunické věznici. Sobotní akce na jejich podporu se obešla bez výtržností. Radikálové se sešli na parkovišti u obchodního domu v Brně-Bohunicích, odkud za pokřiků "Svoboda" a "Totalitní stát" zamířili k nedaleké věznici. Tam chvíli mlčky postáli a pak se vrátili na parkoviště, kde akce skončila. "Podobné protesty budou nadále pokračovat," řekl ČTK jeden z účastníků pochodu Jiří Bárta, který se označil za přítele stíhaných. Společně s ostatními nacionalisty považuje stíhání deseti stoupenců Národního odporu za nesmyslné. Kvůli akci byly v pohotovosti stovky policistů. Strážci zákona ji celou dobu monitorovali. Účastníci nedali žádný důvod k tomu, aby musela být demonstrace rozpuštěna, uvedla mluvčí brněnské policie Andrea Procházková.

Pochod homosexuálů v Táboře bez incidentů; extremisti nezasáhli

Průvod několika set účastníků festivalu Queer Pride, jehož cílem bylo zviditelnit gay a lesbickou komunitu, v sobotu odpoledne prošel centrem Tábora. Za silného policejního doprovodu dorazil bez problémů do dějiště festivalu na okraji města. Policisté nedovolili, aby se k průvodu dostali účastníci dopoledního shromáždění Dělnické strany. Veřejný pořádek nebyl vážněji narušen, řekl ČTK řekl jihočeský policejní mluvčí Jiří Matzner. V průvodu homosexuálů šlo asi 350 lidí. Podle mluvčí festivalu Evy Kubešové většinou přijeli z České republiky, ale byli mezi nimi i hosté z Francie, Německa a balkánských zemí. V dějišti vlastního festivalu na okraji města v areálu Ctiborova mlýna jsou na programu koncerty, divadelní představení a promítání filmů.

Pochodu gayů a lesbiček předcházelo dopolední shromáždění pravicových extremistů z Dělnické strany. Na Husově náměstí se sešly zhruba tři desítky příznivců pravicových radikálů. Během projevu místopředsedy DS Jiřího Štěpánka k němu přistoupil muž, který jej upozornil, že jeden z okolostojících stoupenců strany má na bundě nášivku propagující fašismus. Muže, který se představil jako režisér Filip Remunda, z nastalého srocení vyvedli členové antikonfliktního týmu. Projevy pravicových radikálů sledovala také starostka města Hana Randová. Připravenu měla i variantu, že shromáždění ukončí, řekla ČTK. Podle starostky ale radnice nenašla zákonnou možnost, jak shromáždění extremistů zabránit.

Několik policistů z Brna podezřelých ze závažných trestných činů

Několik brněnských policistů je podezřelých ze závažné trestné činnosti. ČTK to řekl mluvčí Krajského státního zastupitelství v Brně Hynek Olma. Uvedl, že se u těchto lidí konaly ve čtvrtek domovní prohlídky. Byly při nich zajištěny materiály, které zkoumají kriminalisté. Olma odmítl komentovat spekulace, podle nichž jsou policisté podezřelí z příslušnosti k extremistickým hnutím. "Nikdo není ve vazbě a nikdo zatím také není obviněn. Co bude dál, to se uvidí teprve v nadcházejících dnech," zdůraznil Olma. Neupřesnil počet podezřelých policistů a odmítl se vyjádřit i k informacím, podle nichž jsou to členové brněnské policejní pohotovostní motorizované jednotky. Česká televize k případu uvedla, že na čtvrtečních domovních prohlídkách u policistů se podílela inspekce ministra vnitra s útvarem rychlého nasazení.

Moravskoslezský kraj chce dát policii peníze na boj s extremismem

Moravskoslezský kraj chce dát severomoravské policii několik milionů korun na boj s extremismem. Příspěvek do rozpočtu policie budou krajští radní projednávat na svém nejbližším zasedání, které se koná ve středu. Novinářům to řekl hejtman Jaroslav Palas (ČSSD) s tím, že o konkrétním využití krajských peněz rozhodne až vedení severomoravské policie. "Bude to příspěvek na aktivní zabránění projevům extremismu. Nástup neonacismu, radikálních skupin a Dělnické strany je nebezpečím, kterému je potřeba čelit. Proto chceme policii v kraji podpořit," řekl hejtman. Kraj podle něho předá policii peníze s tím, že si pouze vymíní, aby směřovaly na potírání extremismu. "Bude to řádově několik milionů korun, řekněme do deseti milionů," dodal Palas. Podle něho k takovému rozhodnutí přispěly i události ve Vítkově na Opavsku, kde 19. dubna zatím neznámí žháři zaútočili na domek romské rodiny. V noci do něho vhodili tři zápalné láhve s benzinem. Při následném požáru se zranili tři lidé. Nejvážnější je stav dvouleté holčičky, která už dva měsíce bojuje o život.

Stranu zelených do voleb povede Ondřej Liška

Stranu zelených povede do předčasných sněmovních voleb první místopředseda strany Ondřej Liška. Rozhodla o tom republiková rada zelených. Předseda Martin Bursík se své funkce vzdal poté, co strana neuspěla ve volbách do Evropského parlamentu. Rada rozhodla, že nového předsedu strana zvolí nejpozději do 13. prosince letošního roku. Liška dostal důvěru od 25 členů z 29 přítomných. "Chápu to jako nový začátek, jako vyjádření vůle strany spojit síly," řekl Liška na následné tiskové konferenci. Uvedl také, že je připraven stranu sjednotit a vnitřně posílit a chce jednat i se členy vnitrostranické frakce Demokratická výzva, kteří dříve vedení strany kritizovali. Upřesnil ale, že bude mluvit pouze s těmi, kteří jsou členy SZ. Někteří z nich, například bývalá místopředsedkyně SZ Dana Kuchtová, totiž byli ze strany vyloučeni. Zástupci frakce výzvu k jednání uvítali. V otevřeném dopise uvedli, že jsou připraveni začít okamžitě jednat. Republiková rada rovněž pověřila předsednictvo strany jednáním o předvolební spolupráci. Podle Lišky nejprve osloví Stranu pro občanskou společnost, která je jim prý názorově nejblíže.

Společnou vládu s Paroubkem považuje Schwarzenberg za nereálnou

Senátor Karel Schwarzenberg, o němž se spekuluje jako o pražském lídrovi TOP 09, předem vyloučil případnou povolební spolupráci strany TOP 09 s ČSSD pod vedením Jiřího Paroubka. V rozhovoru pro Lidové noviny (LN) Schwarzenberg řekl, že mu v tom brání Paroubkovy "velmi osobní a podrazové útoky" a také "nezdravá finanční a rozpočtová politika" sociálních demokratů. "S nynějším vedením to nevidím. Myslím, že by to nemělo smysl. Nevidím tu možnost. Tedy to by se musela ČSSD velice změnit," uvedl Schwarzenberg v rozhovoru. Předseda sociálních demokratů si prý pohněval tolik lidí, že spolupráce s ním by byla velice obtížná. "Pokud by (Paroubek) přišel na rozumné myšlenky, tak se může jednat. Ale je to nepravděpodobné," uvedl bývalý ministr zahraničí.

Předvolební nominační konference stran byly bez překvapení

Občanští demokraté, lidovci a sociální demokraté v krajích uzavírají kandidátky pro mimořádné říjnové sněmovní volby: v sobotu se sešly čtyři krajské nominační konference ODS a čtyři kraje rozhodly o kandidátkách ČSSD. Volební lídry vybrali také lidovci ve Středočeském kraji a na Vysočině.

Nominační konference nepřinesly překvapení, pouze v Libereckém kraji se jako trojka kandidátky ČSSD objevil někdejší předseda poslaneckého klubu ČSSD Michal Kraus, který z politiky odešel v lednu 2006 kvůli takzvané kakaové aféře. Stejné lídry kandidátek jako v roce 2006 má sociální demokracie v Moravskoslezském (místopředseda Sněmovny Lubomír Zaorálek), Královéhradeckém (poslankyně Hana Orgoníková) i Zlínském kraji (místopředseda ČSSD a poslanec Zdeněk Škromach).

Občanské demokraty v Olomouckém kraji povede do říjnových voleb místopředseda strany a bývalý ministr vnitra Ivan Langer, který je vedl do sněmovních voleb už v roce 2006. Stejného lídra jako v roce 2006 má i ODS ve Zlínském kraji - delegáti podpořili místopředsedu ODS, poslance a bývalého ministra práce Petra Nečase. Na Vysočině povede občanské demokraty do voleb první místopředsedkyně sněmovny Miroslava Němcová. Volebním lídrem ODS Jihočeského kraje se stal poslanec Jan Bauer z Prachatic.

Středočeské lidovce povede do voleb jejich předsedkyně Lenka Melicharová Ptáčková a volebním lídrem lidovců na Vysočině se stal krajský předseda KDU-ČSL a místopředseda sněmovny Jan Kasal.

Lídry a kandidátky pro sněmovní volby schvalovali rovněž komunisté. Ústřední výbor KSČM rozhodl, že v čele kandidátky na Liberecku nebude Josef Vondruška, který doplatil na svou minulost vězeňského dozorce za komunistické éry, nahradí ho advokátka Marie Nedvědová. Vondruška čelí obžalobě za zneužití pravomoci veřejného činitele. Komunisty na Zlínsku do voleb povede nynější poslanec Vladimír Koníček. Lukáš Kollarčík, kterého navrhovala zlínská organizace, doplatil na to, že se zapletl s radikální skupinou mladých komunistů. Od nich se předseda KSČM Vojtěch Filip a celé stranické vedení distancuje.

Končí možnost zpochybnit letošní eurovolby u soudu

Naposledy se ještě v sobotu mohli čeští voliči obrátit na Nejvyšší správní soud (NSS) v Brně, pokud chtěli zpochybnit výsledky voleb do Evropského parlamentu. Po eurovolbách před pěti lety soud dostal jedinou stížnost, letos jich do pátku obdržel sedm. O všech stížnostech musí rozhodnout nejpozději do 10. července. Na předložení měli stěžovatelé deset dní po oficiálním vyhlášení výsledků evropských voleb v ČR. Kvůli nim se na NSS obrátilo podle mluvčího soudu šest občanů a Strana důstojného života, která v eurovolbách získala jen necelé procento hlasů. Ve své stížnosti zpochybňuje hlasování v Praze 17 kvůli údajné manipulaci s voličskými hlasy.

Křivancovo jmenování platí, ministryně to považuje za uzavřenou věc

Jmenování Jiřího Křivance do funkce ústeckého krajského státního zástupce platí a ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová považuje věc za uzavřenou. Ministerstvo spravedlnosti to uvedlo ve stanovisku, které má ČTK k dispozici. "Očekávám, že (Křivanec) zahájí efektivní kroky k plnění náročných úkolů v boji s kriminalitou v Ústeckém kraji," řekla podle tiskového odboru úřadu Kovářová. Úřad dodal, že podle zákona ministryni náleží jen možnost posoudit návrh vrchního státního zástupce na jmenování konkrétního kandidáta a všechno nad tento rámec by mohlo být vnímáno jako nezákonné zasahování ministerstva do činnosti státního zastupitelství. "Poté, co jsem obdržela návrh na jmenování krajského státního zástupce, posoudila jsem ho a neměla jsem vážný důvod mu nevyhovět, proto jsem JUDr. Křivance jmenovala krajským státním zástupcem. Všechno ostatní jsou zbytečné spekulace včetně úvah o vzetí jmenování zpět, což ostatně zákon ani nepřipouští," citoval tiskový odbor Kovářovou.

Křivance ministryně v pondělí vrátila do funkce ústeckého krajského státního zástupce, ačkoli v únoru ho z této pozice odvolal tehdejší ministr Jiří Pospíšil. Nelíbilo se mu, že tento státní zástupce zbavil funkce šéfa liberecké pobočky státního zastupitelství Adama Bašného. Odvolání Bašného prý Křivanec odůvodnil mimo jiné komentováním kauzy někdejšího vicepremiéra Jiřího Čunka. Za opětovné Křivancovo jmenování kritizují Kovářovou ČSSD, Strana zelených i Unie státních zástupců.

Advokát Julius Kramarič se vrátil z JAR do Česka

Český advokát Julius Kramarič, zadržovaný v Jihoafrické republice, je na svobodě. Informovala o tom Česká televize, podle níž o tom rozhodl jihoafrický soud. Kramarič se vrátil do Prahy linkou z Paříže. S kolegou v květnu odletěl do JAR, aby se zúčastnili výslechu českého podnikatele Radovana Krejčíře před soudem. Slyšení se mělo týkat únosu a smrti jistého českého podnikatele. Česká policie z činu viní skupinu mužů, v níž figurují i klienti obou advokátů. Jihoafrická policie Kramariče na konci května zadržela v Johannesburgu kvůli údajnému ovlivňování výpovědi uprchlého Krejčíře.

Před 18 lety opustil ČSFR poslední sovětský vojenský transport

První letní den roku 1991 krátce před 20. hodinou opustil území Československa (tehdejší ČSFR) poslední transport se sovětskými vojáky a týlovou technikou. Skončil tak 274 měsíců trvající "dočasný" pobyt sovětských vojsk v tuzemsku. Historický vlak číslo 57159, ozdobený rudým transparentem a nápisem Praščaj Čechoslovakia, vstrečaj nas rodina, odbavoval v železniční stanici v Čierné nad Tisou před vypravením do ukrajinského Čopu celní deklarant Jozef Bandor. Ten shodou okolností sloužil i v noci na 21. srpna 1968, kdy okupace země vojsky Varšavské smlouvy začala. Zatímco jednotky z Maďarska, Bulharska, Polska i bývalé NDR československé území opustily, sovětská vojska zůstala. Jejich pobyt následně legalizovala smlouva o dočasném pobytu sovětských vojsk, kterou Národní shromáždění schválilo v říjnu 1968. Jako vůbec poslední sovětský voják opustil Československo 27. června 1991 poslední velitel bývalé Střední skupiny sovětských vojsk a zmocněnec pro odsun sovětské armády z Československa generál Eduard Vorobjov. Stalo se tak dva dny po podepsání protokolu o naplnění dohody o odsunu vojsk.

Armádní Bahna lákala tisíce lidí, viděli českou i cizí techniku

Více než 50.000 lidí se v sobotu nechalo zlákat armádní pozvánkou do vojenského prostoru u Strašic na Rokycansku na dvacátý ročník Dne pozemního vojska Bahna 2009. V celodenním programu viděli příznivci armády bojové i statické ukázky nejlepší techniky, kterou české vojsko používá, i historické bojové scény. Ze základny v Německu přivezli američtí vojáci své nejmodernější obrněné transportéry Stryker. "Největším trhákem je dnes pro návštěvníky bojová ukázka," řekl o probíhajícím programu velitel pozemního vojska Miroslav Žižka. Do více než hodinového boje se zapojila pozemní vojska se vzdušnou podporou bitevních vrtulníků Mi-24 a proudových letounů L-159 Alca.

Na prezentaci především pozemního vojska, ale i letectva, ženistů, vojenské policie a dalších armádních složek, účinkovalo podle náčelníka generálního štábu české armády Vlastimila Picka na 850 profesionálních vojáků z různých útvarů. Přivezli 230 kusů techniky. "Je tady průřez, vzorek toho, co v současné době máme, nejen starší technika ale i nejnovější," konstatoval Picek. Vojenští policisté předvedli ukázku společného zásahu se státní policií proti agresivnímu davu, hasiči zase tank pro likvidaci velkých požárů a hašení ohně z vrtulníku. Bahna jsou podle ministra obrany Martina Bartáka jednou z výkladních skříní české armády, legendou s dvacetiletou tradicí. "Česká armáda má velkou historii a zaslouží si, aby byla podporovaná, aby civilní obyvatelé věděli, proč máme armádu," řekl ministr ČTK.

Na pražských ostrovech vyvrcholil festival United Islands

Na sedmi scénách na pražských ostrovech v sobotu vyvrcholil festival United Islands. Vedle mezinárodního projektu N.O.H.A. se představily hvězdy world music jako například moderní podoba flamenka Almasäla a maďarský soubor Mitsoura, kombinující romské hudební vlivy s elektronikou. Festival bývá tradičně spojen s děním v Evropské unii. Součástí festivalu proto byl také happening na Vltavě u Střeleckého ostrova, kde zástupci švédského velvyslanectví na lodích převzali pomyslný štafetový kolík evropského předsednictví v podobě pivního sudu.

Podzámčí v Lysé nad Labem se proměnilo v pařížský Montmartre

Malebné uličky v okolí zámku v Lysé nad Labem v sobotu obsadili umělci všeho druhu. Mezi hudebníky a řemeslníky se pak za hezkého počasí proplétaly stovky lidí. V Lysé se totiž již pojedenácté konalo takzvané Setkání na Labi aneb Lyský Montmartre. Právě populární pařížskou čtvrť okolí lyského zámku připomíná. "Svým mírným spádem a především krásným koloritem připomíná podzámčí v Lysé právě Montmartre," vysvětlili organizátoři. Do dvou hlavních uliček u zámeckých zahrad se vtěsnalo zhruba 100 umělců. K vidění bylo nepřeberné množství výtvarných technik, od klasických olejomaleb, přes jemné kresby, koláže, fotografie, obrazy na dřevě, hedvábí nebo plátně. Především děti obdivovaly dřevěné hračky, jejich maminky se pak zastavovaly zejména u šperků a dalších ozdob ručně vyráběných z drátků, provázků, korálků i polodrahokamů. Nechyběly ani batikované obrazy, oblečení, oděvní doplňky nebo keramické výrobky všech možných tvarů, barev i způsobů využití. Na hlavním pódium pak přes den vystoupilo několik hudebních skupin.

Sport

Český cyklista Roman Kreuziger obsadil v sobotní předposlední etapě závodu Kolem Švýcarska osmou příčku a stále má šanci obhájit loňské prvenství.

Absolutním českým triumfem skončily sobotní disciplíny mezinárodního závodu Mezinárodní kanoistické federace ICF ve vodním slalomu O cenu Trojského koně. Mezi kanoisty byl nejrychlejší Stanislav Ježek, nejlepší deblovou posádkou byli stříbrní medailisté z OH v Pekingu Jaroslav Volf a Ondřej Štěpánek, novou kategorii kanoistek vyhrála Marie Řihošková. V neděli jsou na programu závody kajakářů a kajakářek.

Čeští hokejbalisté se po jedenácti letech opět stali mistry světa. Na šampionátu v Plzni zdolali ve finále Indii 4:3 v prodloužení a navázali na titul z předešlého domácího MS v Litoměřicích. V třetí minutě nastavení rozhodl kapitán Petr Novák.

Česká osmistovkařka Lenka Masná využila na premiérovém mistrovství Evropy družstev v portugalské Leirii rychlého závodu a pojede s velkou pravděpodobností na srpnové mistrovství světa. Čtyřiadvacetiletá atletka si časem 2:00,10 minuty zlepšila osobní rekord o 1,23 sekundy a splnila mírnější limit pro účast šampionátu v Berlíně.

Milan Spěšný a Tereza Huříková vyhráli čtvrtý závod seriálu Českého poháru v cross country na horských kolech na okruhu v Teplicích. Novými lídry průběžného pořadí jsou Jiří Friedl, který sesadil chybějícího Jaroslava Kulhavého, a díky druhému místu Pavla Havlíková.

Česká fotbalová hvězda Pavel Nedvěd, který nedávno skončil v Juventusu, by se mohl vrátit do Lazia Řím, kde v italské lize začínal. Podle listu Il Corriere Dello Sport už s vedením klubu jednal agent bývalého reprezentačního kapitána Mino Raiola. Majitel Lazia Claudio Lotito údajně Nedvědovi nabízí roční smlouvu. "Ano, setkal jsem se s Lotitem. Teď musíme počkat patnáct dní, protože Pavel je na dovolené. O všem se rozhodne, až se vrátí," uvedl Raiola.

Počasí

V neděli má být polojasno, během dne oblačno. Nejvyšší teploty 16 až 20 stupňů Celsia.