Zprávy

Sněmovna bude jednat o důvěře vládě v neděli 7. června

Sněmovna bude jednat o vyslovení důvěry přechodné vládě v neděli 7. června od 14 hodin. Po setkání s premiérem Janem Fischerem to oznámil předseda Poslanecké sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD). Zvolené datum odůvodnil Vlček tím, že vláda musí předstoupit před sněmovnu do 30 dnů od jmenování a neděle 7. června je posledním dnem. Prezident Václav Klaus ji jmenoval 8. května. Vlček řekl, že tento termín projednal s představiteli parlamentních politických stran i s místopředsedy sněmovny. U některých politiků vyvolal zvolený termín rozpaky, přesto ho budou respektovat. Neděle bude dnem, kdy se budou sčítat výsledky voleb do Evropského parlamentu. Hlasování ještě před volbami nepovažuje předseda sněmovny za ideální. Obává se, že by se jednání mohlo změnit v předvolební kampaň.

STEM: Polovina lidí hodnotí Topolánkovu vládu čtyřkou nebo pětkou

Působení bývalé vlády premiéra Mirka Topolánka (ODS) hodnotí zhruba polovina lidí známkami čtyři nebo pět. Jedničku či dvojku dostal někdejší kabinet od 22 procent dotázaných, vyplývá z průzkumu agentury STEM. Trojku, tedy dobrou, si kabinet vysloužil od 29 procent respondentů. Z jednotlivých ministrů obstál v očích veřejnosti nejlépe exministr zahraničí Karel Schwarzenberg, který dostal od 45 procent jedničku nebo dvojku. V závěsu za ním skončili bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, o kterém si myslí, že pracoval na jedničku či dvojku, 41 procent obyvatel. Stejného výsledku dosáhl i Miroslav Kalousek, který byl v Topolánkově vládě ministrem financí. Naopak nejhůře hodnocenými členy Topolánkovy vlády jsou exministr vnitra Ivan Langer, jemuž 52 procent lidí udělilo známky čtyři a pět, bývalý ministr životního prostředí a vicepremiér Martin Bursík, kterého takto ohodnotilo rovněž 52 procent, a samotný premiér Topolánek, který dostal čtyřku či pětku od 53 procent lidí.

Fischer se s médii dohodl na přípravě novely náhubkového zákona

Premiér Jan Fischer je přesvědčen, že existují důvody k novelizaci nynějšího znění takzvaného náhubkového zákona. Prohlásil to po jednání se skupinou zástupců významných českých veřejnoprávních i komerčních médií. Šéfredaktoři k tématu vytvoří expertní skupinu; práci na vládou připravované novele bude koordinovat ministr pro lidská práva Michael Kocáb. Fischerova úřednická vláda však novelu nechá jako "odkaz" politickému kabinetu, který ji ve Strakově akademii po říjnových parlamentních volbách nahradí. "Vycházíme z toho, že zákon je účinný, platný, že ho respektujeme. Ale shledáváme důvody pro to, zapracovat na případné novele," prohlásil Fischer po jednání. Zástupci médií hodnotili setkání s premiérem pozitivně. Šéfredaktor týdeníku Respekt Erik Tabery řekl, že je pro něho nejdůležitější, že se schůzka vůbec odehrála. "Důležité je, že premiér tomu věnuje pozornost, že považuje ten zákon za chybu a že chce, aby se dál o něm jednalo. To považuji za skutečně alespoň v tomto ohledu na české poměry za průlom," uvedl Tabery. Už v pondělí vláda souhlasila s poslaneckým návrhem novelizace sporného zákona.

Premiér se bude zabývat žádostí ČSSD o ochranu mítinků

Premiér úřednické vlády Jan Fischer se bude zabývat žádostí sociálních demokratů, kteří ho požádali o ochranu účastníků svých volebních mítinků. Radiu Impuls to řekl premiérův mluvčí Roman Prorok. "Pokládáme za nezbytné, aby státní orgány, zejména pak policie, převzaly odpovědnost za ochranu účastníků předvolebních mítinků ČSSD, jichž se účastní i starší spoluobčané a matky s dětmi, před možnými dalšími útoky proti majetku, zdraví a veřejnému pořádku," uvádí ČSSD v dopise premiérovi. ČSSD občas spojuje výtržníky s ODS. To ale její šéf Mirek Topolánek a lídr kandidátky ODS Jan Zahradil odmítli s tím, že vajíčka a jiné předměty létají na všech politických mítincích. ČSSD podle nich reaguje přehnaně až paranoicky. "Já osobně odsuzuji útoky z davu na fotbale i mítincích," uvedl předseda ODS Mirek Topolánek.

Odpůrci ČSSD a recesisté se na jejích mítincích už asi dva týdny projevují házením vajíček a jejich nošením na tribuny. Na internetovém serveru Facebook vznikla akce "vejce pro Paroubka v každém městě", k níž se dosud připojilo již téměř 34.000 lidí. Deníky Lidové noviny a Právo uvedly, že ochranka ČSSD, která na předvolebních mítincích napadá a vyvádí odpůrce strany, zřejmě porušuje zákon. Podle právníků má tuto pravomoc jen policie. První místopředseda ODS David Vodrážka veřejnost vyzval, aby přestala s vajíčkovými útoky a nedělala z Paroubka oběť.

Bublan: Za nárůst extremismu odpovídá exministr Langer

Největším viníkem nárůstu extremismu a posilování neonacistických a rasistických hnutí v České republice je bývalá vláda šéfa ODS Mirka Topolánka a zejména její ministr vnitra Ivan Langer (ODS), řekl stínový ministr vnitra ČSSD a šéf bezpečnostního výboru sněmovny František Bublan. Současně se za Langra, který v minulosti řekl, že část policejního sboru jsou "pitomci", policistům omluvil a požádal je, aby se tím nedali odradit od prospěšné práce. Langer nebyl podle bezpečnostního experta ČSSD Jeronýma Tejce schopen proti extremistickým seskupením "efektivně bojovat a zasáhnout". Připomněl neúspěch Langrova ministerstva, když usilovalo u správního soudu o zrušení extremistické Dělnické strany. Ministra vnitra nynější úřednické vlády Martina Pecinu sociální demokraté vyzvali, aby urychlil kroky vedoucí k zákazu Dělnické strany. ČSSD bude podle Tejce prosazovat přísnění shromažďovacího zákona tak, aby policii a úřadům umožnil efektivně zasahovat proti neonacistickým shromážděním.

Za hajlování v baru teplický soud udělil nepodmíněné tresty

Teplický okresní soud poslal na 18 měsíců a šest měsíců do vězení Jana Dufka a Petra Nikoluka z Duchcova na Teplicku. Oba se před několika lety nechali natočit na video, jak svlečení do půli těla hajlují na narozeninové oslavě v jednom z duchcovských barů. Na oslavě byla vyvěšena i vlajka s hákovým křížem. Dufka soud navíc uznal vinným z toho, že si opatřil a prodal funkční samopal a neoprávněně několik měsíců pobíral sociální dávky. Rozsudek není pravomocný, oba muži se proti němu na místě odvolali. Oba muži se u soudu hájili tím, že byli opilí a hajlováním nechtěli nijak propagovat nacismus. Podle nich se videozáznam neměl dostat na veřejnost. Politolog a odborník na extremismus Zdeněk Zbořil u soudu řekl, že výkřiky Sieg heil nebo Ein Volk, ein Führer, které muži vykřikovali, jsou typická nacistická hesla. Také jednoznačně identifikoval Dufkovo tetování, který má na těle portrét Adolfa Hitlera a říšskou orlici s hákovým křížem a dubovými ratolestmi.

Klaus je připraven podpořit návrhy zahraničních misí armády

Prezident Václav Klaus je připraven podpořit návrhy týkající se zahraničních misí české armády v roce 2010. ČTK to sdělil prezidentův mluvčí Radim Ochvat po setkání Klause s ministrem obrany Martinem Bartákem, náčelníkem generálního štábu české armády Vlastimilem Pickem a náčelníkem Vojenské kanceláře prezidenta republiky Františkem Hrabalem. "V průběhu setkání byl prezident informován o návrzích ministerstva obrany ohledně zahraničních misí Armády ČR v roce 2010 a o jejich politické přípravě. Prezidentovi republiky se tyto návrhy zdají rozumné a je připraven je podpořit," sdělil Ochvat. Barták prezidenta na schůzce informoval, že chce, aby návrh armádních zahraničních misí na příští rok parlament projednal a schválil již v červnu. Vláda ho projedná příští týden, řekl ČTK mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek. "Mým cílem je, aby rozhodování o misích na příští rok bylo věcné, důstojné a nebudilo nejistotu ani mezi příslušníky naší armády, ani mezi spojenci," tlumočil Bartákovo vyjádření Čírtek. Loni v prosinci poslanci obdobný plán pro tento rok překvapivě odmítli schválit a bylo v časové tísni potřeba připravit materiál přepracovaný.

Starostové požadují zastavení daňového znevýhodnění menších obcí

Starostové několika stovek obcí a menších měst vystoupili proti současnému systému přerozdělování daní. Nelíbí se jim, že malé obce dostávají na jednoho obyvatele výrazně méně než velká města nad 100.000 obyvatel. Sdružení místních samospráv (SMS) proto zpracovalo návrh nového financování. Nespokojené obce zároveň na dva týdny označily vjezd na své území cedulí s nápisem "Daňově diskriminovaná obec". Podle informací SMS si města a obce v Česku ročně z daní rozdělí 116 miliard korun. Z toho 49 procent dostávají Praha, Brno, Ostrava a Plzeň, v nichž žije pětina obyvatel Česka. Nový způsob financování by podle sdružení měl posílit rozpočty všech měst a obcí do 100.000 obyvatel o téměř 21 miliard korun. Změna by snížila příjmy asi 200 obcím, vydělalo by na ní přes 6000 sídel. Obyvatelé velkého města nyní podle SMS dostávají až 4,5 krát více než lidé ze zbytku Česka. Sdružení požaduje, aby tento rozdíl pohyboval mezi dvou- až dvouapůlnásobkem. Pokud svým protestem SMS nepřiměje k jednání, jsou připraveni organizovat další protestní akce.

Ministr financí Eduard Janota upozornil, že zatímco malým obcím do 100 obyvatel předloni vzrostly meziročně příjmy o 111 procent, loni to bylo o 232 procent. "My jsme některá opatření dělali výhradně ve prospěch nejmenších obcí na úkor těch největších," řekl. V rozpočtu na příští rok chce prý výrazně posílit právě prostředky místních samospráv, neboť některé činnosti jim vyplývají ze zákona. "A to jim posílí zdroje, zejména těm nejmenším," dodal.

Výdaje Čechů jdou hlavně na bydlení, čeká se jejich růst

Nejvyšší výdaje, které Češi nyní mají, jsou na bydlení a s ním spojené poplatky. Vyplývá to z mezinárodní studie Barometr Cetelem 2009, podle které se situace příliš nezmění ani v následujících letech. Následují výdaje za nákupy potravin a za dopravu. "Čím vyšší jsou některé výdaje domácností, tím výrazněji český spotřebitel vnímá jejich vývoj," uvedl generální ředitel společnosti Cetelem Václav Horák. I v následujících letech 85 procent Čechů očekává, že vzrostou výdaje za bydlení, na 75 procent dotázaných si totéž myslí u potravin a 72 procent u dopravy. Vysoké náklady prý souvisí se zdražováním některých položek a velmi pomalým růstem či stagnací příjmů domácností. Reakcí na to se dá očekávat fakt, že se české domácnosti budou mírnit v objemu nákupů nebo budou některé výdaje omezovat, upozornil Horák. Mezi položkami, které považují Češi za zbytečné, výrazně vedou alkoholické nápoje a tabák. Domácnosti rovněž přiznávají, že by se vzdaly i výdajů pro potěšení, jako jsou hotely, restaurace a kavárny, a to mnohem raději než dovolených nebo aktivit ve volném čase.

Deloitte: Hlavní vlna insolvencí v ČR teprve přijde

Hlavní vlna insolvencí a nesplácení ze strany dlužníků v tuzemské ekonomice teprve přijde. Nynější bankroty a případy zadlužení vesměs nejsou oběti současné krize, ale vyústění vlastních potíží z minulých let, řekl na diskusním setkání Euro Business Brunch s názvem Problémoví klienti bank, insolvence podniků řídící partner Deloitte Česká republika Josef Kotrba. "Nevěřím, že jsme svědky oživení. Když hovořím s podniky, tak se obávají, co přinese druhé a třetí čtvrtletí," řekl Kotrba. Jak dodal, situaci zhoršuje i to, že "mentální" připravenost na krizi ze strany bank i firem byla mimořádně nízká. Kotrbu podpořil i ekonom a člen vládní skupiny NERV Miroslav Zámečník, který poukázal na potvrzený propad německé ekonomiky, hlavního exportního partnera ČR, v prvním čtvrtletí. "Firmy nám začnou padat, rozvojové impulzy nevidím," poznamenal. Problémem současných insolvencí je jejich možné zneužívání, tedy podávání návrhů na insolvenci, které nemají opodstatnění, protože firma v úpadku není. Může ale podnik poškodit.

Podle ministerstva dopravy více než polovinu českých letišť ohrožují spory o pozemky

Více než polovinu českých letišť ohrožují spory o pozemky, které vzdušné přístavy používají. Na tiskové konferenci to uvedli zástupci ministerstva dopravy. MD proto předloží pozměňovací návrh k poslanecké novele zákona o civilním letectví, podle kterého bude moci Úřad pro civilní letectví zřídit k letištním pozemkům věcné břemeno. Problém se týká především regionálních letišť, která často leží na pozemcích, jež nepatří do majetku provozovatele letiště. Protože letiště mají obvykle jen travnatou dráhu, nelze na ně využít institut "ochrany stavby na cizím pozemku". U některých nároků vlastníků přitom podle ministerstva dopravy hrozí, že letiště budou zrušena.

Agrární obchod ve čtvrtletí prohloubil schodek na 6,5 miliardy korun

Agrární zahraniční obchod České republiky byl za letošní první čtvrtletí ve schodku 6,54 miliardy korun, který se tak meziročně prohloubil téměř o tři miliardy Kč. Vyplývá to z údajů, které vycházejí z celních statistik Českého statistického úřadu a ČTK je poskytl Zemědělský svaz České republiky. Za celý loňský rok skončil agrární zahraniční obchod v deficitu přes 23 miliard korun, byl to ale jeho nejlepší výsledek za sedm let. Celkem se z České republiky v prvních třech letošních měsících vyvezlo zemědělských komodit, potravin, nápojů či tabákových výrobků za 26,58 miliardy korun, meziročně o 328 milionů méně. Dovezeno bylo zboží za více než 33 miliard korun, import tak proti stejnému období loňského roku narostl o více než 2,6 miliardy. Podle předsedy Zemědělského svazu Miroslava Jirovského se na zhoršení salda projevil zejména nepříznivý vývoj u obchodu s mléčnými výrobky. "Dovozy zpracovaných mléčných výrobků výrazně překračují vývozy," uvedl. Loni se podle Jirovského do zahraničí, na rozdíl od letošního roku, prodalo velké množství tabákových výrobků ze zásob. To zkreslilo výsledky obchodu za celý rok zhruba o šest miliard korun, uvedl šéf svazu. K prohloubení schodku agrárního obchodu v prvních třech měsících letoška přispěl také propad produkce masa v tuzemsku, uvedl Jirovský.

Nový systém doručování má soudům ušetřit desítky milionů korun

Od 1. července se zásadně změní systém doručování soudních písemností týkajících se občanskoprávních sporů. Tomu, kdo se nezdržuje v místě trvalého bydliště, budou soudy posílat obsílky na nahlášenou doručovací adresu. Pokud si tam poštu nevyzvedne, soud ji bude pokládat za doručenou. Neúčinnost doručení pak bude možné soudu namítnout pouze z omluvitelných důvodů, jakým je například pobyt v nemocnici. Novinářům to řekla ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová, podle níž tato praxe ročně ušetří justici desítky milionů korun. Odborníci dlouhodobě označují doručování obsílek za brzdu českého soudnictví. Současná právní úprava totiž umožňuje, aby se účastník řízení vyhýbal soudním zásilkám třeba i několik let. "Justice loni za poštu zaplatila 465 milionů korun. Díky novému způsobu doručování ročně ušetříme 15 až 20 procent této částky," uvedla Kovářová.

Primátor Boleslavi podá trestní oznámení na kraj kvůli poplatkům

Mladoboleslavský primátor a zastupitel Středočeského kraje Raduan Nwelati (ODS) se chystá podat trestní oznámení na hejtmana Davida Ratha (ČSSD) a radu kraje. Podle primátora nedokážou doložit účetními doklady vydání zhruba 25 milionů za úhradu zdravotnických poplatků. Rath označil Nwelatiho vyjádření za pokus odvrátit pozornost od trestního oznámení kvůli údajně předražené zakázce na dostavbu nemocnice v Mladé Boleslavi, v jejíž dozorčí radě Nwelati působil. Současné vedení nemocnice trestní oznámení na neznámého pachatele podalo v pondělí.

Krajanskou cenu za přínos kultuře a vědě získali Forman či Lustig

Devět českých osobností získalo ocenění pražské pobočky krajanské Společnosti pro vědy a umění. Ceny uděluje od roku 2002 za uměleckou a vědeckou činnost a propagaci české kultury a vědy v cizině. Režisér Miloš Forman ji získal za filmovou tvorbu a propagaci českého filmu v zahraničí. Astronom a předseda České učené společnosti Jiří Grygar byl oceněn mimo jiné za šíření mezinárodních vědeckých poznatků a popularizaci svého oboru. Arnošt Lustig, autor řady významných próz zobrazujících psychologii těch, kteří se ocitli v soukolí nacismu, byl oceněn za významný přínos k úspěšné propagaci české literatury v cizině. Spisovatel Josef Škvorecký získal cenu za své prózy, vydávání děl českých exilových autorů a šíření dobrého jména české literatury v zahraničí. Josef Abrhám cenu dostal za hereckou tvorbu v divadle, televizi i filmu zejména v období, kdy působil v Činoherním klubu.

Mezi oceněné patřil i profesor Josef Jařab, odborník na angloamerickou literaturu, bývalý rektor olomoucké Univerzity Palackého a Středoevropské univerzity. Společnost ocenila rovněž profesora Zdenka Slouku, odborníka na mezinárodní vztahy, který po odchodu z Československa v únoru 1948 působil mimo jiné na newyorských univerzitách. Pro cenu si z USA přijela profesorka slavistiky a bohemistiky Bronislava Volková, básnířka, která vyučuje na univerzitě v Bloomingtonu v americkém státě Indiana. Ocenění převzal také profesor Karel Raška za vědeckou činnost v oboru molekulární virologie, imunologie a imunopatologie. Absolvent Karlovy univerzity je nyní v čele Saint Peter's Medical Center v americkém státě New Jersey. Zároveň je předsedou celosvětové Společnosti pro vědy a umění.

Kulturní akce připomenou 20 let volebního vítězství Solidarity

Výstava Desetiletí Solidarity 1979-1989, hudební akce Slavnosti svobody 89/09 a promítání ojedinělého filmového dokumentu Válečné hry připomenou v červnu v Praze 20. výročí vítězství kandidátů Solidarity v prvních částečně svobodných volbách v Polsku 4. června 1989. Pořádající Polský institut chce připomenout události roku 1989, na jehož konci byl pád berlínské zdi a sametová revoluce v tehdejším Československu. Novinářům to sdělil ředitel Polského institutu v Praze Maciej Szimanowski. "Zatímco v České republice byl loňský rok ve znamení historických osmiček, v Polsku letos vzpomínáme ve znamení devítek - začátek druhé světové války a přepadení fašistickým Německem a Sovětským svazem v roce 1939, volby v roce 1989 a vznik nezávislého svobodného Polska v témže roce," řekl ČTK Szimanowski. Výstava Desetiletí Solidarity 1979-1989 bude zahájena předsedou Senátu Přemyslem Sobotkou 4. června od 16.00 h. v atriu před Valdštejnskou jízdárnou na stanici metra Malostranská. Slavnosti svobody 89/09 se uskuteční ve Fürstenberské zahradě v prostorách polského velvyslanectví.

Žamberk si připomene pozapomenutého rodáka, generála Knopa

Žamberk na Orlickoústecku si o víkendu připomene 100. výročí narození generálmajora in memoriam Josefa Knopa. Pozapomenutý místní rodák bojoval na několika frontách druhé světové války a byl vězněn za komunistického režimu. Po mnoha letech bude také otevřena schránka ze základního kamene místních Orlických kasáren, řekl ČTK organizátor oslav, zastupitel Vladislav Severin. "Na Knopa se úplně zapomnělo, byl v 50. letech totálně vymazaný z historie. Patřil k těm, po nichž zbylo v archivech velmi málo připomínek," uvedl Severin. V sobotu ráno bude na Masarykově náměstí k vidění kolona historických bojových vozidel, odpolední program v areálu Pod Černým lesem bude patřit ukázkám dobových vojenských jednotek, ukázkám historické armádní techniky a hudbě.

Festival nabídne koncerty a podporu dětem z domovů

Bavit se na koncertech a zároveň podpořit děti z dětských domovů mohou návštěvníci jednodenního festivalu Out of Home. Koná se v sobotu 6. června v pražském klubu La Fabrika, součástí je i bojová hra po Praze pro děti ze sedmnácti domovů z celé ČR. Podle organizátorky Kláry Chábové je hlavním smyslem akce upozornit na problematiku mladých lidí, kteří opouštějí ústavy, a nejsou moc připraveni na opravdový život. Nebudou chybět hudební vystoupení ani projekce filmů, dokumentů a klipů nezávislých domácích i zahraničních umělců. Celou sobotu ale budou zároveň děti z domovů hrát bojovou hru na stanovištích po celé Praze. Při ní budou muset třeba do banky, kde se naučí vyplňovat složenky, uzavírat smlouvy nebo se dozvědí, jak absolvovat pohovor. Naučí se tak praktické věci do života.

Litomyšl slaví 750 let

Litomyšl si připomene výročí 750 let od získání městských práv, udělených Přemyslem Otakarem II. Hlavní oslavy potrvají od čtvrtka do neděle. Diváky čekají koncerty, výstavy, bohoslužba i další akce pro děti a dospělé.

Straka povolal na Maltu jedenáct nováčků

Dvacet hráčů povolal nový trenér fotbalové reprezentace František Straka pro přípravný zápas s Maltou. Ve výběru je pouze devět hráčů působících v zahraničí, zbývající fotbalisté hrají českou první ligu. Jedenáct hráčů z jeho výběru nemá na svém kontě dokonce ani jeden reprezentační start. Novými asistenty Straky jsou Radim Nečas a trenér brankářů Milan Veselý. Z obvyklých reprezentačních stálic jsou ve výběru pouze Michal Kadlec, Zdeněk Pospěch, Radek Šírl a Tomáš Necid, po kratší či delší době hlásí návrat Tomáš Hübschman, Daniel Pudil, David Lafata a Michal Papadopulos. Ostatní jména jsou vesměs nová. Výjimkou je Erich Brabec, který si připsal jediný reprezentační start na turnaji v Hongkonkgu před devíti lety.

Sport

Nicole Vaidišová, Petra Cetkovská i Klára Zakopalová se rozloučily s tenisovým French Open v prvním kole. Bývalá česká jednička Vaidišová nestačila na Španělku Virginii Ruanovou Pascualovou po setech 4:6 a 3:6, zatímco Cetkovská prohrála v deštěm přerušeném utkání s pátou nasazenou Jelenou Jankovičovou 2:6 a 3:6. Zakopalová, přestože neměla daleko k senzaci, Serenu Williamsovou nakonec neporazila a prohrála po setech 3:6, 7:6 a 4:6.

Čtyřiadvacetiletá stříbrná medailistka z olympiády v Aténách 2004 Lenka Marušková obsadila páté místo ve střelbě ze sportovní pistole na Světovém poháru v Miláně.

Hodem dlouhým 65,96 metru zahájila sezonu oštěpařka Barbora Špotáková na Memoriálu Ludvíka Daňka v Turnově.

Počasí

První tropický den s teplotami přes 30 stupňů v úterý pozdě odpoledne vystřídaly bouřky a přeháňky, které budou postupně přecházet v déšť. Ve středu k večeru by měly přeháňky postupně ustávat a oblačnost se protrhávat na polojasno. Teploty přes den vystoupí na 15 až 19 stupňů Celsia.